Kayıt Ol

Kahramanın Yol Türküsü ||Cumartesi -21.00

Çevrimdışı Fırtınakıran

• *
  • 8351
  • Rom: 1
  • Unique Ravenclaw
    • Profili Görüntüle
Ynt: Kahramanın Yol Türküsü ||Cumartesi -21.00
« Yanıtla #1170 : 25 Eylül 2015, 18:32:16 »
Konu hazır, ben de hazırım ama mikroplar alay ediyor -_-'.

Eğer yarın yayın yapabilecek halde olursam yayınımız olacak. Tüm tatili tuhaf bir hastalıkla geçirdim de :P. Bugün kendimi toparlıyor gibiyim. Sorun, akşamları tekrar saldırıya geçen mikroplar :D.

Kesin bilgiyi yarın vereceğim arkadaşlar. Bu haftaki yayının varlığı-yokuluğ biraz sallantıda kaldı, kusura bakmayın.

Çevrimdışı Elendil_XX

• 504
  • Rom: 6
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #1171 : 25 Eylül 2015, 21:09:22 »
Olsun, önemli olan senin sağlığın.

Konular bir yere kaçmaz merak etme. Sen bir an önce iyileşmeye bak.
Çok geçmiş olsun.

Çevrimdışı Fırtınakıran

• *
  • 8351
  • Unique Ravenclaw
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #1172 : 25 Eylül 2015, 21:17:01 »
Teşekkür ederim ^^!

Çevrimdışı mit

• *
  • 5536
  • Rom: 96
  • Kronik Anakronik
    • Profili Görüntüle
    • Yorgun Savaşçı'nın Günlüğü
« Yanıtla #1173 : 26 Eylül 2015, 09:24:16 »
Çooook geçmiş olsun. Ben olsam dinlenmeye ve iyileşmeye bakarım. Nasıl olsa biz hep buradayız, radyo da kaçmıyor. Önemli olan sağlık :) Yayın yapmazsan kimsenin buna içerleyeceğini sanmıyorum. Acil şifalar!
Jackal knows who you are,
Jackal knows where you are.
Try to hide if you dare.
Do your best, i don't care.

Çevrimdışı cankutpotter

• 1233
  • Rom: 14
    • Profili Görüntüle
    • Büyülü Kale, Hayallerinizin adresi.
« Yanıtla #1174 : 26 Eylül 2015, 20:28:12 »
Geçmş olsun efendim. Sağlık her şeyden önemli, acil şifalar dilerim...
İnsan, hayalleriyle vardır.

Çevrimdışı Fırtınakıran

• *
  • 8351
  • Unique Ravenclaw
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #1175 : 29 Eylül 2015, 11:58:15 »
Geç kalmış bir teşekkürler hepinize :). Hadi bu hafta kaldığımız yerden devam edelim.

Cumartesi Konusu: Nasıl Başardılar: Büyük Ustaların Büyük Eserlere Giden Yolları

Bu defa ben susuyorum, onlar konuşuyor. Onlar, yani büyük ustalar.

Bugüne damgasını vuran her eserin bir izleği, "kendine has" bir doğası var. Bir de bunların yanı sıra, bazı yazarların çeşitli motivasyonları mevcut.

Peki nasıl başardılar? Kendinden sonra gelenlere neyi tavsiye ediyorlar? Dahası, bu motivasyonu nereden buluyorlar?

Gelin bu hafta mikrofonu ünlerini fazlasıyla hak etmiş isimlere bırakalım. Sonra onlar da bizlere aslında pek de akla gelmeyecek tavsiyelerini sunsunlar. Eh, onlar elbet konuşacak ama tartışma hakkımızı bu yayında da kullanacağız.

Kendi gününde, kendi saatinde, yepyeni bir yayında görüşmek üzere!

Çevrimdışı uveybaba

• **
  • 117
  • Rom: 5
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #1176 : 29 Eylül 2015, 14:26:03 »
Çok güzel bir konu seçilmiş , tebrik ederim :) Son iki yayındır yetişemiyordum ama bu yayın kesin orada olacağım.
Mizah en güçlü savunmam. Mizah önemli. Mizah güzel. Cici mizah.

Çevrimdışı Fırtınakıran

• *
  • 8351
  • Unique Ravenclaw
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #1177 : 29 Eylül 2015, 14:54:55 »
Çok teşekkürler. Sizi de bekliyoruz o halde :).

