Kayıt Ol

Sagopa Kajmer

Çevrimdışı HoLier

• **
  • 148
  • Rom: 1
    • Profili Görüntüle
Sagopa Kajmer
« : 20 Haziran 2008, 13:13:16 »

Sagopa Kajmer (d. 1978, Samsun) DJ, prodüktör, turntablist ve Türkçe Sözlü Rap Müzik sanatçısı.

Asıl adı Yunus Özyavuz olan Sagopa Kajmer, müzik yaşantısına kişisel meraklarının ardından Samsun'da yerel bir radyoda djlik yaparak başladı. Bu sırada Rapper M.C. (Rapper Mic Check) müstear ismini kullandı. Öğrenim hayatında 1997'de İstanbul Üniversitesi Fars Dili ve Edebiyatı Bölümü'nü kazanması dolayısıyla İstanbul'a geldi. İstanbul'a gelişinden bir yıl sonra 1998'de yeraltı rap dünyasında halen varlığını sürdüren bir oluşum olan Kuvvetmira'yı kurdu. 1999'da "Silahsız Kuvvet" mahlasıyla Yeraltı Operasyonu isimli toplama (compilation) albümünde yer aldı. 2001 ve 2002'de "Silahsız Kuvvet" mahlasıyla peşpeşe "Sözlerim Silahm" ve "İhtiyar Heyeti" isimli 2 albüm çıkardı. 2006'nın Ağustos ayında Kolera ile hayatını birleştirdi.

Sagopa Kajmer'in doğuşu

Sagopa (Yunus) uğraşlarının sonucunda rapçı olmuştur. Özyavuz, 'Sagopa Kajmer' stilini oluşturdu. Silahsız Kuvvet üzerine bir süre suskunluğunu koruyan Özyavuz artık Silahsız Kuvvet döneminin bittiğini belirtti. Yine aynı yıl içerisinde yeni mahlasının adını taşıyan Sagopa Kajmer albümünü çıkardı. Bu albümden sonra 2. albümü olan 10 Kurşun'u çıkardı. Çalışmalarında farklı üslubu ile dikkat çeken Özyavuz bunu "Rap Yaparken Günahamı Girdim" şarkısında '...Bir yatakta 3 kişi yatarız. 1 Silahsız Kuvvet 2 Mic Check 3 Sagopa Kajmer...' şeklinde dile getiriyor. Silahsız Kuvveti tarihe gömmesinin ardından bu sayı 2'ye düşmüştü. Dj olarak Mic Check mahlasını kullanan Özyavuz, Türkiye'de turntablizm akımını başlatmıştır. Yine 2002 yılında Cezanın 'Med Cezir' albümündeki prodüksiyonuyla adından söz ettirdi.

2004'te çıkardığı 'Bir Pesimistin Göz Yaşları' isimli albümüyle yepyeni bir tarzın öncüsü oldu. Daha öncesinde "10 Kurşun" albümünde pesimist stilden izler vardı ancak pesimist stilin doğuşunun 3. albümüyle kabul edilmesi daha doğru olacaktır. Pesimistin Türkçe karşılığı karamsardır. Daha önceki 2 albümde sokak/battle tarzına ağırlık veren Sagopa Kajmer 3. albümde karamsar bir havada hayatı ele alıyor, savaş ve insanlık üzerine şarkılar yapıyor.

DJ'lik yönü

Mic Check 2004'te Cezanın Nefretteki grup arkadaşı Dr Fuchs'un 'Huzur N Darem' albümünün prodüktörlüğünü yaptı. DJ'lik yönüyle kendini her zaman geliştiren Özyavuz 'Turntablizm' denilen olayın Türkiye'deki öncüsü olarak kabul edilir. Ayrıca Özyavuz Türkiye'nin köklü radyolarında DJ'lik ve müzik direktörlüğü yaptı. Türkiye'nin en iyi beatmakerı olarak da bilinir.

Bir yandan dj'lik diğer yandan sanatçı olarak sürekli çalışmalarını sürdüren Sagopa Kajmer 2004'te Türkiyenin en çok izlenen filmlerinden olan G.O.R.A'ya müzikler ve soundtrackler hazırladı. 'Al Bir de Burdan Yak' isimli parçasına video klip çekildi. Bu gelişme Sagopa Kajmeri tarzının dışındaki dinleyici kitlesine ulaştırdı. Türkiyede birçok insan Sagopa Kajmeri bu kelime ile tanıdı. 2005'te Koleranın 'Karantina Embriyo' albümünün prodüktörlüğünü yapan Sagopa Kajmer yine aynı yılda İrem Recordstan çıkardığı 'Romantizma' isimli albümüyle kariyerinin zirvesine ulaşmıştır. Bu albümün ilk video klibi olan 'Vasiyet' Kral Tv'de 2005 yılının 'en iyi klip' ödülüne layık görülmüştür.2006 yılında Kuvvetmirayla beraber Kafile isimli albümü çıkardı.2007 yılında Kolerayla düet albümleri olan İkimiz Anlatan Birşey'i dinleyicileriyle buluşturdu,çift cdlik özel koleksyon basımı büyük ilgi gördü.Ayrıca Mc Salazar ile birlikte İçimdeki Şeytanın Ensesindeyim parçasını çıkarmıştır.

