Kayıt Ol

Hangi Kitabı Okuyorsunuz ve Eleştiriniz

Çevrimdışı Fırtınakıran

• *
  • 8351
  • Rom: 1
  • Unique Ravenclaw
    • Profili Görüntüle
Ynt: Hangi Kitabı Okuyorsunuz ve Eleştiriniz
« Yanıtla #1380 : 25 Eylül 2016, 21:10:39 »
Pastoralya - George Saunder

Tam güleceğim beynimden vurulmuşa dönüyorum. Saunders bunu yapmakta çok başarılı.

Bu kitabıyla birlikte Türkçede basılmış tüm kitaplarını okumuş olacağım. Öykücülük yeteneği aldığı övgüleri gerçekten hak ediyor. Ama beni asıl etkileyen her defasında tam güldürecekken irkiltmesi. Çılgın fikirli öyküleri de ilham verici.

Çevrimdışı KingKiller

• 519
  • Rom: 2
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #1381 : 25 Eylül 2016, 22:05:51 »
Olasılıksız adlı kitabı okuyorum, ve aldığıma bin pişman olduğumu söylemeliyim... Nasıl bu kadar popüler olduğunu düşünmekten kitabı bitiremeyeceğim herhalde.
“Ona reddedemeyeceği bir teklif sunacağım” ( Don Vito Carleone)

Çevrimdışı Ozymandias

• **
  • 200
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #1382 : 25 Eylül 2016, 23:09:07 »
Olasılıksız adlı kitabı okuyorum, ve aldığıma bin pişman olduğumu söylemeliyim... Nasıl bu kadar popüler olduğunu düşünmekten kitabı bitiremeyeceğim herhalde.

Popülerliğinin dilinden geldiğini düşünüyorum zira çok kolay okunabilir olması dışında edebi bir özelliği yoktu bencede.

'Anlaşılabilir Arıcılık'   Okuyorum. Üslubu ve anlatım tarzı profesyönelce akılda kalıcı ve pratik.

Çevrimdışı Bay_Karamsar

• 865
  • Rom: 12
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #1383 : 30 Eylül 2016, 19:47:11 »
Dünyalılar - Kolektif

Yerli yazarlardan bilimkurgu öyküleri.

İlk öykü, bilimsel saf verilerin ve gerçekten ustalıkla kaçışın arkasına gizlenen trajik bir hikaye idi.
Bakalım ne sürprizler çıkacak diğerlerinde.

Çevrimdışı Ozymandias

• **
  • 200
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #1384 : 30 Eylül 2016, 21:42:50 »
Ejderha Mızrağı Serisi - Güz Alacakaranlığın Ejderhaları

Yaratıcılık iyi. Dil basit biraz yavan(çeviri nedeniyle olabilir). Karakterler oturmamış ve tutarsız. Fantastik öğeler kaynıyor.

Çevrimdışı azizhayri

• 581
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #1385 : 30 Eylül 2016, 22:45:08 »
Gene Jules Usta okuyorum; Michael Strogoff. Ben, eski dönemleri anlatan gezi yazılarını ve o tarz romanları okumayı seviyorum. Zaten oldum olası Verne'nin coğrafya bilgisine hayranım. Bir önce okuduğum İki yıl Okul tatilinde de coğrafi bölümler en ince detayına kadar anlatılmıştı. Michael Strogoff'da iyi bir macera romanı ve kocaman bir Rusya coğrafyasından söz ediyor. Ben biraz da bizim eski yurdumuz diyebileceğimiz yerler hakkında bilgi sahibi olmak için okudum bu romanı. Zamanı ölçüsünde -ki sanıyorum 1876'da yazılmış- iyi bir kitap...
"İnsanlığın en büyük trajedilerinden biri ahlakın din tarafından ele geçirilmesidir." Sir Arthur Charles Clark

Çevrimdışı Fırtınakıran

• *
  • 8351
  • Unique Ravenclaw
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #1386 : 01 Ekim 2016, 08:53:16 »
Ejderha Mızrağı Serisi - Güz Alacakaranlığın Ejderhaları

Yaratıcılık iyi. Dil basit biraz yavan(çeviri nedeniyle olabilir). Karakterler oturmamış ve tutarsız. Fantastik öğeler kaynıyor.

