Kayıt Ol

Pokémon

Çevrimdışı DarLy OpuS

• 2766
  • Rom: 35
  • Dansımız Marşandiz
    • Profili Görüntüle
    • Uykusuzluk Kulesi
Pokémon
« : 26 Mayıs 2008, 20:13:40 »
Pokémon

Pokémon, ödül kazanmış bir anime, manga, video oyunu serisidir. Orjinali Satoshi Tajiri'nin 1995 yılında yarattığı bir video oyunudur. Orjinal çıkışı video oyunu olmasına rağmen kart oyunu, manga gibi dallara uzanan bir animedir.

Pokémon'un hikayesi, bizim dünyamıza benzer fantastik bir dünya da yaşanılan maceraları konu alır. Bu dünyanın bizim dünyamızdan farkı ise, Pokémon'lardır. Çıkış noktası, Pokémon'un yaratıcısı olan Satoshi Tajiri'nin küçüklükten gelme böcek toplama hobisinden doğduğu söylenebilir. Hikayesini de değişik kılan olgu da "Hepsini Yakala" mottosudur. Tajiri bir oyun programcısıdır. Pokémon fikri aklına geldiği zaman bunu o zamanın dev şirekti, yaratıcı ve eğlenmeye yönelik olan konsol firması Nintendo'ya götürür. Nintendo bu projeyi bir süre askıya alır fazla ilgisini çekmediği için. Ancak bir süre sonra Tajiri'yi çağırırlar ve proje hayata geçer. Nintendo'nun projesi bir oyundur ve Nintendo'nun Gameboy konsolunda oynanılır. İlk oyunun adı, Pocket Monsters: Green olarak karar verilmiştir. Bir süre sonra bu kısaltılır ve Pokémon Green adını alır. Oyun en başta Nintendo hayranları haricinde fazla tutmaz. Ancak bir ticari zeka olan Tajiri'nin bir kozu vardır bu durum için, Mew. Oyunda henüz kimsenin çıkaramadığı Pokémon olan Mew'i ortaya çıkarmak için herkes oyunu kapışmaya başlar. Ancak, Mew oyuna sadece diğer bir GameBoy'dan Mewtwo'yla takas ederek gelmektedir. Oyun o kadar çok tutar ki Final Fantasy i bile geçer. Bu kadar çok tutmuşken Tv Tokyo ile anlaşılır ve animesi yapılır. Animesi için kurulmuş grup bile vardır. Şarkıları bu grup söyler grubun adı Pokérap'dir. Buna ek olarak çizgi film Çin'deyken bazı ses efektlerini ise Pokémonun orkestrası yapar.Pokemonun İngilizce dublajında Ash ve Ash'in annesini seslendiren kişi aynıdır. Seslendiren kişinin Amerika'nın en iyi ses sanatçılarından biri olan, Veronica Taylor'dır.

Pokémon kelimesi "Pocket" (Cep) ve "Monster" (Canavar) kelimelerinin birbirlerine eklenmesiyle ve eklenen kelimelerin kısaltılmasıyla elde edilmiştir. Bundaki mantık şudur; Pokémonlar, "Pokéball"ların yani (Pokétop) içine girerek cebe girecek kadar kolay taşınabilir hale gelirler.

Pokémon Nintendo'nun özel olarak kurduğu The Pokémon Company (Pokémon Şirketi) firması tarafından kontrol ediliyor.

Pokemon birçok dile çevrilerek çocukların gözdesi olmayı başarmıştır. TV Serisi olarak 500'den fazla bölümü vardır. Diamond/Pearl serisiyle bu sayı sürekli artmaktadır. 11 tane de sinema filmi vardır.Birinde Ash ve dostları Mewtwo ile savaşırlar. Pokémon gelmiş geçmiş en iyi animelerden biridir. Amerika, Asya ve tüm Avrupada izlenme, satın alınma ve okunma rekorları kırmıştır. Ve Pokémon büyük küçük herkesin gönlünde taht kurmuştur. Pokémon'un 40'ı geçkin video oyunu vardır ve bu sayı hızla artmaya devam etmektedir.

Pokémon oyunları

(Game boy) Pokemon Green (Sadece Japonya'da çıktı)

(Game boy) Pokemon Red Blue (Çıkış tarihi:8.10.1999)

(Game boy) Pokemon Yellow (Çıkış tarihi:16.6.2000)

(Game boy Color) Pokemon Gold & Silver (Çıkış tarihi:6.4.2001)

(Game boy Color) Pokemon Crystal (Çıkış tarihi:02.11.2001)

(Game boy Advance) Pokemon Ruby & Saphire (Çıkış tarihi:25.07.2003)

(Game boy Advance) Pokemon FireRed & LeafGreen (Çıkış tarihi:01.10.2004)

(Game boy Advance) Pokemon Emerald (Çıkış tarihi:01.10.2004)

(Nintendo DS) Pokemon Diamond&Pearl (Çıkış tarihi:27.07.2007)

(Nintendo DS) Pokemon Platin (Çıkış tarihi:???.08)

