Kayıt Ol

Eragon'un Diğer Kitaplarla Benzerlikleri

Çevrimdışı Alorka Greenleaf

• 603
  • Rom: 6
  • End of the Ergenism
    • Profili Görüntüle
    • f
Ynt: Eragon'un Diğer Kitaplarla Benzerlikleri
« Yanıtla #15 : 13 Haziran 2010, 16:42:09 »
:) Urgallardan bahsetmiyorum.ORC lar eskiden ELFlerdi.Urgallar Hep URGALdı...

Çevrimdışı CrusCenT*

• *
  • 15
  • Rom: 0
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #16 : 20 Haziran 2010, 20:00:58 »
aslında çoğu benzetmeleri bende aynı düşünmüştüm...:D
...

Çevrimdışı Akuma_Blade

• **
  • 97
  • Rom: 5
  • "All Worms are my prey!"
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #17 : 30 Temmuz 2010, 08:12:43 »
Anlamayıp tartıştığımız şey şu: Paolini hiçbir zaman çıkıp da "Ben yaptım oldu" türü bir ifade kullanmadı aksine LOTR, Dragonlance, Earthsea ve Star Wars'a duyduğu hayranlığı hep dile getirdi. Kitaplarda benzerlikler olması çok doğal ama bu benzerlikler hakkaten bu denli abartılacak yada yerden yere vurulması gerekecek şeyler değil. Cücelerin yaşamından Elf'lerin yaşamına dek çoğu şeye getirdiği yeni anlatım ve yorumları görmezden gelemeyiz.

Çevrimdışı Vega

• 1023
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #18 : 14 Ekim 2010, 19:07:59 »
son derece taklit bir senaryoya sahip film..

--- spoiler ---

ama bu kadar da olamaz yani.. prensesin teki kraliyet guclerinden kacarken yakalaniyor fakat son anda bir koylu cocuga isyanin son umudunu yollamayi basariyor.. ne kadar tanidik degil mi
sonra o cocuk da yeni yetme sarisin bi tip neyse bu olur buna bise demicem
ulastirdigi bu sey starwars da death star planlariydi bundaysa ejder yumurtasi..
neyse krallikda cok benziyor bir zamanlar ejderha suruculeri varmis sonradan biri hepsini oldurmus tek basina kralligi ilan etmis bak sen su benzerlige ama isin ilginci bizim yeni yetme velet ejderhasi katledilmis bir ejderha surucusune denk geliyor.. biri obi wan mi dedi?. tam da onu arayan imparatorluk askerleri amcasini katlettikten sonra bak bak bak ne kadarr buyuk bir tesaduf.. neyse sonra bi sekilde prensesi kurtarmaya gidiyor bunlar tabi burda adamin bizimkini kurtarmak icin gotune motor takip takip etmesi gerekiyor diye dusunurken cok anlasilmaz bir sekilde gelip kurtariyor ve orda bi adam daha yardimci oluyor ki o ordan daha sonra nasil kurtuluyor hicbi fikrimiz yok neyse.. prensesi kurtariyorlar dusman ussune baski yapip.. haaa bu arada imparatorun sag kolu bir buyucu var darth vader rolunu ustlenen ama onun kadar esasli bi karakter degil tabi harcaniyor filmin sonunda zaten neyse hah prensesi kurtarip isyan ussune gidiyorlar imparatorluk askerleri de takip ediyor bak hic aklima gelmemisti... kahramanimiz x-wing yerine ejderhasina biniyor bu sefer de bu kadar olur yaa yani daha baska ne ekleyebilirdi bilemiyorum , tabi arada bu cocugun force tarzi buyulu yetenekleri oldugu mentorunun prensesi kurtarma asamasinda hayatini yitirdigi gibi binlerce sey eklenebilir..
ejderha gibi buyuk bir tehlike soz konusuyken imparatorun kendi ejderine atlayip kendi isini halletmemesi de ayri bir merak uyandiriyor insanda demekki herseyi calinca bazi seyler mantiksiz kalabiliyormus

--- spoiler ---

bu da Ekşi'den bir yorum :)

Çevrimdışı EraGoN

• *
  • 3
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #19 : 11 Nisan 2011, 16:58:24 »

