Kayıt Ol

Anket

İnsanlığın geleceği hakkındaki görüşleriniz?

Umutluyum
Korkularım var, yine de şansımız olduğunu düşünüyorum
Umutsuzum

Ryuk'un Radyosu - Anket

Çevrimdışı ryuk

• 497
  • Rom: 25
  • ne değiştirebilir bir insanın doğasını?
    • Profili Görüntüle
Ryuk'un Radyosu - Anket
« : 20 Kasım 2016, 15:46:00 »
Bundan sonra yapacağım yayınlar için siz dinleyicilere de danışmak isterim.

Çünkü Radyocu Ryuk olarak işi bana bırakırsanız bir çok konu üzerinde saatlerce konuşabilir, konudan konuya çılgınca geçiş yapabilir, bilimin farklı dalları arasında sörf yaparken, oyun incelemelerine yer verebilir, kendim dahil o an bilgisayar başında bulunan herkesin devrelerinin yanmasına neden olabilirim.

İşte tüm bunlardan dolayı, bu sefer de rıhtım halkına sormak istedim :)
Fikirlerim için ölmeyi göze alamam çünkü yanılıyor olabilirim - Bertrand Russel

İyi bir fikir üretmek için, pek çok fikir bilmek gerekir:

* Yeni başlayanlar için FRP

* Fantastik edebiyata yeni başlayanlar ve bu türde ilerlemek isteyenler için

* Kılıçlar ve diğer eskiçağ silahları hakkında

* Dark Sun

* Distopya Korkuları

Daha fazlası için: Index

Çevrimdışı Alpi

• *
  • 26
  • Rom: 1
    • Profili Görüntüle
Ynt: Ryuk'un Radyosu - Anket
« Yanıtla #1 : 20 Kasım 2016, 17:00:23 »
Eleştirmenlik/bilirkişilik şıkkına adeta atladım. Merakla sonucu bekliyoruz :)

Çevrimdışı Celebhol

• **
  • 215
  • Rom: 8
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #2 : 20 Kasım 2016, 17:28:07 »
Evrim güzel olur. Türkiye'de çok yanlış anlaşılan bir konu. Hatta savunanlar bile genellikle tam bilmiyor.

Düzenleme: Mesleğinizi bilmiyorum fakat evrim konu olursa, temelleri verildikten sonra, popülasyon genetiği ve evrim, modern sentez ve ona nasıl ulaşıldığı, makro ve mikro evrim gibi kavramlar üstünde durmak yararlı olacaktır, derim. Fosiller elbette önemli fakat işin DNA temelini açıklamak, DNA örneklerini belli bir geçmişe kadar bulabilsek de, evrim mekanizmasının anlaşılmasında kilit bir nokta.

Çevrimdışı salvorhardin

• **
  • 121
  • Rom: 0
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #3 : 20 Kasım 2016, 18:28:03 »
Yayına katılacak kimselerin çoğunun evrim hakkında en azından bir kaç yazı okuduğunu (en kötü ihtimalle), evrim konusunda söyleyeceklerinizin çoğuna katılacağını ve evrim karşıtı bir güruhun dinlemeyeceği bir yayın olacağından oyumu "Fantastik edebiyat: Nasıl eleştirmen ve/ veya bilirkişi olunur?" konusuna verdim.
Anket olayını beğendim.

"Şiddet, beceriksizlerin başvurduğu son çaredir." -Isaac Asimov

Çevrimdışı Tenekeci

• **
  • 79
  • Rom: 4
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #4 : 20 Kasım 2016, 19:23:53 »
Alternatif yaşam teorisi sıkça işlenmeli bence. Bunun haricinde evrim olabilir. Fakat fantazya ummanı burası zaten. Radyo yayınında bu konuda ancak devridaim yaparız gibi geliyor.

Çevrimdışı Grayswandir

• 815
  • Rom: 14
  • You may have heard of me.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #5 : 20 Kasım 2016, 23:38:52 »
Fakat fantazya ummanı burası zaten. Radyo yayınında bu konuda ancak devridaim yaparız gibi geliyor.

