Kayıt Ol

Hangi Kitabı Okuyorsunuz ve Eleştiriniz

Çevrimdışı mit

• *
  • 5536
  • Rom: 96
  • Kronik Anakronik
    • Profili Görüntüle
    • Yorgun Savaşçı'nın Günlüğü
Ynt: Hangi Kitabı Okuyorsunuz ve Eleştiriniz
« Yanıtla #1320 : 03 Kasım 2015, 19:27:44 »
Yafeshan ve TheSpell'i esefle kınıyor, ocak dışı ilan ediyorum u_u
Jackal knows who you are,
Jackal knows where you are.
Try to hide if you dare.
Do your best, i don't care.

Çevrimdışı TheSpell

• 826
  • Rom: 16
  • Dovie'andi se tovya sagain.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #1321 : 07 Kasım 2015, 16:03:27 »
Brandon Sanderson - Warbreaker.

Elantris'e göre daha çok hoşuma gitmesiyle beraber, kitabın şöyle bir özelliği de var ki söylemeden geçmek istemedim. Bundan önce Sanderson'dan sadece Elantris ve Kralların Yolu'nu okumuştum ve bu iki kitabın da rahatsız edici bir ortak özelliği vardı. O da şuydu ki, bakış açısından okuduğumuz ana karakterlerden biri, kitabın büyük çoğunluğunda sıkıcı bölümlere sahipti. Elantris'te bu karakter Hrathen oldu (neyse ki onun bölümleri giderek kısaldı ve kitabın bitirdikten sonra favori karakterlerim arasına girdi), Kralların Yolu'nda ise Dalinar. Evet, Dalinar benim için sıkıcıydı. Ne zaman onun bölümüne gelsem bölümün kaç sayfa sürdüğüne bakar, Shallan veya Kaladin'i okumak için beklerdim.

Neyse ki, Warbreaker'da böyle bir durum yok. Temel olarak dört farklı karakterin bakış açısından okuyoruz; Siri, Vivenna, Lightsong, Vasher. Ve her karakterin bölümü gayet akıcı, gayet sürükleyici. Diğerlerine göre yavaş veya sıkıcı kalan bir karakter yok.

Çevrimdışı ryuk

• 497
  • Rom: 25
  • ne değiştirebilir bir insanın doğasını?
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #1322 : 07 Kasım 2015, 16:48:19 »
Erich Fromm - Kendini Savunan İnsan

Uzun yıllar okumayı istediğim fakat hakkını verememekten korktuğum bir kitaptı. Bu sabah başladım, şimdilik beğenerek okuyorum ve bu kitaptan çok şey öğreneceğimi düşünüyorum.
Fikirlerim için ölmeyi göze alamam çünkü yanılıyor olabilirim - Bertrand Russel

İyi bir fikir üretmek için, pek çok fikir bilmek gerekir:

* Yeni başlayanlar için FRP

* Fantastik edebiyata yeni başlayanlar ve bu türde ilerlemek isteyenler için

* Kılıçlar ve diğer eskiçağ silahları hakkında

* Dark Sun

* Distopya Korkuları

Daha fazlası için: Index

Çevrimdışı uveybaba

• **
  • 117
  • Rom: 5
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #1323 : 08 Kasım 2015, 00:40:21 »
Philip K. Dick - Yüksek Şatodaki Adam

Kitabın yarısına kadar geldim. Yavaş başladı , hala yavaş ilerliyor. Tam olarak beklediğim gibi olmadı. Yalnız uzun zaman sonra ilk defa bir kitap yüzünden irkildim. Irkçı bir insanın düşüncelerini okumak , beyninin içine girmek çok rahatsız edici bir tecrübe oldu , aynı zamanda bu tarz düşünce sistemlerine bu şekilde bir bakış açısı atmak ise ufuk arttırıcı oldu.
Mizah en güçlü savunmam. Mizah önemli. Mizah güzel. Cici mizah.

Çevrimdışı TheSpell

• 826
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #1324 : 11 Kasım 2015, 23:18:41 »
Ve Warbreaker'ı bitirmiş bulunuyorum an itibariyle.

Okuduğum üç Sanderson kitabı (Kralların Yolu, Elantris, Warbreaker) arasında en sevdiğim olabilir. Kralların Yolu da çok güzeldi ama onun daha farklı bir tarzı var bence, epik fantezi gibi. Warbreaker bana daha çok hitap ediyordu, daha çok beğendim. Sanderson kariyerinin erken dönemlerinde yazmış bu kitabı, bir şaheser daha yaratmış yine de.

Kitaptaki büyü sistemi de çok hoşuma gitti. Ama bundan da çok hoşuma giden şey, karakter gelişimleri idi. Bazı yerlerde hızlı olsalar da, daha önce bahsettiğim gibi, her karakterin bölümü eğlenceli ve sürükleyiciydi.

Kitabı bitirmeyenler spoiler'a bakmasın.

