Kayıt Ol

Hangi Kitabı Okuyorsunuz ve Eleştiriniz

Çevrimdışı zeynikey

• *
  • 30
  • Rom: 0
  • efsaneler prensesi lady khan
    • Profili Görüntüle
    • fantastik efsaneler
Ynt: Hangi kitabı okuyorsunuz ve Eleştiri
« Yanıtla #1170 : 22 Şubat 2013, 17:54:45 »
Hobbit
Olaylar ve karakterler iyi ama daha akıcı olmasını beklerdim
Bunu akıcı bulmadıysanız Silmarillion kitabını en az bir 3 sene okumayın. :)

Sorun yaşımda :)  
Bundan sonra yüzüklerin efendisini okumayı düşünüyordum oda bana göre deilse boşuna almıyım :)
Yüzüklerin Efendisi'nin filmini izledikten sonra dedim bir de kitabını okuyayım. Girdim internete, ilk kitap Silmarillon'muş. Tüm kitaplarını aldım adamın, tüm kitaplarını konu sırasına göre okudum. Hiç de sıkılmadım Silmarillon'dan. Dışarıdan duyduğuma göre herkes sıkılıyormuş, çok karışık bulmuşlar :D

Türkçe yazım kurallarına dikkat edelim lütfen - Editör.
bütün ciddiyetimle yemin ederim ki hayırlı birşey düşünmüyorum

Çevrimdışı Denaro Forbin

• 2114
  • Rom: 54
    • Profili Görüntüle
    • Bilimkurgu Kulübü
« Yanıtla #1171 : 03 Mart 2013, 17:21:31 »
Sinek Isırıklarının Müellifi - Barış Bıçakçı

Barış Bıçakçı'dan yeni bir kitap. Aması yok. yazıyor arka kapakta. Benjen Stark'ın sözü geliyor hemen aklıma. "Ama kelimesinden önce söylenen hiçbir sözün önemi yoktur." Aması yok. adlı bölümü çıkarırsak eğer, Barış Bıçakçı'dan yeni bir kitap. kalıyor geriye. O halde asıl dikkate alınması gereken bölüm bu olsa gerek.

Barış Bıçakçı ne yazsa okurum diyebiliyorum artık gönül rahatlığıyla. Çünkü okuduğum her bir kitabında kendimi gerçekten okuyormuş gibi hissetmemi sağlıyor. Gereksiz süslemelerle cümlelerini uzatıp bizleri yormadığı gibi, anlatımı da bir o kadar güçlü. Sinek Isırıklarını Müellifi'nde bir hayat hikayesini enine boyuna ama sırasız bir şekilde okuma imkanına sahip oluyoruz. Kitabının dört gözle basılması haberini bekleyen bir karakterin enteresan hayatına tanıklık ediyoruz. Kısa kısa öykücükleriyle aralarındaki bağları kurmamızı ve puzzleı bizim tamamlamamızı istiyor yazar. Güzel. Çok güzel!

Aramızdaki En Kısa Mesafe - Barış Bıçakçı

Yine bildik üslup. Hayatımızdan enstantanelere şahit oluyoruz Aramızdaki En Kısa Mesafe'de. Çok Sevimli ve bir o kadar da okunulası bir kitap. Bir çırpıda bitti. Biterken de farklı duygular hissettirdi.

Barış Bıçakçı'yı seviniz. Okuyunuz.

Çevrimdışı Erymnys

• 496
  • Rom: 8
  • PKBL
    • Profili Görüntüle
    • Erymnys
« Yanıtla #1172 : 08 Mart 2013, 00:33:06 »
1Q84 - Haruki Murakami
Yeni başladım daha, bir yorum yapamayacağım tek söylemek istediğim,

Highlord'a selamlar!..

:D
Elleri kalem tutanlara bu kadar düşman varken biz çok acı çekeriz daha, çok ölürüz kan kaybından!..

Çocuk Yetiştirme Sanatı Üzerine Bir Deneme --->Erymnys

Beklerim efendim...

Çevrimdışı Denaro Forbin

• 2114
    • Profili Görüntüle
    • Bilimkurgu Kulübü
« Yanıtla #1173 : 08 Mart 2013, 02:17:50 »
Baharda Yine Geliriz - Barış Bıçakçı

Aramızdaki En Kısa Mesafe gibi kısacık öykülerden oluşuyor kapağıyla beni cezbeden bu kitap. Ama öykülerin toplamı bir bütünü oluşturmuyor bu sefer. Ayrı ayrı hepsi. En sevdiğim en baştaki öykü oldu. Diğerleri de çok güzel elbette. Barış Bıçakçı yazacak da kötü olacak? Görülmemiş bir şey.

