Kayıt Ol

Hangi Kitabı Okuyorsunuz ve Eleştiriniz

• 581
  • Rom: 47
  • Hayvan Yemeyelim!
    • Profili Görüntüle
    • http://bulentozgun.blogspot.com/
Ynt: Hangi Kitabı Okuyorsunuz ve Eleştiriniz
« Yanıtla #1275 : 21 Nisan 2014, 22:55:02 »
Yatak - David Whitehouse, Çevirmen: Berrak Göçer

Çok güzel bir kitap, daha ilk sayfasından farklılığını belli ediyor; yazarın çok hassas bir dili var, hani duygulu değil de duyarlı diyebileceğimiz bir dil, hem akıllı hem acıklı bir anlatım; daha önce karşılaşmadığınız benzetmeler yapıyor ama bunların hiçbiri gülünç durmuyor, "gerçekten öyle" diyorsunuz okurken. Zevkle okuyorum. Çevirisi de çok güzel, Berrak hanımın eline sağlık.

Çevrimdışı Daarlan Gardan

• 722
  • Rom: -1
  • to hell with gatech
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #1276 : 25 Ekim 2014, 18:42:16 »
Shlomo Sand, ''The Invention of the Jewish People''.

Ağustos ayında okuduğum ve en son okuduğum kitap (linç yok mu linç?). Her sözü İsrail'de olay yaratan bir yazarın, İsrail ve Yahudi tarihini irdelediği roman. Kitabın hedef kitlesi İsrail'deki Yahudi karşıtı ve anti-siyonist entelektüel kesim olduğu için aykırı kesimlerce eleştirildi. Milliyetçi bir Yahudi olsaydım yazarı kınar ve ona çok kötü laflar hazırlardım; ki kitabı araştırırken baktığım birkaç Yahudi blog sahibi de bir benzerini yapmış. Alman forum ve bloglarına göre de sosyalistlerle nazistleri Polonya ve kapitalizm karşıtlığından sonra tekrar müttefik yapmış diyebilirim. Bu kitabı eline alan bir Yahudi ''Bu adam kesinlikle Kgb-Fsb ajanı!'' diyebilir. Ülkede yasaklandı mı yasaklanmadı mı hiç bilmiyorum (şimdi daha iyi araştırdım yasaklanmamış) ama Sand durmak bilmiyor. Birkaç hafta önce de Guardian'da içinde ''I am aware of living in one of the most racist societies in the western world.'' geçen bir yazısını görmüştüm. Batılıların (ekseri Amerikalı) bu yazara katılması ve İsrail'i eleştirmesi her ne kadar apolitik olmasam da beni çok şaşırtmıştı. Hoşlanmadığım hükümetlerinin bile desteklenmesi gereken ve vatandaşına yarar sağlayacak Obamacare, Abenomiks gibi sağlık, ekonomi ve hukuk reformları olmasına rağmen İsrail'de böyle bir şeyin olmadığını da tekrar yüzüme vurmuştur. Bunlardan bahsetmişken yazar kitabın sonlarına doğru batılı demokrasilerle karşılaştırma yapıyor ve buradan hem Yahudi hem demokratik olamayız çıkarımına ulaşıyor. Aşkenaz ve Sefaradları biliyordum ama durumun bunlarla sınırlı kalmayıp Beta Israel ve Yemenitelerin olduğunu da öğretmiştir. Pagan, Barbar ve Arapların Yahudilerin torunları olduğu öngörüsünün gerçekliği bildiğim kadarıyla hala belirsiz.

İsrail'de tarih romanları çok popüler, ama hiçbiri bu denli aşırı, yanı sıra sert değil ve bir çoğu asırlar süren göçten etkilenilerek yazılan hikayelerden ibaret. Bu kadar yankı yaratmasının bir sebebi de elle tutulur tek tarih kitabı olması aslında (öyle ki İsrail'de dört yayınevi tarafından yayınlanmış, başka dillere çevrilen birkaç kitaptan biri olduğunu saymıyorum).

Unutmadan Shlomo da Etgar Keret gibi Gush Shalom üyesidir.

Kısaca kitap güzel bir beyin fırtınasıydı, ama bunları bu yaşta öğrenmek çok geçti.
''Civilizations have the morality and ethics they can afford.''

— Larry Niven & Jerry Pournelle, ''Lucifer's Hammer''

''These colonies in nature can reach at least two million individuals at a time, last for decades, and occupy a hundred cubic meters of space. It was a wonderful achievement to see a fragment of this world captured all around you, so that you almost had the experience of being inside the ant colony when you were in that room.''