Ozymandias, için rahat olsun :) Serinin çevirmeni Yüzüklerin Efendisi'ni Türkçeleştiren güzel ustamız Çiğdem Erkal İpek. En azından ilk üçleme için öyle. O nedenle çeviriden dolayı olmadığının garantisini veriyorum sana :)

Pastoralya - George Saunders

Hala aynı kitaba devam ediyorum, ama kitabı şimdi daha da çok sevdim. Ödül aldığı Aralığın Onu'na göre bana daha çok keyif veren, daha bir dumur eden kitap oldu.

Ardından China Miéville'in Elçilik Kenti gelecek. Feci meraktayım.

Çevrimdışı Rosemary

• **
  • 282
  • With tired eyes, tired minds, tired souls we slept
    • Profili Görüntüle
    • last.fm
« Yanıtla #1387 : 05 Ekim 2016, 00:01:50 »
Geceyarısı Kuleleri (Zaman Çarkı, #13) - Robert Jordan

Bugün Geceyarısı Kuleleri'ni bitirdim. Seriyi yaklaşık üç yıldır okuyorum ve an itibarıyla önümde son bir kitap kaldı. Bu kitabı da okurken yer yer serinin bitiyor olduğundan bayağı duygulandım. Hani sevdiğiniz birini uzaklara yollarken son kez uğurlarsınız ya, o anın belki de onu son görüşünüz olduğu hissiyatından yüzünü, duygularını ezberlemeye çalışır, o kısacık veda anının hiç bitmeyecek olmasını dilersiniz, işte bu kitap benim için öyleydi.

Seriye yaklaşık dört veya beş yıl önce Phoenix yayınlarından çıkan ilk kitap Dünyanın Gözü ile başlamıştım. Çok beğenmeme rağmen devam edememiştim. Sonra İthaki'yle baştan başladım. İyi günde, kötü günde, okulda, evde, festivalde, kampta her yer ve her zamanda okudum öyle ki yaşadığım tüm anlara tanıklık etti, okuduğum her an yaşadıklarıma dokundu. Bir kitabı bir şarkıyla okursunuz ya, ardından o şarkıyı duyunca kitapla geçirdiğiniz her anı duyumsarsınız. İşte seri benim için öyle bir yerde ki yaşamımın her anına sirayet edip yerleştiğinden, yaşamdaki herhangi bir noktaya bakınca onu görüyorum.

Birçok yerde görmüştüm, bu seriyi okuduktan sonra başka kitap okuyamayacaksınız, diye yorumları. Bundan sonra okurum okumasına ama beni bu derece etkileyecek, hayatıma gerçekten etki edecek bir seriyle karşılaşabileceğimi gerçekten düşünmüyorum. Herkesin hayatında böyle ayrımlar olur. X ve diğerleri, Y ve geri kalanlar diye, eh, benimki de bu işte.

Geçenlerde rüyamda da bu evrendeydim. Hayır anlatmayacağım. Öylesine epik ve sahiciydi ki yaşamımdaki en güzel rüyaydı diyebilirim. Her zaman bizim dünyanın gerçekliğinden başka yere zıplamak istemişimdir, seri bana bunu da verdi, rüya olsa dahi elinden gelen en iyi şey de bu zaten.

Diyeceğim, duyguluyum ve ne diyeceğimi gerçekten bilemiyorum.

Çevrimdışı Rang Baru

• **
  • 168
  • Rom: 0
  • "Ningun mar en calma hizo experto a un marinero"
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #1388 : 05 Ekim 2016, 19:35:14 »
Tarık buğra- Küçük ağa

Adam yazmış.
Kurtuluş savaşı döneminin, karikatürize edilmemiş şekilde anlatıldığı, dönemin insanların psikolojisini mantıklı bir şekilde yansıtan ender kitaplardan.
Tarık Buğra gibi yazar şu an göremiyorum Türkiye'de.

Çevrimdışı Guy Fawkes

• **
  • 266
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #1389 : 05 Ekim 2016, 20:11:35 »
Markus Zusak - Hiç Kimse Sıradan Değildir

Sade ve akıcı bir dili var. Diyaloglar yalın, karakterin iç sesi ise okuması zevkli. Ancak hikaye sanki biraz sıradan. Bir patlama bekliyorum ama henüz gerçekleşmedi. Derinden vuramadı beni, yalnız altını çiztiğim çok yer var.

