Kayıt Ol

Savaş Ruhu

Çevrimdışı RedElf

• **
  • 116
  • Rom: 1
    • Profili Görüntüle
Savaş Ruhu
« : 13 Ağustos 2014, 21:04:07 »
‘’Sonunda beklenen gün geldi dostlarım.Sonunda! 3 aydır bu an için çalıştık.3 aydır bu an için sahip olduğumuz her şeyden vazgeçtik. 3 koskoca ayda kan ağladık, duman soluduk,ciğerlerimiz leş kustu ve geçmişimizi dalgalar yıkayıp bizi hayata sıfırdan başlattı. Kendimize,her günümüzü yarın yokmuşçasına yaşamayı öğrettik.Aile kavramının ne olduğunu unuttuk.Nefsimizi parçaladık,yıldızlardan enerjimizi aldık, rüzgar ruhumuzu temizledi ve duygularımız birbirine karıştı ama… ama yinede yılmadık. Çok çok yorulduk. Eğer  kazanmak istiyorsak birkaç şeyden fedakarlık etmek gerektiğini biliyorduk.Ettikte. Sizce de artık bu yaşadığımız olayların acısını  çıkartma vakti gelmedi mi ?. Şu karşıya bir bakın !’’
Eren eliyle uzay boşluğunu gösterdi.

‘’Burada kim bilir kaçımız ölü olarak sonsuzluğa doğru yolculuğa çıkacak. Kim bilir kaçımız arkadaşlarının ölümünü gözleriyle görecek. KİM BİLİR KAÇ KİŞİ ümidini kaybetmeden onuruyla savaşacak ! Bunları sadece yaşayarak ve görerek öğrenebiliriz. Bu yüzden hadi kendinizi toparlayın. Herkes yerine !

Eren herkesin yerlerine gitmesini izledi. Ve oda yavaşça ait olduğu yere, kendi mekiğine bindi. Her şey hazır gibiydi. Yavaşça havaya doğru yükseldi. Etrafına baktı. Yüzlerce asker mekikleriyle hizaya giriyor ve Erenin arkasına sıralanıyordu. Gezegenlerinden ayrılmalarına çok az kalmıştı. Herkesin etrafına son bir kez baktığını gördü Eren. Bütün askerlerinin bir daha gezegene dönememe endişesiyle yanıp tutuştuğunu biliyordu. Kendisininde. Bir an gözlerini kapattı Eren.Babası aklına geldi. Şimdi ki halini görse oğluyla ne kadar da gurur duyardı. Eren’in yüzünde hafif bir gülümseme ve hemen ardından keskin bir öfke belirdi. Gözlerini açtı ve ileriye baktı. Babasının katilini öldürmek ve gezegenin onurunu kutsallaştırmak için savaşacaktı. Ellerini öfkeyle sıktı. Kaskını taktı. Oksijen tüpünü kontrol etti. Ve dudaklarından hafifçe süzülen bir fısıldı havaya karıştı.
‘’Yükselin’’
Herkes son hızda mekiklerini gökyüzüne çevirdi ve ani bir ateşleme ile kendilerini fırlattılar. İlk 10 saniye havada sertçe uçtular ardından sırtlarındaki fitili çekip kendilerini atmosferden hızla ittiler. Atmosferden çıktıkları anda hemen oksijen tüplerini açtılar ve kendilerini bellerindeki sistem sayesinde frenlediler. Ve sadece kendi nefes sesleriyle baş başa kaldılar. Sadece ileriye bakıyorlar ve onların da gelmelerini bekliyorlardı. Birden askerler Eren’in orada olmadığını fark ettiler.. Birden Eren hepsinden hızlı bir şekilde atmosferden çıktı. Ve ilerlemeye devam etti. Kimse ne olup bittiğini anlayamadığı sırada Eren herkesin kulağını delen bir şekilde mikrofondan bağırdı ;
‘’Savaş başlıyor.Beni takip edin.’’

Çok kısa bir taslak oldu biliyorum. Kafamdakileri tam olarak dökemedim, bunları da biliyorum. Ama üzerinde çalışacağım.  :)

• 403
  • Rom: 7
  • ☆★
    • Profili Görüntüle
Ynt: Savaş Ruhu
« Yanıtla #1 : 14 Ağustos 2014, 11:33:34 »
Öncelikle beni yanlış anlamanı kesinlikle istemem hikayen çok kısa olduğu için beklenti de çok yüksek oluyor. Bu yüzden ben elimden geldiğince yardımcı olmak için yorumda bulunacağım.

