Kayıt Ol

The Elements of Style - William Strunk Jr. / E. B. White

Çevrimdışı Galaxie

• **
  • 375
  • Rom: 17
    • Profili Görüntüle

Yazmak için kısa ve faydalı tavsiyeler vermek isteyen E.B. White ile, yardım aldığı hocası William Strunk Jr'ın beraber hazırladıkları, çok net ve kullanışlı önerilerden oluşan bir kitap. Dili sade ve okuması çok rahat. Cep boy kadar küçük, aynı zamanda sadece 100 sayfa olduğu için çok rahat okunabiliyor.

Kitap beş bölümden oluşuyor:

1-Elementary Rules of Usage
2-Elementary Principles of Composition
3-A Few Matters of Form
4-Words and Expressions Commonly Misused
5-An Approach to Style

Elbette dilbigimiz Amerikan İngilizcesinden oldukça farklı olduğu için bu konudaki tavsiyelerden ziyade şekil ve anlatım üzerine tavsiyleri işe yarar. Öte yandan Amerika'da hem dilbilgisi hem şekil ve yazma tekniği alanında en çok önerilen ve okunan kitaplardan. Bende dördüncü baskısı var, hayatımda bu kadar kaliteli bir baskı da görmedim bu arada.

Kitap çok kısa, Önsöz'den sonra hemen tavsiyelere madde madde geçmeye başlıyor. Lafı dolandırmadan ne anlatmak istiyorsa anlatıyor. Bu konuda Stephen King'in Yazma Sanatı kitabını okumuştum (ki kendisi de Elements of Style'ı önerir) ve çok sade olduğunu düşünmüştüm. Ama bu kitap ondan bile sade. Sanki bir özet okuyormuşsunuz gibi. İlgilenenlerin göz atmasında fayda var.

Çevrimdışı Fiddler

• 565
  • Rom: 32
  • Bazen Herkes Duysun Diye..
    • Profili Görüntüle
    • A. Orçun CAN
Elements of Style
« Yanıtla #1 : 20 Mayıs 2013, 00:42:00 »
Hızlı Soru:

William Strunk ve E. B. White tarafından yazılan "Elements of Style" kitabının Türkçe çevirisi var mıdır? Hakkında bilgisi olan var mıdır?

(Bir yerden tanıdık gelenler Stephen King'in Yazma Sanatı'nda adını bol bol duymuş olabilir)
Saatleri Ayarlama Enstitüsü okuyalım..

Çevrimdışı Erymnys

• 496
  • Rom: 8
  • PKBL
    • Profili Görüntüle
    • Erymnys
Ynt: The Elements of Style
« Yanıtla #2 : 02 Ağustos 2013, 02:25:19 »
Hızlı soruya cevap, çevirisi yoktur ama kitabın da ağır bir dili yoktur. Rahatça alınıp okunabilir. :D
Elleri kalem tutanlara bu kadar düşman varken biz çok acı çekeriz daha, çok ölürüz kan kaybından!..

Çocuk Yetiştirme Sanatı Üzerine Bir Deneme --->Erymnys

Beklerim efendim...