Kayıt Ol

En Son İzlediğiniz Film?

Çevrimdışı Guy Fawkes

• **
  • 266
  • Rom: 1
    • Profili Görüntüle
Ynt: En Son İzlediğiniz Film?
« Yanıtla #1365 : 20 Ocak 2017, 14:04:41 »
James Bond serisinin son filmi Spectre. İki gün önce seyretmiştim. Açıkcası seyrettiğim en iyi James Bond filmi değil ama aradığım her şeyi bulduğumu söyleyebilirim. Aksiyon, çatışma, akıcılık, iyi oyunculuk kısacası aradığım her şeyi gördüm filmde. Boş vakitlerinizde sizi ekranın başına kilitleyebilecek bir film. Tabii bu tarz filmleri seviyor olmanız gerekiyor; zira aksiyon hiç azalmıyor.

Çevrimdışı Bay_Karamsar

• 865
  • Rom: 12
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #1366 : 28 Ocak 2017, 00:29:59 »
The Monster (2016)

İzlediğim bayağı oldu aslında. Filmin anne-kız ilişkisi fena değil. Hatta IMDB'de 5'in biraz üzerinde puan almasını buna bağlıyorum. Ama filmin canavarlı gerilim kısmı herşeyi batırıyor. Canavar olayı atılıp, sorunlu anneyle ondan kurtulmak için can atan kızı arasındaki ilişkiye odaklanılsaymış keşke. Ve hatta, sonu birbirlerini bağışlamakla biten yol filmine dönüştürülseymiş. 5 ile 6 arasına sıkışmış puan 6-7 arası olurdu.

Oyuncular korku anları, canavarın gösterilmediği sahnelerde daha yoğun. Canavarın tasarımındaki ucuzluğa şahit olmayınca, hayal ettikleri yaratık onları rollerine daha iyi motive ettirmiş anlaşılan :D

Eyy Zoe Kazan! Son sözlerim sadece sana! Bu filmde oynamayı, sırf sorunlu anne rolü var diye kabul ettiğinden şüpheleniyorum. Eğer amacın buysa, "Rüyaların Kızı" rollerinden sıyrılmaya çalışmanı takdir ediyorum. Sevimli denebilecek yüz hatlarına sahip birinin öfkeli veya şiddet dolu ifadeler takınması karşı tarafı daha yoğun biçimde etkiler. Yani en azından benim görüşüm bu yönde. Veya da ben o tip insanların sinirlenmesinden tırsıyorum. Bundan faydalanarak farklı rollere bürünebilmenin avantajından faydalanabilirsin. Lakin! Ne olmaya çalıştığını kendisinin bile kestiremediği filmlerde oynamanıysa kınıyorum.

Çok mühim Zoe Kazan eleştirimi de yaptığıma göre, yorumumu sonlandırıyorum :D

Çevrimdışı Ozymandias

• **
  • 200
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #1367 : 28 Ocak 2017, 01:02:57 »
@Bay_Karamsar

Sayın hocam Zoe Kazan sarsıcı eleştiriniz sonrasında oyunculuğu bırakma kararı almış.
(A-ha yıldız kayıyor dilek tutun)  :uhe :uhe :uhe

Çevrimdışı Cellophane

• **
  • 144
  • Rom: 0
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #1368 : 23 Şubat 2017, 21:16:02 »
Recep İvedik saçmalığından dolayı bulunduğunuz şehirdeki sinemalara uğrayamama gibi bir durumu yoksa, Split'i izlemenizi tavsiye ederim. Konu ilginizi çekmese bile James McAvoy'un muhteşem oyunculuğu için izlenmeli.

http://www.imdb.com/title/tt4972582/?ref_=rvi_tt
I tumbled down on my knees
Fill the mouth with snow

