Kayıt Ol

Turin Turambar

Çevrimdışı mbdincaslan

• **
  • 277
  • Rom: 9
    • Profili Görüntüle
    • Baatırdın Sözü
Turin Turambar
« : 22 Ekim 2012, 09:08:53 »
"Kötü kaderin efendisi Turin"

Hurin'in çocuğudur. Babasının Morgoth'a gururla karşı koyuşu, Hurin'in ve soyunun lanetlenmesine sebep olmuştu, ve bu lanetten o da nasibini aldı. Bütün legendarium'un en talihsiz karakteridir. Agarwaen de denir, "kanı lekelenmiş".

Turin karakterinin oluşumuna dair, Christopher Tolkien tarafından, babasının notları derlenerek oluşturulmuş "Sigurd ve Gudrun efsanesi"ne bakarsak, diyebiliriz ki, Völsungga Saga'da bahsi geçen, "Odin'in seçilmiş soyu" Völsungoğulları etrafında örgüleşen menkıbelerin izini görürüz. Söz gelimi, Niebelungenlied'de Siegfried olarak geçen Sigurd'un dedesi Sigmund, bilmeden kızkardeşi ile yatmış ve bir çocuk sahibi olmuştur,(Turin de bilmeden kızkardeşi Niniel ile yatar) soyu, Odin'in seçilmiş soyu olduğu için, bazen doğrudan Odin tarafından başlarına açılan belalarla lanetlenmiştir (Odin'in gözdelerine valhalla'da (daha kuzeyde valhöll) ihtiyacı vardı, o yüzden ölmelerini istemiştir.), aile yadigarı kılıcın yeniden dövülmesi ve adlandırılması bu mitte vardır ki Turin de Anglachel'i alıp, yeniden dövdürüp, adına Gurthang demiştir. (Bu motif aynı zamanda Aragorn ve Narsil figürlerinde de görülür.)
"Onen i-estel edain, ú-chebin estel anim"

Çevrimdışı mbdincaslan

• **
  • 277
  • Rom: 9
    • Profili Görüntüle
    • Baatırdın Sözü
Ynt: Turin Turambar
« Yanıtla #1 : 23 Ekim 2012, 08:19:13 »
Aceleyle yazdığım için unutmuşum. Turin ile Sigurd arasındaki benzerliklere ek yapacak olursak, Sigurd'un "dehşet saçan miğferi" vardır, Turin'in ise "Dor Lomin'in Ejder Miğferi" isimli başlığı. Sigurd, Tolkien'in baz aldığı versiyonda, "günlerin sonunda, Ragnarok'ta, yılanı öldürüp dünyayı kurtaracak olan" olarak anılırken, sık sık "yılan katili" oluşuna değinilirken, Turin de sürüngen/ejder Glaurung'u öldürmüştür, ve sanırım Hurin'in çocuklarında bir yerde, Haleth evinden bir kadın der ki, "günlerin sonunda Morgoth geri gelecek ve ölümü Hurin oğlu Turin'in elinden olacak."
"Onen i-estel edain, ú-chebin estel anim"

Çevrimdışı Ryld Argith

• 879
  • Rom: 5
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #2 : 01 Ocak 2013, 21:53:19 »
Silmarillionda Turambar Turin'e dair bölümünü şimdi bitirdim. Ben fantastik edebiyatta bir kahramanın başına gelen her zorluğu normal olarak yorumlardım ama bugün bu bölüm bitince yumruklarımı sıkmış Melkor'a lanet ediyordum. Hurin oğlu Turin benim şuana kadar gördüğüm en güçlü iradeye sahip karakter. Pes etmeyi bilmeyen güçlü kuvvetli biri. Spoiler vermek istemem ama başka serilerdeki karakterlerin başına gelse Turine olanlar. Her kitapta onlarca intihar olurdu...

Bu hikayede öğrendiğim en önemli şey ise Orta Dünya'da eğer kudretli biriysen her lanetin tutuyor.
"Ben neysem oyum Regene. Sen nasıl ışığın bir parçasıysan, ben de karanlığın bir parçasıyım. Bence biri diğerinden daha iyi veya daha kötü değil"
Kara Dalamar

Çevrimdışı Fırtınakıran

• *
  • 8351
  • Rom: 1
  • Unique Ravenclaw
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #3 : 01 Ocak 2013, 22:16:56 »
Adamın başına gelenler zaten normal değil de, sanırım bir ben sevemedim ve etkilenemedim kendisinden. Şahin yorumuna saygım sonsuz öncelikle :). Ama konuyu görünce Turin'e bir kez daha kızdım. Hani tamam, elinden gelen bir şey yok, lanet yapışmış bir kere ama kendisini gayet ukala buluyorum. Bir yerden sonra Melkor'a değil, ona kızar olmuştum ben de tam tersine :). Mesela o Neithan kısımlarından hiç hoşlanmadım. Hurin'in oğluna yakışmadı.

