Kayıt Ol

Orman

Çevrimdışı Victoria

• **
  • 316
  • Rom: 3
  • Peynir!
    • Profili Görüntüle
Orman
« : 29 Kasım 2010, 19:20:42 »
Orman

Bugün ormanda dolaşmak istedim.
Üzerime en sevdiğim elbisemi giydim. Düğüne gider gibi.
Ama mesele boş boş dolaşmak ve güneşlenmekti. İnsanlardan kaçmaktı.
Bugün benim için en güzel gündü.

Çamların sıcaktan yorulan yaprakları tozlu, meşeler birbirine girmiş.
Çalıların dikenleri elbisemi mahvettiler.
Az önce  önümden hızla zıplayarak geçen şey bir tavşandı. Çalıların arasından kaybolurken,  yerde ezdiği yaprakların çıtırtılı sesleri ormanın sessizliğini bozdu.

Sonra yine ormanın kendi alemi, o ağırbaşlılık, hafif esintiler.
Uzaktan akan derenin sesine doğru yürümeye başladım.
Kuyruğu kopuk bir kertenkele eşini kovalıyor, devrilmiş bir ağacı aşarken beyaz karnı meydanda, tıp tıp atıyor. Geçip gidiyorum yanından.
Yüz adım ötemde, kocaman bir kaya. Uzaktan su içen bir adama benziyor.
Yaklaştıkça yanına dibinden fışkıran suları görebiliyorum. Beyaz dupduru. İçine çamların gölgeleri düşüyor. Sular kaya dibinden çıkınca birikip küçük bir gölcük oluşturuyor. Su kıyısında ki beyaz yaban süsenleri, sarı üçgüller.
Sabahları ürkek tavşanların etrafı gözetleyerek su içtiklerini hayal ediyorum.
Daha fazla yürümek istemiyorum. Büyük kayanın üstüne oturuyorum.
Serinlik ve çam kokusu…

İkindi oldu olacak ormanda esintiler başlıyor, çalıkuşlarının seyrek cik cik’leri. Yatıp uyumak istiyorum. Eğri bir çamın dibindeki döküntüleri yayıp uzanıyorum. Orman sakinleri yerimi hemen keşfediyorlar, çelik mavisi renginde iri bir sinek başımın üstünde dolanıp duruyor. Derken karıncalar, Sarı orman karıncaları , ısırmadan üzerimde dolaşıyorlar.
Kanatları gri renginde küçük bir kelebek burnuma değerek geçiyor. Uyuyamıyorum.
Uzaktaki dağların gölgeleri üzerime düştü düşecek.
Yavaşça yerden kalkıyorum. Ormandan çıkmak kırlara ulaşmak istiyorum.

Kırın ortasındayım şimdi.
Orman uğultularla arkamda. Günün kızıllığı otlar üzerinde titrek. Birazda burada oturmalıyım diyorum. Kır önümde uzanıyor. Anlamsız, bomboş sanılan kır kendi düşünde. Sarı otların arasından, papatyalar, peygamber çiçekleri görünüyor. Ayağımın ucunda bir kangal var, tüylü, kalın, uzun yaprakları  mavi çiçeklerini kaplıyor. Tüyleri elimi gıdıklamasına bakmadan yapraklarından tutup çiçeklerine bakıyorum. Bana babaannemin mavi çiçekli masa örtülerini hatırlatıyor. O örtüleri sadece çok özel insanlar için saklardı. O özel insanlar ona misafir olarak geldiklerinde yemek masasına örterdi. Değer vermediği  insanlar içinse en kötü eskimiş örtüyü sererdi.

Dünyanın  en tatlı mavisi bu çiçeklerdir belki, küçük küçük, bir düş gibi.
Güneş doğduğunda bu çiçekler nasıl  mavi mavi gülecektir, kimbilir. Şimdi kapanıyorlar, kıvrılıyorlar, hava iyice karadı. Kır uykusuna dalıyor, o sonsuz uykusuna.
 Eve dönmeliyim.

Spoiler: Göster

''I do not suffer from insanity, I enjoy every minute of it."
- Edgar Allan Poe

Çevrimdışı Gedwesverdar

• **
  • 189
  • Rom: 5
  • Bestrafe Mich
    • Profili Görüntüle
Ynt: Orman
« Yanıtla #1 : 29 Kasım 2010, 19:37:09 »
   Sanki bir hayali anlatıyormuş gibi. Birazda gezi yazısına benzemiş. Hatta gezi yazısı olmuş. Betimlemeler güzel. Ama okurken bir farklılık beklemiştim açıkcası. Bir olay olmasını beklemiştim.
Neden ki bu anlamsız yaradılış,
Yok olacaksa bir gün her yaratılmış?