The way it melts
I wish to melt into you

Çevrimdışı JCDenton

• **
  • 133
  • Gökyüzüne bakıp o ışığı görememek de var.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #1369 : 23 Şubat 2017, 22:37:38 »
Recep İvedik saçmalığından dolayı bulunduğunuz şehirdeki sinemalara uğrayamama gibi bir durumu yoksa, Split'i izlemenizi tavsiye ederim. Konu ilginizi çekmese bile James McAvoy'un muhteşem oyunculuğu için izlenmeli.

http://www.imdb.com/title/tt4972582/?ref_=rvi_tt

Shyamalan son yıllarda oldukça vasat filmler çekerken bu şekilde dönmesine sevindim. Hatta o twist'i gerçekten yıllar öncesinden düşündü mü merak ediyorum. Ayrıca o twist'i herkesin anlayamama ihtimali de var, bunu bilerek cesur davranması hoşuma gitti.

Spoiler: Göster
 Film sonunda Unbreakable'ın evrenine bağlanıyor ve ciddi ciddi Bruce Wills oynuyor.

Çevrimdışı Bay_Karamsar

• 865
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #1370 : 23 Şubat 2017, 23:02:03 »
@Ozymandias: Efendim, kaynaklarınız size yanlış bilgi vermiş :D Sinema ve tv projeleri devam ediyor. Bu aralarda Love, Love, Love adlı tiyatro oyununda da yer almış :D Hem benim laflarım kendisine ulaşıp tesir edebilse, çoktan sevgilisi Paul Dano'yla evlenirlerdi :D

@Cellophane: Receb İvedik serisiyle alıp veremediğim yok. Seri işte. Para getirdiği sürece devam ettirilir. Ama başka yapımların sinema salonu bulabilmesine engel olunduğu için yapımcıların ve salon sahiplerinin ticari ahlaksızlığına verip veriştiresim var  >:(

@JCDenton: Shyamalan'da genel trende kendi tarzında uydu galiba :D

Split (2016)

Yönetmen Shyamalan'ın Altıncı His ile Köy filmleri arasındaki çalışmalarını beğenmişimdir. Sudaki Kız'dan sonra filmografisi takip etmedim. Sonraki filmleri eleştiriler yüzünden değil, ben de merak uyandırmadıkları için izlememiştim. Split, tek oyuncu 23 karakteri nasıl canlandırır acaba merakıyla dikkatimi çekmişti.

Filmde James McAvoy oyunculuğu eşliğinde 23 karakterin sadece küçük bir kısmını izleyebilmemiz beni biraz hayal kırıklığına uğrattı. Tekrar düşününce iyiki öyle olmuş dedim. 23 karakteri de oynamaya çalışsa, film ister istemez adı konulamaz bir tuhaflığa kavuşacaktı. 23 karakterden söz edip çok azının sahneye çıkmasına açıklama geririlmiş neyseki. Yine de, keşke 23 yerine yedi sekiz ayrı kişiliği olsaymış diye düşünmeden edemedim.

23 karakterli James McAvoy ve doktoru rolündeki Betty Buckley'in oyunculukları öne çıkıyordu. Geri kalan oyuncular ne rezil ne de sahne çalacak biçimde oynamışlar. Kararınca. Bu performans dağılımının, yönetmenin -ve haliyle filmin- hangi karakterleri ve durumu ön plana çıkarmak istemesiyle alakalı olduğunu düşünüyorum.

Filmi genel olarak kötü bulmadım. Kızların çabaları, dans sahnesi, doktorun hastasını çözüp anlamak için verdiği uğraş hoşuma gitti. Gerilim konusunda beni tam tatmin etmedi. Olayların nereye bağlanacağını merak etmek bana filmi izlettirdi.

Eh film fena gişe yapmamış. 9 milyon dolarlık bütçeye karşılık 100 milyon dolar hasılat yapmış. Genel yorumlar kadar, gişede de Shyamalan'ın yüzü gülmüştür. (Bir önceki filmi de fena gişe yapmamış.)

