Kayıt Ol

Hangi Kitabı Okuyorsunuz ve Eleştiriniz

Çevrimdışı Victoria

• **
  • 316
  • Rom: 3
  • Peynir!
    • Profili Görüntüle
Sana bi'şey olmasın
Ayşe özyılmazel
Kesinlikle şu ana kadar okuduğum en boş ve en berbat kitap. Bunu söylerken bile üzülüyorum. Ne bir edebi değeri var nede okurken insana katabilecek güzel ve farklı düşünceler. Kitap sadece geyik ve güncel konular üzerine. Yani para için yazılmış kitaplar sınıfına giriyor. Günümüz yazarlarında artık maddiyat çok önemli olmuş durumda. Halbuki eski yazarlara baktığımızda onlar para için değil sanat için yazıyorlarmış.
Tabi ki bu benim düşüncem. Kesinlikle kimse yazdıklarımla yazara hakaret ettiğimi düşünmesin. Açıkçası kitabı hiç beğenmedim. Bu kitaba verdiğim paraya acıyorum. :-[

Spoiler: Göster

''I do not suffer from insanity, I enjoy every minute of it."
- Edgar Allan Poe

Çevrimdışı Berre

• 1340
  • Rom: 34
  • Güle güle fermuar!
    • Profili Görüntüle
Alaycı Kuş // Suzanne Collins

Epey zaman oldu okuyalı ama yorumlamak şimdi nasip oldu.

Doğrusunu söylemek gerekirse beğendiğim bir kitap olmadı. Gereksiz kimi olaylar ve ölümler vardı. Ve kitap rahtsız edici bir tempo da ilerliyordu.

Ayrıca kitabın sonunda Suzanne Collins'in Gale'ye biçtiği rol hiç yakışmamıştı. Ani bir dönüş yapılmış Gale hakkında. İlk iki kitapta sempatik ve cesur çocuğumuz birden züppe bir ukalaya dönüşüyor  :hemk

Doğrusunu söylemek gerekirse, ben ceplerim de hâyal kırıklığı ile ayrıldım Suzanne Collins'İn düşler dünyasından. Yine de şunu da belirtmek isterim ki kitabın ilk iki kitabını okuyup da bu kitabı okuyamamış olanlar bir an önce okumalı. Çünkü çok şey kaybedebilirler.

Ejderha Mızrağı: Yaz Alevi Ejderhaları // Margaret Weis & Tracy Hickman

Seri de ilerledikçe her seferin "İşte en iyisi buydu." diye düşünüyorum. Diğer kitaplara henüz geçemedim ama şuan eminim Yaz Alevi Ejderhaları kesinlikle en iyiler arasında değer almaya değer.

Serinin bundan önceki kitaplarında az çok belirli bir iyi-kötü ayrımı vardı. Ama Yaz Alevi Ejderhaları kesinlikle bu tanıma uymuyor. Kitap siyah ve beyazdan oluşmuyor; çoğu yerde belirgin bir gri var. Okurken, normal de kötü olarak bildiğiniz birinin (Takhisis'e sadık olan kişiler diyebilirim) umulmadık soylu davranışları üzerine kimden nefret edeceğinizi ve kimi seveceğinizi bilemiyorsunuz.

Ayrıca kitabın duygulanmadan okuduğum tek bir paragrafı yoktu diyebilirim. Özellikle de son sayfalarına geldiğim de ağlamadan çeviremedim sayfaları. Evet kahramanlarımızın -ve bizlerin- kazanımları çok büyüktü ama kayıpları da öyle. Gerek Tanis, gerek ki Tas, Tanin, Strum ve Stell... Raistlin'i yeniden görmek. Acıttı sanırım :)

Bütün bu üzüntünün yanında acayip derece de de güldüm. Özellikle Tas'ın replikleri, sonlarında anlık bile olsa Fizban'nın sözleri :D Bazı yerler de o kadar sağlam replikler var ki nasıl olduğunu anlamadan gülmeye başlayabiliyorsunuz :)

Not: Yine de Raistlin'in "Güzel bir kadın ile sevişmişim ve bunu hatırlamıyorum.Şansıma tüküreyim." sözü kadar güldüğüm bir söz olmadı :D Hiç beklemiyordum böyle bir laf :)

Tatlı bir hüzün kokuyordu bu kitap. Okunası :)

Maya - Kehanetin Sonu // Payal Dhar

Sonunda uzun zamandır beklediğim bu kitabı da okudum.