— Robert Trivers, ''Natural Selection and Social Theory'', p. 162

''... Bu amaç doğrultusunda nükleer santraller hedeflenecekse, yapılması gereken şeyler vardır. Çünkü nükleer elektriğe geçiş bir hobi değil, bir akademik egzersiz hiç değil, temel bilimlerden yaygın endüstriyel alt yapıya açılacak bir uygulamadır.''

Ömer Faruk Ağa Yarman 1993

Çevrimdışı Himfea

• *
  • 2
  • Rom: 0
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #1277 : 25 Ekim 2014, 20:47:53 »
Yüzüklerin Efendisi Serisi'nin ilk kitabı Yüzük Kardeşliği.

Öncelikle seriyi bu kadar geç farkettiğim için kendimi eleştirmekle başlıyorum. Serinin farkındaydım ve konu edindiği Orta Dünya'yı az çok biliyordum ama hiç bu kadar derinlemesine okumamıştım.

Kitaba gelecek olursam. Kitap gerçekten güzel. Şuan neredeyse yarıladım. Ama yarılayana kadar her bölümü en az 4 kez okudum. Biraz mükkemmelliyetçi bir okurum sanırım. Olayları yaşamadan geçmek istemiyorum. Bu yüzden böyle bir yol izledim.

Tek eleştireceğim nokta, filmden sonra kitabı okuyunca sıkıntı yok ama kitap ile film bazı yerlerde uyuşmayınca sıkıntı oluyor. Ya da kitapta olupta filmde olmayanlar. Misal, Gandalf'ın ilk bölümlerde Frodo'ya tam 6 sayfa süren Smeagol hakkında konuşması. Gerçekten bayıyor! :D

Çevrimdışı Kardit

• *
  • 6
  • got rum?
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #1278 : 27 Ekim 2014, 18:54:41 »
Tanrının Unutulan Çocukları - Craig Silvey

Nereden başlasam bilemiyorum. Bu kitap gerçekten benim için bir dönüm noktası oldu. Kitabı okurken o kadar bağdaşmışım ki sonunda gerçekten etkilendim. Derinden sarsıldım. Konusunun ne olduğundan bahsetmeyeceğim, kitap hayatımı öyle etkiledi ki sadece ben okusaymışım diyorum. Karakterler okurken sanki masanın üzerinde kısa film oynuyor gibiler. Oldukça sıradan insanların oldukça sıradan zamanlarda olağanüstü durumlarını anlatan bir kitap. Tekrarlıyorum, kitabın sonu gerçekten harika. Mutlaka okunmalı diyorum. Ünlü yazarların kitap hakkındaki yorumlarını sizlerle paylaşmak isterim.

"Cesaret, korkuya direnmek ve ona galip gelmektir" sloganından yola çıkan bu roman ile çocukluğun saf duygularına sımsıkı sarılan kahramanlar kimseyi hayal kırıklığına uğratmayacak!

"Ustalıkla işlenmiş, okunmasının üzerinden yıllar geçse de hatırlanacak bir roman. Bülbülü Öldürmek romanına selam eden Silvey, dokunaklı bir dille sıradan yüzlerin ardına gizlenmiş birbirinden ilginç sırları keşfediyor."
Marie Claire UK

"Bu romanda ırkçılık, adaletsizlik, arkadaşlık ve ilk aşkın duyarlılığı bir arada sunuluyor; tıpkı dünyada iyi ve kötünün birlikte yer alması gibi."
Sydney Writers' Festival

"İki çocuk kahramanının gözünden esprili, dramatik, gizemli ve biraz da gerilimli ilerleyen bu roman, okuyucuları saklı kalmış bir yaşamın kapısını aralamaya çağırıyor."
Readings

"Bu romanda mutlu gibi görünen aileler, toplumun dışladığı ötekiler, önyargılar, dokunaklı yaşam hikâyeleri, başka dünyalara duyulan özlemler ve masum yıllar var... Ve tüm bunlar içimizdeki öldürmediğimiz çocuğun seslenişleri."
Daily Mail

"Mükemmel bir yetişkinliğe geçiş romanı... Her yaştan insanı etkileyecek kadar büyüleyici."
Markus Zusak

Çevrimdışı Ragnarok

• *
  • 7
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #1279 : 27 Ekim 2014, 19:50:03 »
Kralların Yolu - Brandon Sanderson

İlk bölümü heyecanla bitirdim, yazacak çok bir şey yok, birkaç alıntı yapacağım sadece.

