Kayıt Ol

Kahramanın Yol Türküsü ||Cumartesi -21.00

Çevrimdışı Fırtınakıran

• *
  • 8351
  • Rom: 1
  • Unique Ravenclaw
    • Profili Görüntüle
Ynt: Kahramanın Yol Türküsü || Cumartesi -21.00
« Yanıtla #90 : 14 Mayıs 2011, 12:02:12 »
Nereden aklına esti bu özgün konu şimdi? :)

İsmini vermek istemediğim İhsan abi ile geçen gün bu konu üzerine konuştuk da, zaten konu sıkıntısı ile kıvranıyordum ordan çaldım :P.

Ama şu da var, konuştuğumuz konudan öte ben başka bir şeye değinmek istiyorum bu konuda: "Var olan temelleri kullanmak ne derece doğru? Yoksa her eser kendi dünyasını baştan mı kurmalıdır?"

Çevrimdışı Legend

• 590
  • Rom: 18
  • I write because your wrong
    • Profili Görüntüle
Ynt: Kahramanın Yol Türküsü ||Cumartesi -21.00
« Yanıtla #91 : 14 Mayıs 2011, 13:49:45 »
Yeni mikrofonu kullanacak mısın?

Çevrimdışı Fırtınakıran

• *
  • 8351
  • Unique Ravenclaw
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #92 : 14 Mayıs 2011, 14:30:10 »
Yeni mikrofonu kullanacak mısın?

Evet. Zaten geçen defa sadece bir şey için çıkardım kulaklığı.

Çevrimdışı magicalbronze

• *
  • 4075
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #93 : 14 Mayıs 2011, 19:52:56 »
Bugün bir aksilik çıkmazsa bende yayına katılacağım. Sonunda, yani öyle umuyorum...
"Her neyse sahip olunan, doğar ve ölür.
Bu nefsi müziğin içinde sıkışmış herkes
İhmal eder ölümsüz aklın harikalarını."
- William Butler Yeats, "Sailing to Byzantium "

Çevrimdışı Fırtınakıran

• *
  • 8351
  • Unique Ravenclaw
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #94 : 14 Mayıs 2011, 20:59:49 »
Günün Konusu: Özgün Fikir Üretmek

Pek çok kitap ve bir o kadar da yazar var. Ancak, özgün fikir üretmek, yapılmamış olanı yapmak yazar sayısı arttıkça giderek daha da zorlaşıyor. Sizin düşündüğünüz ya çoktan yapılmış oluyor ya da biri sizden önce davranıyor.

Peki birçok özgün fikir çoktan kağıtlara döüklmüşken özgün olmak nasıl sağlanır? Özgün bir fantastik veya bilimkurgu eseri nasıl yazılır?

Var olan temelleri kullanmak ne derece doğru? Yoksa her eser kendi dünyasını baştan mı kurmalıdır?

İşte günün konusu bu.

Vakit geldi, saatler 9'u gösteriyor.

Yayındayım. Beklerim efendim.

http://radyo.kayiprihtim.org/

Bitti

Çevrimdışı Fırtınakıran

• *
  • 8351
  • Unique Ravenclaw
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #95 : 21 Mayıs 2011, 10:50:36 »
Günün Konusu: Ejderhalar

Fantazyanın vazgeçilmez ve en görkemli yaratıkları olan ejderhalar, aslında kültürden kültüre farklılık gösteren bir varlıktır. Bir yanda Batı'nın parlak zırhlı şövalyeleri ve onların ejderhaları, diğer yanda Uzak Doğu'nun gururlu savaşçıları ve Doğu'nun ejderhaları. Aslında iki kültüre ait olan ejderha miti arasında öyle büyük farklar var ki...

İşte günün konusu iki farklı kültüre ait ejderha kavramının farkına, sembolize ettikleri anlamların çelişkilerine, biraz tarihsel derinliğe ve pek yorumlamaya dayanacaktır. Ama bir köşesinden dönüp dolaşıp, fantastik eserlerdeki bu devasa varlıkların kullanımına ve kitaplarda yansıtılan ejderha kavramına illa ki değecektir.

Bu akşam 21.00'da, sizlerle...

Çevrimdışı Fırtınakıran

• *
  • 8351
  • Unique Ravenclaw
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #96 : 21 Mayıs 2011, 20:59:53 »
Günün Konusu: Ejderhalar

Fantazyanın vazgeçilmez ve en görkemli yaratıkları olan ejderhalar, aslında kültürden kültüre farklılık gösteren bir varlıktır. Bir yanda Batı'nın parlak zırhlı şövalyeleri ve onların ejderhaları, diğer yanda Uzak Doğu'nun gururlu savaşçıları ve Doğu'nun ejderhaları. Aslında iki kültüre ait olan ejderha miti arasında öyle büyük farklar var ki...

İşte günün konusu iki farklı kültüre ait ejderha kavramının farkına, sembolize ettikleri anlamların çelişkilerine, biraz tarihsel derinliğe ve pek yorumlamaya dayanacaktır. Ama bir köşesinden dönüp dolaşıp, fantastik eserlerdeki bu devasa varlıkların kullanımına ve kitaplarda yansıtılan ejderha kavramına illa ki değecektir.

Bu akşam 21.00'da, sizlerle...

