Kayıt Ol

Loituma

Çevrimdışı Sophié

• 836
  • Rom: 13
    • Profili Görüntüle
    • Sinek Alkışı
Loituma
« : 14 Mart 2009, 10:24:54 »

Finlandiyalı bir müzik grubu (Quartet).

1989 yılında Helsinki’de Sibelius müzik akademisinde yedili olarak başladıkları müzik yaşantılarında ilk grupları Jäykkä leipä (stiff bread - bayat ekmek)’yı kurdular. Gruptan ayrılanlar Hedningarna’ya katıldılar. Kalanlarsa amaçları Fin müziğini dünyaya açmakla mükellef Loituma grubunun üyeleri idi. Kullandıkları enstrümanlar sadece kanteles (Fin arpı olarak bildiğimiz) adlı bir çeşit arp ve sadece kendi sesleriydi. (bkz: acapella)

İki albüm çıkardılar. İlki «Loituma» (1995 yılında yayınlandı) (ki bu albüm daha sonra Abd’de 1998’de «Things of beauty» adıyla yayınlanmıştır.) İkinci albümleri «Kuutamolla» 1998 yılı (bu albüm de «In the moonlight» adıyla 1999 yılında yine Abd’de yayınlandı.)

Grup ayrıca 1997 yılında Kaustinen müzik festivalinde yılın grubu olarak seçilmiştir.

Grup üyeleri:

Sari Kauranen : kantele, vocals
Anita Lehtola - tollin : vocals, 5-string kantele
Timo Väänänen : kantele, vocals
Hanni-mari Autere : vocals, keman, 5 telli kantele, double bass, lapin drum

Last fm.

Sadece "Ievan aiti se kammarissa virsia veisata huijutti kun tama poika napurissa amman tittöa nuijutti. Eika tata poiko ammat haitta sillon ko laskoo laiasta laitan. Salivili hipput.." dememin yeteceğini bilsem de, -derken imanım gevrese bile, hem dinleyip hem yazmak çok zor,neyse- tek şarkıyla ünlenmesi sinirimi bozmakta. Çünkü orda burda her yerde çalan tek parçaları Ievan Polka olmuş bulunmakta. Ai, Ai Tass Sattuu, Eriskummmainen Kantele, Hiekkarantakuhertelua, Inttajaispolska, Laulu Laiskana Pitavi, vb. en güzellerindendir. Aslında bütün şarkıları da en güzeldir.

Finlandiyalı sağlam folk gruplarındandır, beni Fince öğrenmeye iten bir kaç etkenden biridir. Dinlenmelidir.

too much sugar 
tb

Çevrimdışı Amras Ringeril

• 2483
  • Rom: 0
    • Profili Görüntüle
Ynt: Loituma
« Yanıtla #1 : 14 Mart 2009, 10:34:50 »
Ievan Polka dışında bir şarkılarını dinleyemedim, çok uğraştım, didindim, mamafih dinleyemedim. Şimdi şarkı isimlerinivermen güzel gidip arayabilirim. Enstrüman kullanmadan yaptıkları müzik çok hoş, bizde de Vokaliz diye bir grup var böyle tarzı olan, Sardunya yorumlarını tavsiye ederim.
try again fail again fail better

Çevrimdışı Sophié

• 836
    • Profili Görüntüle
    • Sinek Alkışı
« Yanıtla #2 : 14 Mart 2009, 11:14:50 »
Ne demek efendim. Eğer çok ilginizi çekerse iki albümü bende bulunmakta, linklerini bulamasam bile şarkıların hepsini tek tek atabilirim hani :D

too much sugar 
tb

Çevrimdışı Nihbrin

• 1243
  • Rom: 43
  • [Infornography]
    • Profili Görüntüle
    • nihbr.in
« Yanıtla #3 : 14 Mart 2009, 13:46:18 »
Ben orijinal halini değil ama vocaloid Hatsune Miku Coverini seviyorum ^^ ( vokaloid için bkz: http://en.wikipedia.org/wiki/Vocaloid )
Miku cover'ı için bkz: http://www.youtube.com/watch?v=kbbA9BhCTko  Bu parça ve bu cover benim vocaloid kullanmasını öğrenmeme sebep olmuştur,
Diğer parçalarının rağbet görmemesi beni üzdü, öte yandan ben de rastlamadım hiç.

Çevrimdışı Herr Mannelig

• 924
  • Rom: 17
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #4 : 11 Nisan 2009, 23:12:50 »
Ievan Polkka'sı meşhurdur zaten kalanını da ece sayesine edindim ama folk müzikte bu gruba gelene kadar çok daha kaliteli isimler var.
Contraataques muy rabiosos, deberemos resistir; Ay Carmela!

Çevrimdışı Sophié

• 836
    • Profili Görüntüle
    • Sinek Alkışı
« Yanıtla #5 : 12 Nisan 2009, 10:02:37 »
Şekerim Finler içinde diyorum ki zaten. Genele bakınca evet sahiden başka bir sürü sağlam isim sayılabilir ama baktığım Finler arasında en iyisiydi gibi. Yoksa sizin folk müzik kültürünüz karşısında... Yani lütfen :D.

too much sugar 
tb

Çevrimdışı Herr Mannelig

• 924
  • Rom: 17
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #6 : 13 Nisan 2009, 19:21:55 »
Aha biri folk kültürüme övgüyle yaklaştı sevinçten bayilicim. saol lan :D
Contraataques muy rabiosos, deberemos resistir; Ay Carmela!