Kayıt Ol

Orta Dünya Kitapları

Çevrimdışı kusad

• 487
  • Rom: 5
  • Kendimi Kaybettim!Hükümsüzdür!
    • Profili Görüntüle
Orta Dünya Kitapları
« : 09 Ağustos 2010, 20:51:15 »
Arkadaşlar Kayıp Rıhtım'ı da bütün internetide taradım kesinlikle en ufak bir liste bulamıyorum içinde bir cümle dahi olsa Orta Dünya adı geçen Türkçe'ye profesyonel olarak çevrilmiş kitapları kronolojik olarak bir liste şeklinde verebilecek var mı?Bende,Hobbit 1-2,Yüzüklerin Efendisi 1-2-3 var.Diğerleri hangileridir?

Çevrimdışı Fırtınakıran

• *
  • 8351
  • Rom: 1
  • Unique Ravenclaw
    • Profili Görüntüle
Ynt: Orta Dünya Kitapları
« Yanıtla #1 : 09 Ağustos 2010, 22:31:24 »
Silmarillion var :). Türkçe'ye çevirlmişlerden

Çevrimdışı mit

• *
  • 5536
  • Rom: 96
  • Kronik Anakronik
    • Profili Görüntüle
    • Yorgun Savaşçı'nın Günlüğü
« Yanıtla #2 : 09 Ağustos 2010, 22:34:07 »
Okuma sırasına göre;

1-Silmarillion (Orta dünyanın yaratılışını, elf, insan ve cücelerin ortaya çıkışını ve gelişen olayları anlatır. Çok uzun bir tarih aralığını kapsadığı için okuması ve anlaması emek ister.)

2-Hurin'in Çocukları (Silmarillion'da adı geçen Hurin'in soyu hakkında detaylı bir hikaye)

3-Güç Yüzüklerine dair (Tek Yüzük'ün yaratılışını, Numenor (Aragorn'un soyu) tarihini ve Sauron'un nasıl Yüzüklerin Efendisi'ndeki haline geldiğini anlatır.)

4-Hobbit

5-Yüzüklerin Efendisi üçlemesi
Jackal knows who you are,
Jackal knows where you are.
Try to hide if you dare.
Do your best, i don't care.

Çevrimdışı Deadman107

• **
  • 347
  • Rom: 3
  • ---AmOrTeNtİa---
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #3 : 09 Ağustos 2010, 23:33:42 »
Mit;

Portaldaki okuma rehberi Hobbit- Yüzüklerin Efendisi - diyerek gidiyor. Senin verdiğin mi doğru yoksa portaldaki mi ?

http://www.kayiprihtim.org/portal/yuzuklerin-efendisi-okuma-rehberi/
Güneş doğacak, açacak çiçek...

Çevrimdışı Amras Ringeril

• 2483
  • Rom: 0
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #4 : 10 Ağustos 2010, 03:06:26 »
Mitin önerdiği tersten bile gidiyor olabilir, anlayamadım tam neden öyle önermiş.

Kayıp Rıhtım Okuma Rehberleri'ndeki Darkman107'nin linkini verdiği sayfada Türkçeye çevrilmiş tüm eserler var. Tam liste odur.
try again fail again fail better

Çevrimdışı kusad

• 487
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #5 : 10 Ağustos 2010, 09:41:03 »
O kronolojik sıraya göre verdi.Ayrıca Tom Bombadil'in maceraları,Unfinished Tales,Noel Baba’dan Mektuplar ve The History of Middle Earth Türkçeye çevrildi mi?Çevrildiyse kronolojinin neresinde?

Çevrimdışı Malkavian

• 2152
  • Rom: 57
  • I was lost in the pages of a book full of death..
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #6 : 10 Ağustos 2010, 10:04:36 »
Okuma sırasına göre;

1-Silmarillion (Orta dünyanın yaratılışını, elf, insan ve cücelerin ortaya çıkışını ve gelişen olayları anlatır. Çok uzun bir tarih aralığını kapsadığı için okuması ve anlaması emek ister.)

2-Hurin'in Çocukları (Silmarillion'da adı geçen Hurin'in soyu hakkında detaylı bir hikaye)

3-Güç Yüzüklerine dair (Tek Yüzük'ün yaratılışını, Numenor (Aragorn'un soyu) tarihini ve Sauron'un nasıl Yüzüklerin Efendisi'ndeki haline geldiğini anlatır.)