Yayın zilleri çalıyor.

Ejderhanın İnine Giriş

Bitti.

Çevrimdışı Fırtınakıran

• *
  • 8351
  • Unique Ravenclaw
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #97 : 28 Mayıs 2011, 10:39:17 »
Günün Konusu: Kötü Adam Kavramı ve Geçirdiği Değişimler

Bu defa istek üzerine bir konu işliyorum. Ama bu başlıkla anlatmak istediğimiz tam olarak nedir?

Kötü adamlar, çocukluğumuzdaki çizgi filmlerden beri kaybetmesini arzuladığımız ve iyi adamın sahneye girişi ile tezahürat etmeye başladığımız, istenmeyen kişilerdi. Onlar kötüydü ve kötüleri kimse sevmezdi. Ancak, şimdi bu durum bir hayli değişti. Bazen ana, iyi kahramandan daha çok sevdiğimiz, bazense iki kelime etsin diye ağzının içine baktığımız kötü adamlar var okuduklarımızda/izlediklerimizde. Artık devir, istenmeyen rolü yerine aranan adam olmuş kötülerin devri...

Kendi gününde, keni saatinde sizlerle...

Çevrimdışı Dúrgonath

• 680
  • Rom: 13
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #98 : 28 Mayıs 2011, 14:34:29 »
Bak bak bak işte bu çok iyi bir konu.
Orada olacağım.

Çevrimdışı Wanderer

• 1501
  • Rom: 28
  • Uzun günler ve hoş geceler dilerim.
    • Profili Görüntüle
    • Blog Sayfam - Yolsuz Yolcu
« Yanıtla #99 : 28 Mayıs 2011, 14:44:44 »
Kurtlar Vadisi gibi olmuş :P Ben radyoya girişte haftalardır sorun yaşıyorum malesef, bu gece de deneyeceğim lakin giremezsem kayıt isterim! :)
May the force, be with you.

Çevrimdışı Fırtınakıran

• *
  • 8351
  • Unique Ravenclaw
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #100 : 28 Mayıs 2011, 14:46:23 »
Kurtlar Vadisi gibi olmuş :P Ben radyoya girişte haftalardır sorun yaşıyorum malesef, bu gece de deneyeceğim lakin giremezsem kayıt isterim! :)

Son iki-üç yayındır kayıtta şöyle bir problem var: kulaklıklı mikrofonla konuştuğum için kayıt alamıyorum. Radyo kapalıyken aynı mikrofonla gayet rahat kayıt alırken, radyoyu açınca kayıt aldığım program hata vermeye başlıyor. Gerçi yine uğraşacağım ama, bakalım. Söz vermiyorum üzülerek.

Kayıt problemi çözüldü ^^.

Kurtlar Vadisi'ne benzetemedim ben o.O.

Çevrimdışı Vega

• 1023
  • Rom: 5
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #101 : 28 Mayıs 2011, 18:01:28 »
Jarlaxle, Kitiara, Raistlin, Malice Do'Urden, Artemis Entreri, Raistlin, Skie, Saruman, Raistlin, Voldemort, Bellatrix, Raistlin... Severim ya kötüleri. Bu yayını kaçırmayacağım! :D

Çevrimdışı Fırtınakıran

• *
  • 8351
  • Unique Ravenclaw
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #102 : 28 Mayıs 2011, 20:59:57 »
Günün Konusu: Kötü Adam Kavramı ve Geçirdiği Değişimler

Bu defa istek üzerine bir konu işliyorum. Ama bu başlıkla anlatmak istediğimiz tam olarak nedir?

Kötü adamlar, çocukluğumuzdaki çizgi filmlerden beri kaybetmesini arzuladığımız ve iyi adamın sahneye girişi ile tezahürat etmeye başladığımız, istenmeyen kişilerdi. Onlar kötüydü ve kötüleri kimse sevmezdi. Ancak, şimdi bu durum bir hayli değişti. Bazen ana, iyi kahramandan daha çok sevdiğimiz, bazense iki kelime etsin diye ağzının içine baktığımız kötü adamlar var okuduklarımızda/izlediklerimizde. Artık devir, istenmeyen rolü yerine aranan adam olmuş kötülerin devri...

Kendi gününde, keni saatinde sizlerle...

Yayın başlamıştır.

Bitti ve kaydı alındı.

Çevrimdışı Wanderer

• 1501
  • Rom: 28
  • Uzun günler ve hoş geceler dilerim.
    • Profili Görüntüle
    • Blog Sayfam - Yolsuz Yolcu
« Yanıtla #103 : 28 Mayıs 2011, 21:14:10 »
Nedenini bilmiyorum fakat yine giremiyorum. Dediğim gibi, kayıtları istiyorum! (:
May the force, be with you.

Çevrimdışı mit

• *
  • 5536
  • Rom: 96
  • Kronik Anakronik
    • Profili Görüntüle
    • Yorgun Savaşçı'nın Günlüğü
« Yanıtla #104 : 29 Mayıs 2011, 11:43:20 »
İnternet bağlantımın azizliğinden dolayı katılamadım ben de... O kayıtları ben de istiyorum :)
Jackal knows who you are,
Jackal knows where you are.
Try to hide if you dare.
Do your best, i don't care.