Kayıt Ol

Piyanist

Çevrimdışı Nirnaeth

• 848
  • Rom: 4
    • Profili Görüntüle
Piyanist
« : 11 Temmuz 2010, 01:07:24 »
İri, koyu renk gözlerini gezdirdi odada, dolunaydan başka hiçbir  aydınlığın giremediği karanlıkta. Genişti oda, çok genişti. Ama geniş olması neye yarar, sınırları görülemeyecek kadar karanlık olduktan sonra?

Odanın ortasında, Ay’ın nazikçe dokunduğu siyah bir kuyruklu piyano vardı. Müziğin asalette vücut bulmasıydı o, enstrümanların en bilgesi ve en onurlusu. O’nu böyle cezbetti işte, siyah elbiseli kadını, kudretli bir aşk büyüsü gibi.

Ağır adımlarla ilerledi piyanoya. Şefkatli elleriyle kapağını kaldırdı, bir aşığın sevgi dolu dokunuşu gibiydi bu. Yavaşça oturdu sonra. Tuşlara dokundu. Müziğin büyüsünü ellerinde gördü, bütün vücuduna dalga dalga yayıldığını hissetti.

Çalmaya başladı, istemsizce. Küçük, beyaz elleri ondan bağımsız hareket ediyordu. Gözlerini kapattı, kendi yarattığı mucizeye doydu. Aşk doluydu ellerinden çıkan müzik, tutku dolu. Biraz acı, biraz mutluluk. Biraz sevgi, azıcık da nefret.

Birden, acı bir tada büründü çaldıkları. Aniden, sebepsiz. Notalar ölümcülleşti, acımasızdılar artık. Derler ki o gece o sesi dinleyen en güçlü adamın bile kalbi paramparça olur, duyguları savrulur, yok olurdu. Su gibi yaşlar boşaldı kadının gözlerinden. Elleri kontrolsüzce titredi. Ruhunun içinde çürüdüğünü duydu. Aldığı nefes ciğerlerini yakıyordu, yaşadığı her saniye yeni bir acıyı tattırıyordu.

Ay ağladı, kaybettiklerine ağladı. Sevdiklerine, sevemediklerine. Parça parça oldu, Battı ve gitti sonra, dünyayı dipsiz bir karanlığa terk etti.

Kadının gözlerinden akan su kana döndü. Piyanonun siyahına kanın kırmızısı karıştı. Elleri çalmayı bıraktı, ama müzik devam etti. İçine işledi. Mahvetti. Öldürdü onu. Ruhu özgürdü, ancak sonsuza kadar tarifsiz kederlerle dolu dünyada tarifsiz acılarıyla dolaştı.

Bedeni ise… Hep olduğu gibi kaldı. Hiç değişmedi. Ve bir daha hiç ışık uğramadı o bedene. Kendi ruhu da, Ay da, sonsuza kadar siyahın içinde bıraktılar onu.

Çevrimdışı Baal Adramelech

• 1837
  • Rom: 59
  • The Hermit
    • Profili Görüntüle
Ynt: Piyanist
« Yanıtla #1 : 11 Temmuz 2010, 01:13:08 »
Piyano çalmak. Budur evet.

Kısa olması dışında, olması gerektiği gibi bir hikaye. Eksik yada fazla bir şey göremedim. Belki konuşma olmaması bir eksiklik olabilirdi ancak bana pek öyle gelmedi. Bir de, betimlemeleri biraz arttırıp duyguyu daha keskin bir şekilde verebilirsin diye düşünüyorum.

Buna devam et diye demiyorum, ama yazmaya devam et.
#rekt

Çevrimdışı Berre

• 1340
  • Rom: 34
  • Güle güle fermuar!
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #2 : 11 Temmuz 2010, 01:16:13 »
Son derece sakin başladıktan sonra birden canlanan bir öykü olmuş. Şahsen ben, okumaya başladığımda yazının bu şekilde gelişip, böyle bir sonuca bağlanacağını hiç tahmin etmemiştim.
Konusu yumuşak işlenmiş olmasına rağmen şaşırtıcı bir şekilde sert bir yazı oluşmuş. Bunun böyle olamasında kullandığın şiirsel anlatımın etkili olduğunu düşünüyorum.

Kısa ve özlü güzel bir öykü çıkarmışsın. Kalemine sağlık. Gece gece iyi oldu böyle bir yazı okumak :)

Çevrimdışı KoyuBeyaz

• 2753
  • Rasyonalist dominant.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #3 : 11 Temmuz 2010, 01:19:38 »
Başta okuyup oldukça beğendim fakat yorum yapmanın yazıyı kirleteceğini düşünmüştüm. (Nedendir bilmem)

Müziği yazıyla tasvir etmek. Kesinlikle oldukça zor birşey olduğunu düşünmüşümdür. Bu yazıda bunu öyle güzel yapmışsın ki, etkilendim gerçekten. 'Derler ki' yerine 'Öyle ki' deseydin 10/10 gibi birşey olurdu diye düşünüyorum ve bu kadar küçük bir ayrıntıya takılmanın da benim kıllığım olabileceğini ekliyorum.

Gerçekten kısa ve güzel.

(Yorumun eksik kaldığı yazılar için bir like butonu lazım bu foruma.)
Uzay elbisemle kavgaya hazırım.

Çevrimdışı Nirnaeth

• 848
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #4 : 11 Temmuz 2010, 01:27:25 »
Piyano çalmak. Budur evet.