--- spoiler ---

ama bu kadar da olamaz yani.. prensesin teki kraliyet guclerinden kacarken yakalaniyor fakat son anda bir koylu cocuga isyanin son umudunu yollamayi basariyor.. ne kadar tanidik degil mi
ulastirdigi bu sey starwars da death star planlariydi bundaysa ejder yumurtasi..
neyse krallikda cok benziyor bir zamanlar ejderha suruculeri varmis sonradan biri hepsini oldurmus tek basina kralligi ilan etmis bak sen su benzerlige ama isin ilginci bizim yeni yetme velet ejderhasi katledilmis bir ejderha surucusune denk geliyor.. biri obi wan mi dedi?. tam da onu arayan imparatorluk askerleri amcasini katlettikten sonra bak bak bak ne kadarr buyuk bir tesaduf.. neyse sonra bi sekilde prensesi kurtarmaya gidiyor bunlar tabi burda adamin bizimkini kurtarmak icin gotune motor takip takip etmesi gerekiyor diye dusunurken cok anlasilmaz bir sekilde gelip kurtariyor ve orda bi adam daha yardimci oluyor ki o ordan daha sonra nasil kurtuluyor hicbi fikrimiz yok neyse.. prensesi kurtariyorlar dusman ussune baski yapip.. haaa bu arada imparatorun sag kolu bir buyucu var darth vader rolunu ustlenen ama onun kadar esasli bi karakter degil tabi harcaniyor filmin sonunda zaten neyse hah prensesi kurtarip isyan ussune gidiyorlar imparatorluk askerleri de takip ediyor bak hic aklima gelmemisti... kahramanimiz x-wing yerine ejderhasina biniyor bu sefer de bu kadar olur yaa yani daha baska ne ekleyebilirdi bilemiyorum , tabi arada bu cocugun force tarzi buyulu yetenekleri oldugu mentorunun prensesi kurtarma asamasinda hayatini yitirdigi gibi binlerce sey eklenebilir..
ejderha gibi buyuk bir tehlike soz konusuyken imparatorun kendi ejderine atlayip kendi isini halletmemesi de ayri bir merak uyandiriyor insanda demekki herseyi calinca bazi seyler mantiksiz kalabiliyormus

--- spoiler ---

Bana sanki filmi izleyip bu yazıyı yazmışın gibi geldi :))
benzerlik yok değil önceki sayfadada yazılmış senmi yazdın bilmiyorum yok orc larla urgallar yok edilmek istenen ırk burası benziyor yok kötünün sağ kolu shade :)
kardeşim gökten zembille kurgu indirecek değil adam -yaşı 15 ken başlamış sen 15 indeyken özgün olarak ne koydun ortaya o da tartışılır+ kurguda düşman var dost var düşmanın sağ kolu yardımcısı var bilmem yok edilmek istenen iki tarafında sevmediği bir ırk var diye eşleştirmeler yaparsan onların adı hiç bişey değiştirmez sen kafanda o eserlerle yaşıyorsun ve karşılaştığın herşeyi onla karıştırıp karşılaştırıp kıyaslayıp burası yanlış vs diyorsun senin bildiğine aykırı yerlere :D devam et:)) doğru yoldasın :)

Çevrimdışı Elendil

• **
  • 325
  • Rom: 8
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #20 : 11 Nisan 2011, 17:18:18 »
@EraGoN

O yorumu Vega değil bir Ekşi Sözlük yazarı yapmış. Yani bu entry'i giren kişiye karşı yapmalısın yorumunu Vega'ya karşı değil. Ayrıca şunu belirtmeliyim sanırım; "+" ve "-" işaretlerinin noktalama işareti olarak kullanıldığını bilmiyordum.

