Kayıt Ol

Sokrates'in Savunması - Eflatun

Çevrimdışı Raisor

• 793
  • Rom: 15
    • Profili Görüntüle
Sokrates'in Savunması - Eflatun
« : 28 Mart 2011, 22:04:42 »

Eskiden okullar yoktu. Eskiden kahvehanelere benzer yerlerde çocuklar toplanır, filozoflar çocuklara ders verirlerdi. Tabi ki 3000 yıl öncesinden bahsediyorum. Bu filozofların çoğu Sofistlerdir. Hiçbir şeyin belirli bir şey olamayacağı ve mutlak bir varlık aramanın anlamsız olduğunu öne süren bu sofistlere karşıt olan Sokrates, akılcılığı seçmiş ve çocuklara bunu öğretmeye çabalamıştır.

Nitekim öğrencilerine "Ay bir Tanrı değildir, bir toprak parçasıdır. Güneş de bir Tanrı değil, ateş parçasıdır." diyen Sokrates, dinsiz olduğu ileri sürülerek Yunan mitolojisini sarsan bu görüşler yüzünden idama mahkum edilir.

Sokrates'e idam kararı bildirildikten sonra, kendisine bir avukat tutması söylenir. Ancak Sokrates bunu reddederek "Beni kimse benden daha iyi savunamaz. Beni bir avukat savunsa da, savunmasa da idam edileceğim. En azından mahkeme günü kendimi savunayım da son sözlerimi söyleyerek aranızdan ayrılayım" der.

Gün gelir çatar ve Sokrates yargılanmak üzere mahkemeye çıkartılır. İdam edileceğini bile bile görüşlerini savunmaya devam eden Sokrates, ünlü İroni metodu ile mahkemeyi sözleriyle yerle bir eder, savunmasını yapar, fakat yine de dinsiz kabul edilerek idam edilir. Zehir içerek idam edilmeyi tercih eden Sokrates'in, işte o mahkemede yaptığı savunması anlatılıyor kitapta. Kitabı yazan ise, Sokrates'in öğrencisi Platon(Eflatun)dur.

Kesinlikle okunması gereken bir Felsefe klasiği.
Vahşet her yanda ulu orta sergilenirken,

Sevişmek için saklanmak zorunda kaldığımız bir Dünyada yaşıyoruz.

-John Lennon.

Çevrimdışı Larien

• **
  • 133
  • Rom: 0
  • Söyle dost..
    • Profili Görüntüle
Ynt: Sokrates'in savunması
« Yanıtla #1 : 29 Mart 2011, 16:13:23 »
Bence herkes okumalı. Evde biryerde gördüm o kitabı elime aldım, sonra bi baktım bitirmişim.
Why, the Past should ever be forgot?

Çevrimdışı Gilderoy

• 416
  • Rom: 6
    • Profili Görüntüle
    • Kuyutorman
Ynt: Sokrates'in savunması
« Yanıtla #2 : 29 Mart 2011, 18:05:26 »
Felsefe hocamın üstün bir davranış göstererek okumam için ısrar etmesi fakat benim bu ısrarlara aldırmayıp elime bile almaya tenezzül etmediğim bir kitap Sokrates'in Savunması. Ama şu cevabı yazdığım günlerde, felsefenin ne kadar önemli bir iş olduğunu ve aslında hayatımızın felsefe üzerinde kurulduğunu anladığım işte bu günlerde, okumaya karar verdim :) Hadi hayırlısı.
to see world in a grain of sand
and a heaven in a wild flower
hold infinity in the palm of your hand
and eternity in an hour
-William Blake