Filmleri

1:Pokemon Mewtwo vs Mew

2:Pokemon 2000

3:Pokemon 3

4:Pokemon 4ever

5:Pokemon Heroes

6:Pokemon Jirachi Wishmaker

7:Pokemon Destiny Deoxys

8:Pokemon Lucario And Mystery Of Mew

9:Pokemon Ranger and The Temple of The Sea

10:Pokemon The Rise of Darkrai

--

Ne diziydi be..  :D Türkiye'de yayınlanmış her bölümünü izlemişimdir, resmen bir tutkuydu. Seviyorum, seviyorum ve seviyorum!  :D

Çevrimdışı magicalbronze

• *
  • 4075
  • Rom: 1
    • Profili Görüntüle
Ynt: Pokémon
« Yanıtla #1 : 26 Mayıs 2008, 20:21:33 »
Oooo bunun yeride ayrıdır bende. Hele o tasoların çıktığı zamanı hatırlıyorumda kafayı yemiştik. Charmender vardı hatırlarsanız onu bir türlü bulamıyordum. Çerezlere verdiğimiz paranın haddi hesabı sorulmadı valla o tasolar için.. :D

Neyse konu animesiydi değil mi..:P Yabancı kanallarda hala en son çıkmış bölümleri yayımlanıyor. Ama tabiki yu-gi gibi bununda en çok tad aldığım ik bölümleriydi. :D
"Her neyse sahip olunan, doğar ve ölür.
Bu nefsi müziğin içinde sıkışmış herkes
İhmal eder ölümsüz aklın harikalarını."
- William Butler Yeats, "Sailing to Byzantium "

Çevrimdışı DarLy OpuS

• 2766
  • Rom: 35
  • Dansımız Marşandiz
    • Profili Görüntüle
    • Uykusuzluk Kulesi
« Yanıtla #2 : 26 Mayıs 2008, 20:27:46 »
Evet, özellikle ilk 2 sezon çok harikaydı. Sonra "Portakal Adaları" falan bozdular işi.. Ama şu an yayınlansa, ben gene gözümü kırpmadan izlerdim.. :D

Çevrimdışı Sophié

• 836
  • Rom: 13
    • Profili Görüntüle
    • Sinek Alkışı
« Yanıtla #3 : 26 Mayıs 2008, 20:31:27 »
Mükemmel ötesi çizgi film... Bir soundtracki vardı bunun, evde bağıra bağıra söylerdim ki hala arada açıp açıp söylerim :P  Halen televizyonda gördüğüm yerde de izlerim... Bir ara bunların tasoları falan vardı, çok biriktirirdim mahalledeki elemanlarla flan oynardım hepsini toplardım :P Hala bir yerlerde duruyor o tasolar(:-aklıma geldi arıcam bulucam onları :P-

Ama bu çizgi film tutunca arkasından Digimon mu ne öyle bişey fırlamıştı piyasaya onu hiç sevememiştim, hani izlerdim ama Pokémon'dan aldığım zevki alamadım hiç :P

Tabii birde bu Pokémon'dan etkilenip camlardan atlayan nesil vardı :P Bu Pokémon yayınlanırken oturduğum ev 1 kattaydı o yüzden bende pek bir zarar bırakmadı :P ama kendimi bir Ninetales sanardım -belki de hala devam ediyor bu olay :P-

Ve ayrıca şu "Portakal Adaları" serisiyle işi bozduklarına katılıyorum
[neyse yine çok konuştum, ben artık susayım (:]

too much sugar 
tb

Çevrimdışı Huor Eärfalas

• 620
  • Rom: 6
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #4 : 26 Mayıs 2008, 20:35:05 »
Hadi hakan abi başlıyoz koy üçtane bende koydum üçtane resmi? tasmı ?
Haciz yapçam hakan abiye ;D ;D :zuha

Süper bi animeydi ya ash fılan turnuvaları süperdi gerçekten çok iyi bi animeydi başarılıydı. .
Ama gerçekten manyaklık derecesinde sevdiğim zamanları hatırlarım gerçekten hem manevi hem maddi ;D

Çevrimdışı Hezarfen

• **
  • 389
  • Rom: 5
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #5 : 26 Mayıs 2008, 20:39:43 »
Soundtrack'i ni ezbere bildiğim çizgi film :) . Jessie James! , Sanırm kanal 1 de hâlen yayında.
rüya görmek nasıl bir anlıksa hayalde öyle bir anlıktır. rüyadan uyanmak nasıl bir şeyse hayal kurarken rahatsız edilmek öyle birşeydir.. Rüya nasıl gün içindeki düşünce yorgunluğunu zihinden atmanın yoluysa .. hayal de o düşüncelerin çöplüğe dönmesini engelleyen araçtır..  ~hezarfen

Çevrimdışı Pitis^^

• **
  • 277
  • Rom: 0
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #6 : 26 Mayıs 2008, 20:40:00 »
vayy Pokémon..Ne izlerdik beh..Kardeşlerimin tasolarını alır kaçardım dışarı ;D mahallede kökerdim(!) :P herkesi ;D Pikachu,Balbasar,Charmender, bide Brook diye bi çocuğun bi hayvanı vardı böyle Basilisk'e benziyodu ay adını unuttm onu çok severdim ben ;D sonra üçüz mü dördüz mü kaçız olduklarını hala çözemediğim kızlar vardı..biri polis biri hemşire vs vs.onlara da sinir olurdum ;D Roket takımı zaten ayrı bi cins :hemk ne salaklardı onlarda yaa ;D Roket takımı yine havaya uçtu aaaa :P :P