4-Hobbit

5-Yüzüklerin Efendisi üçlemesi
Yüzüklerin Efendisi serisinin kitabın içindeki tarihlere göre kronolojik sırasıdır. Tolkien kitaplarını geçmişe doğru yazmıştır. Yani mit in yaptığı sıralamanın normalin tam tersi olması normaldir :)

Çevrimdışı mit

• *
  • 5536
  • Kronik Anakronik
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #7 : 10 Ağustos 2010, 10:22:37 »
Benim verdiğim sıra kronolojik bir liste yani yaşanan olayların akışına göre... Orta-Dünya'nın yaratılışından Yüzük'ün yok edilişine kadar yaşanan olayların tarihsel sıralaması.

Noel Baba'dan mektuplar, Roverandom (bir paragraf haricinde Orta-Dünya ile alakası yok), Kayıp Öyküler ve Tom Bombadil'in maceraları da dilimize çevrildi. Kayıp Öyküler 2 ciltlik bir seri ve baskısı tükenmiş, hiçbir yerde bulunmuyor.
Try to hide if you dare.

Çevrimdışı kusad

• 487
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #8 : 10 Ağustos 2010, 10:23:26 »
Peki bu kronolojinin herhangi bir yerinde yer alıyorlar mı?

Çevrimdışı mit

• *
  • 5536
  • Kronik Anakronik
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #9 : 10 Ağustos 2010, 10:30:25 »
Kayıp Öyküler Silmarillion'un içindeki bazı şeyleri daha detaylı anlatıyor. Silmarillion çok geniş bir zaman dilimini kapsadığı için bazı konularda ister istemez yüzeysel kalıyor çünkü. Örneğin Istari'nin gri limanlara gelişi bu öyküler arasında yer alıyor.

Güç yüzüklerine dair isimli kitap İthaki yayınlarının bastığı Silmarillion'a dahil edilmiş, ayrı bir kitap olarak almak istemiyorsan İthaki'nin baskısını tercih edebilirsin. Tercümesi daha kaliteli ayrıca. Diğeri yazım hataları ile doluydu maalesef.

Diğer kitapların bu kronoloji ile ilgisi yok. Tom Bombadil'in maceralarını okumadım yalnız.
Try to hide if you dare.

Çevrimdışı kusad

• 487
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #10 : 10 Ağustos 2010, 10:38:13 »
Yani şimdi benim almam gereken sadece;Silmarillion ve Hurin'in Çocukları var geri kalanları okumasamda olur peki Noel baba nedir?Ohoo şimdi dövücekler beni amma çok soru soruyorum.

Çevrimdışı brisingr

• 655
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #11 : 10 Ağustos 2010, 10:43:52 »

Tolkien'in bu kitabı yazarın Noel Baba imzasıyla çocuklara yazdığı mektupların yanı sıra kendi eliyle yaptığı resimleri de içeriyor. Noel Baba'nın titrek bir elle yazdığı resimler kadar güzel mektuplar da İngilizce orjinal diliyle ve kenar süslemeleriyle verilmiş... Kuzey Kutubu'ndaki hayata dair ilginç hikayeler vardı bu mektuplarda: Ren geyiğinin nasıl ipini kopardığı ve kaçarken bütün hediyeleri etrafa saçtığı; sakar Kutup Ayısı'nın Noel Baba'nın evinin çatısından nasıl içeri düştüğü; onun yüzünden ayırı dört parçaya bölündüğü ve Ay Dede'nin arka bahçeye yaptığı inişin yumuşak olup olmadığı; evin altındaki mağaralarda yaşayan gulyabanilerin neden olduğu savaşların nasıl sonuçlandığı! Uzun bir çocuk masalı gibi okunabilecek mektuplarda Noel Baba'nın Kuzey Kutbu'ndaki evi, maceralı yaşantısı, dostları ve düşmanları sürükleyici bir dille anlatıyor. Hem küçükler hem büyükler için tam bir Tolkien kitabı.

www.ilknokta.com'dan alıntıdır.

Çevrimdışı kusad

• 487
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #12 : 10 Ağustos 2010, 10:45:12 »
Orta Dünyayla bir alakası yok galiba.

Çevrimdışı mit

• *
  • 5536
  • Kronik Anakronik
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #13 : 10 Ağustos 2010, 12:51:41 »
Hayır yok. Çocukları için yazdığı kitaplardan biri. Bu arada mesajına bir da Hobbit 1-2 demişsin? Hobbit tek cilt benim bildiğim...
Try to hide if you dare.

Çevrimdışı Amras Ringeril

• 2483
  • Rom: 0
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #14 : 10 Ağustos 2010, 13:17:46 »
Noel Baba'dan Mektuplar içinde Orta Dünya göndermeleri ve anlatıları bulunuyordu. Örneğin büyük tartışma çıkaran Minas Morgul'un işgali konusu vardı. 1453 yılında işgal edildiği için çeviren hanımkızımız (ki kendisi yanılmıyorsam 17 yaşında idi) Tolkien'e sansür uygulamaya kalkmıştı.
try again fail again fail better