Sagopa Kajmer ve eşi Kolera (Esen Özyavuz) birlikte Melankolia Müzik isimli müzik şirketini kurdular. Bu ikili ve Kuvvetmirada yer alan diğer rap müzik yapanlar Melankolia müziğin ilk albümü 'Kafile'yi çıkardılar. Albümün prodüktörlüğü yine Sagopa Kajmer'e aittir.

Diskografi

EPler

* Pesimist Ep 1
* Pesimist Ep 2
* Pesimist Ep 3
* Disstortion Ep
* Pesimist Ep 4
* Kuvvetmira Megamix-Tape Radio Mic Beatz'de albüm kutlaması yapılırken canlı olarak doldurulmuş olan sadece internet üzerinden indirilen 62 dk. albüm.

Prodüksiyon

* Silahsız Kuvvet - İhtiyar Heyeti
* Silahsız Kuvvet - Sözlerim Silahım
* Sagopa Kajmer - Sagopa Kajmer
* Ceza - Med Cezir
* Sagopa Kajmer - Bir Pesimistin Gözyaşları
* Dr Fuchs - Huzur N Darem
* Sagopa Kajmer - Gora Soundtrack
* Kolera - Karantina Embryo
* Sagopa Kajmer - Romantizma
* Kuvvetmira - Kafile
* Abluka Alarm - Ahenk
* Sagopa Kajmer & Kolera - İkimizi Anlatan Bir Şey

Albümler

* Sözlerim Silahım (2001)
* İhtiyar Heyeti (2002)
* Sagopa Kajmer (2002)
* 10 Kurşun (2002)
* Bir Pesimistin Gözyaşları (2003)
* Romantizma (2005)
* Kurşun Asker (2006)
* Kafile (2006)
* İkimizi Anlatan Bir Şey (2007)

Alıntı.

Çevrimdışı Spectre

• 632
  • Rom: 3
  • CatafaLque <3
    • Profili Görüntüle
Ynt: Sagopa Kajmer
« Yanıtla #1 : 20 Haziran 2008, 14:26:51 »
Ya onu anlatamıyorum ya.

Melacholia.. Pessimist.. =P

Çok güzel söz yazar.. Her konuda bilgisi var..

Ayrıca beatleri de çok hoştur.. Farsca da öğrenim görmüştür ve şarkılarında sık sık rastlarız Farsca kelimlere..

Başta ünlü olmamak için sesini değiştiriodu ama artık vazgeçti iyi de oldu hani. Süper biri o ya.

Kolera'yla da çok ykaışıyorlar.Allah mutlu etsin daha daha =P

Elımde yarına bırakacagım bırkac satır soz
Gozlerımden yuregımın tentesıne damlayan bırkac damla yas
Gıtmek dusundugumden de zormus bılıyorum
Ama elımden bırsey gelmezmıs bîcare gıdıyorum.
Ölecegımı bıle bıle o yola yuruyorum.. ~

Çevrimdışı Nirnaeth

• 848
  • Rom: 4
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #2 : 20 Haziran 2008, 14:41:06 »
Rap dinlemem, sevmem, yani rapten anlamamı beklemeyin. Ama yinede Türkiyedeki "gerçek" rapçilerden derim ben.

Çevrimdışı Jejune

• 658
  • Rom: 1
  • *LucillaClarté'm. ~
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #3 : 21 Haziran 2008, 21:21:27 »
Rap dinlemem, sevmem, yani rapten anlamamı beklemeyin. Ama yinede Türkiyedeki "gerçek" rapçilerden derim ben.

evet evet kesinlikle katılıyorum bu yoruma.
he bi de güzel söz yazar evet..

Çevrimdışı Herr Mannelig

• 924
  • Rom: 17
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #4 : 22 Haziran 2008, 11:34:45 »
Pesimist? Almanya'daki neo nazi gruplara katılıp, sokaklarda yetişip milletten haraç kesince mi acıların çocuğu, ezilen çocuk oluyosun? Bırak bu ayakları Sago, bırak gözünü seviyim....
Contraataques muy rabiosos, deberemos resistir; Ay Carmela!

