Kayıt Ol

Nirvana

Çevrimdışı Belgarion

• **
  • 286
  • Rom: 1
  • Life is only joke maybe we make it!
    • Profili Görüntüle
Nirvana
« : 13 Ocak 2008, 20:50:12 »
Nirvana, ABD'li rock grubu. Gitar ve vokalde Kurt Cobain, bas gitarda Krist Novoselic ve bateride Dave Grohl. 1988 yılında çıkardığı ilk albümle Bleach sesini pek duyurmayan grup, 1991 yılında çıkardığı Nevermind albümü ile müzik dünyasında tam anlamıyla bir çığır açtı. 4/4'lük ritm kalıplarıyla, yalın fakat akılda yer tutan melodileriyle ve vurucu sözleriyle kendine özgün bir tarz oluşturan solist Kurt Cobain, aynı zamanda çalkantılı yaşamı ve uyuşturucu bağımlılığı ile de gündeme gelmiştir. Grunge adı verilen bu müzik tarzında hızlı bir tempo ve defalarca tekrarlanan nakarat bölümü en belirgin özellikler olarak karşımıza çıkar. Grunge bu yönüyle Punk müziği de andırır fakat Grunge ile Punk akımları temsil ettikleri kuşaklar ile birbirlerinden ayrılır. Sahnedeki tavırlarıyla da ses getiren grubun en iyi bilinen özelliklerinden birisi de konser sonlarında pahalı gitarları paramparça etmeleridir.

Grubun köklerinde 1980 yılların ortasında müzik piyasalarının en önemli isimlerinden olan Melvins, Mudhoney, Pixies, Sonic Youth'un izlerini görmek mümkün. Novoselic ve Cobain; yaşadıkları yer olan ve Seattle'a çok yakın bir kasaba olan Aberdeen'de 1985 yılında tanıştılar.

Müzikal çalışmalarının ilk somut örneği Stiff Woodies adıyla gerçekleşti. Bu ilk oluşumda Cobain bateri çalarken Novoselic'de bas çalıyordu. Grubun belli bir gitaristi ise yoktu. 1987 yılında grup adını Nirvana olarak değiştirdi; bu değişimle birlikte Cobain vokal ve gitara geçerken gruba Chad Channing'de baterist olarak eklendi. Bir süre sonra Seattle'da yer alan plak şirketlerinden biri, Sub Pop tarafından keşfedilen grup 1988 yılında ilk singleları Love Buzz/Big Cheese'i kaydetti. 1989 yılının Haziran ayında ise 600 Dolar'a kaydedilen ilk albümleri Bleach piyasaya çıktı. Bu albümün piyasaya çıkmasının ardından Portland ve Oregon'u kapsayan küçük bir turneye çıkan grubun solisti Kurt Cobain daha sonra eşi olacak Courtney Love'la da bu turne sırasında tanıştı. Turnenin ardından Washington çıkışlı bir grup olan Scream'in bateristi olan Dave Grohl 1990 yılının Eylül ayında Chad Channing'in yerine gruba girdi.

1991 Avrupa Turnesi boyunca Nirvana, Sonic Youth'un ön grubu oldu. Nirvana'nın büyük çıkışı ise 1991 yılında katıldıkları Reading Feastivali'nde gerçekleşti. Bu festival sırasında kaydedilen ve bir belgesel niteliği taşıyan, 1991: The Year Punk Broke'la birlikte grubun adı tüm dünyada duyuldu. 1991 yılı aynı zamanda; Nirvanamania akımının oluşma, Kurt Cobain'in ise fiziksel ve ruhsal sağlığının bozulma tarihi de oldu. Grup daha sonra Geffen Records'la anlaşma imzaladı ve asıl büyük başarıları olan 'Nevermind'ı 1991 yılının sonbaharında piyasaya çıkardı. 3 platin ödüle layık görülen ve dünya çapında 10 milyon kopya satan Nevermind'dan çıkan single "Smells Like Teen Spirit" ise MTV'nin sürekli yayınladığı kliplerden biri oldu.

