Kayıt Ol

Kronos'un Tutsaklığı

Çevrimdışı Scyther

• **
  • 160
  • Rom: 4
  • "Zira yürümeye değer bir yolum var!"
    • Profili Görüntüle
Kronos'un Tutsaklığı
« : 10 Eylül 2012, 18:24:26 »
İyi forumlar herkese. :)

Arkadaşlar hepimiz Yunan Mitolojisini az çok biliriz, hakimiz. Bu mitolojide Kronos diye biri var.
Kimdir bu kronos?

İlk tanrılar olan Uronos ve Gaia'nın çocuklarından biridir egemenliği babasından almıştı ve tekrar oğluna kaptırmıştır. Düz ve detaysız olarak böyle anlatılır fakat biraz detaya inildiğinde Kronos'un zamanı yarattığı  ve amanla özdeşleşmiş olduğu söylenir.

Peki Kronos zamanla özdeşleşmişse onu hapis edip bekletmek  ne kadar doğrudur ? Zamanla özdeşleşen birine (her ne kadar maddi bir varlık olsa da) hapis cezası vermek ne kadar mantıklıdır ?

Bu konu kafamı kurcaladı. Biraz düşündüm hikayeler vb. yazılar yazdım ama bir de sizinle tartışmak istedim. :)

Sürç-i lisan ettiysek affola. :)
Hayalince oku. Hayalinle yaz.

Çevrimdışı emuk

• **
  • 226
  • Rom: 3
    • Profili Görüntüle
Ynt: Kronos'un Tutsaklığı
« Yanıtla #1 : 10 Eylül 2012, 20:17:42 »
Zeus'un şimşek atması, Posedion'un üç çatallı mızrakla yerleri sallaması, Afrodit'in ebeveynsiz olarak denizden doğması, ölülerin Styx ırmağını geçmesi; geçerlerken de kayıkçıya ücret ödemeleri kadar mantıklıdır; yani mantıksızdır.
"A.Ö. 352 yılında, Mishamont ayının yirmi altıncı günü, Neraka şehrindeki Takhisis tapınağı yıkıldı. Ejderha kraliçe dünyadan sürüldü, orduları yenilgiye uğratıldı.

Bu zaferin onurunun büyük bir kısmı, ışığın güçleri için cesurca savaşmış olan mızrak kahramanlarına verildi. Ancak tarih kaydetmelidir ki; karanlıkta yürümeyi seçmiş bir adam olmasaydı, ışık kaybetmeye mahkum olurdu."

Çevrimdışı Scyther

• **
  • 160
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #2 : 10 Eylül 2012, 20:22:45 »
Mitolojilerde mantık pek azdır çok haklısınız fakat bu mitoloji mantığına da aykırı olabilen bir durum bence.

Çevrimdışı Legend

• 590
  • Rom: 18
  • I write because your wrong
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #3 : 10 Eylül 2012, 23:50:59 »
Poseidon'un denizleri yaratmadığı , Hades'in yeraltı dünyasını yaratmadığı gibi Kronos da zamanı yaratmamıştır. Sadece zaman titanıdır.

Bununla birlikte kronos öylece hapis edilmemiştir, Tartarus'un en dibine atılmıştır. Tartarus, ilyada'da ki tasvire göre yeraltı dünyasıyla arası cennetle dünyanın arası kadar olan ve başından dibine kadar düşmesi dokuz gün süren büyük çukurdur. Evrende oluşan ilk varlıklardan biridir. Aynı zamanda bilinçli bir varlık olup bir tanrıdır. Zamanın ve Kronos'un kontrol edebileceği diğer herşeyden daha eski ve daha kudretlidir. Yani Kronos'un zamanda da hareket edemeyeceği bir hapishanedir.

Çevrimdışı Scyther

• **
  • 160
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #4 : 10 Eylül 2012, 23:56:45 »
Bilgin için çok sağol Legend.

Zamanda hareket etmekten çok zamanla özdeşleşen birinin bir bakıma zamanla cezalandırılmasına değinmek istedim ben ama düzeltmelerin için çok sağol. :)

Çevrimdışı Thomasward

• **
  • 352
  • Rom: 1
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #5 : 13 Eylül 2012, 12:08:54 »
Afrodit'in ebeveyni vardır Zeus , Kronos'un cinsel  organını kestiğinde denize düşen üreme hücresinden ortaya çıkmıştır ve Kronos Tartarus'un dibinde kimsye zarar veremdediği için orada cezalandırılması en doğrusudur.Mtolojide bu böyle diye biliyorum.Legend'ın dediği gibi zamanı yaratmamıştır zamanın tiranıdır.Dediğiniz gibi mitoloji eski mantıksız inanışlardan ortaya çıktığı için mantık pek aranmamalı fakat bence Tartarus gibi bir yerde hapsedilmesi iyi oldu.

Çevrimdışı Legend

• 590
  • Rom: 18
  • I write because your wrong
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #6 : 13 Eylül 2012, 16:44:25 »
Afrodit'in doğumuyla ilgili iki kabul görmüş öykü vardır.

Birincisi; Zeus ile metresi olan Uranüs ve Gaia'nın çocuklarından Dione'nin kızıdır. Bu Homeros'un teorisidir ve yaklaşık olarak %60 kabul görmektedir.

İkincisi; Titan Kronos, babası Uranüs'ü devirirken erkeklik organını kesmiş ve denize düşen spermlerden Afrodit doğmuştur. Bu Hesiod'un teorisidir ve yaklaşık olarak %40 kabul görmekte olmasına rağmen ilginç olduğu için popüler teoridir. :)

Poseidon nasıl PJ'de anlatıldığı kadar iyi değilse, Kronos'ta PJ'de anlatıldığı kadar kötü değildir aslında. Evet sert bir diktatördür, evet baş kaldırmasınlar diye çocuklarını yemiştir ama kendi devrinde kullarına barış ve refah dolu "Altın Çağ"ı yaşatan da Kronos'dur. Yunanistan en refah dolu dönemini yani Altın Çağ'ını Kronos'un önderliğinde yaşamıştır.

Kronos'un ilelebet hapsedilmesinin tek nedeni Zeus'un ona duyduğu öfkedir ve iktidarı tekrar ona kaybetme korkusudur.

Çevrimdışı Thomasward

• **
  • 352
  • Rom: 1
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #7 : 13 Eylül 2012, 23:42:56 »
Evet çocukları mideye indirmiştir ve  eşi onu bir gün oltaya getirip Zeus yerine taş yedirmiş sonra zeus uzun bir öykünün ardından serpilmiş büyümüş kardeşlerini onun midesinden kurtarmıştır  uzun bir hikayeyi detaysız anlattım diyelim.

Roma mitolojisi yunan mitolojisi ile özleşiyor onda Afrodit = Venüs