Çevrimdışı Baal Adramelech

• 1837
  • Rom: 59
  • The Hermit
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #5 : 22 Haziran 2008, 13:25:23 »
Pesimist? Almanya'daki neo nazi gruplara katılıp, sokaklarda yetişip milletten haraç kesince mi acıların çocuğu, ezilen çocuk oluyosun? Bırak bu ayakları Sago, bırak gözünü seviyim....

hehehe... süper demişsin...
#rekt

Çevrimdışı Hezarfen

• **
  • 389
  • Rom: 5
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #6 : 22 Haziran 2008, 20:07:35 »
Farsça biliyormuymuş, bir rapçi, şaşırtıcıbir bilgi, kendisini neredeyse hiç dinlemedim, farsça bilmesinede bir hayli şaşırdığımı itiraf etmeliyim ..
rüya görmek nasıl bir anlıksa hayalde öyle bir anlıktır. rüyadan uyanmak nasıl bir şeyse hayal kurarken rahatsız edilmek öyle birşeydir.. Rüya nasıl gün içindeki düşünce yorgunluğunu zihinden atmanın yoluysa .. hayal de o düşüncelerin çöplüğe dönmesini engelleyen araçtır..  ~hezarfen

eniqmatic.

« Yanıtla #7 : 23 Haziran 2008, 18:59:19 »

öyle mi  :o ben bunu yeni öğreniyorum..
dinlemezdim çok ama güzel söz yazıyordu, çok şaşırdım..

Çevrimdışı Arago

• *
  • 40
  • Rom: 0
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #8 : 24 Haziran 2008, 16:18:33 »
müzik yaptığını sanıyo,melankolikim diye geçiniyo da,sormak lazım hayatında ne acı çekmiş

Çevrimdışı Ireth~

• 482
  • Rom: 4
  • Cönk-ü Alem
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #9 : 24 Haziran 2008, 16:31:12 »
Kazara denk gelmişti
Gelmez olaydı :P
Yani beğenmedim, zaten rap hiç sevmem. Ama seven arkadaşlarımın dediğine göre Türk rapçi olaraktan dinlenebilecek iyi adamlardan biriymiş şu şahıs. 

Çevrimdışı SofiSTiKe

• *
  • 15
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #10 : 30 Mart 2010, 12:28:51 »
kendisi evliya-ı rapin öncülerindendir az bisey dinleyip dediklerini anlama zahmetinde bulunanlar en azından hakkında kötü söz söylemez..
MaLaTYa FeN LiSeSi

Love¿? I do not like love!!

Çevrimdışı Amras Ringeril

• 2483
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #11 : 30 Mart 2010, 17:43:17 »
İki üç dinden bahsedince anlamlı oluyor di mi sözler?

bkz. "Kenny Arkana - La Rage"
try again fail again fail better

Çevrimdışı SofiSTiKe

• *
  • 15
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #12 : 01 Nisan 2010, 16:04:19 »
takipçisi oLmadığın şeyler hakkında anlamlı ya da anlamsız diyemezsin.. Nsl kendi dinini onlarca sayfa anlatan yabancı kitaplarından zevk alıyorsan kendi dinini anlatan şeyleri de okuyup dinlemelisin..

bkz. "Orkun Uçar&Burak Turan - Zifir" ve "Sagopa Kajmer"
MaLaTYa FeN LiSeSi

Love¿? I do not like love!!

Çevrimdışı Laughing Madcap

• 960
  • Rom: 51
  • The Oncoming Storm
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #13 : 01 Nisan 2010, 18:51:04 »
takipçisi oLmadığın şeyler hakkında anlamlı ya da anlamsız diyemezsin.. Nsl kendini dini onlarca sayfa anlatan yabancı kitaplarından zevk alıyorsan kendi dinini anlatan şeyleri de okuyup dunlemelisin..

bkz. "Orkun Uçar&Burak Turan - Zifir" ve "Sagopa Kajmer"

Fikir özgürlüğü ölmüş, hatta gömülmüş bile. İsteyen istediği şey hakkında istediği yorumu yapar, bu gerçeği göstermese bile, sarfedilen sözler kişinin kendi düşünceleridir.

Eğer "böyle diyemezsin, şöyle yap" a geliyorsa durum, vay halimize.

Not: Sagopa Kajmer hakkında hiçbir fikrim yok, burdaki amacım onu savunmak ya da yermek değil. Fikirlere saygı, mühim olan bu.
Attention all planets of the solar federation
We have assumed control.

Çevrimdışı Amras Ringeril

• 2483
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #14 : 01 Nisan 2010, 21:25:04 »
Sagopa Kajmer hakkında bilgim olmadığını iddia ediyorsun. Sagopa Kajmer'i underground zamanlarında dinlerdim. Over olduktan sonra bir an değişip piyasalaştı. Cezayla atışmaları falan. Eskiden Neyim Var ki gibi güzel şarkıları varken birlikte. Küçük şeylerden aptal rapçi tartışmaları yarattılar. Tamamen piyasa işi. Sonra bakın ben dine döndüm ne kadar da masumum sözlerim de ne kadar derin havasında takılmaya başladı. İticileşti.

Sözlerinin hiçbir özelliği olmadığını düşünüyorum. Biri dinden veya türklükten bahsederse hemen "vaay ne akıllı adammış" diyorsunuz da bunu siz öyle diyesiniz diye yapıyorlar onu bilmiyorsunuz.

Vay halimize.

try again fail again fail better