Çevrimdışı Victoria

• **
  • 316
  • Peynir!
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #2 : 29 Kasım 2010, 19:40:06 »
   Sanki bir hayali anlatıyormuş gibi. Birazda gezi yazısına benzemiş. Hatta gezi yazısı olmuş. Betimlemeler güzel. Ama okurken bir farklılık beklemiştim açıkcası. Bir olay olmasını beklemiştim.
İlla bir olay olması gerekmez. Evet biraz gezi yazısı gibi oldu. Ama benim okuyucuda bırakmak istediğim his  karakterle birlikte o anı yaşaması. Yani olayın içinde olması. :)

- Edgar Allan Poe

Çevrimdışı Gedwesverdar

• **
  • 189
  • Rom: 5
  • Bestrafe Mich
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #3 : 29 Kasım 2010, 19:42:19 »
Evet karakterle aynı yerdeymiş gibi hissettirdi. Galiba alışkanlıktan... İyi ve kötü taraflar olmayınca yarım kalmışlık hissi uyanıyor bende :D
Neden ki bu anlamsız yaradılış,
Yok olacaksa bir gün her yaratılmış?

Çevrimdışı Malkavian

• 2152
  • Rom: 57
  • I was lost in the pages of a book full of death..
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #4 : 30 Kasım 2010, 14:09:09 »
Betimlemeler çok güzel fakat herşeyi tadında kullanmak gerekir. Bu yazıda yarım kalmış ve yüklemsiz anlatımı çok fazla kullanmışsın. Bu yüzden okurken insan zorlanıyor. Bunun bir nedeni de yarım cümlelerden sonra '...' değilde '.' koyman sanırım. Bunun dışında betimleme dolu hatta bundan başka bişey olmayan bir yazı olmuş. Anlattığınız manzara tamamiyle gözümde canlandı bu yüzden başarılı bir betimleme yazısı diyebiliriz.

Çam Dikenleri: Çam iğneleri (olsa daha doğru olur gibi geldi)
Çamların sıcaktan yorulan yaprakları tozlu, meşeler birbirine girmiş. (bu cümlede de anlatım bozukluğu var yaprak ile meşe ağacı arasına virgül koyduğun için sanırım. Meşelerinki desen bozukluk ortadan kalkabilir.)

Çevrimdışı Victoria

• **
  • 316
  • Peynir!
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #5 : 30 Kasım 2010, 18:52:58 »
Betimlemeler çok güzel fakat herşeyi tadında kullanmak gerekir. Bu yazıda yarım kalmış ve yüklemsiz anlatımı çok fazla kullanmışsın. Bu yüzden okurken insan zorlanıyor. Bunun bir nedeni de yarım cümlelerden sonra '...' değilde '.' koyman sanırım. Bunun dışında betimleme dolu hatta bundan başka bişey olmayan bir yazı olmuş. Anlattığınız manzara tamamiyle gözümde canlandı bu yüzden başarılı bir betimleme yazısı diyebiliriz.

Çam Dikenleri: Çam iğneleri (olsa daha doğru olur gibi geldi)
Çamların sıcaktan yorulan yaprakları tozlu, meşeler birbirine girmiş. (bu cümlede de anlatım bozukluğu var yaprak ile meşe ağacı arasına virgül koyduğun için sanırım. Meşelerinki desen bozukluk ortadan kalkabilir.)

Yazarken yaptığım çok fazla hata var kabul ediyorum. Açıkçası anlatım olarak çok zayıf oldu bu yazı. Hikayeye girmiyor. Dediğin gibi betimleme dolu. Öylesine pek fazla emek harcamadan, o an ki ruh halime göre yazdım bu yazıyı.  :)

- Edgar Allan Poe

Çevrimdışı animania

• *
  • 19
  • Rom: 0
    • Profili Görüntüle
    • Karalama Defteri
« Yanıtla #6 : 05 Aralık 2010, 22:51:09 »
Yine de güzel olmuş, ben de kendimi orda hissettim...

İlginç bir şekilde bu ayki aylık öykü seçkisi için ben de yazacak birşey bulamamıştım ve kendimi ilk bulduğum mekanda elime kağıdı kalemi alıp yazmaya başladım. Tabi hikayenin başı aynı sendeki gibi betimlemelerle dolu oldu. Sonra yavaş yavaş konuya girdim, arkası geldi.

Betimlemeleri çok severim. Eline sağlık
@nim@ni@

Çevrimdışı Victoria

• **
  • 316
  • Peynir!
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #7 : 06 Aralık 2010, 16:50:45 »
Yine de güzel olmuş, ben de kendimi orda hissettim...

İlginç bir şekilde bu ayki aylık öykü seçkisi için ben de yazacak birşey bulamamıştım ve kendimi ilk bulduğum mekanda elime kağıdı kalemi alıp yazmaya başladım. Tabi hikayenin başı aynı sendeki gibi betimlemelerle dolu oldu. Sonra yavaş yavaş konuya girdim, arkası geldi.

Betimlemeleri çok severim. Eline sağlık
Teşekkürler. Beğenmene sevindim.
Bundan sonra ruh halime göre  başka bir yazı yazsam heralde yine betimleme dolu, çok süslü bir yazı olurdu. :)

- Edgar Allan Poe