Tam beklediğim gibiydi, hafif buruk ama sürükleyici. Beklenmedik hamleler ve ihanetler kurgulamış Payal Dhar. Tam artık bitti dediğiniz yer de yeniden başlayan tempo sizi hiç sıkmadan kitabın sonuna ulaştırıyor.

Tavsiye ederim :)

Not: Ama Carpe Diem'i bir kez de buradan kınamak istiyorum. İlk olarak kitabın ismi hiç yakışmamıştı, orijinal ismiyle alakası yoktu. Bilemiyorum ama ismi değiştirmekle kurgunun ne kadar çok yerini zedeleediklerinin farkında değiller galiba.

Ayrıca kapaklar tek kelimeyle berbat.

Maya'nın ilk basımındaki o şahane kapağı nasıl buna tercih ettiler hâlâ şaşkınlık içerisindeyim. Kapakla beraber beraber kitabın bütün ağırlığı kaybolmuş. Alışık olduğumuz karakterler bir anda kaybolmuş ve Maya bir Hint kaçkınına, Lev şempanzeye, Noah ise yüz yaşına basmış birine dönüşmüş. Kapaklarda ki kıyafetlerin bile kitaptakilerle uyuşmazlığı da cabası. Yayın evini can-ı gönülden kınıyorum.

Çevrimdışı Ectoras

• **
  • 167
  • Rom: 1
  • Düşsever...
    • Profili Görüntüle
Yenidendoğan Ejder-Zaman Çarkı
İnanma, ceketim inanma
Kuşların söylediklerine;
Benim mahrem-i esrarım sensin.

İnanma, kuşlar bu yalanı
Her bahar söyler.
İnanma ceketim, inanma!

Çevrimdışı diana

• 513
  • Rom: 16
    • Profili Görüntüle
Ejder Kız-Thuban'ın Mirası

Çok basit.Resmen çocuk kitabı gibi.
Zamanlar,olaylar,kişiler herşey birbirine girmiş.
Okumaya değeceğini düşünmüyorum.

Çevrimdışı simkalaba

• **
  • 146
  • Rom: 4
    • Profili Görüntüle
Ynt: Şu anda hangi kitabı okuyorsunuz ? ve "Eleştirmenin Not Defteri"
« Yanıtla #709 : 09 Kasım 2010, 17:02:23 »
Narnia Günlükleri Şafak Yıldızı'nın Yolculuğu

Ceddry Edain

Çevrimdışı Vega

• 1023
  • Rom: 5
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #710 : 09 Kasım 2010, 23:39:36 »

Ejderha Mızrağı: Yaz Alevi Ejderhaları // Margaret Weis & Tracy Hickman

Seri de ilerledikçe her seferin "İşte en iyisi buydu." diye düşünüyorum. Diğer kitaplara henüz geçemedim ama şuan eminim Yaz Alevi Ejderhaları kesinlikle en iyiler arasında değer almaya değer.

Serinin bundan önceki kitaplarında az çok belirli bir iyi-kötü ayrımı vardı. Ama Yaz Alevi Ejderhaları kesinlikle bu tanıma uymuyor. Kitap siyah ve beyazdan oluşmuyor; çoğu yerde belirgin bir gri var. Okurken, normal de kötü olarak bildiğiniz birinin (Takhisis'e sadık olan kişiler diyebilirim) umulmadık soylu davranışları üzerine kimden nefret edeceğinizi ve kimi seveceğinizi bilemiyorsunuz.