Müzikal başarılarının yanı sıra maddi açıdan da oldukça iyi duruma gelmeye başlayan grubun solisti Kurt Cobain ise bütün bu bolluğun yanında içine kapanmayı ve kendi dünyasını yaratmayı tercih etti. Bu sırada 1992 yılının Şubat ayında Hole grubunun solisti olan Courtney Love'la Hawaii'de evlendi. 18 Ağustos'ta ise kızları Frances Bean dünyaya geldi. Nirvana'nın üçüncü stüdyo çalışmaları Kurt Cobain'in sağlık problemleri sebebiyle ertelenedi. Kronik mide sancılarından şikayetçi olan Cobain çok sık hastaneye kaldırılmaya başladı. 1992 yılında ise Geffen, Nirvana hayranlarının sabrını daha fazla zorlamamak için grubun B-Side'larından oluşan bir toplama albümü, 'Incesticide'ı piyasaya sürdü.

1993 yılının baharında grup tekrar stüdyoya girmek için hazırdı. Nevermind'ın ardından çıkartacakları bu yeni albüm için grup; Pixies, Breeders ve Jesus Lizard'ın da prodüktörlüğünü yapmış olan Steve Albini'yle çalışmayı tercih etti. Yeni albüm In Utero 1993 yılının Eylül ayında piyasaya çıktı.In Utero 'nun piyasaya çıkmasının ardından grup MTV için verdikleri Unplugged konserin de içinde bulunduğu ve Kuzey Amerika'yı kapsayan bir turneye çıktı. Kurt Cobainden uzun süre haber alınamadı.Eve alarm sistemi takmaya gelen elektrikçi tarafından bulundu.Bulunduğunda kendine yüksek dozda uyuşturucu enjekte ettiği ardından da pompalı tüfekle intihar ettiği anlaşılmıştır.Cobain'in ölümüyle dağılan Nirvana'nın bateristi Dave Grohl kendini grubunu kurdu ve halen de çalışmalarını sürdürmekte.Gitarist Krist Novaselic'se dağıldıktan sonra bir süre çeşitli müzik gruplarında çalmıştır ancak şimdi bir milletvekili.

Çevrimdışı Amèlie

• 531
    • Profili Görüntüle
Ynt: Nirvana...
« Yanıtla #1 : 18 Ocak 2008, 18:31:00 »
Smells like teen sprit, rape me, lithium, mmm megolomaniac. where did you sleep last night falan filan güzel şarkılar. Bayağı seviyorum. :P

Çevrimdışı Nefertari

• 1517
  • Rom: 6
  • Bla bla böö
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #2 : 18 Ocak 2008, 20:26:13 »
Küçüklüğümden beri dinlediğim bir grup.Tüm şarkılarını severim..Bilgiler için saol xD

Çevrimdışı Herr Mannelig

• 924
  • Rom: 17
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #3 : 18 Ocak 2008, 20:33:09 »
The man who sold the world coverları dinlenesidir.
Contraataques muy rabiosos, deberemos resistir; Ay Carmela!

Çevrimdışı Jejune

• 658
  • *LucillaClarté'm. ~
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #4 : 19 Ocak 2008, 19:56:26 »
lake of fıre,my gırL,lıthıum,dumb,molly's lıps,heart shaped box,somethınq ın the way,smells lıke teen spırıt..

quzel sarkılardır =) severım cok (:

selin.

« Yanıtla #5 : 21 Ocak 2008, 22:06:42 »
rape me ve molly's lips sarkılarıı bnm degşmezlermdendirr :) smells like teen sprit,lithium vb. sarkılarını da severek dnlemısımdırr =))

Çevrimdışı Herr Mannelig

• 924
  • Rom: 17
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #6 : 22 Ocak 2008, 18:07:31 »
Bugün okulda verdiğimiz konserde Smells Like Teen Spirit'i biri clean diğeri brutal-scream olmak üzere iki vokalle coverladık. Rp-80'nin hoş distortionuyla ve benim de basta elde ettiğim sert tonla çok hoş oldu ama brutalci elemanın mikrofonun ağzı koptu yalan oldu konser :D Smells like teen Spirit çalınası eğlenilesi coşulası bir şarkıymış bugün bunu gördük. Type o Negative'in smells like coverını da ayrıca öneririm size..
Contraataques muy rabiosos, deberemos resistir; Ay Carmela!

