Kayıt Ol

Milet'in Kuruluşu

Çevrimdışı Legolas

• 810
  • Rom: 7
    • Profili Görüntüle
Milet'in Kuruluşu
« : 08 Ocak 2008, 21:06:30 »
Birinci rivayet : Atina kralı Kodros'un oğlu Nelesus, yeni bir kenti nasıl ve nerede kuracağı konusunda tanrılara danıştı. Tanrılar ona yeni kentini , bir kızın suyu toprakla karıştırdığı yerde kurmasını öğütlediler. 
  Nelesus, yollara düştü. Yeni kenti kurmak için heryeri dolaşmaya başladı. Batı anadoluda Menderes nehri kenarında genç bir kızın suyu toprakla karıştırdığını gördü. Heyecanla ona ne yaptığını ve kim olduğunu sordu. Kız, isminin Kaeira olduğunu , babasıyla birlikte çömlek imalatı yaptıklarını anlattı. Tanrıların buyruğunu hatırlayan Neleus, aradığı yeri bulduğunu anlamış ve yeni kent olan Milet'i burada kurmuştur.

İkinci rivayet : Girit kralı Minos'un kızı Akakalis ( Deione ) , Tanrı Apollona gönül verdi. Ondan Amphimemis, Garamas, Miletos adında üç oğlu oldu ve babasının korkusundan oğlu Miletos' u ormana bıraktı. Tanrı Apollon oğlunu kurtlara emanet etti ve Miletos'u kurtlar besledi. Bir zaman sonra Miletos'u çobanlar bularak evlatlık edinerek yanlarına aldılar. Yıllar sonra Miletos büyüdü , yakışıklı ve çok zeki biri olarak üne kavuştu. Kral Minos, onun Miletos olduğunu anladı ve öldürmeye çalıştı. Miletos bunun üzerine Giritten Anadolu'ya kaçarak Menderes nehri yakınlarında Milet kentini kurdu. Menderes nehir tanrısının kızıyla evlenerek hayatına devam etti.

Çevrimdışı magicalbronze

• *
  • 4075
  • Rom: 1
    • Profili Görüntüle
Ynt: Milet'in Kuruluşu
« Yanıtla #1 : 05 Mart 2009, 13:25:26 »
Bu iki kuruluş hikayesini bende duymuştum ve ilki daha çekici gelmişti. Sanırım mitolojiye dayalı iddiada bulunacak olursak ilki daha baskın çıkacaktır.
"Her neyse sahip olunan, doğar ve ölür.
Bu nefsi müziğin içinde sıkışmış herkes
İhmal eder ölümsüz aklın harikalarını."
- William Butler Yeats, "Sailing to Byzantium "

Çevrimdışı PhoenixMan

• 919
  • Rom: 5
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #2 : 05 Mart 2009, 14:31:15 »
İkinci olan Bozkurt Destanı'nı anımsattı bana...

Çevrimdışı Amras Ringeril

• 2483
  • Rom: 0
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #3 : 05 Mart 2009, 18:31:34 »
İkinci bana da Bozkurt Destanı'nı anımsattı. Etkileşim oluyor demekki, ilk rivayetin daha önce çıktığını tahmin edebiliriz tabi.
try again fail again fail better

Çevrimdışı DarLy OpuS

• 2766
  • Rom: 35
  • Dansımız Marşandiz
    • Profili Görüntüle
    • Uykusuzluk Kulesi
« Yanıtla #4 : 09 Mart 2009, 18:56:57 »
İkinci rivayet bana da Tarkan'ı anımsattı. :P En azından Tarkan'dan sonra geldi aklıma Bozkurt Destanı. Kurt motifi Türk destanlarında daha çok kullanıldığı için, bana ilk rivayet daha yakındır gibi geldi.