Not: genelde söz konusu bu konu olunca hep belli başlı kalıplar devreye girer. Ben hem ayrıksı tavsiyeler üzerinden gitmek istiyorum, hem de bu bilinen tavsiyelerin az bilinen kısımlarına değinmeyi amaçlıyorum.

Çevrimdışı Fırtınakıran

• *
  • 8351
  • Unique Ravenclaw
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #1178 : 03 Ekim 2015, 14:07:34 »
Bir maniniz yoksa bu akşamki yayında görüşmek üzere :).

Çevrimdışı Fırtınakıran

• *
  • 8351
  • Unique Ravenclaw
    • Profili Görüntüle
Kahramanın Yol Türküsü || Kayıtlar ve Sürpriz Yorum!
« Yanıtla #1179 : 04 Ekim 2015, 11:49:28 »
Dün çıkan aksilikten ötürü yayınımızı hemen bir koşa Youtube'da gerçekleştirmiştik.

Kaydı aşağıda bulabilirsiniz. (Konu: Nasıl Başardılar: Büyük Ustaların Büyük Eserlere Giden Yolları)

Youtube Kayıt

Bugün bir de çok ilginç bir sürprizle karşılaştım. Meğerse ülkemizin en eski geeklerinden, Lost Library'i gibi bu alanda açılmış ilk bilgi bankası/sitesinin kurucularından Murat Sönmez de yayınımızı dinlemiş. Şöyle bir yorum yaptı bize Twitter'dan:

Alıntı
Murat Sönmez ‏@Ejderha 2 sa.2 saat önce

@KayipRihtim Harika bir yayındı, youtube'dan dinlediğim için konuşmalara katılamadım. Hazal'ın hem bilgisine hem diksiyonuna hayran kaldım.

bkz: https://twitter.com/Ejderha/status/650569275648909312

Aksiliklerle başlayan yayınımız bu sabah aldığımız bu mesajla hayli ilginç bir hale geldi :). Sizlerle de paylaşmak istedim.

Çevrimdışı mit

• *
  • 5536
  • Rom: 96
  • Kronik Anakronik
    • Profili Görüntüle
    • Yorgun Savaşçı'nın Günlüğü
« Yanıtla #1180 : 04 Ekim 2015, 13:54:11 »
Kaydı dinlemeyi az önce bitirdim. Gerçekten de çok iyi bir yayın olmuş, çok dolu ve çok keyifliydi. Her yayının dolu oluyor elbette ama bu seferki geçmiş yayınlarına göre çok çok daha iyiydi kendi adıma.

Tolkien, Harlan Ellison, Le Guin, Pratchett ve diğer tüm yazarlardan verdiğin örnekler çok yerinde, düşündürücü ve insanın kendisini şöyle bir silkelemesini, sorgulamasını sağlayan cinstendi. En güzellerinden biri de Moorcock ve Rothfuss örnekleriydi bence.

"Sürüyü bulmak" ile ilgili deyim ve bunu bağladığın kısım da çok hoşuma gitti ve sana hak verdim. Bu deyişi Çirkin Ördek Yavrusu ve Kırmızı Ayakkabılar gibi iki masalla (sadistler...) pekiştirmen de inanılmaz bir tat katmış olaya. Onunla da kalmamış, "Nasıl özgün olunur?" sorusuna bile cevap vermişsin. Öyle ki forumumuzda sürekli açılan "Nasıl yazar olurum?" konulu başlıkların altına linki verilecek kadar iyi bir yayın olmuş. Murat Abi'nin yorumu daha da değer kazandı dinledikten sonra gözümde.

Tüm bu anlattıklarının geçmiş yayınlarla bağlantısı ilginç bir etki yarattı ben de. Çünkü masallar, özgünlük, arketipler, ilham, saydığın büyük yazarlar vs hepsi de önceki yayınlarından birinin ana konusuydu. Buradaysa tamamı bir araya gerip bir çatı oluşturdu sanki. Bir hikayenin ya da dizinin bir sürü küçük parçasının bir araya gelip bir anda inanılmaz bir bütün oluşturuşunu yaşamış gibi oldum. Ek olarak, bize aktardığın tüm o bilgilerin senin içinde giderek birikişini ve üst üste binerek bir yapı, bir fikir, bir kavrayış, bir birikim oluşturuşunu görmüş gibi oldum. Bilmiyorum, belki abartılı bir yorum olarak görülecek bu yazdıklarım başkaları tarafından ama ben de uyandırdığı samimi hisler bunlar oldu.

