Kayıt Ol

Mitolojide Kadının Yaratılışı

Çevrimdışı boromir

• **
  • 374
  • Rom: -4
    • Profili Görüntüle
Ynt: Mitolojide Kadının Yaratılışı
« Yanıtla #15 : 25 Ekim 2010, 17:43:05 »
Baktı Zeus namus gidecek hemen yarattı kadını tabi. :D :D :D

Çevrimdışı animania

• *
  • 19
  • Rom: 0
    • Profili Görüntüle
    • Karalama Defteri
« Yanıtla #16 : 28 Ekim 2010, 13:49:16 »
Bu konuda ezoterizme göre olan yaklaşımdan bahsetmek gerekirse; birçok kaynakta topraktan çamurdan yaratıldığı söyleniyor ve burda asıl kast edilen insanın dünyada var olan elementlerden yaratıldığıdır.Yani toprak ve karıştırılarak elde edilen çamurdan asıl kasıt elemntlerdir.
Gezegenimizi oluşturan her şey beş elementten oluşmuştur ve insan vücudunun da bu beş elementten oluştuğu kabul edilir.
Vücudumuzun büyük bir kısmının sudan oluştuğu ilkokuldan beri söylenegelmiş ; bildiğimiz bir olgudur.Ayrıca vücudumuzun bir ısısı vardır ve bu da ateş elemntidir. Bir çok mineral metal elementini simgeler. Kum ve taşlar toprak elementi ve lifli dokular da ağaç elementi ile eşleştirilir. Hava ise boşlukta varolmaktadır. Bu nedenle elemntlerden sayılmaz ama bu tartışmaya açık bir konudur elbette.
Avatar çizgi filmindeki hava büküüler ayaklanıp gelmesseler bari üstümüze :) 
@nim@ni@

Çevrimdışı silademircan

• *
  • 15
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #17 : 01 Şubat 2011, 22:19:18 »
 güzel bir hikaye mitooji uyduranlar nasıl beceriyor ne hayal gücü :hıö hı bu arada sen animania bittin seni ange şikayet etcem :D

Çevrimdışı Mystique

• *
  • 8
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #18 : 06 Ağustos 2011, 15:36:02 »
BENCE BU MİTOLOJİK HİKAYE EN AZINDAN YAZILDIĞI DÖNEMDE KADINLARIN ARKA PLANDA OLDUKLARINI GÖSTERİYOR. O KADAR TEMBİHLENMESİNE RAĞMEN KUTUYU AÇMASI MESELA. (PANDORANIN KUTUSU) BÜTÜN KÖTÜLÜKLERİN KADININ ARDINDAN GELDİĞİ VURGULANMIŞ. TABİ BU BENİM FİKRİM.

Çevrimdışı Fırtınakıran

• *
  • 8351
  • Rom: 1
  • Unique Ravenclaw
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #19 : 06 Ağustos 2011, 15:42:25 »
Tüm harfleri büyük yazmazsanız daha hoş durur mesajınız. Bağırıyor gibi bir izlenim yarattığı gibi gözü de yoruyor.

Çevrimdışı Thomasward

• **
  • 352
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #20 : 26 Ağustos 2012, 10:33:03 »
Ama dikkat edin mitolojideki tüm  kahramanlar erkek.

Çevrimdışı Malkavian

• 2152
  • Rom: 57
  • I was lost in the pages of a book full of death..
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #21 : 26 Ağustos 2012, 12:47:49 »
 Athena, amazonlar, valkuriler aklima ilk gelen ornekler. Bircok kadin kahraman da var boyle bir genelleme biraz sacma gibi

Çevrimdışı ronin47

• **
  • 358
  • Rom: 13
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #22 : 26 Ağustos 2012, 18:42:14 »
Athena, amazonlar, valkuriler aklima ilk gelen ornekler. Bircok kadin kahraman da var boyle bir genelleme biraz sacma gibi

Aslında Athena bir tanrıçadır ve Valkürler ise tanrısal varlıklardır... Amazonlar ise Xena'yı saymazsak Klasik Mitoloji'de pekte kahraman olarak tasvir edilmezler ;D

Öncelikle mitolojideki kahramanlar örnek alınacak şahsiyetler olarak kurgulanır. Bir mitte rol alıyor olmaları onları kahraman yapmaz ki genelde kadın karakterlerin eylemeleri kötü sonuçlanır. Bu hususda aklıma gelen ilk örnekler Arachne ve Pandora'dır. Zaten ataerkil toplumlarda örnek alıması için kurgulanmış karakterlerinde kadın olması düşünülemez.