Çevrimdışı Grayswandir

• 815
  • Rom: 14
  • You may have heard of me.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #1371 : 23 Şubat 2017, 23:55:10 »
Bir yorum da ben yapayım bari.

Split

Shyamalan'ın antin kuntin filmler (bkz: The Last Airbender, After Earth, The Happening) çekmekten vazgeçip özüne dönüşü.

İnsanı geriyor, şüpheniz olmasın. Ben istediğim kadar gerilemedim ama bunun filmin eksikliğinden olmadığını da hissettim. Suspense(gerçek bir Türkçe karşılığı yok) ve çaresizlik hissi gerçekten iyi işlenmiş, sonuna kadar da izleyiciyi bu histen koparmadan devam ediyor. McAvoy'un dengesiz bir adamı bu kadar iyi oynaması zaten tek başına gerilim sebebi. Kendinizi o insanların yerinde birkaç saniyeliğine bile düşünseniz yetiyor. Senaryo gereği kadın izleyiciler bunu daha yoğun yaşayacaktır muhtemelen, onu da belirteyim.

Oyunculuklar şahane. Aslında oyunculuk demem lazım, James McAvoy tek kişilik dev kadro çünkü resmen. Diğer oyuncular da başarısız değil ama adam tamamen domine ediyor bu konuda. Filmin yapısı gereği olması gereken bu zaten, kendisi de rolün hakkını fazlasıyla vermiş. Söylenecek fazla bir şey yok, kusursuz.

Final filmin en zayıf kısmı. Aslında tam olarak "final" demek de doğru olmayabilir bahsettiğim şeye.
Beast olayı filmin başından beri vardı ama tam olarak nereye bağlanacağını kestirememiştim. Ama bu kadar da ucuz bir yere bağlanmamalıydı. Senaryoya da bir katkı sağladığını düşünmüyorum gerçekten, hiç olmasa çok daha mutlu ayrılırdım filmden. Filmin son 15 dakikasını "neden? ne gereği vardı?" diye düşünerek geçirdim.

Genel itibariyle son zamanlarda izlediğim en iyi gerilim filmlerinden biriydi. Bir The Sixth Sense değil elbette ama biraz Unbreakable havası alabilirsiniz. Her şey dozunda, sonu hariç abartılı ya da yersiz bulduğum bir şey yok. Şu sıralar ciddi bir film kıtlığı var, gidecek film arayanlara rahatlıkla tavsiye edebilirim.

Split ve Unbreakable spoiler:
Sonunda o evrene bağlanması hoşuma gitti, biterken ağzımda bıraktığı buruk tadı biraz sildi en azından. İkisine de devam niteliğinde son bir film yapmayı planlıyormuş, hikayelerin nasıl birleşeceğini merak etmiyor değilim. Bakalım.

In the beginning the Universe was created.
This has made a lot of people very angry and been widely regarded as a bad move.

#hayır

Çevrimdışı Rosemary

• **
  • 282
  • With tired eyes, tired minds, tired souls we slept
    • Profili Görüntüle
    • last.fm
« Yanıtla #1372 : 24 Şubat 2017, 00:58:57 »
Alıntı yapılan: Bay_Karamsar
Receb İvedik serisiyle alıp veremediğim yok. Seri işte. Para getirdiği sürece devam ettirilir. Ama başka yapımların sinema salonu bulabilmesine engel olunduğu için yapımcıların ve salon sahiplerinin ticari ahlaksızlığına verip veriştiresim var

Salon sahiplerine pek kızmamak lazım, onlar da ekmek derdinde bir yerde. Aslında bu konuyu şurada güzel anlatmış filmci bir ağabey.