Çevrimdışı Legend

• 590
  • Rom: 18
  • I write because your wrong
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #21 : 11 Nisan 2011, 17:24:14 »

--- spoiler ---

--- spoiler ---

benzerlik yok değil önceki sayfadada yazılmış senmi yazdın bilmiyorum yok orc larla urgallar yok edilmek istenen ırk burası benziyor yok kötünün sağ kolu shade :)
kardeşim gökten zembille kurgu indirecek değil adam -yaşı 15 ken başlamış sen 15 indeyken özgün olarak ne koydun ortaya o da tartışılır+ kurguda düşman var dost var düşmanın sağ kolu yardımcısı var bilmem yok edilmek istenen iki tarafında sevmediği bir ırk var diye eşleştirmeler yaparsan onların adı hiç bişey değiştirmez sen kafanda o eserlerle yaşıyorsun ve karşılaştığın herşeyi onla karıştırıp karşılaştırıp kıyaslayıp burası yanlış vs diyorsun senin bildiğine aykırı yerlere :D devam et:)) doğru yoldasın :)

Bu konu ölmüş.Vega'nın mesajı 14 Ekim 2010'da yazılmış.(Aslında 7 ay konuyu öldürür mü bilmiyorum ama)

Vega'nın belirttiği üzere film hakkında ve kendisi de yazmamış ki sen
------------------------------------------------------
------------------------------------------------------
böyle bir ithamda bulunasın.

Ki filmden bahsedilirken olayı kitaba çekmenin bir manası yok.Kitabın çok güzel olması filmdeki durumları değiştirmez.

------------------------------------------------------------------------------------
-yaşı 15 ken başlamış sen 15 indeyken özgün olarak ne koydun ortaya o da tartışılır
-------------------------------------------------------------------------------------
Tartışılmasına gerek yok.Sen ne koydun ki?İnsanların eleştirme yapması için illa onun kadar iyi bir şey mi ortaya koymak zorunda.O zaman kimse eleştiri yapmasın.Kimsenin yorum yapma özgürlüğü tartışılamaz bir durum bence.İsteyen istediğini belirtebilir.Bir şey koymak zorunda da değildir.

Ayrıca şunu belirtmeliyim sanırım; "+" ve "-" işaretlerinin noktalama işareti olarak kullanıldığını bilmiyordum.

Katılıyorum.Dil kullanımına biraz daha dikkat etsek iyi olacak.

Çevrimdışı Cpee

• *
  • 5
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #22 : 11 Nisan 2011, 17:37:36 »
Adamın hakkını yeme mutlaka benzerlikler olucak tabiki.Madem çok biliyon kendin yaz bi kitapda görelim

Çevrimdışı Legend

• 590
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #23 : 11 Nisan 2011, 17:44:14 »
Bu bana mıydı? Elendil'e mi,Vega'ya mı,Eragon'a mı anlamadım.

Çevrimdışı Raisor

• 793
  • Rom: 15
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #24 : 11 Nisan 2011, 17:49:47 »
Yanlış anlaşılma olmuş. Eragon arkadaşımız o yazılanları Vega'nın yazdığını düşünmüş. Fazla üstüne düşmeyin yahu sizde... :D Daha yeni bir üyemize böyle yüklenmemek lazım.

Ayrıca Bu yorumu Ekşi'nin yazdığını görseydi arkadaşımız bence Vega'ya bu kadar yüklenmezdi. Vega eğer Ekşi'nin yazdıklarını kendi yazsaydı, o zaman ben de kendisine ağır konuşurdum. Çünkü bu bir eleştiriden çok iğneleme olmuş. Eleştiri öyle yapılmaz ki...

Ve haklısınız. Eleştiri yapmak için çok iyi bir yazar olmak gerekmez. Deneyimli bir okuyucu olmak yeterlidir. Fakat eleştiri abartılınca, bu kez o eleştiri üzerine böyle bir eleştiri geliyor ve tartışma çıkıyor. Bu yanlış bir durum.

azuroth; cpee Paolni'den bahsediyor 'adam' diyerek. hepinize seslenmiş.
Vahşet her yanda ulu orta sergilenirken,

Sevişmek için saklanmak zorunda kaldığımız bir Dünyada yaşıyoruz.

-John Lennon.

Çevrimdışı Legend

• 590
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #25 : 11 Nisan 2011, 17:55:36 »
:(  Haklısında Şu Cümle;
-yaşı 15 ken başlamış sen 15 indeyken özgün olarak ne koydun ortaya o da tartışılır+ ...

Beni çok rahatsız etti.Sert bir yüklenme yaptıysam da Eragon adlı üyemizden özür dilerim.