Çevrimdışı Ryld Argith

• 879
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #4 : 02 Ocak 2013, 17:36:43 »
Sende haklısın Hazal Abla . Bana da köprüyü asla yıktırmam diyince (Sırf güzel köprü diye yıktırmadı!) bir kibirli gözüktü ama ne bileyim bir sempatim var :D

Ya da acıdım :)
"Ben neysem oyum Regene. Sen nasıl ışığın bir parçasıysan, ben de karanlığın bir parçasıyım. Bence biri diğerinden daha iyi veya daha kötü değil"
Kara Dalamar

Çevrimdışı Fırtınakıran

• *
  • 8351
  • Rom: 1
  • Unique Ravenclaw
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #5 : 02 Ocak 2013, 17:41:29 »
Eh, o lanetle insan acıyor gerçekten :). Ama başta senin gibi düşünüp üzülürken şurada bende film koptu:

Spoiler: Göster
Hurin gibi bir adamın oğlusun, gidiyorsun bir çeteye giriyorsun, sonra da çetedekilerin yaşamına ayak uyduruyorsun. Benim Hurin oğlundan bekleyeceğim şey bu adamların çirkin eylemlerine son vermelerini sağlamasıydı. Olmadı. Hiç yakıştıramadım bu durumu. Neithan durumu devam ettikçe soğudum da soğudum.

O durumda bir de cücenin evine gidişleri var tabii. Hem sen sebebiyet vermişsin, hem de bu kadar mı saygı duyuyorsun? O cüceyle olan kısımlara da sinirlendim açıkçası. Burayı böyle üstü kapalı geçtim de Silmarillion'da da bu kısım var mıydı, hatırlayamadım diye böyle yazıyorum.

Bir de elf habercileri aşağılaması var tabii. Orada da kızdım kendisine.

Çevrimdışı Ryld Argith

• 879
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #6 : 02 Ocak 2013, 18:14:08 »
Evet Abla o kısım vardı :)

O çete kısmı cidden hiç yakışmadı katılıyorum :( ben heran çeteye toplanın Melian'ın ülkesine orduya katılmaya gidiyoruz demesini bekledim ama olmadı... :(
Kara Dalamar

Çevrimdışı Hurin

• 1478
  • Rom: 0
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #7 : 02 Ocak 2013, 21:07:59 »
Turin'in suçu değil aslında her şey o lanetin eseri. Nick olarak seçmeyin arkadaşlar ben uyarayım. Evlenmekten de vazgeçtim bu sebeple. Dünyaya yeni Turin Turambar'lar getirmenin bir manası yok  :P
Lacho Calad!, Drego Morn!
Flame Light! Flee Night!

Çevrimdışı TurinTurambar

• *
  • 17
  • Narn i Hîn Húrin
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #8 : 23 Şubat 2013, 13:47:10 »
Nick olarak seçtim.Bakalım kaderim nasıl olacak.:)

Turin benim en sevdiğim karakterlerden.Mücadelesi,kadersizliği beni çok etkilemişti.Yeri geldiğinde inanılmaz sert biriyken aslında bazen sevgisini gösterebiliyor.Gurthang ve Ejder Miğferi ile birlikte inanılmaz bir savaşçıydı.Ancak bazı hatalar da yapmadı değil,öfkesine yenilerek.
You may say I'm a dreamer
But I'm not the only one
I hope someday you'll join us
And the world will live as one

Çevrimdışı E0nwe

• **
  • 92
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #9 : 15 Mayıs 2013, 14:28:52 »
Orta Dünya karakterleri arasında okuduğum en acıklı hikayeye sahip karakter. Kendisine arkadan saldıran sinsi bir ork'tan başka kimsenin öldüremeyeceği söylenir, keza da öyledir.

Orta dünyanın kötülükleri arasında kendisinin bileğini bükebilecek bir karakterde çıkmamıştır. Kendisi ejderlerin babası olarak nitelendirilen glaurung'u da biçmiştir.Eğer Turin kendisini öldürmeyip kafayı yeseydi ve karanlık tarafa geçseydi Sauron'dan falan daha büyük bir kötülük olur çıkardı zanımca. :D Fakat bu karakterin çok kötü bir huyu var. Oda söz dinlememesi, zira aynısı ailesi içinde geçerlidir. Hep başına buyruk hareket ederler. Fakat Morgoth'un lanetinden yakınırlar. Benim kızdığım noktada burasıdır. 3 bin, 4 bin yaşındaki görmüş geçirmiş elfleri dinlemeyip, öğütlerine kulak asmayıp hareket ederler. Hatta maia melian bile uyarmıştır. Fakat nafile uyarıştır bunlar. Belkide Morgoth'un laneti de budur. Ne geldiyse başlarına inatları yüzünden geldi. Fakat buna rağmen çok sevdiğim bir karakter. Babası ve amcası, kuzeni, hepsinin ayrı ayrı yiğitlikleri vardır.

Çevrimdışı Maedhros

• **
  • 200
  • Rom: 2
  • hmm akraba katli mi? bayılırım!
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #10 : 09 Aralık 2014, 18:10:17 »
Turin Turambar için denir ki: Dagor Dagorath'da Tulkas son defa düello yapıp Melkor'u devirdiğinde, Karanlıklar Efendisi'ne son darbeyi kılıcı Gurthang ile Hurin oğlu Turin vurmuştur. Böylece Morgoth'un ona ve tüm insan ırkına yaşattığı acıların intikamı alınmıştır.

Şu an yazacağım şeyden kesin emin değilim ama bir kaynakta, Turin'e çektiği acılar ve kaderinin Morgoth tarafından değiştirilmesi sebebiyle bir yaşam hakkı daha verilir ve Turin Ölümsüz Topraklar'ın engin düzlüklerinde huzurlu ve sakin bir ömür geçirir, gibisinden bir şey okudum diye hatırlıyorum. Hatırladığım bu şey bana pek mantıklı gelmiyor ama paylaşmak istedim.
"O çılgınlık anında Iluvatar üzerine ant içtik kardeşim.
Eğer sözümüzden dönersek Sonsuz Karanlığı çağırmış olacağız.
Ve söyle bana, o zaman bizi kim kurtaracak?"