Kayıt Ol

Rıhtım Okuma Etkinliği Yeniden Başlıyor

Çevrimdışı azizhayri

• 581
  • Rom: 1
    • Profili Görüntüle
Ynt: Rıhtım Okuma Etkinliği Yeniden Başlıyor
« Yanıtla #15 : 13 Şubat 2015, 15:52:12 »
Böyle bir etkinliğe katılmak istiyorum. Ne o öyle kafana göre okumak... Okuduklarından bir anlam çıkar bir yorum getir...  ;)Şaka bir yana böyle bir etkiliğin tekrar başlamasına sevindim. Umarım verimli olur. Şimdiden herkesin emeğine sağlık...
"İnsanlığın en büyük trajedilerinden biri ahlakın din tarafından ele geçirilmesidir." Sir Arthur Charles Clark

Çevrimdışı Nightmare

• 627
  • Rom: 8
    • Profili Görüntüle
    • Saklı Günlükler
« Yanıtla #16 : 15 Şubat 2015, 22:45:28 »
Etkinlik ne zaman başlıyor? Haftasonu yazmışsınız da.

Çevrimdışı Fırtınakıran

• *
  • 8351
  • Unique Ravenclaw
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #17 : 15 Nisan 2015, 17:00:48 »
Az mı kaldı ne.

Çevrimdışı azizhayri

• 581
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #18 : 16 Nisan 2015, 08:17:17 »
Fıkra bu ya; Temel'le İdris Amerikaya gitmişler. Parasız kaldıkalrı bir gün ceplerindeki paralara bakıp ancak Hotdog alabileceklerini görmüşler. Temel Sandviçini alınca ekmeği aralamış ve İdris'e dönüp "Sana köpeğin neresi düştü" diye sormuş. Zor bir kitap Karanlığın Sol Eli. Bir kere okudum bitirdim ama kitap hala elimde zaman zaman göz atıyorum ve tartışmaları bekliyorum.
"İnsanlığın en büyük trajedilerinden biri ahlakın din tarafından ele geçirilmesidir." Sir Arthur Charles Clark

Çevrimdışı kargasiz

• 428
  • Rom: 7
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #19 : 17 Nisan 2015, 20:41:14 »
Kitabı okumaya başlamak gerek desenize...

• 581
  • Rom: 47
  • Hayvan Yemeyelim!
    • Profili Görüntüle
    • http://bulentozgun.blogspot.com/
« Yanıtla #20 : 28 Nisan 2015, 00:40:17 »
Bir harita lazım olur belki. Bana oluyor:

Spoiler: Göster

Ayrıca:

Kitabı yarılayan varsa bir şey sormak istiyorum. Hiç anlamadım o kısmı. 100. sayfa civarı Genly Ai bir rüya görüyor:

"Çok kötü bir rüyaydı, evler ardımda alev alev yanarken ve çocuklar çığlık çığlığa bağırırken suratları olmayan insanlarla dolu garip bir sokakta koşturup durduğumu gördüm."

Bu rüyayla ilgili bir şey soracağım okuyan arkadaşlara, özel mesaj atabilir mi okuyanlar.

Ek: Bu kitap bir harika dostlar.

Ek 2: Sayhh cevap verdi, sağolsun.

Çevrimdışı Sayhh

• **
  • 189
  • Rom: 15
  • Her şey başladığı yere döner.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #21 : 29 Nisan 2015, 14:28:55 »
Arkadaşlar hazır mısınız?
Seçtiğimiz kitabı, Karanlığın Sol Eli'ni, gelecek hafta pazartesi günü tartışmaya başlayacağız.  :fight:  

Tartışmaların nasıl olabileceğini görmek için önceki yıllarda okunan kitaplara ait başlıkları inceleyebilirsiniz.

Süreçle ilgili rahatsızlıklarınız veya önerileriniz varsa iletmek konusunda çekinmeyin lütfen. Elimizden geldiğince dikkate alacağız. :)

Çevrimdışı TheSpell

• 826
  • Rom: 16
  • Dovie'andi se tovya sagain.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #22 : 29 Nisan 2015, 14:51:09 »
Kitapta son 50 sayfam ve söyleyebileceğim tek bir şey var: bu kitabı okumama sebep olduğunuz için (olumlu anlamda) hepinize teşekkür ediyorum ve yorumlarımı sonraya saklıyorum.

Bir de periyodik neşriyat'ın o rüya hakkında ne sorduğunu bilmek isterdim.

Çevrimdışı TheWalkingIdeas

• **
  • 348
  • Rom: 12
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #23 : 01 Mayıs 2015, 17:56:53 »
Tartışma süresi ile ilgili bir şey belirtmedik sanırım. Zaten kesin bir şey belirtmek zor olur, gidişata bağlı. Kitabı bugün yarın bitiririm, notlar tutarak okuduğum için biraz daha uzun sürdü, etkinliğe yakışır olması için özenli çalıştım diyebilirim.
Yalnız başlangıç günümüze ITEF etkinlikleri denk geldiği için aynı gün yazmaya başlamam zor. Bazı arkadaşlar da bu yüzden sonraki 1-2 günde yazma fırsatı bulabilirler sanıyorum. Bu konuda tolerans sağlıyoruzdur herhalde.
"Sahtekârlığın evrensel düzeyde egemen olduğu dönemlerde, gerçeği söylemek devrimci bir eylemdir."