Çevrimdışı Vega

• 1023
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #26 : 11 Nisan 2011, 19:30:46 »
Adamın hakkını yeme mutlaka benzerlikler olucak tabiki.Madem çok biliyon kendin yaz bi kitapda görelim
Kafan çok güzelmiş canım, güle güle kullan. Eğer eleştirmek için ortaya bir şeyler koymak gerekse idi -Ki koyup koymadığımı nereden biliyorsunuz merak ettim. Bence Kurgu İskelesi'ne bile girmişliğiniz yok- bu foruma da gerek kalmazdı. Çünkü amatör olmayan tek yazarımız mit.  

Spoiler: Göster
Kafanı güle güle kullan kısmını Baal'dan görmedim :P Ekşide vardı zaten.  ;D

• *
  • 1
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #27 : 08 Eylül 2011, 13:37:30 »
yazar 14 yaşında yazmaya başlamış bu kitabı siz bu yaşta ne yaptınız yani kabul edinbu büyük bir başarı ve iyi bir seri:)

Çevrimdışı kelid

• *
  • 9
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #28 : 28 Eylül 2011, 20:27:50 »
* Eragon'un değişimden sonraki uyuma tarzı Legolas ile aynı. 

(Eragon Elflere benzer özellikler kazandı o yüzden gayet normal. Elfleri ve cüceleri kitabında kullanan her yazar Tolkien'den esinlenmiş oluyor zaten abartacak bir şey yok

*Urgallar Orclar'a çok benziyorlar.  (Çirkin olmaları dışında hiç bir ortak özellikleri yok arkadaşlar da zaten değinmiş)

*Eragon da Harry Potter da yetim ve ebeveynlerini sonradan öğreniyorlar.(Brom ve Sirius)

Birincisi Sirius'la Harry'nin her safkan ailenin birbirine bağlı olduğu ince kan bağı dışında akrabalıkları yok yani Brom gibi öz babası falan değil. Ayrıca yetim çocuk büyük bir klişedir Star Wars'ta HP' de bir çok yerde kullanılmıştır. Doğal bir benzerlik.

*Antik Dil hmm...Peki bu aklımıza Yerdeniz serisini getirmiyor mu? 

Antik dil Yerdeniz serisinde kullanıldı doğru ama Weis&Hickman'in kitaplarında da kullanılmıştır tek bir yere bağlanamaz.

*Eragon ve Aragorn hmm...İsim benzerliği herhalde.

Tolkien'in Elfçesine benzer bir isim üretilmiş, benzerlikler doğal. Ayrıca Eragon ismi Aragorn'dan değil Dragon'dan köken almıştır ki yazar açıkladı zaten bunu

*Razac Yüzüktayfları ile Ruh Emiciler'in kırması gibi duruyor değil mi?

Ruh Emicilerle de Yüzük Tayflarıyla da çirkinlikleri ve kötü oluşları dışında pek benzerlik göremiyorum. Razac kötü yaradılışları dışında Ruh Emicilerle en ufak benzerlik göstermiyor, Yüzüktayflarıyla belki saçtıkları dehşet ve fiziksel özellik benzerliği olabilir

*Balroglar ile Shadeler'i çok benzettim doğrusu.

En alakasız önerme

*Lethrblaka ile Nazgul'lerin bineği aynı aileden sanırım.

Burada ciddi bir benzerlik var katılıyorum.

Ayrıca şunu da söylemek isterim ki hiç bir sanat eseri esinlenmeden yoksun bir şekilde ortaya çıkamaz. Resim,film,kitap.. Hele ki fantastik edebiyat en çok tekrarın ve benzerliklerin olduğu roman dalıdır. O yüzden eleştiri yapan arkadaşlar hiç bir romandan iz taşımayan bir fantastik kitap yazmadan esinlenmeleri eleştirmeye kalkmasın boyuna bakmadan. Bakın anlamayacak olanlar için söylüyorum esinlenme ve benzerlikler kaçınılmazdır çalıntı olmadığı takdirde. O yüzden kimse boş boş konuşmasın

Çevrimdışı sym_msr

• *
  • 6
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #29 : 08 Aralık 2011, 15:26:39 »
Aslında benzerlikler var ama konu olarak bence çok farklı :)