Spoiler: Göster

"Sen... Nesin?" Muhafızın sesi ikircikliydi. "Ruh musun, insan mı?"
  "Ben ne miyim?" diye fısıldadı Szeth; adamın ötesindeki uzun koridordan aşağı bakarken dudaklarından bir parça Işık sızdı. "Ben... Üzgünüm."
- Sayfa 24

"Öldürülmek için varız," dedi Kaladin. Gözlerini kırparak Köprü Dört'ün hissiz bir şekilde yağmurda oturan diğer elemanlarına bir göz attı. "Eğer zaten ölmüş değilsek."
- Sayfa 133

"Bu dünyada iki çeşit insan var, oğlum," dedi babası sert bir şekilde. "Can kurtaranlar ve can alanlar."
  "Peki ya koruyan ve savunanlar? Can alarak can kurtaranlar?"
- Sayfa 140

Çevrimdışı RedElf

• **
  • 116
  • Rom: 1
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #1280 : 27 Ekim 2014, 20:17:46 »
EJDERGEMİLERİ SERİSİ

Ejderhanın Kemikleri (Weis&Hickman)

Ejderha Mızrağı serisinden tamamen bağımsız olan ve yeni bir evrene kapıları açan bu seri beni oldukça tatmin etti. Zaten bu Weis&Hickman ikilisine bayılıyorum.

Çevrimdışı Elendil_XX

• 504
  • Rom: 6
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #1281 : 20 Aralık 2014, 15:48:58 »
Orhan Pamuk - Kafamda Bir Tuhaflık

Gerçekten çok sevdim. O kadar güzel bir şekilde anlatıyor ki İstanbul'u, geçirdiği sosyo-kültürel değişimleri ve karakterlerin bundan nasıl etkilendiklerini. İnanılmaz detaycı ama harika bir anlatımla beraber akıp gidiyor sayfalar. Böyle bir bilgi birikimi, böyle bir edebiyat yeteneği...Pamuk'a hayran olmamak elde değil gerçekten.

Çevrimdışı cankutpotter

• 1233
  • Rom: 14
    • Profili Görüntüle
    • Büyülü Kale, Hayallerinizin adresi.
« Yanıtla #1282 : 30 Aralık 2014, 12:38:45 »
Türkçe Off. Aslında üniversite için okuyorm ama çok hoşuma gitti, Feyza Hepçilingirler cidden güzel yazıyor, denemeler kısa olduğu için sıkmıyor. Medyadaki ve siyasetteki insanların yaptığı kelime hataları üzerinden Türkçeyi nasıl kullanmamız gerektiğini anlatıyor.
Doğrusu, bence mantıklı şeyler anlatıyor yazar, türk insanının dilini yeterince özenle kullanmadığına ben de katılıyorum, dilimizi gerçekten seven belki de gerçekten onu öğrenen ve öğreten bir toplum değiliz.
İnsan, hayalleriyle vardır.

Çevrimdışı lucasyekatarina

• **
  • 76
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #1283 : 09 Şubat 2015, 02:00:14 »
J.D Salinger'in Çavdar Tarlasındaki Çocuklar adlı kitabını okuyordum fakat ne yazık ki bırakmak zorunda kaldım.Aslında bırakmış olmam kötü bir kitap olduğunu göstermiyor çok da sevdim ama bir türlü devam edemedim uzunca süredir kitap okuyamıyor olduğumdan mütevellit eskisi gibi durum hikayelerini ya da kısıtlı alanlarda geçen romanları okumakta zorlanıyorum.

Kitaba başlama hikayem : havaalanında D&R'dan binbir güçlükle seçip keyifle okumaya başladım hatta bazen kahkaha attıracak kadar içten ve samimiydi yazar o gün 80'e kadar falan geldim sonra tatil girdi falan derken eve döndükten sonra 140'a gelebildim fakat kitabın bitmesine az kalmış olmasına rağmen devam edemedim.Tavsiye eder misin derseniz? Evet keyifle okunabilir fakat uzunca süredir kitap okumaya fırsat bulamamışsanız biraz zorlayabilir :)