• **
  • 116
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #1373 : 24 Şubat 2017, 09:25:29 »
Receb İvedik serisiyle alıp veremediğim yok. Seri işte. Para getirdiği sürece devam ettirilir. Ama başka yapımların sinema salonu bulabilmesine engel olunduğu için yapımcıların ve salon sahiplerinin ticari ahlaksızlığına verip veriştiresim var

Salon sahiplerine pek kızmamak lazım, onlar da ekmek derdinde bir yerde. Aslında bu konuyu şurada güzel anlatmış filmci bir ağabey.
Kesinlikle kızılması lazım, tamam önceliğin gene Recep İvedik olsun ama 9 salondan 6'sını bu film için çalıştırıyorsan talep fazla olduğu için yapmıyorsundur bence, insanlar sadece o filme gitsin diye yapıyorsundur. Talep fazla ise vizyon süresi uzar gene izlenir yani bu nedir böyle.

Çevrimdışı Grayswandir

• 815
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #1374 : 24 Şubat 2017, 12:51:15 »

Kesinlikle kızılması lazım, tamam önceliğin gene Recep İvedik olsun ama 9 salondan 6'sını bu film için çalıştırıyorsan talep fazla olduğu için yapmıyorsundur bence, insanlar sadece o filme gitsin diye yapıyorsundur. Talep fazla ise vizyon süresi uzar gene izlenir yani bu nedir böyle.

Mantıklı değil bu. Sinemalardaki durum sebep değil, sonuç. Elbette diğer filmlere gitmek isteyip gidemeyen var ama Recep İvedik de hiç boş kalmıyor, boş kalmaması garanti. Bu saatten sonra kimse çok salonda oynadığını görüp Recep İvedik'e gitmediğine göre sebep olamaz bu. E haliyle bir "patron" olarak insanların hangi filmi izlediğini değil cebine kaç lira girdiğini düşündüğüne göre bu durum gayet normal. Yani bu insanların sanata önem vermesini falan beklemek hakikaten gerçekdışı. Ticari bir ahlaksızlık da denemez bence, adam hangi üründen daha çok kar ediyorsa onu satıyor sadece. Kızılabilir, ama gerçekten normal.
This has made a lot of people very angry and been widely regarded as a bad move.

#hayır

Çevrimdışı Bay_Karamsar

• 865
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #1375 : 24 Şubat 2017, 21:39:38 »
Öteki Sinema'ya saygım sonsuz :) Murat Tolga Şen'in dediklerine de katılıyorum. Dediklerine ek olarak, salonları domine etmenin, filmlerin beklenenden geç vizyona girmesinde de etkili olduğunu düşünüyorum. Dağıtıcı firmaların politikalarını da unutmamak gerek. O bambaşka bir konu zaten.

O zaman aklıma başka bir soru takılıyor: Sinema salonları, dominant ve para kazandıracak filmlerin vizyona girmesini bekleyerek ayakta kalmayı ne kadar sürdürebilirler? Bir iki filme bel bağlayarak ticari kazancı sürdürebilmeleri bana biraz zor gibi geldi :-\ Bunlar bambaşka ve boyumu aşan konular. İzleyici ve sinema salonları açısından düzen hayırlı bir yerlere evrilir umarım  :-\

Çevrimdışı milenya

• **
  • 260
  • Rom: 6
  • Belki de Tanrı bize inanmıyor!
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #1376 : 03 Mart 2017, 19:44:32 »
Logan

Hiç bekletmeden taze taze gittim, gördüm, beğendim. Hugh Jackman'ın klonunu yapıp Wolverine oynatmaya devam etmek lazım, duygusallık ve aksiyon açısından doyurucuydu. Bir final tadı veren filmde Logan'ın her halini görüyoruz. Bir Wolverine filminden beklenen her şeyden bir parmak bal çalınmış.

Beğenmediğim taraf (spoiler) :

X-24: Çok baneldi, yaşasın weapon x, olley bee babası gitti oğlu geldi o da başka bir wolverine yaptı.  Daha orjinal -fikir olarak- bir kötü adam ya da bio savaş makinesi olmasını isterdim.

Geri kalan her şeye bayıldım.