Buna katılıyorum biraz. Her ne kadar ziyadesiyle keyif aldığım konular olsa da gerek diğer yayınlarda, gerekse forum içinde fazlasıyla tartışılıyor bunlar. Evrim dedim zira ben de pek karşı çıkan bir kitle olacağını düşünmüyor olsam da Celebhol'e katılıyorum, kabul eden insanların da çok yanılgısı olabiliyor bu konuda. Bir diğer güzel seçenek de çoğumuzu yakından ilgilendiren üniversite. Hem birkaç haftadır alternatif yaşamdan bahsediyoruz, biraz değişiklik iyidir.
In the beginning the Universe was created.
This has made a lot of people very angry and been widely regarded as a bad move.

#hayır

Çevrimdışı Celebhol

• **
  • 215
  • Rom: 8
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #6 : 21 Kasım 2016, 01:32:25 »
Fakat fantazya ummanı burası zaten. Radyo yayınında bu konuda ancak devridaim yaparız gibi geliyor.

Buna katılıyorum biraz. Her ne kadar ziyadesiyle keyif aldığım konular olsa da gerek diğer yayınlarda, gerekse forum içinde fazlasıyla tartışılıyor bunlar. Evrim dedim zira ben de pek karşı çıkan bir kitle olacağını düşünmüyor olsam da Celebhol'e katılıyorum, kabul eden insanların da çok yanılgısı olabiliyor bu konuda. Bir diğer güzel seçenek de çoğumuzu yakından ilgilendiren üniversite. Hem birkaç haftadır alternatif yaşamdan bahsediyoruz, biraz değişiklik iyidir.
Yani bir seçilim katsayısı, fitness değeri, DNA'nın degredasyon değeri, plastisite gibi konuları duyduğumu hiç hatırlamıyorum popüler bilim alanlarında. Hele ki evrimin populasyon bazlı olması ve matematiksel nedenlerden dolayı, zararlı olan özelliklerin bile bir miktarda kalıtılabildiği konusunun işlenmesi daha da nadir. Bu yüzden, detaylı hazırlanmış bir evrim seansı yararlı olur, diyorum.

Çevrimdışı muaet

• **
  • 215
  • Rom: 12
  • Carai an Ellisande!
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #7 : 21 Kasım 2016, 03:33:35 »
Tüh tüh tüh, oyunlarla ilgili hiç seçenek göremedim. Patlatalım bir evrim o zaman ama Celebhol'ün bahsettiği gibi, yayına katılacak gürühun evrimden yana temel bilgilerinin olduğunu farz ederekten, ufak bir genellemeden sonra konunun derinliklerine girmekte fayda var.
“My father used to say that there are two kinds of people in the world,” Kaladin whispered, voice raspy. “He said there are those who take lives. And there are those who save lives. I used to think he was wrong. I thought there was a third group. People who killed in order to save.” He shook his head. “I was a fool. There is a third group, a big one, but it isn’t what I thought. The people who exist to be saved or to be killed…The victims. That’s all I am.”

Çevrimdışı Grayswandir

• 815
  • Rom: 14
  • You may have heard of me.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #8 : 21 Kasım 2016, 13:53:31 »

Yani bir seçilim katsayısı, fitness değeri, DNA'nın degredasyon değeri, plastisite gibi konuları duyduğumu hiç hatırlamıyorum popüler bilim alanlarında. Hele ki evrimin populasyon bazlı olması ve matematiksel nedenlerden dolayı, zararlı olan özelliklerin bile bir miktarda kalıtılabildiği konusunun işlenmesi daha da nadir. Bu yüzden, detaylı hazırlanmış bir evrim seansı yararlı olur, diyorum.