Spoiler: Göster
Kitabın sonu çok güzeldi ya. Vasher ve Vivenna'nın geleceğini merak ediyorum baya. Daha önce, Fırtınaışığı Arşivi'nin ikinci kitabında Warbreaker'dan bazı karakterlerin olduğunu okumuştum, işte o karakterler Vasher ve Vivenna bence. Vivenna olmayabilir belki, çok bir özelliği yok ama, Vasher kesin.

Bir de, Clod aslında Arsteel'ın hayata döndürülmüş haliymiş. Bilmiyorsanız güzel bir sürpriz olur, okurken fark ettiyseniz de helal olsun size :D

Umarım en kısa zamanda çevrilir (ki Akılçelen telifini hemen alsa bile önümüzdeki sekiz yıl içinde ancak çıkar kitap) ve herkes kolayca ulaşabilir bu kitaba.

Çevrimdışı Fırtınakıran

• *
  • 8351
  • Rom: 1
  • Unique Ravenclaw
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #1325 : 12 Kasım 2015, 08:46:48 »
İsmilazımdeğil - Erdinç Mutlu

Tamamen şans eseri edindiğim bir kitap kendisi. Daha önce adını hiç duymamıştım. Fuarda, Yitik Ülke Yayınları standından aldığım 2 kitabın yanında hediye olarak verildi. Kayıp Rıhtım ahalisini tanıdıkları için ona göre seçtiler kitabı da. Bana uzatırlarken kitabın fantastik bir yanı olduğunu söylediler.

Kitabın adı beni çok meraklandırmıştı. Fuardan eve döndükten sonra gözüm ona takıldı durdu. Bugün başladım kitaba. İlginç bir kitap doğrusu. Yer yer absürt, yer yer hüzünlü. Afili Filintalar tadı var, yalan olmasın. Bildiğimiz, içinde yaşadığımız çevreye birtakım absürt ve çılgın olayların eşlik etmesi diyelim.

Konusunu şimdilik anlatmayacağım. Bitirdiğimde foruma konusunu açmak istiyorum. Şu sıralar çeviri kitaplara ara verip yurdum yazarlarına dönüş yapmak istiyordum. İyi denk geldi. Yeniden bir Türk yazarın hayal gücüne iniş yapmış olmaktan mutluyum.

Çevrimdışı Bengü

• **
  • 305
  • Rom: 9
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #1326 : 13 Kasım 2015, 00:10:38 »
Benim Yolum (Aamir Khan'ın İnanılmaz Yolculuğu) - Christina Daniels

Hint sinemasına iyi hakim olduğumu söyleyemem ama bir Aamir Khan hayranı olduğumu söyleyebilirim. Bu sayede de bu kitabı edindim. Aamir'in 3 Idiots ve Taare Zameen Par(Her Çocuk Özeldir/Yerdeki Yıldızlar) filmlerini birçok kişi izlemiştir muhtemelen ülkemizde fakat bunların ötesinde Talaash, Fanaa, PK, Ghajini, Dhobi Ghat gibi filmlerini izlemeye başlayınca kendisine daha bir sempati besliyorsunuz. Hatta Hindistan'ı bile merak ediyor oluyorsunuz.

Hâl böyle olunca kaçırmak istemeyeceğiniz bir kitap oluyor bu. Fakat birkaç şey eklemem gerekiyor: Martı Yayınları kitap çıkmadan önce reklamlarını güzel yaptı ve hepimiz heyecanla bekledik fakat bu kadar heyecanla bekleyişin sonunda bu kadar özensiz bir redaksiyon görmek beni üzdü diyebilirim. Kitabın içeriği içinse diyebileceğim bir şey varsa o da şudur: İlk 100 sayfada yazara lanet okumak üzere buluyorsunuz kendinizi çünkü bir biyografi anlatmaktan çok Filmfare alıntılarını koymuş da koymuş, maaşallah. Şu anda kitabı bitirmek üzereyim ve ilk 100 sayfa sonrasından yeterince memnunum anlatım açısından; hem anlatım güzelleşiyor, gereksiz alıntılar azalıyor ve daha yakın geçmişteki filmlerinden bahsedilmeye başlanıyor. Umarım bitirirken de böyle memnun bir şekilde bitiririm.

Çevrimdışı Bengü

• **
  • 305
  • Rom: 9
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #1327 : 28 Kasım 2015, 02:24:43 »
Büyücü - John Fowles

Ayrıntı Yayınları bu kitabı minicik bir punto ile bastığı halde 686 sayfa. Okuma hızı maalesef ki çok yüksek olmayan ben için kitabı şu şekilde anlatabilirim: "Oku oku bitmiyor!". Dakikalarımı harcayıp daha yeni mi bu sayfaya geldim dediğim çok oluyor. Bunun dışında çok güzel kitap. Henüz yarısındayım fakat pek bir sevdim. Siz de göz atın.