Çevrimdışı azizhayri

• 581
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #1390 : 05 Ekim 2016, 22:20:51 »
Tarık buğra- Küçük ağa

Adam yazmış.
Kurtuluş savaşı döneminin, karikatürize edilmemiş şekilde anlatıldığı, dönemin insanların psikolojisini mantıklı bir şekilde yansıtan ender kitaplardan.
Son cümle oldukça iddialı ama Küçük Ağa konusundaki fikirlerinize yürekten katılıyorum
"İnsanlığın en büyük trajedilerinden biri ahlakın din tarafından ele geçirilmesidir." Sir Arthur Charles Clark

Çevrimdışı Rang Baru

• **
  • 168
  • "Ningun mar en calma hizo experto a un marinero"
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #1391 : 07 Ekim 2016, 18:15:18 »
Tarık buğra- Küçük ağa

Adam yazmış.
Son cümle oldukça iddialı ama Küçük Ağa konusundaki fikirlerinize yürekten katılıyorum

Belki vardır ama ben göremiyorum.
Daha ağdalı yazanlar var sadece, daha derin değil. (Bence)

Çevrimdışı -Kötü karakteR-

• **
  • 157
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #1392 : 08 Ekim 2016, 13:47:49 »
Bugün yarın Fahrenheit 451'e başlama planım vardı o yüzden nasıl olur da kitaplığıma bir bakışımla Karin Tidbeck - Zeplin 'in beni çektiğini anlamam. Kaç aydır orada durup duruyor okumadan bugünlere kadar dayanmışız dimi! Kitabın ilk öyküsü olan Beatrice'i bitirdiğim gibi dosdoğru buraya koştum. Anam hala içim kıpır kıpır bir tuhaf. :lve
Bu kitabı okuma hayatının ilk zamanlarında olan birine versek herhalde bu ne saçma kitap diye elinden atardı. Ya da mantığını devre dışı bırakır ve okumaya devam ederdi ama ben hala ilk senaryonun olabileceğini düşünüyorum. Asıl konuya dönecek olursak diğer öykülerini de okumak için sabırsızlanıyorum ben açıkçası okumamak büyük kayıp olur. :hug

Çevrimdışı Oliver_

• **
  • 216
  • Rom: 4
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #1393 : 08 Ekim 2016, 14:07:45 »
Vakıf ve İmparatorluk-Isaac Asimov
Vakıf serisini okumadan önce hakkında birçok olumlu yorum okumuştum ama bu kadar iyi olabileceğini tahmin edemezdim. Her hikayenin sonunda boş boş etrafa bakıp "Adam yazmış ya." diyorum.

Çevrimdışı Bay_Karamsar

• 865
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #1394 : 11 Ekim 2016, 21:14:52 »
Kışa Açılan Kapı - Dean R. Koontz

Gerisi Hikaye ekibinin 4. sezon ilk podcast yayınında Stranger Thigs'i masaya yatırırken bahsi geçmişti.

Dean R. Koontz ile ilk tanışıklığım Kurbanlar kitabıyla olmuş ve fena bulmamıştım. Kışa Açılan Kapı'yı da fena bulmadım. Gerilimi arttırmak için kullanılan paralel kurgu, konu bağlanana kadar hangi olayın ne zaman gerçekleştiğini konusunda karmaşa yarattı. Dediğim gibi neyse ki olaylar bağlanıyor da kronolojik olarak hangi olayın ne zaman gerçekleştiği açıklığa kavuşuyor.

Rahat ve hızlıca okunuyor. Bunun bir sebebi de, kimin iyi kimin kötü; kim nasıl davranıp düşündüğünü çözebilmenizdeki kolaylık. Karakter neyse o. Yapabilecekleri de belli sınırlar dahilinde. Neler olduğunu ve neler düşünüldüğünü kavrar kavramaz, otomatikman, hikayedeki önemli dönüm noktaları ve bilgiler arasında hiçbir şey kaçırmadan hızlıca geçebiliyorsunuz.

Saf iyi-kötü çatışması ardında, istismar suçu ve kurbanlarına dair bir öyküyü işliyor alttan alta.

Dan Haldane karakterine ısınamadım bir türlü ama. Pişmanlıklar ile dolu fazla iyi ve işini bilir adam portresi gözüme çok battı.

Puan vermeyi pek sevmesem de notum 5 üzerinden 3.