Ayrıca kitabın duygulanmadan okuduğum tek bir paragrafı yoktu diyebilirim. Özellikle de son sayfalarına geldiğim de ağlamadan çeviremedim sayfaları. Evet kahramanlarımızın -ve bizlerin- kazanımları çok büyüktü ama kayıpları da öyle. Gerek Tanis, gerek ki Tas, Tanin, Strum ve Stell... Raistlin'i yeniden görmek. Acıttı sanırım :)

Bütün bu üzüntünün yanında acayip derece de de güldüm. Özellikle Tas'ın replikleri, sonlarında anlık bile olsa Fizban'nın sözleri :D Bazı yerler de o kadar sağlam replikler var ki nasıl olduğunu anlamadan gülmeye başlayabiliyorsunuz :)

Not: Yine de Raistlin'in "Güzel bir kadın ile sevişmişim ve bunu hatırlamıyorum.Şansıma tüküreyim." sözü kadar güldüğüm bir söz olmadı :D Hiç beklemiyordum böyle bir laf :)

Tatlı bir hüzün kokuyordu bu kitap. Okunası :)

Ağzımı sulandırmanın ne anlamı var berre? Hiç yakıştıramadım. Cık cık cık

Şaka bir yana ben de kitapsızlıktan eski kitaplarımı hatim ediyorum.

Çevrimdışı Larien

• **
  • 133
  • Rom: 0
  • Söyle dost..
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #711 : 10 Kasım 2010, 11:12:53 »
Korsan Kral.
Drizzt'in kitaplarında artık bir amaç yok sanki. her kitapta başka bir macera, başka bir kurgu. İlk 3 kitabındaki gibi bir hedef üzerine gtimiyor. sanki daha çok seri sürdürülmek isteniyor sadece. Sanırım Drizzt'den artık sıkılmaya başladım..
Why, the Past should ever be forgot?

Çevrimdışı LegalMc

• 1215
  • Rom: 33
  • Unimpressed was his default state.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #712 : 16 Kasım 2010, 21:47:16 »
Kırmızı Piramit/Rick Riordan

Percy Jackson'a göre daha yavan ve basit bir anlatımı var ses kaydı olmasından dolayı. 2 bölüm Carter 2 bölüm Sadie anlatınca da insanın kafası karışmıyor değil. Ama konu hakkında bir şey söyleyemem. Konu çok sağlam, keşke böyle saçma sapan bir anlatım değil de doğru düzgün anlatsaymış çok çok daha iyi olurmuş.
Yaşasın!
Ne kadar da ideolojik yaklaşıyoruz birbirimize.

Çevrimdışı diana

• 513
  • Rom: 16
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #713 : 18 Kasım 2010, 17:51:34 »
Spiderwick Günceleri ve Sonrası - Nixie'nin Şarkısı

Spiderwick Günceleriyle aynı uslüp kullanılmış. Anlatım her zamanki gibi hoş içine çeken cinsten. Tüm Spiderwick kitaplarında olduğu gibi bir anda bitirip tadını damağınızda bırakıyor.

Çevrimdışı Vega

• 1023
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #714 : 20 Kasım 2010, 14:47:03 »
Anayurt'u az önce bitirdim.

Underdark, Menzoberranzan, Drowlar, Deep Gnomlar. Her biri harikaydı. Kurgu müthiş bir şekilde oturmuştu. Ejderha Mızrağı kadar güzel olması bir yana, ondan kat be kat daha akıcıydı. Gedik Savaşlarının yazarıyla Unutulmuş Diyarlar'ın yazarının aynı olmasına çok şaşırıyorum çünkü Gedik Savaşları bu serinin yanından bile geçemez.

