Kayıt Ol

Yayına Hazırlanan Ravenloft Kitapları

Çevrimdışı DarLy OpuS

• 2766
  • Rom: 35
  • Dansımız Marşandiz
    • Profili Görüntüle
    • Uykusuzluk Kulesi
Yayına Hazırlanan Ravenloft Kitapları
« : 31 Mart 2009, 20:15:54 »
Vampire of the Mists - Haziran - Temmuz 2009

Death of a Darklord - Mayıs - Temmuz 2009

Kaynak: Laika.com.tr

~

Hamilton'un kitabını oldukça merak ediyorum.  :D

Çevrimdışı magicalbronze

• *
  • 4075
  • Rom: 1
    • Profili Görüntüle
Ynt: Yayına Hazırlanan Ravenloft Kitapları
« Yanıtla #1 : 01 Nisan 2009, 08:45:54 »
Vampire of the Mists daha önceden dilimize çevrilmişti tabii, şu anda yeni basım olarak (bkz: Ben Stardh; Bir Vampirin Anıları ile Azalinle Savaş) tekrar geliyor.

Lakin eskisine nazaran daha kaliteli çıktığı aşikardır.

"Her neyse sahip olunan, doğar ve ölür.
Bu nefsi müziğin içinde sıkışmış herkes
İhmal eder ölümsüz aklın harikalarını."
- William Butler Yeats, "Sailing to Byzantium "

Çevrimdışı DarLy OpuS

• 2766
  • Dansımız Marşandiz
    • Profili Görüntüle
    • Uykusuzluk Kulesi
« Yanıtla #2 : 01 Nisan 2009, 10:30:32 »
Vampire of the Mists daha önceden dilimize çevrilmişti tabii, şu anda yeni basım olarak (bkz: Ben Stardh; Bir Vampirin Anıları ile Azalinle Savaş) tekrar geliyor.

Lakin eskisine nazaran daha kaliteli çıktığı aşikardır.

Sislerin Vampiri'nin Ankira kapağı oldukça zayıftı. Bu ise muhteşem. Takas yapma şansım olsa gözümü bile kırpmazdım.

Çevrimdışı magicalbronze

• *
  • 4075
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #3 : 01 Nisan 2009, 11:17:17 »
Şöyle bir örnek vereyim. Hamilton'un Death of a Darklord kitabını çıkardığı tarih 1995 yılı. Daha sonra Wizard of Coast tarafından 2006 ylında yeni basım olarak çıktı. ("Bir Vampirin Anıları" kitabının önce Ankira daha sonra Laika Yayınlarından çıkması gibi). Kitap kapakları arasındaki farklılık ve kalite oldukça ön planda.

« Yanıtla #4 : 01 Nisan 2009, 14:07:45 »
önceden dilimize çevrilmiş eserlerin kapaklarıyla yeniden çevrilenlerin kapaklarının kıyaslanması oldukça tuhaf bir durum. ben bir ravenloft okuyucusu olarak ankira yayınevinden çıkmış bütün kitapları -hikaye ve içerik olarak bakmadan konuşuyorum- sevdim.
laika yayınevi oldukça güzel bir şey yapıyor eskiden basılmış kitapları daha iyi bir şekilde tekrardan dilimize çeviriyor fakat o kitapların orjinal kapaklarını değil de kendi tasarımını kullanıyor. fakat çevirileri esnasında eskiden dilimize çevrilmiş eserlere öncelik vermektense ilk defa çevrilecek olan eserlere öncelik verirlerse eski okuyucular daha memnun olur kanısındayım.
ph'nglui mglw'nafh cthulhu r'lyeh wagh'nagl fhtagn

Çevrimdışı magicalbronze

• *
  • 4075
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #5 : 01 Nisan 2009, 14:35:54 »
Bunları asıl olarak yapmasının nedeni -ki sadece Ravenloft için demiyorum, Unutulmuş Diyarlar, Ejderha Mızrağı kitapları içinde aynı durum geçerli- gelen talepler ve piyasadaki kitapların tükenmesi. Ankira'dan yayın haklarını aldıklarından sonra bu şekilde bir kaç çalışmaları var. Zaten bir kaçının çevirisi aynı kalıdı, sadece redaksiyonu yapılıdı.

Çevrimdışı DarLy OpuS

• 2766
  • Dansımız Marşandiz
    • Profili Görüntüle
    • Uykusuzluk Kulesi
« Yanıtla #6 : 01 Nisan 2009, 19:14:59 »
Her zaman orijinalinden yanayım, ama şimdi doğruya doğru. Laika kapakları kesinlikle daha göz doldurucu. Ve piyasada bulunmayan kitapların yeniden basılmasını da oldukça doğru buluyorum. Zira ben de sık sık aradığımı bulamayan mağdur kesimdenim.

« Yanıtla #7 : 01 Nisan 2009, 19:45:49 »
öncelik yeni okuyuculara yönelik değilde, eski okuyuculara göre yapılması gerektiğini düşünüyorum.

