Kayıt Ol

Nefes: Vatan Sağolsun

Çevrimdışı Hurin

• 1478
  • Rom: 0
    • Profili Görüntüle
Nefes: Vatan Sağolsun
« : 17 Ekim 2009, 14:30:40 »
Buz gibi sulardan geçtiler, tepelere tırmanıp, yamaçlardan indiler… Güneşte kavruldular, iki gün iki gece… Ellerinde tüfekleri… Sırtlarında evleri… yüreklerinde sevdikleriyle…

Sınır nedir, neresidir bilmezdi çoğu… Emir almadıkları, emir de vermedikleri bir hayattan, her şeyi emirle yaptıkları bir hayata geçtiklerinde sınırları da gördüler…

Mevzilerde beklediler… Korudukları telsizden analarıyla, babalarıyla, sevgilileriyle görüşebilmek için telefon sırası beklediler…

Kendilerini neyin beklediğini bilmeden günlerce, aylarca beklediler Karabal Tepe’de…

Fragman;

http://sinema.milliyet.com.tr/Fragman.aspx?VideoId=31808

http://www.nefesfilm.com/
Lacho Calad!, Drego Morn!
Flame Light! Flee Night!

Çevrimdışı Berre

• 1340
  • Rom: 34
  • Güle güle fermuar!
    • Profili Görüntüle
Ynt: Nefes: Vatan Sağolsun
« Yanıtla #1 : 17 Ekim 2009, 14:33:15 »
Daha bugün okulda konuştuk çıkınca sınıf olarak gideriz sanırım.

Çevrimdışı Fırtınakıran

• *
  • 8351
  • Rom: 1
  • Unique Ravenclaw
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #2 : 17 Ekim 2009, 14:44:55 »
Film vizyona dün itibariyle girdi.

Fragmanını sinemada iki gidişimde de izledim. Her iki izleyişimde de ağlayacaktım. Beni çok ama çok etkileyen bir fragman oldu. Filme gitmeyi çok istiyorum fakat gidersem de salya sümük ağlayacağımı biliyorum.

Ülkemizin terör gerçeğine ve bu vatanı korumak için canlarını veren yüce askerlerimize güzel bir atıf olmuş bu film.

• 1512
  • Rom: 4
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #3 : 17 Ekim 2009, 14:50:25 »
Ya bu filme gitmeyi çok ama çok istiyorum fragmanlarını sinemaya gittiğim zaman görmüştüm her izlediğimde tüylerim diken diken oluyodu.
Gidilmeli

Çevrimdışı DarLy OpuS

• 2766
  • Rom: 35
  • Dansımız Marşandiz
    • Profili Görüntüle
    • Uykusuzluk Kulesi
« Yanıtla #4 : 17 Ekim 2009, 15:19:07 »
Aylar öncesinden bangır bangır bağırmaya başlamıştı bu film. Geldi, bakalım bağırdığı kadar var mıymış? Üzerinde durduğu konular bakımından, öyle olmasını umuyorum.

Çevrimdışı kusad

• 487
  • Rom: 5
  • Kendimi Kaybettim!Hükümsüzdür!
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #5 : 17 Ekim 2009, 15:28:49 »
İzlemedim.Bilmiyorum ama bence çok orjinal bir film olmayacak.Hatta kötü bile olabilir.Çünkü ben fragmanı çok etkili kendisi "fos" yeterince film biliyorum.Sanırım bu da onlardan.

Çevrimdışı Hurin

• 1478
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #6 : 17 Ekim 2009, 16:18:55 »
Yemeğin tadına bakmadan tuz ekmek hoş değildir.
Flame Light! Flee Night!

Çevrimdışı diana

• 513
  • Rom: 16
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #7 : 18 Ekim 2009, 19:59:50 »
Bu gün gazetenin sinema bölümünde tanıtımı vardı.Okudum.Pek ilgimi çektiği söylenemez.

Çevrimdışı hanne

• **
  • 326
  • Rom: 4
  • maybe one day...
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #8 : 18 Ekim 2009, 20:10:22 »
Daha bugün okulda konuştuk çıkınca sınıf olarak gideriz sanırım.
Bende bizim sınıfla gideriz diye düşündüm...
....Sanki bir erik ağacına çıkmıştım da orada üzüm yiyordum  ama bahçe sahibi gelince cevizleri neden yediğimi sormuştu....

