Kayıt Ol

Genel Oyun Tartışmaları

Çevrimdışı M.K.Immortal

• **
  • 290
  • Rom: 2
    • Profili Görüntüle
Ynt: Genel Oyun Tartışmaları
« Yanıtla #150 : 03 Haziran 2015, 20:25:00 »
Ben de aksine umarım Obsidian izinden gitmezler diyorum :D Zevkler ve renkler tartışılmaz diyerek başlayayım söze en iyisi. Şahsen Fallout 3, New Vegas'tan bir kaç gömlek daha güzeldi. İlk Vegas çıkacağı zaman ve içindeki kimi özellikler ağzımı sulandırsa da oyunu oynayınca eklenti paketleri dışında ciddi anlamda beni atmosfere sokan bir yanı hiç olmadı. Futuristik Western yapmaya çalışmış ama onu da başaramamışlar izlenimi vardı bende sürekli.

Ama Fallout 3 öyle mi? Oyunda her girdiğiniz binada farklı şeyler ile karşılaşmanız ve her binayı tamamen gezmenin baya uzun sürdüğü, (Vegas'ta binalar ve gezilmelik yerler kuru kalabalıktan ibaretti, girip çıkıyordunuz ve bitiyordu) her Megaton'a döndüğünüzde "evime geldim çok şükür" hissi uyandıran gerçek bir distopyaydı.

Obsidian belki başarılı bir firma, kurgu konusunda da iyi olabilir, ama oyunlarına şahsen bir türlü ısınamıyorum. Survival özelliğini ne çok bekleyip de oyun içinde hiç işe yaramayan ve kullanılmayan bir özellik olması, silahların vuruş hissiyatı eksikliği, farklı sonların (yine şahsen) tam tad vermemesi... Evet farklı bir izden gidiyorduk ama ne bileyim çok da o havaya giremedim şahsen. Bu arada Fallout 3'ü ve New Vegas'ı defalarca bitirmiş biriyim, Vegas çok kötü demiyorum güzel oyundu ama Fallout 3'ün yakınına bile yaklaşamaz (yine yeniden bence :D )

Bethesda açık dünya oyunu yapma konusunda en iyi firmalardan biri olduğunu inkar edemeyiz. Eminim yeni oyunda da çok güzel şeyler bizi bekliyor olacaktır.

Çevrimdışı salvorhardin

• **
  • 121
  • Rom: 0
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #151 : 03 Haziran 2015, 20:48:49 »
Aman aman fallout geliyor. Oleyyy be! 4 kez izledim trailer' i. Brotherhood of Steel bekle beni!

"Şiddet, beceriksizlerin başvurduğu son çaredir." -Isaac Asimov

Çevrimdışı daifunka_vc

• 618
  • Rom: 20
  • Kronik Öğrenci
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #152 : 03 Haziran 2015, 21:43:17 »
Hımmm... İlk mızıkçılık yapan adam ben olacağım galiba. :D

Keşke bunu da Obsidian yapaydı yav. Bethesda da fena bir firma değil gözümde (Morrowind'in ve Oblivion-Dark Brotherhood'un ekmeğini yiyor benim dünyamda. :) ); ama özellikle son zamanlardaki açık dünya oyunlarında içi bomboş diyaloglar ve rezalete yakın derecede kötü görevler yazıyorlar. Belki haritada tek bir görevi yapmadan geçmeyen benim gibi obsesif biri içindir sadece bu sıkıntı, bilemeyeceğim. Ha fena açık dünya oyunu yapmıyorlar, seveni de illa ki var; ama ilk iki Fallout'u gönülden sevip Fallout 3'ü görünce şoklar geçiren, Skyrim'e 25 saat zar zor dayanabilen ve en son Witcher 3 gibi dehşet-ül vahşet bir oyunu görmüş biri olarak maalesef Fallout 4 haberini duyunca hiç heyecanlanmadım.  

Yine de çok önyargılı olmak istemiyorum. Olur da Bethesda, daha bu tarzı ilk defa deneyen CD Projekt Red gibi, açık dünya oyunlarındaki büyük eksiklikleri fark eder ve bunların üstüne giderse, baz aldığı materyale adam gibi saygı gösterirse neden ortaya güzel bir Fallout 4 çıkmasın? O zamana kadar ise Bethesda benim gözümde kendini yeniden kanıtlaması gereken bir firma olarak kalmaya devam edecek.