Çevrimdışı Fırtınakıran

• *
  • 8351
  • Unique Ravenclaw
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #8 : 02 Nisan 2009, 12:10:40 »
Ben mi yanlış anladım acaba? Bu kapakları Laika mı tasarladı diyorsunuz?Eğer öyle diyorsanız, orjinalleri de aynı kapaklarla yayınlanmışta. Ki Darly göstermiş zaten. Büyük ihtimalle ben yanlış anladım çünkü böyle bir durumun olması çok zor değil mi :)...

Yeni kapakları çok beğendim. Hala daha Ravenloft'a başlayamadım (fırsat olmuyor :/ ), ama bu yeni kapakların adına daha .ok yakıştığı kanısındayım.

Laika eski kitapalrı basmakla en iyisini yapıyor. Saolsun var olsun! Bu sayede okuma fırsatı bulamayanlar ya da yıllarca arayıp da bulamayanlar için çok güzel bir avantaj oluyor bu.

« Yanıtla #9 : 02 Nisan 2009, 13:14:30 »
yeni basılan orjinal dilindeki ravenloft kitaplarının kapakları şu an laika'nın kullandığı kapaklar. fakat biz eski kapaklardan bahsediyoruz, ilk basılan orjinal dildeki kitapların kapakları, ankira'nın kullandıkları.

ps. ben hala eski okuyucu kitlesine öncelik tanınması taraftarıyım :)

Çevrimdışı Fırtınakıran

• *
  • 8351
  • Unique Ravenclaw
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #10 : 02 Nisan 2009, 18:09:17 »
Ama, kitaplar da yenilenmeli diye düşünüyorum. Sonuçta, onlar da değişimin bir parçası olarak ayak uydurmalılar.
Eskiyi sevenler için eski kapaklı olanlar hala mevcut. En azından ben İstanbul'da görüyorum. Ama başka lehirlerde hangiler var bilemeyeceğim :/. Hem, daha kaç kitabı yeninden basıldı ki? Bu durumda eskilere ulaşmak daha kolay konumda.

Bunun dışında, yenilenmelerini desteklediğimi en başta söylemiştim. Ortaya daha güzel şeyler çıkıyor bu sayede. Kitaba olan ilgiyi de artırdığına inanıyorum. Kitabını kapağana göre değerlendirmem desek de, ister istemez etkileniyor insan.

Çevrimdışı DarLy OpuS

• 2766
  • Dansımız Marşandiz
    • Profili Görüntüle
    • Uykusuzluk Kulesi
« Yanıtla #11 : 02 Nisan 2009, 18:56:14 »
Anladığım kadarıyla Laika'nın amacı Ravenloft serisi için Türkiye'de basılmış bütün kitapları bir de kendileri basmak. Haklılarda, kütüphanemde aynı seriye ait kitapların aynı yayınevinden çıkmasını isterdim ben de. (Yan yana koyduğunuzda boy, cilt hatta kapağın kalite farkı oldukça göze çarpıyor çünkü.)

« Yanıtla #12 : 11 Nisan 2009, 16:31:32 »
www.ideefixe.com sitesinden sipariş etmiş olduğum şeytanla uyumak kitabı sonunda elime ulaştı ve paketi açtığımda büyük bir hayal kırıklığı yaşadım. laika tarafından çevrilip satışa sunulmuş olan ravenloft kitaplarının kapaklarının orjinalliğinden ve kalitesinden bahsediliyordu. gelen kitabın arka kapağında kültür bakanlığı hologramı bulunmakta, fakat bu konuda okuduğum kapak kalitesini ankira yayınevi tarafından çıkarılan kitaplarla kıyaslamak zorunda kaldığımda açıkcası hiç memnun olmadım.
arka kapakdaki kitap hakkındaki ön bilgi yazısı fontu hafif kaymış puslu biçimde, ön kapakdaki kabartmanın parlaklığı ve albenise hiç bir lafım yok oldukça güzel olmuş fakat kitabın ciltlenmesinde kullanılan yapıştırıcıda bir soun olmalıki arka kapak yapışkandan ayrılmış biçimde duruyor. forumda okuduğum laika yayınevi hakkında söylenen güzel sözlerin tamamı sırf elime geçen bu kitap yüzünden eksiye düştü. herkesin överek bahsettiği laika yayınevi'nden daha iyi bir kitap ciltlenmesi beklerdim.

Çevrimdışı Fırtınakıran

• *
  • 8351
  • Unique Ravenclaw
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #13 : 11 Nisan 2009, 19:29:15 »
Acaba, kargoyla gönderilen kitap diye sana bozuk olanını mı yolladılar? Kitapçılardaki" Şeytanla Uyumak" kitabından öyle bir bozukluk görmedim çünkü ben :blink.

Daha önceki kitaplarda da böyle bir şey olmuş muydu?(olmadı diyeceksin sanırım  :-\).
Ben kargoya bağladım bunu.

Not: Kültür Bakanlığı ne alaka ya??? Yandık ki ne yandık o zaman! Sansür de gelir fantastik kitaplara yakında.

« Yanıtla #14 : 12 Nisan 2009, 00:50:29 »
kültür bakanlığı hologramı kitabın orjinal olduğunu belirtmek içindi. ayrıca bugüne kadar bütün alışverişlerimi ideefixe sitesinden yapmış birisi olarak hiç böyle bir sorunla karşılaşmadım.