Çevrimdışı -Kötü karakteR-

• **
  • 157
  • Rom: 0
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #1328 : 28 Kasım 2015, 21:42:00 »
Locke Lamora'nın Yalanları - Scott Lynch

Bu kitaba bir ay falan önce başlamıştım ama ara vermek zorunda kaldım ve dün itibariyle kaldığım yerden devam ediyorum. Çok mükemmel bir kitap dönen oyunlar Agatha Christie seviyesinde 8) İyi ki 2. kitabını almışım fuarda merakla kafamda türlü türlü senaryo kurmadan ikinci kitaba geçebileceğim <3

Çevrimdışı TheSpell

• 826
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #1329 : 01 Aralık 2015, 21:58:02 »
Words of Radiance - Brandon Sanderson.

Brandon ağabey sen ne yaptın ya! Daha beş yüzüncü sayfada bu heyecanı yaşıyorsam, finalde neler yaparım hiç bilmiyorum. Harika bu kitap harika!

Kralların Yolu 1'se, bu 10'dur arkadaşlar söyleyeyim size. Kesinlikle Sanderson'ın en iyi kitabı. Benim favorim oldu yani. Şimdiden.

Çevrimdışı RedElf

• **
  • 116
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #1330 : 02 Aralık 2015, 21:01:01 »
Üç Cisim Problemini okuyorum.Daha 100 sayfa civarında okudum ama beni inanılmaz derecede bağladı.Konusu gerçekten çok çok ilginç. Ama kitabın tanıtım bülteninde yazan,kitap hakkında en büyük spoilerı veriyor bence.Ve şunu söylemeden geçemeyeceğim. Çeviri çok sıkıntılı,daha doğrusu yazım hataları çok fazla... İthaki bu gidişle nereye varacak bilmiyorum.

Çevrimdışı Fırtınakıran

• *
  • 8351
  • Unique Ravenclaw
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #1331 : 03 Aralık 2015, 08:55:06 »
Çeviri çok sıkıntılı,daha doğrusu yazım hataları çok fazla... İthaki bu gidişle nereye varacak bilmiyorum.

İşte çeviri demesek :). Sonradan yazım hataları diye belirtmişsiniz ama "çeviri çok sıkıntılı" deyince bambaşka bir şey anlaşılıyor :).

Öte yandan, gerçekten yazım hataları can sıkıcı. Kitap son okuma görmüş olmasına rağmen sonuç gerçekten hoş değil.

Çevrimdışı dekadans

• **
  • 261
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #1332 : 03 Aralık 2015, 11:05:07 »
Kara Kule'nin ikinci kitabı "Üç'ün Çekilişi" an itibariyle bitti. Tek kelimeyle mükemmel.
Bu seriyi okumayı sürekli ertelemiştim. Geçtiğimiz ay ilk kitabı bitirdikten sonra hemen ikinci kitabı sipariş ettim. Birinci kitap biraz girizgah olduğundan ötürü kafada pek çok soru işaretiyle başlayıp, bir o kadar daha soru işaretiyle bitmişti.

İkinci kitap o soruların bir bölümünü güzelce çözüyor. Tam Stephen King'e yakışan bir kurgu. Başka galaksilerdeymiş gibi görünen gezegenleri bir araya toplayıp bir güneş sistemi kurmak tam da onun yapabileceği bir şey zaten.

Şimdi Şampiyonların Kahvaltısı'nı okuyorum. Biraz bu Kayıp Rıhtım'ın olayının dışında ama müthiş gidiyor. Akıp gidiyor hatta =)
Zaman Çarkı döner, Çağlar gelir ve geçer, efsaneleşen anılar bırakır. Efsaneler solarak mit olur ve onları doğuran çağ yeniden geldiğinde mitler bile unutulur. Bir Çağ’da, kimilerine göre Üçüncü Çağ’da, henüz gelmemiş, çoktan geçip gitmiş bir Çağ’da, Puslu Dağlar’da bir rüzgar yükseldi. Rüzgar başlangıç değildi. Zaman Çarkı dönerken ne başlangıçlar, ne de bitişler vardır…

Çevrimdışı Bozhermes

• **
  • 94
  • Rom: 0
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #1333 : 06 Aralık 2015, 01:48:23 »
İstanbul'un Kadim Sırları, Murat İrfan Ağcabay. İlk iki bölümünü bitirdim. Boş bir kitap değil, yoğun bir araştırma yapılmış ve emek verilmiş. Araştırmaların yorumları da isabetli. Ama bazen araştırma değil de fantastik kurgu eser havasına kaçıyor bu da ciddiyetini bozuyor kitabın. Bir de dile, baskıya fazla özenilmemiş, tadı kaçıran durumlar bunlar. Gene de merak uyandıran, farklı ve aşağı yukarı derli toplu bir kitap.
İlban Ertem'den kedi karakteri Vicdan tekrar okudum dün bitti. Deadpool Marvel Evrenini Öldürüyor da kısaydı o da dün bitti.

Çevrimdışı Fırtınakıran

• *
  • 8351
  • Unique Ravenclaw
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #1334 : 08 Aralık 2015, 10:29:30 »
Borges ve Sonsuz Orangutanlar

Poe, Borges ve Lovecraft aynı kitapta. Yazar Luis Fernando Verissimo'nun ustası olarak gördüğü Jorge Luis Borges'i başkarakter yaptığı ilginç bir roman. 104 sayfacık demiş miydim?