Tanrıçalar ise genellikle anaerkillikten miras kalmış veya belirli nitelikleri dolayısıyla sadece dişi olarak kurgulabilecek varlıklardır. Sonuçta doğurganlğı ve bereketi eril bir varlığın simgelemesi insanlara pekte mantıklı gelmeyecektir...

Kısacası ben söz konusu tespitin gayet yerinde olduğu kanısındayım. Zira Platon bile Devlet'te dişiliği zararlı bir unsur olarak göstermiştir. Böyle bir düşünce yapısına sahip insanların kadınları bu şekilde yüceltmesi bana pekte mantıklı gelmiyor açıkçası...
Kurgu ile gerçek arasındaki tek fark, kurgunun mantıklı olmak zorunda olmasıdır.

Çevrimdışı Thomasward

• **
  • 352
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #23 : 29 Ağustos 2012, 09:07:49 »
Athen ben sadece kahramnlardan bahsetmiştim   tanrıça değil mi? Eğer tanrıçalarıda saymak gerekirse bir sürü tanrıça var ama siz daha iyi bilirsiniz.Fakat benamazonların kahraman olduğu görüşüne biraz  fazla ters baktım galiba benim bildiğim onlar feminizmin savunucuları.

Çevrimdışı mbdincaslan

• **
  • 277
  • Rom: 9
    • Profili Görüntüle
    • Baatırdın Sözü
« Yanıtla #24 : 15 Eylül 2012, 02:03:54 »
"Yerde nasılsa göklerde öyle/göklerde nasılsa yerde öyle" prensibine uygun olarak, anaerkil yaşam tarzının ataerkil yapıya dönüşmesiyle (özellikle Marksist düşünürler bu konuya çok eğilmişler uzun uzun analizler yapmışlardır), mitolojik metinler de, ataerkil bir yapıya dönüştü, arkalarında kimi zaman belirgin, kimi zaman belirsiz izler bırakarak. Bugün son halleriyle incelediğimiz mitolojik metinlerin neredeyse tümü, ataerkil bir yapıdadır, dolayısıyla "kadının yaratılışı"ndan bahsederler.

ancak anaerkil çağın inanışları ve değişmiş mitolojilerdeki anaerkil çağ izlerine baktığımızda, "kadın"ın yaratılışının tasvir edilmediğini görürüz. zira, kadın "yaratan" konumundadır. daha "ilksel" olan Gaia, söz gelimi, "bereketli toprak tanrıçası" kültünün Yunan mitolojisindeki, erkek egemen hava hakim olmadan önceki dönemden kalıntısıdır. Gaia'nın bir yaratıcısı yoktur ancak, Zeus'un, yani "olgun, güçlü erkek"in toplumsal bilince hakim olduğu çağdan sonraki tanrıçaların bir "yaratılış süreci" ve tasviri vardır.
"Onen i-estel edain, ú-chebin estel anim"

Çevrimdışı Thomasward

• **
  • 352
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #25 : 15 Eylül 2012, 20:46:36 »
Pagan çok tanrılı değil mi?Ben benzediklerine pek katılmıyorum.

Çevrimdışı ronin47

• **
  • 358
  • Rom: 13
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #26 : 15 Eylül 2012, 21:38:12 »

''Pagan çok tanrılı değil mi?'' sorusu ile nereye varmaya çalıştığınızı pek anlayamadım. Mbd'nin mesajında bu duruma gönderme yapan en ufak bir şey yok çünkü...
Kurgu ile gerçek arasındaki tek fark, kurgunun mantıklı olmak zorunda olmasıdır.

Çevrimdışı Thomasward

• **
  • 352
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #27 : 25 Eylül 2012, 20:06:54 »

Bir yanlışlık olmuş insanlık hali işte bence bu kadar sert bir tepki veya eleştiriye hiç gerek yoktu.YAnlışlık olmuş sonuçta insanlık hali bir yere varmaya niyetim yok okuduklarımı karıştırmışım.

''Pagan çok tanrılı değil mi?'' sorusu ile nereye varmaya çalıştığınızı pek anlayamadım. Mbd'nin mesajında bu duruma gönderme yapan en ufak bir şey yok çünkü...