Çevrimdışı Fırtınakıran

• *
  • 8351
  • Unique Ravenclaw
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #24 : 04 Mayıs 2015, 09:00:40 »
Bugün ayın 4'ü değil mi? Vallahi 4'ü :).

Gün içinde seçilen kitabın konusu açılsın da tartışma başlasın!

Haydi Rıhtım sahaya! (Ama konu açılınca :P. Ben böyle dedim diye bu başlıkta tartışma başlamasın.)

Çevrimdışı azizhayri

• 581
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #25 : 04 Mayıs 2015, 12:29:12 »
Hadi "Bismillah" diyerek, her ne kadar; Ataist olduğunu söyleyen bir yazarın kitabını eleştirmeye Tanrı adıyla başlamak ne kadar doğruysa ilk taşı, pardon ilk lafı atıyorum...
Öncelikle yapacağımız tartışmayı ciddiye aldığımı söylemeliyim. Öyle, "Valla çok güzeldi... Fena değildi" tarzından bir kaç kelamla sıramı savuşturmak istemiyorum. Kitabı yirmi gün önce falan bitirdim. İstediğim önce bir okuma yapmak, daha sonra dikkatli bir şekilde ve alışkanlığım olmadığı halde önemli kısımların altını çizerek okumaktı. Kitabın bende bıraktığı ilk etki bu romanın benim tarzım olmayışıydı. Bilim Kurguyu sevdiğimi her zaman her yerde söylemişimdir. Bir kaç yıldır da Fantastik Kurgu okumaya başladım. Karanlığın Sol Eli beklediğim ve daha önceleri okuduğum bilim kurgulara benzemiyordu. Maalesef okumakta zorlandım ve inanın -Ursula Hanım hayranları beni bağışlasın- okumaya tekrar başlayamadım. İşyerim ile evim arası uzun sayılabilecek bir yol. Genellikle bir kitap olur yanımda, yolda, minibüslerde okumak için. Karanlığın Sol Eli kaç gündür yanımda ve açıp tekrar okumak içimden gelmiyor.
Bu yazdıklarım sonucunda tartışmalara katılmayacağım anlamı çıksın istemiyorum. Bu nedenle Mayıs ayının dördü olduğu halde hala birşeyler yazılmamış, tartışmalar başlamamış olduğunu gördüğüm için bir yerden başlamak için yazıyorum.
hadi bakalım sıra sizde...

Çevrimdışı KoyuBeyaz

• 2753
  • Rom: 59
  • Rasyonalist dominant.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #26 : 04 Mayıs 2015, 12:50:43 »
Henüz tartışma konusu açılmadığı için henüz kimse bir şey yazmıyor sevgili azizhayri, siz asıl sonra görün ortalığı! :D Konunun kendi başlığı açılacak gün içinde ve tartışmalarla yorumlar orada dönmeye başlayacak, her türlü ayrıntılı yorum ve fikirler de orada uzun uzun dile getirelecektir. :) Gene de ilk taşı attığınız çok iyi olmuş. Konu açılınca kitabın sıkıcılığını da mı tartışsak. :P
Uzay elbisemle kavgaya hazırım.

Çevrimdışı Fırtınakıran

• *
  • 8351
  • Unique Ravenclaw
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #27 : 04 Mayıs 2015, 13:11:06 »
Yalnız bu başlığa yazmayalım diye özellikle belirtmeme rağmen hemen arkasından kitap yorumu bu başlığa geldi :/.

Haydi Rıhtım sahaya! (Ama konu açılınca :P. Ben böyle dedim diye bu başlıkta tartışma başlamasın.)

Neyse, sevgili Sayhh açmış konuyu. Burada tartışıyoruz.

Çevrimdışı Sayhh

• **
  • 189
  • Rom: 15
  • Her şey başladığı yere döner.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #28 : 04 Mayıs 2015, 13:22:24 »
Tartışma süresi ile ilgili bir şey belirtmedik sanırım. Zaten kesin bir şey belirtmek zor olur, gidişata bağlı.

Kesinlikle öyle. :) Bu anlamda bir zaman sınırımız yok. İstediğiniz zaman yazabilirsiniz. Bu süreçte bir yandan bir sonraki kitabımızın türünü ve kendisini belirleyeceğimiz için uzun uzun tartışabilecek kadar vaktimiz var.

Konu açılınca kitabın sıkıcılığını da mı tartışsak. :P

Bunu tartışalım gerçekten. :D Sıkıcı değildi bence ama bir parça ağır olduğunu kabul ediyorum. Neye göre seçim yaptığımızı, sonuçtan memnun olup olmadığımızı da sorgulayabiliriz.

Çevrimdışı Fırtınakıran

• *
  • 8351
  • Unique Ravenclaw
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #29 : 04 Mayıs 2015, 13:25:17 »
Ben yine önlemimi alayım. Sizin sözlerinizden sonra tartışma sadece bu konu başlığında dönecek diye korkuyorum :D.

KoyuBeyaz ve Sayhh aşağıdaki konu için diyor bunları hep.

--> Burada tartışıyoruz. <--