Ankara'nın yalnızca o kocaman otogarından başka hiçbir yerini görmeyen ben, -otobüsle şehrin içinden geçmelerimi saymazsam- Ankara'ya aşık oldum. Ankara aşığı bir şahıs olma yolunda ilerliyorum. Barış Bıçakçı da Ankara'ya sempati duymamda etkili olan kişilerden yalnızca biri. Kitaplarındaki Ankara tasvirleri, bana bu şehri daha yakından tanıma, gezme, dolaşma isteği uyandırıyor. İstanbul iyi, güzel, hoş ama Ankara'da yaşamak hedefim. Bunları niye buraya yazdığımı da bilmiyorum ya, neyse.

Çevrimdışı Denaro Forbin

• 2114
    • Profili Görüntüle
    • Bilimkurgu Kulübü
« Yanıtla #1174 : 09 Mart 2013, 22:12:32 »
Anne, Baba ve Diğer Ölümcül Şeyler - Yalçın Tosun

Yalçın Tosun'un 2 öykü kitabını da temin etmiştim geçenlerde. İlk kitabı Anne, Baba ve Diğer Ölümcül Şeyler'le başlayayım dedim, nitekim başladım da. Bitti. Ama yine de bir şeyler yazmak istedim.

Öykülerin genelinde anlatıcının kadın karakter olması en ilginç noktaydı sanırım, özellikle yazarın erkek olduğunu düşünürsek. Diğer kitabında da bu durum söz konusu mu acaba diye merak etmeye başladım şimdiden. Fakat bunu hoş karşılamadığım gibi bir izlenime kapıldığım söylenemez. Kadınların dünyasından seçmeler gibi daha çok. Elbette güzel bir yaklaşım bu. Yalçın Tosun, kadınların karmaşık dünyasından tasvirler sunuyor bizlere. Bunun altından çok başarılı bir şekilde kalkmış olduğu gerçeğini es geçmek olmaz. Hakkını vermek gerek.

Kitabın içerisinde bulunan 16 öyküde de şiirsel bir anlatım mevcut. Tosun'un ilk kitabı olduğunu da göz önünde bulundurursak eğer, bu durum oldukça ilginç geldi bana açıkçası. İlginç ve umut verici. Yazarın bir sonraki kitaplarının daha iyi olacağının sinyallerini gördüm desem yeridir. En beğendiğim öyküler, Sinema, Kale Direği, Parkta ve Unutmabeni Çiçekleri oldu.

Yazarın 2.kitabı, Peruk Gibi Hüzünlü'yü de okuyacağım kısa bir süre içerisinde. Hatta bana öyle geliyor ki, Yalçın Tosun'dan daha nice güzel şeyler okuyacağım/z.

Çevrimdışı LegalMc

• 1215
  • Rom: 33
  • Unimpressed was his default state.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #1175 : 10 Mart 2013, 10:56:04 »
Kediler Güzel Uyanır - Yekta Kopan

Son zamanlarda okuduğum en iyi öykü kitabı diyebilirim.

Bazı kitaplar vardır, kendiniz de alsanız, hediye de edilse aynı zevki alırsınız kitaptan. Bu kitap öyle değil.  Mümkünse kendiniz almayın. Bırakın sizin için özel biri size hediye etsin. Bir şekilde bunu sağlayın. Ne bileyim, lafın arasında bu kitabı çok merak ettiğinizi söyleyin, bir şeyler yapın. Değeri kat kat artacak, değer verdiğiniz kişiye de kat kat daha fazla değer vermeye başlayacaksınız, emin olun.

Bir diğer seçenek de sizin başka birine hediye etmeniz. Demek istediğim şu; bu kitabı sadece siz okumayın, bir şeyler paylaştığınız kişilere de okutun. Böyle kitaplar özeldir.
Yaşasın!
Ne kadar da ideolojik yaklaşıyoruz birbirimize.

Çevrimdışı Vega

• 1023
  • Rom: 5
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #1176 : 10 Mart 2013, 14:18:26 »
Bir Dinozorun Gezileri - Mîna Urgan.

Edebi açıdan mükemmel değilse bile zevkle okunacak bir kitap. Tam olarak gezi rehberi sayılmaz, içinde bazen felsefe buluyorsunuz bazen geçmişle ilgili anekdotlar. Sizi düşünmeye sevk ediyor ama bunu sıkıcı olmadan yapıyor. Henüz Bir Dinozorun Anıları'nı okuma fırsatım olmadı ama bunu bitirir bitirmez onu alacağım bir yerlerden.

