Kayıt Ol

Kahramanın Yol Türküsü ||Cumartesi -21.00

Çevrimdışı Fırtınakıran

• *
  • 8351
  • Rom: 1
  • Unique Ravenclaw
    • Profili Görüntüle
Ynt: Kahramanın Yol Türküsü ||Cumartesi -21.00
« Yanıtla #525 : 02 Şubat 2013, 11:50:34 »
Günün Konusu: Eserleri İsimlendirme Teknikleri ve Bilinçsiz Ötekileştirme

Bir eseri raftan çekip alma nedenlerimizden biri kapaksa, diğeri de genelde isminde o vuruculuk, bir cümlede ya da kelimede yaşattığı heyecan olur. Eski zamanlarda konu içeriğini direk söyleyen, süsten uzak isimler eserlerin okura ulaşımında büyük rol oynamıyor olsa da, şimdi devir değişti. Yayınevi ve yazar sayısının çokluğu ele alınırsa artık yazar okuruna ulaşmak için onu her açıdan tavlamak zorunda.

Böyle diyoruz ama, bazen okuru tavlamak için öyle isimler kullanılıyor ki bırakın etkilenmeyi, burun kıvırıp dönüp gidiyoruz. Peki ustaların eserlerine isim verirken seçtikleri yollara hiç dikkat ettiniz mi? Bunun yöntemi mi olur demeyin, çünkü eğer dikkatle okursanız her ismin kitap içinde bir macerası vardır.

Ancak bir de fantastik ve bilimkurgu gibi türlerin "ötekileştirilmesinden" dolayı buna tepki göstereyim derken bilinçsizce katkıda bulunan eser adları var. Peki ya onlar ne olacak? Yoksa katkıda bulunmuyor da bu şekilde aykırıklıklarını mı ilan ediyorlar?

Bugün, 21.00'da görüşmek üzere.

Çevrimdışı Fırtınakıran

• *
  • 8351
  • Unique Ravenclaw
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #526 : 02 Şubat 2013, 20:56:23 »
Günün Konusu: Eserleri İsimlendirme Teknikleri ve Bilinçsiz Ötekileştirme

Bir eseri raftan çekip alma nedenlerimizden biri kapaksa, diğeri de genelde isminde o vuruculuk, bir cümlede ya da kelimede yaşattığı heyecan olur. Eski zamanlarda konu içeriğini direk söyleyen, süsten uzak isimler eserlerin okura ulaşımında büyük rol oynamıyor olsa da, şimdi devir değişti. Yayınevi ve yazar sayısının çokluğu ele alınırsa artık yazar okuruna ulaşmak için onu her açıdan tavlamak zorunda.

Böyle diyoruz ama, bazen okuru tavlamak için öyle isimler kullanılıyor ki bırakın etkilenmeyi, burun kıvırıp dönüp gidiyoruz. Peki ustaların eserlerine isim verirken seçtikleri yollara hiç dikkat ettiniz mi? Bunun yöntemi mi olur demeyin, çünkü eğer dikkatle okursanız her ismin kitap içinde bir macerası vardır.

Ancak bir de fantastik ve bilimkurgu gibi türlerin "ötekileştirilmesinden" dolayı buna tepki göstereyim derken bilinçsizce katkıda bulunan eser adları var. Peki ya onlar ne olacak? Yoksa katkıda bulunmuyor da bu şekilde aykırıklıklarını mı ilan ediyorlar?

Bugün, 21.00'da görüşmek üzere.

Yayındayım.

Çevrimdışı Fırtınakıran

• *
  • 8351
  • Unique Ravenclaw
    • Profili Görüntüle
Kahramanın Yol Türküsü ||Cumartesi -21.00 - Özel Yayın
« Yanıtla #527 : 07 Şubat 2013, 11:32:29 »
Sonunda beklenen an geldi :).

Haftalar öncesinden duyurduğum üzere, bu haftaki yayınımız "yarışma" ve "çekiliş" üzerine kurulu olacaktır. 5. Yıl Şenlikleri kapsamında yapılacak olan Ödüllü Radyo Programı'nda toplam 18 kitap [*]iki tane seti içerir[/*] bir kısmı canlı yayın yarışması, bir kısmıysa çekilişle dağıtılacaktır.

Kitapların listeleri ve hangi kitabın yarışma mı, yoksa çekilişle mi dağıtılacağını akşam saatlerinde 5. Yıi Şenlikleri kategorisinden duyuracağım.

Cumartesi günü, kendi yayın saatimizde kitaplarla dolup taşan, heyecanlı, çekişmeli bir yayın geçirmek ve görüşmek dileğiyle :).

Çevrimdışı Ryld Argith

• 879
  • Rom: 5
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #528 : 07 Şubat 2013, 12:25:17 »
Yaşasın çok eğlenceli bir yayın olacak :D . Bu arada Hazal Abla ben hala Zoo City yi almadım :D
"Ben neysem oyum Regene. Sen nasıl ışığın bir parçasıysan, ben de karanlığın bir parçasıyım. Bence biri diğerinden daha iyi veya daha kötü değil"
Kara Dalamar

Çevrimdışı Fırtınakıran

• *
  • 8351
  • Unique Ravenclaw
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #529 : 07 Şubat 2013, 13:16:51 »
Kitapların arasında mevcut kendisi 8)

Çevrimdışı Fırtınakıran

• *
  • 8351
  • Unique Ravenclaw
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #530 : 15 Şubat 2013, 20:50:44 »
Yarın yayın olmayacaktır. Haftaya görüşmek üzere :).

