Kayıt Ol

Kültürel Antropoloji - William A. Haviland

Çevrimdışı Slyffindor

• **
  • 218
  • Rom: 0
  • Entrigiue?.
    • Profili Görüntüle
Kültürel Antropoloji - William A. Haviland
« : 02 Temmuz 2008, 15:59:48 »

Antropoloji tüm bilimlerin en özgürleştirici olanıdır. Irksal ya da kültürel üstünlüğün yanlış inançlarını ortaya çıkarttığı gibi aynı zamanda nerede ve nasıl yaşadıklarına bakmaksızın kendisini tüm insanların incelenmesine adar. Bilge insanların ve laboratuar şartlarında çalışan tüm bilim adamlarının firik ve düşüncelerinden esinlenerek insanın niteliğine ilişkin daha çok bilgiyi gün yüzüne çıkarmaya çalşır.' Bu iddialar aşırı derece tutkulu bir antropologa ait değildir. Tüm bu sözler, felsefeci Grace de Laguna'nın, Amerikan Felsefe Kuruluşunda yaptığı,1941 başkanlık konuşmasında söylenmiştir. Antropolojinin alanı oldukça geniştir. İnsanlığın geçmişi ve şu anı ile ilgili her şeyi içermek durumundadır. Kuşkusuz pek çok diğer disiplinler de insanoğlunun şu veya bu yönüyle ilgilendiler. Bazıları, anatomi ve fizyoloji gibi, insanı biyolojik bir organizma olarak incelerler. İnsanla ilgili diğer bilimler insan kültürünün büyük başarılarını ele alırken, sosyal bilimler insan ilişkilerinin ayırt edici şekilleri ile ilgilenirler. Antropologlar bu konuların tümüyle ilgili olmalarına rağmen, tüm mekan ve zamanlarda bunları birlikte ele almaya çalışırlar. İşte insan doğası denilen, elde edilmesi ve anlaşılması oldukça zor olan kavramı ancak bu biricik, geniş perspektifle donanmış oldukları için sağlıklı bir biçimde ele alabilirler.

Açık olmak gerekirse bu yapıtın ders kitabından farkı yok, fakat okuyana çok yararı var.Bakış açınız genişliyor vs. Ben okudum, beğendim, tavsiye ederim.*Darwinistlere antipatiniz varsa dokunmamanızı öneririm.

I'll be your water. I'll be yours

Çevrimdışı Amèlie

• 531
  • Rom: 1
    • Profili Görüntüle
Ynt: Kültürel Antropoloji ¨ William A. Haviland
« Yanıtla #1 : 02 Temmuz 2008, 16:08:09 »
Bacaklar, su, telefon, kulaklık ve akabinde kültürel antropoloj kitabı sana mı ait? :P

Çevrimdışı Slyffindor

• **
  • 218
  • Rom: 0
  • Entrigiue?.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #2 : 02 Temmuz 2008, 16:09:15 »
Bacaklar, su, telefon, kulaklık ve akabinde kültürel antropoloj kitabı sana mı ait? :P

Euhuh evet, ya internetten fotoğrafını aramaya uğraşamadım bilgisayarda var imiş bende upload ettim direk  ;D

I'll be your water. I'll be yours

Çevrimdışı Sophié

• 836
  • Rom: 13
    • Profili Görüntüle
    • Sinek Alkışı
« Yanıtla #3 : 02 Temmuz 2008, 16:19:46 »
Biri Darwinist demiş! Okumalıyım ben bunu sanırım. Bu ay ki kitap listem baya kabarık olacak bu gidişle. Sevdim bunu ben.

too much sugar 
tb