Yayın dışı:

Kitap Zinciri ilginç bir fikir, uygulanabilirse güzel olur. Zaten forumun bir amacı da bu değil mi? Sevdiğimiz kitaplarla ilgili yorum yaparken içten içe okunsun istemiyor muyuz? Bunu bir adım ileri taşımak güzel olabilir.

Arketip analizinden sınıfta kalırım ben, o kesin. Ama o da ilginç bir fikir. Yalnız bir teorim var benim, bu deneme onun ispatı gibi oldu. Bu tip öykülerde okumakla dinlemek cidden farklı oluyor. Çünkü başa dönemiyorsunuz, sindire sindire okuyamıyorsunuz. Bazıları anlamak için iki kere okur mesela. O yüzden yayında okumak yerine yayın öncesi yazılı olarak forumda paylaşılabilir, insanlar not alıp araştırma yapabilir... belki.

Bir de bir kişi bile çıkıp da "Yumuşak Tepenin Ardındakiler'i kim yazmış?" diye sormadı ya, çok içerledim... (Hayır, ben yazmadım.)

Neyse, çok konuştum. Özetle şimdiye dek yaptığın en iyi yayınlardan biriydi bence, her dakikasını keyifle dinledim.

Ağzına sağlık :)

Jackal knows who you are,
Jackal knows where you are.
Try to hide if you dare.
Do your best, i don't care.

Çevrimdışı Fırtınakıran

• *
  • 8351
  • Unique Ravenclaw
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #1181 : 04 Ekim 2015, 14:19:07 »
Muazzam bir yorum olmuş ^^! Kocaman ve en içten teşekkürler abi. Gerçekten dinlediğin tüm yayınları bir potada eriterek bu son yayının analizin yapmışsın. Yayın esnasında bu dediklerini düşünüyordum. Önceki başlıklara bir çatı görevi görüyor diye düşünüyordum. Demek dinleyicilerim de bunu hissetmiş :).

Arketip analizi için,

Evet, evet. Dünkü denemeyi de biraz bu yüzden yaptım. Gerçekten okumak ve dinlemek fark ediyor. O nedenle önden yazılı halini paylaşmayı, ama yayında yine de sesli olarak okumayı düşünüyorum :). Böylece okumamış olanlar da faydalanır ve okumuş olanlara da bir hatırlatma ya da pekiştirme olur.

Deneyip göreceğiz :D.

Kitap Zinciri içinse şu an bir görsel çalışması var. Görsel hallolsun ondan sonra konusu geliyor ^^. Bu akşam açmak istiyorum konuyu.

Çevrimdışı Fırtınakıran

• *
  • 8351
  • Unique Ravenclaw
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #1182 : 05 Ekim 2015, 13:22:06 »
Cumartesi Konusu: Yaratıcılığın Baş Düşmanı: Harpy Sendormu

Kral Phineus ve onun harpy'lerle ona cezası, binlerce yıl sonra bir sendrom olarak karşımıza çıkıyor. Bu sendromu hepimiz yaşıyoruz. Hepimizin kendi harpy'leri var ve onlarla nasıl başa çıkacağımızı bilemiyoruz.

Bu harpy'ler nereden gelir? Kökeni nedir? Nasıl defedilir? Günümüz insanı neden bu sendromdan giderek daha çok muzdarip olmaktadır? Bununla da bitmiyor elbet. Harpy figürünün zaman içinde nasıl değişiklik gösterdiğini de birlikte tartışacağız. Çünkü onların geçirdiği değişimler de bambaşka bir şeye işaret.

Var mısınız kendi içimizdeki Phineus ve harpy'leriyle yüzleşmeye?

Kendi gününde, kendi saatinde, yepyeni bir bölümde görüşmek üzere!

Çevrimdışı ronin47

• **
  • 358
  • Rom: 13
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #1183 : 05 Ekim 2015, 13:33:45 »
Kendi gününde, kendi saatinde

Kurtlar Vadisi gibi  ;D
Kurgu ile gerçek arasındaki tek fark, kurgunun mantıklı olmak zorunda olmasıdır.

Çevrimdışı Fırtınakıran

• *
  • 8351
  • Unique Ravenclaw
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #1184 : 05 Ekim 2015, 13:41:46 »
Kendi gününde, kendi saatinde

Kurtlar Vadisi gibi  ;D

Cendere-cendere-cendere-cendere-cendere-cendere-cendere-cen!