Kısa olması dışında, olması gerektiği gibi bir hikaye. Eksik yada fazla bir şey göremedim. Belki konuşma olmaması bir eksiklik olabilirdi ancak bana pek öyle gelmedi. Bir de, betimlemeleri biraz arttırıp duyguyu daha keskin bir şekilde verebilirsin diye düşünüyorum.

Buna devam et diye demiyorum, ama yazmaya devam et.

Şu betimlemeleri her seferinde söylüyorsun, her seferinde daha da detaylamaya çalışıyorum ben de. Eh, olduğu kadar. Zamanla gelişir sanırım. Teşekkürler :)

Son derece sakin başladıktan sonra birden canlanan bir öykü olmuş. Şahsen ben, okumaya başladığımda yazının bu şekilde gelişip, böyle bir sonuca bağlanacağını hiç tahmin etmemiştim.
Konusu yumuşak işlenmiş olmasına rağmen şaşırtıcı bir şekilde sert bir yazı oluşmuş. Bunun böyle olamasında kullandığın şiirsel anlatımın etkili olduğunu düşünüyorum.

Kısa ve özlü güzel bir öykü çıkarmışsın. Kalemine sağlık. Gece gece iyi oldu böyle bir yazı okumak :)

Çok teşekkürler berre... Öykünün gidişi yazarkenki ruh halime eşdeğer sanırım. Gayet sakin, yumuşak başladım, ama sonlara doğru kalem kağıtta uçuyordu resmen. Böyle bitmesine ben bile şaşırdım denebilir. Ve evet, bilgisayar yerine kağıda yazıyorum :)

Başta okuyup oldukça beğendim fakat yorum yapmanın yazıyı kirleteceğini düşünmüştüm. (Nedendir bilmem)

Müziği yazıyla tasvir etmek. Kesinlikle oldukça zor birşey olduğunu düşünmüşümdür. Bu yazıda bunu öyle güzel yapmışsın ki, etkilendim gerçekten. 'Derler ki' yerine 'Öyle ki' deseydin 10/10 gibi birşey olurdu diye düşünüyorum ve bu kadar küçük bir ayrıntıya takılmanın da benim kıllığım olabileceğini ekliyorum.

Gerçekten kısa ve güzel.

(Yorumun eksik kaldığı yazılar için bir like butonu lazım bu foruma.)

Müziğe hayranımdır, yazıya dökmek bir zevk olur diye düşündüm, yapabilmişsin diyorsan işte bu beni gerçekten mutlu eder. Teşekkürler KoyuBeyaz. :)

Çevrimdışı Baal Adramelech

• 1837
  • The Hermit
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #5 : 11 Temmuz 2010, 01:29:24 »
Şu betimlemeleri her seferinde söylüyorsun, her seferinde daha da detaylamaya çalışıyorum ben de. Eh, olduğu kadar. Zamanla gelişir sanırım. Teşekkürler :)

İnsan eleştirecek bir şey bulamadığında betimlemeni geliştir diyor...

Çünkü betimlemeyi yirmi sene de geliştirsen, hala geliştirmeye devam edebilirsin. Öyle bişey. :)
#rekt

Çevrimdışı Nirnaeth

• 848
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #6 : 11 Temmuz 2010, 01:32:39 »
İnsan eleştirecek bir şey bulamadığında betimlemeni geliştir diyor...

Çünkü betimlemeyi yirmi sene de geliştirsen, hala geliştirmeye devam edebilirsin. Öyle bişey. :)

Geliştirebildiğimiz kadar geliştiririz o halde, mükemmele en yakın noktayı bulana kadar =)

Çevrimdışı Arlinon

• 456
  • Rom: 14
  • Savaş ve Ateş
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #7 : 28 Temmuz 2010, 02:05:34 »
Iste romantik bir yazi. Tebrikler.

Çevrimdışı johnconstantine

• **
  • 167
  • Rom: 14
    • Profili Görüntüle
    • Her Şeyi Gören Faesla
« Yanıtla #8 : 23 Ekim 2010, 15:23:27 »
Hepsi ayrıda bu başka yahu;

''Kadının gözlerinden akan su kana döndü. Piyanonun siyahına kanın kırmızısı karıştı. Elleri çalmayı bıraktı, ama müzik devam etti. İçine işledi. Mahvetti. Öldürdü onu. Ruhu özgürdü, ancak sonsuza kadar tarifsiz kederlerle dolu dünyada tarifsiz acılarıyla dolaştı.''

Iıımm, Rıhtım Öğretileri'ne de eklemiştim zaten.

Çevrimdışı Victoria

• **
  • 316
  • Rom: 3
  • Peynir!
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #9 : 24 Ekim 2010, 17:27:20 »
Çok güzel bir hikaye olmuş. Okurken gecenin karanlığının,ayın aydınlığı altında nasıl değiştiğini düşündüm. keşke geceleyin okusaydım hikayeni. Ama dayanamayıp  şimdi okudum.
 Kısa ama bir o kadarda güzel bir hikaye. Müzik ve ruh,vov!=)
Spoiler: Göster

''I do not suffer from insanity, I enjoy every minute of it."
- Edgar Allan Poe

Çevrimdışı magicalbronze

• *
  • 4075
  • Rom: 1
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #10 : 08 Şubat 2011, 15:32:25 »
Bugün beni strese soktu tüm bu okuduklarım. Ama bir yandan da çok lezizler. Aynen Piyanist adlı bu öyküde olduğu gibi. Ellerine sağlık!
"Her neyse sahip olunan, doğar ve ölür.
Bu nefsi müziğin içinde sıkışmış herkes
İhmal eder ölümsüz aklın harikalarını."
- William Butler Yeats, "Sailing to Byzantium "