Çevrimdışı KingKiller

• 519
  • Rom: 2
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #531 : 15 Şubat 2013, 21:02:10 »
Haftaya görüşürüz :D Hazal abla, konuyu önceden söylesen?
“Ona reddedemeyeceği bir teklif sunacağım” ( Don Vito Carleone)

Çevrimdışı Fırtınakıran

• *
  • 8351
  • Unique Ravenclaw
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #532 : 23 Şubat 2013, 12:46:10 »
Maalesef bu hafta da yayın yok. Bugün eve döndüğümde epey yorgun olacağım gibi görünüyor. Ben de ölü bir sesle sıkıcı bir yayın sunmak istemiyorum sizlere :). Affınızı diliyorum.

Çevrimdışı Fırtınakıran

• *
  • 8351
  • Unique Ravenclaw
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #533 : 27 Şubat 2013, 18:25:05 »
Bu defa, bu hafta yayın "var" demek için yazıyorum ;D.

Eğer bir aksilik çıkmazsa bu hafta yine tartışmalarımızla yürüyecek bir konuya sahip olacağız. Konuyu şimdi yazmamamın sebebi bir konu üzerine mi eğilsek, yoksa Cumartesi iki konuyu birden mi ele alsak karar verememiş olmamdan kaynaklıdır.

Ama yayın var :D.

Çevrimdışı Fırtınakıran

• *
  • 8351
  • Unique Ravenclaw
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #534 : 02 Mart 2013, 12:14:28 »
Günün Konu(ları)su: Bireysel Klişeleşme
                                    ve
                     Egoların Savaş Meydanı: Edebiyat

Özgünlük sadece "farklı" olmakla mı gelir? Özgünlük, bir şeyin tam tersini yapmak mıdır? Peki çoğu zaman ayrıksı bulduklarımız ne kadar süre kendine has kalır? Tamamıyla kişiye has bir tarz belirlemek ne derece sıra dışılığı korur?

Öte yandan, kişi özgün olsun ya da olmasın, ister ünlü olsun ister sadece bir blog yazarı, söz konusu edebiyatsa egolarını yarıştırmak için herkesin söyleyecek bir araba dolusu sözü var. Önce "ben" gelir, sonra "siz".

Evet, iki konuyu birden işliyoruz bugün. Ancak bu iki konuyu (açıklamada pek yansıtmamış olsam da) beraber işleyeceğiz, çünkü bir şekilde birbirleriyle bağlantılılar. Yine tartışma temelli bir yayınımız var. Benim anlatacağım şeyler ve vereceğim örnekler belli, ancak yayınımızın asıl dayanağı sizlerle olan tartışmalarımız olacak.

Bugün, 21.00'da görüşmek üzere :).

Çevrimdışı Fırtınakıran

• *
  • 8351
  • Unique Ravenclaw
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #535 : 09 Mart 2013, 15:11:04 »
Bu haftam çok yoğun geçti arkadaşlar. Müsaadenizle bugünkü yayını pas geçiyorum. Öte yandan haftaya Cumartesi şehir dışında olacağım. Onun da haberini vereyim :/.

Çevrimdışı Fırtınakıran

• *
  • 8351
  • Unique Ravenclaw
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #536 : 22 Mart 2013, 19:54:26 »
Tekrar merhaba :).

Bu haftaki yayınımızın konusu hazır, ancak yayını Cumartesi değil, Pazar günü yapacağım.

Pazar günü, 21.00'da görüşeceğiz sizlerle :), ama yalnızca bu haftalık. Yine duyurusunu ve konunun tanıtımını hem buradan hem de facebooktan yapacağım. Bir ön bilgilendirme vermek istedim sadece.

Pazar günü görüşmek üzere :).

Spoiler: Göster
Yalnızca bu haftalık Pazar günü olduğunun altını bir daha çizeyim.

Çevrimdışı mit

• *
  • 5536
  • Rom: 96
  • Kronik Anakronik
    • Profili Görüntüle
    • Yorgun Savaşçı'nın Günlüğü
« Yanıtla #537 : 22 Mart 2013, 21:37:14 »
Bundan sonra hep Pazar günü mü olacak yani?

Evet, pislik yapasım geldi :P Ban mı o?
Jackal knows who you are,
Jackal knows where you are.
Try to hide if you dare.
Do your best, i don't care.

Çevrimdışı Fırtınakıran

• *
  • 8351
  • Unique Ravenclaw
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #538 : 22 Mart 2013, 22:15:46 »
Bundan sonra hep Pazar günü mü olacak yani?

Evet, pislik yapasım geldi :P Ban mı o?

3 numarayı getiriiiiiin!

Çevrimdışı Fırtınakıran

• *
  • 8351
  • Unique Ravenclaw
    • Profili Görüntüle
Kahramanın Yol Türküsü || Bugün - 21.00
« Yanıtla #539 : 24 Mart 2013, 01:54:11 »
Günün Konusu: Popüler Kültürün Son Kurbanı - Okumak

Ne için okur insan?

Bu sorunun o kadar çok cevabı var ki, hem saymakla bitmez hem de bir kısmını dinleyicilerle canlı yayında tartışacağız. Ancak o nedenlerin yanı sıra şimdi bir de popüler olduğu için kütüphaneleri kitaplarla doldurmak var. Artık insanlar ellerinde kitaplarla gezerek hava atıyor, evlerine sırf dekoratif olsun diye kütüphane alıyor, ABC kitaplarıyla kameralar önünde pozlar veriyor.

Neden?

Çünkü insanlar artık eylemin kendisi popüler olduğu için bunu yapıyor.

Sadece bu haftalık Pazar günü geliyorum karşınıza. Yine bol tartışmalı bir yayın için 21.00'da görüşmek üzere.