Popüler bilim alanlarında bunların olmaması normal, bence gereğinden fazla da bu detay. Daha ziyade temel sorular ve doğrularla başlanmalı, ki bunlar dallanıp budaklanıyor zaten. Yani çoğu insanın örneğin seçilim katsayısı gibi matematiksel bir kavramı detaylı bilmesine hiç gerek yok aslında. Önceki yayınlarda bahsedildiği gibi önce sizin daha çok şey öğrenmenizi sağlayacak, size daha çok faydası olacak şeyleri öğrenmek gerek ki sırf bunları konuşmak günler sürecektir. :D Yayına katılacak herkesin de temel bilgiye sahip olduğunu varsaymak yanlış olur, çünkü konuyla ilgilenen insanlarda bile olabiliyor böyle eksikler.
In the beginning the Universe was created.
This has made a lot of people very angry and been widely regarded as a bad move.

#hayır

Çevrimdışı azizhayri

• 581
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #9 : 21 Kasım 2016, 15:09:57 »
Evrim konusu iyi olur ama bu konu öyle radyo programında tartışılacak bir konu değil bence. Genelde edebiyat özelde FK üzerinde yoğunlaşmalıyız derim. Hatta daha özele inerek bir yazar veya bir kitap üzerinde yoğunlaşabiliriz. Süre konusunu gözardı etmemeliyiz derim özetle
"İnsanlığın en büyük trajedilerinden biri ahlakın din tarafından ele geçirilmesidir." Sir Arthur Charles Clark

Çevrimdışı ryuk

• 497
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #10 : 22 Kasım 2016, 20:51:18 »
"Oyunlar" konusunu ankete eklemeyi unuttum, gerçekten şaşkınım :-[ Oysa üzerine konuşmayı çok istediğim bir konu.

Anket sonuçlarına baktığımızda fantastik edebiyat eleştirmenliği ve bilirkişiliği ile evrim konuları başabaş görünüyor. Yarınki yayında her ikisini birden incelemeye karar verdik biz de :)

EK: Maglor, yeni çıkan bir crpg hakkında inceleme yazısı yazacaktı güya, iki haftadır oyalıyor hepimizi. Yayında biraz sıkıştırın da yazsın artık ;D

Yarın (çarşamba) saat 21.00'da sizlerleyiz.

* Dark Sun

* Distopya Korkuları

Çevrimdışı ryuk

• 497
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #11 : 22 Ocak 2017, 22:56:07 »
Evet efendiler, yakında yayınlar tekrar başlayacak. Şahsen mutluyum, çünkü radyomuzu özledim.

Peki ya siz efendiler? Ryuk'un Radyosu'nda en çok neyi özlediniz ;D

* Dark Sun

* Distopya Korkuları

Çevrimdışı spren

• **
  • 77
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #12 : 23 Ocak 2017, 13:03:17 »
Şıkları okumadan hemen ilkini seçip anketi yanlış yanıtlayacaktım neredeyse  ;D
Neyse ki hepsi diye bir şık varmış da bu yanlıştan kurtuldum.
Ama bir şeyi açıklamazsam da olmaz; müzikler bana hitap etmese de şikayetçi değilim.

Heyecanla bekliyorum :uhe

Çevrimdışı ryuk

• 497
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #13 : 26 Ocak 2017, 19:45:21 »
Evet, işte bu!

Heyecanla bekleyiniz efendiler zira her seferinde olduğu gibi, yeni yayın dizisinde de öncekilerden daha farklı ve yeni konseptler ile karşınızda olacağım.

Birbirinden değişik müzikler de cabası ;D

Ryuk'un radyosu! Yeniliğin ve değişimin adresi  ;D

* Dark Sun

* Distopya Korkuları

Çevrimdışı salvorhardin

• **
  • 121
  • Rom: 0
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #14 : 26 Ocak 2017, 21:49:22 »
Değişim deyip heavy metal' siz bırakma bizi, @ryuk :)
2017' nin ilk yayınını merakla beklemekteyim.

"Şiddet, beceriksizlerin başvurduğu son çaredir." -Isaac Asimov