Çevrimdışı chandler

• **
  • 52
  • Rom: 0
  • Herkesin gördüğü ileti kişisel olur mu? :)
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #7 : 11 Mart 2008, 18:13:27 »
Bugün okulda verdiğimiz konserde Smells Like Teen Spirit'i biri clean diğeri brutal-scream olmak üzere iki vokalle coverladık. Rp-80'nin hoş distortionuyla ve benim de basta elde ettiğim sert tonla çok hoş oldu ama brutalci elemanın mikrofonun ağzı koptu yalan oldu konser :D Smells like teen Spirit çalınası eğlenilesi coşulası bir şarkıymış bugün bunu gördük. Type o Negative'in smells like coverını da ayrıca öneririm size..
Evet arkadaş dinletmişti şahsen aslından daha çok sevdim o coverı... :)

φσζτ  fαιЯч σξ  τнэ нэаµэη

Çevrimdışı Lucilla Clarté

• 935
  • Rom: 5
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #8 : 11 Mart 2008, 22:54:11 »
About a girl,come as you are,dive,heart-shaped box,lithium.. diye devam eder.Bu grup sevilmez de kim sevilir ki ..(=

Çevrimdışı Slyffindor

• **
  • 218
  • Entrigiue?.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #9 : 24 Mayıs 2008, 10:21:59 »
Nirvana! Nirvana! hastasıyım delisiyim fanıyım!
Grunge müziği zirveye taşıyan grup!

çoğu şarkılarını ezbere ve Kurt ün o anlaşılmaz aksanına rağmen orijinaline uygun söyleyebildiğim grup

"i hate myself and  want to die" bir deli şarkıdır, dinlenmelidir sonra tekrar dinlenmelidir ;D

marijuana, breed, free bird, silver, cocaine girl, molly's lips, very ape, been a son, all apologies  ve birsürüsü hatta hepiciği favorilerim ..
Kurt ün sesnden her şarkıda ayrı bir etkileniyorum, öyle içten öyle can alıcı bir sesi varki...Yaşasaydı ah =/

I'll be your water. I'll be yours

Çevrimdışı Hezarfen

• **
  • 389
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #10 : 24 Mayıs 2008, 10:46:59 »
"herkes sever" tabusundan nefret ettiğim grup, Şahsen o kadar çok beğenmiyorum
rüya görmek nasıl bir anlıksa hayalde öyle bir anlıktır. rüyadan uyanmak nasıl bir şeyse hayal kurarken rahatsız edilmek öyle birşeydir.. Rüya nasıl gün içindeki düşünce yorgunluğunu zihinden atmanın yoluysa .. hayal de o düşüncelerin çöplüğe dönmesini engelleyen araçtır..  ~hezarfen

Çevrimdışı Slyffindor

• **
  • 218
  • Entrigiue?.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #11 : 24 Mayıs 2008, 10:50:15 »
"herkes sever" tabusundan nefret ettiğim grup, Şahsen o kadar çok beğenmiyorum

herkes sever tabusu mu? hayır bu sadece döneminin patlamış grubu grungeın zirvede olduğu grup.. evet onları anlayamıyorum bende bazen.. bazen bi bakıyoruz mtv maymunu olmuşlar bazen bi bakıyoruz para pul umurlarında değil.Ama dinlemeyi deneseydin severdin . bu kadar eleştirilmeksizin sayılması durumunu Kurt Donald Cobain in ölümüne bağlıyorum ben

I'll be your water. I'll be yours

Çevrimdışı Hezarfen

• **
  • 389
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #12 : 31 Mayıs 2008, 21:32:03 »
Ölümler her zaman sansasyonel olmuştur, çoğu kez dinledim ve gerçekten sevmiyorum
rüya görmek nasıl bir anlıksa hayalde öyle bir anlıktır. rüyadan uyanmak nasıl bir şeyse hayal kurarken rahatsız edilmek öyle birşeydir.. Rüya nasıl gün içindeki düşünce yorgunluğunu zihinden atmanın yoluysa .. hayal de o düşüncelerin çöplüğe dönmesini engelleyen araçtır..  ~hezarfen

• *
  • 46
  • BU KISMI ANLAMADIM
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #13 : 09 Haziran 2008, 10:55:39 »
güzel müzik yapıyorlar fırsatım oldukça dinliyorum
istanbulda bir son bahar ,dışarda yine çisil çisil bir yapmur var,gitme monalisam kal biraz daha,bir sigara daha yak,uzan yatağıma,bir nefes daha

Çevrimdışı Elizabeth~

• **
  • 272
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #14 : 14 Haziran 2008, 18:35:36 »
Biraz geç keşfettiğim ama şarkılarına bayıldığım grup,tüm şarkıları çok güzel ama 'Smells Like Teen Spirit,My GirL ve The Man Who Sold The WorLd' şarkıları en sevdiklerim ;)