Çevrimdışı Grayswandir

• 815
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #1377 : 06 Mart 2017, 02:16:13 »
Aliens (1986)

Alien'ı izleyeli epey olmuştu, Covenant'a da hazır olmak için artık seriye devam edeyim dedim. ;D

Gerçekten beklentilerimin üstünde bir film bulduğumu söyleyeyim öncelikle. James Cameron'ın da etkisiyle (kendisinin işlerinden bu film hariç sadece Terminator 1 ve 2'yi severim) daha içi boş bir film bekliyordum. Puanları ve aldığı iyi yorumlar endişelerimi azaltmış olsa da yine de şüpheliydim. Neyse ki Cameron aldığı mirasa yaraşır bir iş çıkarmış. Sonradan bozdu herhalde.  ;D

Alien'dan belli noktalarda ayrılıyor, ki bunlar beklenmedik şeyler değil. En nihayetinde bu kez gafil avlanmaya değil savaşmaya gidiyorlar, her ne kadar tam olarak beklediklerini bulamasalar da. İlk filmdeki bilinmezlik ve hapsolmuşluk hissi burada o kadar yoğun değil. Aksiyon haliyle daha fazla, alan daha geniş, genel itibariyle çok daha hareketli bir film. Yine de ilkinden aşağı kalmıyor. Açıkçası hangisini daha çok sevdiğimden emin değilim, ama birini seçmek zorunda olsam sırf Newt'in hatrına bu Aliens olurdu sanırım. :D

9/10.

#hayır

Çevrimdışı Bay_Karamsar

• 865
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #1378 : 12 Mart 2017, 19:13:06 »
Kong Skull Island

Gelen eleştirilere temelde katılmakla birlikte bazı ayrıntılarda onlardan kısmen farklı düşünüyorum. Sonra biraz daha uzun bir yorum yazarım. Sevmediğim puanlama sistemini kullanarak, 10 üzerinden 6 veriyorum. Dev canavar filmlerini sever olaraksa puanım 10 üzerinden 7,5 :)

Not: Film bitimi Post-Credits sahnesini beklemeye başladım. Böyle bir sahnenin varlığından, diğer izleyiciler arasında bir ben bildiğimden salonda tek başıma kaldım :D Dahası var: Yer Gösterici'de kapıdan bir bana bir perdeye bakıyor  :D İçimi stres bastı. Kendisinden tarafa kafamı çevirmeden, göz ucuyla onun tarafa bakıyorum  :D Birden sahneyi vermeyecekler diye endişelenmeye başladım. Bazı sinemaların son sahneden habersiz olarak, akan yazıları bile bitirmeden filmi oynatmayı durdurdukları oluyor :-\ İçimde "Makarayı durdurursalar!" endişesi oluştu. Neyse, korktuğum olmadı ve o minik sahneyi izledim  ;D

• **
  • 116
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #1379 : 30 Mart 2017, 23:16:26 »
Fantastic Beast and Where to Find Them
Olmamış bence. Kurgu çok zayıf, klişemsi sahneler havada uçuşuyor. Millet beklentiyi düşük tuttum o yüzden beğendim deyince ben de beklentiyi yükselttim herhalde. Ama seherbazların hiç ağırlığı kalmamış be kardeşim. Harry Potter serisinde bir sürü sağlam büyücü vardı, burada sanki hepsi figüran. Sadece ana karakter ve Grindelwald'ı tanıtmakla olmaz ki bu iş. Amerika'dan da sağlam büyücüler tanıtsalardı, hangi karakter akılda kalıyor ki? Büyücü ve büyücü olmayan arası ilişki bildiğin Kili ve Tauriel ilişkisi gibi. Büyü dünyasına geri döndürdüğü için izlenir, yoksa kendi içinde zayıf bir film.

Ekleme
Bir de şu David Yates'in çektiği filmlerden Zümrüdüanka Yoldaşlığı hariç hiçbirinden kitaptaki kadar zevk alamadım, gerçi 5. film de o kadar kesilmişti ki onu da sayabiliriz bence.