Çevrimdışı Berke

• **
  • 124
  • Rock'n Roll ...
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #7 : 27 Mayıs 2008, 18:22:35 »
Pokemona sinama filmleriyle,çizgi filmleriyle ve tasolarıyla hayrandım.Hatta bende kartlı oyunu bile var ehehee :D Pokemona bişey değişilmez bence.. :melk

Çevrimdışı Nefertari

• 1517
  • Rom: 6
  • Bla bla böö
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #8 : 27 Mayıs 2008, 18:27:51 »
Pokemon..Ben 8 yaşındaykene tvde başladı kanımca :D anam ne çok izlerdim..Bir yandan ders çalışır bir yandan pokemnon izlerdim..Tasoları da vardı..okulda oynar herkesinkini alırdım :D hala saklıyorum..İyi ki cipslerden obez olmamışım.Ahh ahh ne günlerdi.balbasar ve butterfly favorilerimdi..

Seni seçtim pikachuu ;D

Çevrimdışı PhoenixMan

• 919
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #9 : 27 Mayıs 2008, 18:30:34 »
ahh Pokemon... Bütün tasoları bende var bunların, yani bir zamanlar vardı da birileri taciz etti, bazıları da kardeşim tarafından kaybedildi... Çok severim Pokemon'u sinema filmlerinden sonuncularını ne kadar bayat bulsam da ilk filmleriyle(bkz. Mew vs. Mewtwo) süperdir ve full actiondır... İzlemeyenlere tavsiye edilir...

Çevrimdışı fluffy_drei

• *
  • 22
  • Rom: 0
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #10 : 04 Haziran 2008, 02:24:12 »
ahh Pokemon... Bütün tasoları bende var bunların, yani bir zamanlar vardı da birileri taciz etti, bazıları da kardeşim tarafından kaybedildi... Çok severim Pokemon'u sinema filmlerinden sonuncularını ne kadar bayat bulsam da ilk filmleriyle(bkz. New vs. Newtwo) süperdir ve full actiondır... İzlemeyenlere tavsiye edilir...

üstad yapma yaaww ;D sanırım o sıralarda ortaokuldaydım, ve okulda acayip bi taso borsası dönerdi pokemon yüzünden... ve o film bütün popüleritesini yok ediverdi ;D çok tasavvufi kaçtı o "m"ew - "m"ewtwo savaşı ;D bunlar birbirlerine son bi metafizik öğelerle süslü ışıklar fırlatıyolar ve o anda ash araya atlayıp ingiliz terrieri gibi ufak ama yürekli bi edayla adayı kurtarma hamlesini yapıyo ;D cüneyt arkının bi filminde önce yemin edip, yıllar sonra babasına kılıç kaldırıp taş kesilen genç gibi taş kesiliyo ;D sonra pokemonlar ağlıyo, ash in üstüne resmen nur yağıyo ;D çok tasavvuf var yaaa ;D
Hasta siempre Comandante..!

Çevrimdışı PhoenixMan

• 919
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #11 : 04 Haziran 2008, 13:52:53 »
üstad yapma yaaww ;D sanırım o sıralarda ortaokuldaydım, ve okulda acayip bi taso borsası dönerdi pokemon yüzünden... ve o film bütün popüleritesini yok ediverdi ;D çok tasavvufi kaçtı o "m"ew - "m"ewtwo savaşı ;D bunlar birbirlerine son bi metafizik öğelerle süslü ışıklar fırlatıyolar ve o anda ash araya atlayıp ingiliz terrieri gibi ufak ama yürekli bi edayla adayı kurtarma hamlesini yapıyo ;D cüneyt arkının bi filminde önce yemin edip, yıllar sonra babasına kılıç kaldırıp taş kesilen genç gibi taş kesiliyo ;D sonra pokemonlar ağlıyo, ash in üstüne resmen nur yağıyo ;D çok tasavvuf var yaaa ;D
abi mazur gör çocuktuk izlerken, hem zaten ben öyle sahnelerini demiyorum ki... ;D savaşlar falan bolcaydı... ;) ;D

Çevrimdışı Anita

• **
  • 156
  • Milamber
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #12 : 04 Haziran 2008, 14:41:45 »
ben o kötü karakterlerine bitiyorum.çok tatlılar yahu :D

Çevrimdışı Legolas

• 810
  • Rom: 7
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #13 : 04 Haziran 2008, 20:06:20 »
Çocukken hastasıydık :D Bide cipslerin içinden çıkan yuvarlak şeyler vardı adlarını unuttum şimdi ne kadar çok oynardık :)

Çevrimdışı fake*

• **
  • 354
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #14 : 04 Haziran 2008, 21:16:44 »
tasolarrrr sadece boşyoklardan alıp cipsleri kedilere verirdik onlarda yemezdi zaten