O değil de ne bilenmişim Bethesda'ya arkadaş! İçimdekileri kusmak için fırsat arıyormuşum resmen. (Daha beşte birini kusmadım da... Neyse... :D )

Not: Bu arada bu tür oyunlarda ister mantarlı tırnak üzerinde takılan bir biti yönetelim istersek de okyanusdaki bir su damlasını, oyunun hikayesi ve onun nasıl aktarıldığı benim için oyunu değerlendirme kriterimin yarısından fazlasını işgal eder. :) Olur da bana 'Sen ne diyorsun arkadaş!' derseniz bunu göz önünde bulundurun lütfen. :)   
There are two secrets to becoming great. One is never to reveal all that you know. - PS:T

Çevrimdışı mit

• *
  • 5536
  • Rom: 96
  • Kronik Anakronik
    • Profili Görüntüle
    • Yorgun Savaşçı'nın Günlüğü
« Yanıtla #153 : 03 Haziran 2015, 23:39:24 »
Ben de aksine umarım Obsidian izinden gitmezler diyorum :D Zevkler ve renkler tartışılmaz diyerek başlayayım söze en iyisi. Şahsen Fallout 3, New Vegas'tan bir kaç gömlek daha güzeldi.

Benim için de tam tersi New Vegas, Fallout 3'ten birkaç gömlek üstündü :) Ama burada önemli bir etmen giriyor işin içine: İlk iki Fallout'u oynamış olmak.

Üçüncü oyunun Fallout evreninin ana hikayesiyle çeliştiği yerler vardı. O güne dek bencil bir grup olarak tanıdığımız Brotherhood Of Steel üçüncü oyunda düzeni sağlayan, kahraman güçler olarak çıkıyordu mesela karşımıza. Yaratıkların çoğunun yerinde yeller esiyordu. Her level atlayışta bir perk alma sistemi oyunu çok kolaylaştırıyordu. Eski oyunlardan bir tek sevgili Harold'ı görüyorduk. Bir yerden sonra yeteneklerimiz o kadar çok artıyordu ki (kaç tane 100 vardı hatırlamıyorum bile) her attığımızı vuruyor, her kapıyı açıyorduk. Deathclawlar pompalı tüfekle ölüyordu! Hele o Voltran gibi robotu hiç saymıyorum bile...

Ama New Vegas eski oyunlara göndermelerle doluydu. Mesela Cassidy'nin kızı, eski dostumuz Marcus, ikinci oyundaki helikopterin kayıp pilotu, eski ambiyans müzikleri... Geckolar başta olmak üzere pek çok eski yaratık da geri dönmüştü. VATS ve level atlama sistemleri dengelenmişti, artık ölüm makinesi gibi dolaşamıyorduk çöllerde. Sonracığıma Brotherhood yine orijinal kimliğine bürünmüş, bencilleşmişti. Deathclawlar olması gerektiği gibi her silahtan etkilenmiyordu falan filan...

Kısacası New Vegas, Fallout 3'ten katbekat daha fazla Fallout'tu.
Jackal knows who you are,
Jackal knows where you are.
Try to hide if you dare.
Do your best, i don't care.

Çevrimdışı Grayswandir

• 815
  • Rom: 14
  • You may have heard of me.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #154 : 03 Haziran 2015, 23:45:34 »
İlk iki Fallout'u oynamadım, ama ona rağmen New Vegas 3'ten daha üstün bir oyun. Neredeyse her açıdan hem de.
In the beginning the Universe was created.
This has made a lot of people very angry and been widely regarded as a bad move.

#hayır

Çevrimdışı daifunka_vc

• 618
  • Kronik Öğrenci
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #155 : 05 Haziran 2015, 17:49:46 »
Bethesda ve yazdığı görevlerden bahsetmişken şu resmi koymadan edemeyeceğim. :)

Argo var hafif:

Spoiler: Göster

Bethesda beni yamultsa da tüm laflarımı yutsam kendilerine karşı. 'Biz iyi kötü bir şeyler yapalım da modçular arkamızı toplasın.' modundan çıkmaları da dileğiyle...
There are two secrets to becoming great. One is never to reveal all that you know. - PS:T

Çevrimdışı Ugur

• 459
  • Rom: 2
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #156 : 10 Haziran 2015, 19:29:54 »
Yayınlanalı biraz oluyor ama belki görmeyenler vardır , Total War : Warhammer'ın oyun içi ekran görüntüleri muazzam . İnşallah son çıkan oyunlardaki gereksiz , bir işe yaramayan diplomasi sistemini geliştirip ,Warhammer dünyasının politik sistemine uyarlarlarsa çok iyi olur .

http://store.steampowered.com/app/364360/

Çevrimdışı salvorhardin

• **
  • 121
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #157 : 11 Haziran 2015, 09:57:20 »
Yayınlanalı biraz oluyor ama belki görmeyenler vardır , Total War : Warhammer'ın oyun içi ekran görüntüleri muazzam . İnşallah son çıkan oyunlardaki gereksiz , bir işe yaramayan diplomasi sistemini geliştirip ,Warhammer dünyasının politik sistemine uyarlarlarsa çok iyi olur .