Çevrimdışı brisingr

• 655
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #715 : 20 Kasım 2010, 17:35:07 »

Underdark, Menzoberranzan, Drowlar, Deep Gnomlar. Her biri harikaydı. Kurgu müthiş bir şekilde oturmuştu. Ejderha Mızrağı kadar güzel olması bir yana, ondan kat be kat daha akıcıydı. Gedik Savaşlarının yazarıyla Unutulmuş Diyarlar'ın yazarının aynı olmasına çok şaşırıyorum çünkü Gedik Savaşları bu serinin yanından bile geçemez.

Yanlız burada yanlış bir şey var. Gediksavaşlarının yazarı Raymond E. Feist'tir. R.A. Salvadore'un yazdığı İblis Savaşları serisi var. Sanırım onunla karıştırdınız.

Çevrimdışı Victoria

• **
  • 316
  • Rom: 3
  • Peynir!
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #716 : 20 Kasım 2010, 17:50:33 »
Sofie'nin Dünyası- Jostein Gaarder

Kitabın başlarında olmama rağmen okurken çok ikilemde kaldım. Özelikle tek bir soru da takılıp kaldım.'' Felsefe nedir?'' kimine göre soru sormak felsefe, kimine göre bir arayış ve kendini bulma.
Bana göre  ise merak etmek...
Kitabı okurken çoğu kez kızdım, sevindim, kitabı camdan aşağı fırlatmak istedim...
 Neden mi?
 Çok fazla cevabını veremediğim soru vardı. Mantıklı düşünmek ve duygusal olarak düşünmek arasında sıkışıp kalmıştım.  Ama şimdi  her şeyi yavaş yavaş anlamaya başladım. :)

Herkesin okuması gereken harika bir kitap!

''I do not suffer from insanity, I enjoy every minute of it."
- Edgar Allan Poe

Çevrimdışı LegalMc

• 1215
  • Rom: 33
  • Unimpressed was his default state.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #717 : 23 Kasım 2010, 17:11:14 »
Fareler ve İnsanlar - John Steinbeck

İnanılmazdı. Hayatımda yer edinen sayılı kitaplardan biri oldu. Hiçbir kitabı okurken duygulanmamıştım ama dün gece uyku mahmurluğundan mıdır kitaptan mı bilemem gözlerimin dolduğunu hissettim -ki ben, kolay kolay hüzünlenmeyen çocuk-
Lennie her "Tavşanlara bakmama izin vereceksin değil mi?" dediğinde daha çok hüzünlendim.

Mükemmeldi.
Yaşasın!
Ne kadar da ideolojik yaklaşıyoruz birbirimize.

Çevrimdışı Bars Elsa

• **
  • 318
  • Rom: 4
    • Profili Görüntüle
Bayram tatilinin iki gününü bu kitaba ayırmıştım. Ama nezleden dolayı ve akraba ziyareti baskılarından dolayı son 30 sayfayı hala okuyamadım :S Burun çekmeyi bıraktığım bir zaman bitireceğim. Seri, kurgusu dolayısıyla beni çok etkiledi gerçekten. Hem kahramanının, üstün özelliklere sahip, her yönüyle örnek alınası bir tip olmaması hem eleştirdiği yapıyı, fütürist anlamda çok güzel anlatmasıyla bayağı hoşuma gitti kitap.Ve en heyecanlı ( Capitol'ün devrildiği kısımlar sanırım; ama burada, bir yerde, devrilmediğini okumuştum, kitap sürprizlere açık bakalım ne olacak ) yerinde, okumayı bırakmak zorunda kalmış olmam kötü :/

Çevrimdışı Vega

• 1023
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #719 : 24 Kasım 2010, 10:09:53 »

Yanlız burada yanlış bir şey var. Gediksavaşlarının yazarı Raymond E. Feist'tir. R.A. Salvadore'un yazdığı İblis Savaşları serisi var. Sanırım onunla karıştırdınız.
Evet karıştırdım galiba ;D