En garip kısmı da kitabı okul kütüphanesinde bulmam. Bizim cemaatçi okulda? Yasaklı kitap? Kıyamet yakın olmalı o.O

Çevrimdışı Nightmare

• 627
    • Profili Görüntüle
    • Saklı Günlükler
« Yanıtla #1177 : 10 Mart 2013, 19:05:55 »
Kış gecesi ejderhaları -weis-hickman

Destanın ikinci kitabı.Arada kayıp tarihçeleri okumamış olup bir olayı atlasamda gayet iyi gidiyor.Akıcılıkla ilgili yaşım dolayısıyla yorum yapmicam herkes tahmin etmiştir herhalde.Yaşımın acısını bu kitapta çok çektim ama  yapcak bişey yok :)

Çevrimdışı E0nwe

• **
  • 92
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #1178 : 10 Mart 2013, 22:13:03 »
Bitmemiş Öyküler - J.R.R. Tolkien - Christopher Tolkien

Şu sıralar ''tekrar'' Orta-Dünyaya takılıp gittim. Sonra dedim ki ''çıkmadan son eseri de okuyayım da tam olsun.'' Eser Orta-Dünyanın farklı yerlerinden bize hikayeler sunuyor. Özellikle de Orta-Dünyada en çok merak ettiğim kısımlardan birisi olan ''İstari'' bölümü de kitapta mevcut(muş). Bu kısıma gelene kadar önümde 3-5 uzun hikaye uzanıyor (artık sabredeceğiz). Kitabın başındaki hikayeyi okurken (bildiğim olaylardan dolayı) biraz sıksa da (gerçi diğer hikayelerden bir ikisini de biliyorum) bilmediğimiz, görmediğimiz olaylarında olduğunu okuyunca sıkıntı yerini  ''merak'' ve ''heyecana'' bıraktı. Ayrıca okurken kitabın arkasında ki sözlüğe bakmaktan hem elim yoruldu, hemde zaman kaybına uğradım.

Çevrimdışı Ryld Argith

• 879
  • Rom: 5
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #1179 : 11 Mart 2013, 18:53:51 »
Gediksavaşları 1-Büyücü/Çırak bugün bitti. Kitap favorilerim arasına çok iddialı girdi. Herkes bu seriyi okumalı. :)
"Ben neysem oyum Regene. Sen nasıl ışığın bir parçasıysan, ben de karanlığın bir parçasıyım. Bence biri diğerinden daha iyi veya daha kötü değil"
Kara Dalamar

Çevrimdışı mithrandir21

• **
  • 62
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #1180 : 12 Mart 2013, 10:12:33 »
Buz ve Ateşin Şarkısı - Kralların Çarpışması 1. Kısım, neden bu seriye bu kadar geç başladım diye kendi kendime söylenmeden edemiyorum

Çevrimdışı Erymnys

• 496
  • PKBL
    • Profili Görüntüle
    • Erymnys
« Yanıtla #1181 : 19 Mart 2013, 23:06:41 »
Lanet Olsun Zaman Nehrine - Per Petterson

Sakin sessiz bir romana ihtiyaç duyanlar için bire bir.
Elleri kalem tutanlara bu kadar düşman varken biz çok acı çekeriz daha, çok ölürüz kan kaybından!..

Çocuk Yetiştirme Sanatı Üzerine Bir Deneme --->Erymnys

Beklerim efendim...

Çevrimdışı Apollo

• *
  • 38
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #1182 : 24 Mart 2013, 04:21:23 »
Kış Gecesi Ejderhaları - Margaret Weis & Tracy Hickman

Ejderhamızrağı serisi beklediğimden daha güzel çıktı.Ama bir olay özellikle bu kitabında göze batıyor.Bir hikayeyi anlattıktan 5 sayfa sonra gerçekleşmesi ve bunun bir kaç defa tekrarlanması güzel değil :/ 

Çevrimdışı Nightmare

• 627
    • Profili Görüntüle
    • Saklı Günlükler
« Yanıtla #1183 : 25 Mart 2013, 19:06:40 »
Kış Gecesi Ejderhaları - Margaret Weis & Tracy Hickman

Ejderhamızrağı serisi beklediğimden daha güzel çıktı.Ama bir olay özellikle bu kitabında göze batıyor.Bir hikayeyi anlattıktan 5 sayfa sonra gerçekleşmesi ve bunun bir kaç defa tekrarlanması güzel değil :/ 

Şu an tam hatırlayamıyorum ama galiba anlattığın şekilde bir kaç olay yaşanmıştı.Pek hoş değil gerçekten ama tamda emin olamıyorum olup olmadığından.Böyle bir şeyle karşılaşan var mı acaba ?

Çevrimdışı strider

• **
  • 141
  • Rom: 2
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #1184 : 28 Mart 2013, 22:59:18 »
Dönüşüm - Franz Kafka

Okuduğum ilk Kafka romanı, ama anlaşılıyor ki tüm kitaplarını okuyacağım. Sayfalarca sürebilen paragrafları, uzun cümleleri ve bol virgülleriyle korkutmuştu beni ilk başta, ancak gerçekten akıcı, açık anlatımı ve güzel konusuyla okunmaya değen bir kitap. Zaten 100 sayfalık bir kitap, tek nefeste biter. Bir sabah uyandığında kendini böceğe dönüşmüş bulan birinin yaşadıklarını anlatıyor.
O halde git... Bundan başka dünyalar da var.