Bana sorarsan ilk iki paragrafın üzerinde daha fazla çalışmalıydın. Karakterlerin ruhsal durumlarını daha uzun betimleyebilirdin. Keşke onların yaşadıklarını daha etkileyici bir biçimde anlatsaydın hikaye daha en başından okuru kendine çekerdi.

Üçüncü paragrafta Eren'in babasıyla ilgili düşünü, askerlerin tekrar gezegenlerine dönememe korkusunu yine daha uzun betimlemeliydin. Bir de sonuçta Eren bir lider ve tüm askerlerden sorumlu olan yine savaşın sonucundan da sorumlu olan kumandan o, yani onun üzerinde herkesten fazla baskı olmalı bunu okuyucuya hissettirmelisin. Son paragrafta art arda ''birden'' kelimesiyle başlamışsın cümlelerine bu da kulağa pek hoş gelmiyor.

Hikayeni yazdıktan sonra yüksek sesle okumanı tavsiye ederim, böylece sende hatalarının farkına hemencecik varırsın. Umarım bu yorumlar seni kırmaz sadece yardımcı olmak için yazdım hepsini. Bu hikayenin devamını veya başka hikayelerini de bekliyorum. Başarılar..
İt was one of those March days.
When the sun shines hot,
And the wind blows cold.
When the summer in the light,
And winter in the shade.

Çevrimdışı RedElf

• **
  • 116
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #2 : 14 Ağustos 2014, 14:07:01 »
Çok teşekkürler. Evet çok kez sesli okudum. Ve evet çok yanlışım olduğunu gördüm. Olayların çok hızlı geliştiğinin farkındayım.Benim fikrim şuydu. İlk önce bu bolumu yazıp ardından 3 ay once diyerek asıl hikayeye ve betimlemeye başlayacaktım. Şimdi fark ettim bu bolumun böyle tek başına bir anlam taşımadığını.

Çevrimdışı azizhayri

• 581
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #3 : 14 Ağustos 2014, 14:57:23 »
Merhaba
Yazdıklarını okudum. Canını sıkmadan, seni üzmeden bulduğum bir kaç yanlışı söylemeliyim. Önce düz yazıda rakam yazmak ne kadar hoş duruyor bilemiyorum ama ardarda kullanılan üç "3" beni rahatsız etti.
Devrik cümleler kullanman güzel ama bazen anlaşılmayı zorlaştırıyor. Örneğin "Eğer  kazanmak istiyorsak birkaç şeyden fedakarlık etmek gerektiğini biliyorduk.Ettikte." Burada kurallı cümle daha iyi durmaz mıydı. Bir de tek kelimelik cümleler kullanıyorsun. Virgülü de bazı durumlarda kullanmalısın.
Koskoca bir bütünün küçücük bir parçası olarak yine de güzel bir çalışma olmuş. Teşekkürler
"İnsanlığın en büyük trajedilerinden biri ahlakın din tarafından ele geçirilmesidir." Sir Arthur Charles Clark

Çevrimdışı Light

• **
  • 359
  • Rom: 7
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #4 : 14 Ağustos 2014, 15:35:35 »
Selamlar, RedElf.
Yazın daha çok ham, yorum yapmaya gerek duyduğum tek şey anlatımındır.Anlatım en önemli şey, kurguyu yansıtmak anlatıma bağlı.
Şimdilik buraya bakmana gerek duyduğunu görüyorum sadece; http://www.kayiprihtim.org/forum/empty-t12785.0.html
Alıntı yapılan: W.S.
Yet do thy worst, old Time; despite thy wrong
My love shall in my verse ever live young.

Çevrimdışı RedElf

• **
  • 116
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #5 : 14 Ağustos 2014, 20:25:05 »
Yorumlarınız için çok teşekkür ederim. Gerçekten çok fazla hata yaptığımı gördüm. Devam bölümünü daha ayrıntılı yazacağım :)

Çevrimdışı umutlu_kurgucu

• *
  • 18
  • Rom: 0
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #6 : 18 Ağustos 2014, 12:12:16 »
Aslında çok dinamik bir sahne olmalıydı. Çünkü bir savaşa gidiliyor. Gerilim oldukça yüksek. Ama yazıda bu etkiyi göremedim.

Okuyucu hemen yakalamak için başta yazdıklarını biraz değiştirmeli, daha ilgi çekici hale getirmelisin.

Bir de askerler mekiklerle havalanıyor ve sonra kendilerini uzay boşluğuna fırlatıyorlar. Buralar öyle bir anlatılmış ki yazarın bile bu sistemlerin nasıl işlediği hakkında bir fikri olmadığı izlenimini bırakıyor.

Benden önceki arkadaşlara katılıyorum, kırıcı değil, yapıcı olmaya çalışıyorum.
Sevgiler...  :)