Güncelleme :  Geçen gün kaldığım yerden devam edebilir miyim acaba diye düşündüm.Her şeyi hatırlıyordum ve hadi devam edeyim dedim. İyi ki de bitirmişim. Kitap gerçekten çok güzel özellikle sonunu hem güzel bağlamış hem de biraz açık bırakmış. Okumak isteyen olur spoiler vermeyeyim şimdi :D Ama Holden insanın hayatına farklı bakmayı öğretiyor bence. Herkesin okuması gerektiğini düşünüyorum

Çevrimdışı azizhayri

• 581
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #1284 : 12 Şubat 2015, 17:25:45 »
Bitmemiş Öyküler
Orta Dünya hakkında, Tolkien evreni hakkında bilmek istediğiniz pek çok noktayı aydınlatmaya çalışan bir kitap. Gelgelelim oldukça ağır gidiyor. Neyin orjinal neyin hazırlayan Oğul Tolkien'e ait olduğunu karıştırdığım oluyor. Bitirmekten umudumu kesecek gibiyim...
Bu arada bu kadar kitap okunduğunu ve eleştiri yapıldığını görmek beni çok mutlu etti. Kitap okuduğum için kendimi çevremde o kadar yalnız hissediyorum ki...
"İnsanlığın en büyük trajedilerinden biri ahlakın din tarafından ele geçirilmesidir." Sir Arthur Charles Clark

Çevrimdışı Adroid

• *
  • 31
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #1285 : 12 Şubat 2015, 21:08:25 »
Kitap okuduğum için kendimi çevremde o kadar yalnız hissediyorum ki...

Katılmamak elde değil.Bende Bitmemiş Öyküler'e başladım ama ne yalan söyleyeyim 30 sayfa okuyup bıraktım.Gerçekten de çok ağır ilerliyor.Bende Marslı'ya başladım şu anlık güzel gidiyor , ilerisini merak ediyorum açıkcası.

Çevrimdışı tormund

• **
  • 151
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #1286 : 18 Şubat 2015, 19:33:01 »
Robert Silverberg'ün derlemiş olduğu fantastik öykülerin ilk cildi olan Efsaneler-1'i okumaktayım. Şu an Ursula K. Le Guin'in Yerdeniz evreninde geçen öyküsündeyim. Henüz kitabın başında olmama rağmen karakterleri çok hoşuma gitti.

Çevrimdışı Nightmare

• 627
  • Rom: 8
    • Profili Görüntüle
    • Saklı Günlükler
« Yanıtla #1287 : 07 Mart 2015, 16:09:52 »
Brandon Sanderson / Kralların yolu
Forum özel kitap yarışmasında kazanmıştım. Açıkçası kitabın bu kadar akıcı ve dolu dolu olması beni şaşırttı. Kitabın her bir sayfasını heyecanla okuyorum. Şimdilik gayet iyi yavaş yavaş aksiyon da başlıyor gibi. 900 sayfa ilk başlarda bitmez gibiydi ama kitabı okudukça daha da içine daldım ve sayfalar artık birbirini kovalıyor. İnşallah kitabın tamamı böyle devam eder.

Çevrimdışı lucasyekatarina

• **
  • 76
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #1288 : 08 Mart 2015, 01:18:22 »
Brandon Sanderson / Kralların yolu
Forum özel kitap yarışmasında kazanmıştım. Açıkçası kitabın bu kadar akıcı ve dolu dolu olması beni şaşırttı. Kitabın her bir sayfasını heyecanla okuyorum. Şimdilik gayet iyi yavaş yavaş aksiyon da başlıyor gibi. 900 sayfa ilk başlarda bitmez gibiydi ama kitabı okudukça daha da içine daldım ve sayfalar artık birbirini kovalıyor. İnşallah kitabın tamamı böyle devam eder.

acayip merak ediyorum ama sanırım 2. ve 3. kitap çıkmadığı için bi türlü başlayamayacağım bir eser olacak kendi kendimi yiyip bitirdim artık çıkarsalar da şu devam kitabını başlasam diyorum :D (biraz heves kırmak gibi olduysa özür dilerim ama tutamadım kendimi yaklaşık 2-3 aydır o kitabı kesiyorum ben :D )

Çevrimdışı mthnzbk

• *
  • 10
  • Rom: -2
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #1289 : 08 Mart 2015, 03:48:16 »
Şamanlar Diyarının son kitabı Özgürlük Uğruna'yı bitirmek üzereyim. Seri genel olarak bana nedense basit ve acemice geliyor. Belki ön yargım var bilemeyeceğim. Ama dialoglar, bazı cümleler bana bu duyguyu yaşatıyor.