http://store.steampowered.com/app/364360/
Trailer eskilerden Warhammer: Dark Omen' i anımsattı bana :)

Çevrimdışı daifunka_vc

• 618
  • Kronik Öğrenci
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #158 : 11 Haziran 2015, 12:21:07 »
Chris Avellone Obsidian'dan ayrıldı yav. Kalplerde hüzün... :(

https://twitter.com/ChrisAvellone/status/608274470768222209

MCA'in gelecek planlarını merakla beklemekteyim.

Çevrimdışı LegalMc

• 1215
  • Rom: 33
  • Unimpressed was his default state.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #159 : 15 Haziran 2015, 21:41:46 »
Oyungezerin E3'te yayınlanan Fallout videosu değerlendirmesinde tanıdık biri var. Kim olduğunu bulamadım iki saattir ama acayip tanıdık.

Video

Ekleme: Dishonored'da da varmış. Video
Yaşasın!
Ne kadar da ideolojik yaklaşıyoruz birbirimize.

Çevrimdışı salvorhardin

• **
  • 121
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #160 : 15 Haziran 2015, 23:04:27 »
Oo İhsan abi. Keyifli sohbet olmuş, akşam akşam iyi geldi :)
@LegalMC, teşekkürler paylaşım için.
Not. Elli Ton :D
Bu arada Mass Effect6 Andromeda da duyurulmuş. Hadi hayırlısı.
https://www.youtube.com/watch?v=uG8V9dRqSsw&feature=youtu.be&sf38630745=1

Çevrimdışı daifunka_vc

• 618
  • Kronik Öğrenci
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #161 : 16 Haziran 2015, 05:21:08 »
E3'ün bombaları benim gözümde- şimdilik- bu ikisidir: :D

The Last Guardian:
https://www.youtube.com/watch?v=zXLZvsSmBIs

Final Fantasy 7 Remake:
https://www.youtube.com/watch?v=hJ4_t_GqGAM

Çevrimdışı Laughing Madcap

• 960
  • Rom: 51
  • The Oncoming Storm
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #163 : 16 Haziran 2015, 14:42:34 »
Attention all planets of the solar federation
We have assumed control.

Çevrimdışı daifunka_vc

• 618
  • Kronik Öğrenci
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #164 : 17 Haziran 2015, 02:28:01 »
https://www.youtube.com/watch?v=aLRWL0s0l10

https://www.youtube.com/watch?v=j1vSYIHlMp8

Şu videoları izleyince ne kadar mutlu oldum anlatamam. :D O kadar yaşı olup da böyle tepkiler veren insanların olduğunu, bu konuda yalnız olmadığımı bilmek çok şukela. :D

Daha önce hiç Shenmue oynamadım; ama bu videoyu görür görmez o işi de bir şekilde aradan çıkaracağıma emin oldum gibi. :D

Oyungezerin E3'te yayınlanan Fallout videosu değerlendirmesinde tanıdık biri var. Kim olduğunu bulamadım iki saattir ama acayip tanıdık.

Video

Şu videonun başlarında geçen Game of the Year muhabbeti, populariteye kapılmanın bu tür konularda ne kadar etkili olduğunu bana bir kez daha gösterdi ve üzdü beni. Özellikle Sarp Kürkçü'nün sözleri ayrı bir garipti bu konuda.

Witcher 3 GOTY olmuş olmamış çok da umurumda değil; ama tüm bileşenlerini- hepsi mükemmel olmasa da- çok başarılı bir şekilde sunan bir oyuna, E3'te- haklarını yemeyeyim- harbiden güzel mekaniklerin tanıtıldığı (Dikkat edin, sadece mekanik diyorum.) Fallout 4 ile aynı senede çıkıyor diye daha şimdiden "Witcher ne ettin, ne eyledin!" modunda takılmanın manasını tam çıkaramadım. :) Hani adamlar GOTY olayını sallasalar MGS V: Phantom Pain'den falan korkarlardı. Yazarlara para vermeye elleri gitmeyen Bethesda'dan değil herhalde. :D Zaten konu RPG olduğunda, RPG ögeleri serpiştirilmiş shooter olan Fallout 4'ün bu türde yarışıyor olmaması gerek zaten. :D

Neyse videonun ilk kısımları oyun medyasında (ve genel olarak diğer ortamlara da genişletebiliriz bu durumu) bu tür kararlar alınırken nelere dikkat edildiğini de bir kez daha suratıma çarpmış oldu. :(