Çevrimdışı Hurin

• 1478
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #9 : 18 Ekim 2009, 20:37:53 »
Filme bugün gittim ve yorumum;

Süpersonik aksiyonlar yada kahramanca savaşan askerler arıyorsanız bu film size göre değil arkadaşlar. Filmde öne çıkan konu her gün ölümün gölgesinde yaşayan askerlerin iç dünyalarına ışık tutmakta. Üzüntüleri, sevinçleri, eğlenceleri ve psikolojik baskı sonucu kişiliklerinde görülen sorunlar/değişimler göze çarpmakta. Anektodlar içerisinde düşündürtücü kelimeler geçmekte. Güneydoğu'dan Mektuplar adlı kitabından esinlenen filmde bazı bölümler kitaptan bire bir alınmış.
Flame Light! Flee Night!

Çevrimdışı Fırtınakıran

• *
  • 8351
  • Rom: 1
  • Unique Ravenclaw
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #10 : 18 Ekim 2009, 22:16:47 »
Beğendin mi Morgoth sen onu söyle bi :P?

Çevrimdışı Berre

• 1340
  • Rom: 34
  • Güle güle fermuar!
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #11 : 19 Ekim 2009, 17:29:23 »
Bende bizim sınıfla gideriz diye düşündüm...
Aynı sınıfta olduğumuz için olabilir mi bu?

Çevrimdışı Amras Ringeril

• 2483
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #12 : 24 Ekim 2009, 09:49:11 »
Dün siemada izledim filmi. Sinemanın ses ve görüntü kalitesi biraz düşüktü. Ama ona rağmen görüntüler (özellikle o bulut sahneleri) hala aklımda. Şİmdiye kadar yapılmış en iyi Türk filmleriden biri.

Ama şöyle bir şey söyleyeyim. Filmi milliyetçi duygularla militarist coşkularla izlemeye giderseiz küfrederek çıkabilirsiiz salondan. Çünkü gayet de atimilitarist bir film olmuş. Ve bana fena halde Kubrick'in Full Metal Jacket'ını anımsattı. Özellikle ilk yarısındaki askerlerin bekleyiş piskolojisi harika işlenmiş, yani aslında bakarsanız hiçbir şey olmuyor diyebilirsiniz ama aslı ilk yarısında gibi geldi bana. İkinci yarısı biraz daha hareketli filmin. Bir pusu sahnesi var ki, isaı nasıl geriyor hayret edersiniz. Sonra filmde askerlerin aileleriyle konuşma sahnelerine geçiyor ki buranın harika işlendiğini düşünüyorum. Tüm askerlerin kendilerie biçilen görevlerin dışında dışarıda, gerçek hayatta bir yaşantıları var ve ne olursa olsun, onlar orada yaşıyorlar, asker üniformalarının altında değil. Komutanın kendisinin aksi durumunu belirttiği hüzünlü sayılabilecek ve saıyorum filmin asıl mesajını içeren konuşmasıysa filme damgayı vuruyor. Sonra ise Türk sinemalarında efsane olabilecek bir çatışma sahnesi yaşanıyor. Aylardır karda soğukta çarpışan komandolar bekleyişten öyle rahatsız olmuşlar ki saldırı sırasında şok oluyorlar. Ve ortaya inanılmaz rahatsız edici bir sahne çıkıyor.

Filmin çekimleri çok iyi, kurgu da çok iyi, teknik açıdan bakarsak şimdiye kadar yapılmış en sağlam filmlerden. Ciddi ciddi o bulut sahelerini görmeniz gerektiğini düşünüyorum. Ama filmde bana göre eksik olan, tam olarak söylemek istediği şey. Yani, ne tam olarak FMJ tadıda atimilitarist, ne de milliyetçi. Bir şeylere fazla dokunmadan yapıldığı kesin. Buna rağmen harika bir savaş karşıtı Türk filmi olmuş. Şövenizm, ajitasyon bekleyip gitmeyecek olanlara kesinlikle gitmelerini öneririm.
try again fail again fail better

Çevrimdışı Bonthey

• 900
  • Rom: 15
  • Behtül
    • Profili Görüntüle
    • Kavuniçi Mavi
« Yanıtla #13 : 24 Ekim 2009, 10:08:10 »
Annem gitmeyi çok istiyor.
Ağlamaya hazırlamalıyım kendimi sanırım.

Not to mention the pincers...

Çevrimdışı segraron

• **
  • 152
  • Rom: -4
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #14 : 24 Ekim 2009, 10:42:20 »
ben biraz faşistçe buldum bu filmi
En koyu beyaz