Kayıt Ol

Yazı Üslubunu Geliştiren Kitaplar

Çevrimdışı Arcadicus

• *
  • 22
  • Rom: 0
    • Profili Görüntüle
Yazı Üslubunu Geliştiren Kitaplar
« : 09 Haziran 2014, 20:06:21 »
Bu yaz, yazı üslubumu geliştirmeme az da olsa yardımcı olabilecek kitap önerileri arıyorum. Stephen King`in Yazma Sanatı kitabı listemde. Başka bildiğiniz var mı?

• 403
  • Rom: 7
  • ☆★
    • Profili Görüntüle
Ynt: Yazı Üslubunu Geliştiren Kitaplar
« Yanıtla #1 : 03 Ocak 2015, 17:28:04 »
Lajos Egri'nin Piyes Yazma Sanatı var.
İt was one of those March days.
When the sun shines hot,
And the wind blows cold.
When the summer in the light,
And winter in the shade.

Çevrimdışı Amras Ringeril

• 2483
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #2 : 03 Ocak 2015, 19:26:26 »
Aristoteles'ten Poetika bu kitapların şahıdır. Diğer neredeyse tüm kitapların içerikleri poetika'daki kuralların genişletilmiş ya da detaylıca irdelenmiş tekrarlarıdır.
try again fail again fail better

Çevrimdışı azizhayri

• 581
  • Rom: 1
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #3 : 27 Mayıs 2016, 17:22:34 »
Ray Bradbury'nin "Yazın Sanatı ve Yaratıcı Yazarlık" kitabını tavsiye ediyorum. Doğrudan didaktik bir dili yok, yazar kendi yaşamından ve deneyimlerinden yola çıkarak iyi bir eser ortaya çıkarmış. Usta bir yazarın nasıl yazdığı konusunda fikir sahibi olmak için birebir. Kitabın yazılış amacı ticari gözükse de okunabilir.

"İnsanlığın en büyük trajedilerinden biri ahlakın din tarafından ele geçirilmesidir." Sir Arthur Charles Clark

Çevrimdışı Bay_Karamsar

• 865
  • Rom: 12
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #4 : 27 Mayıs 2016, 22:02:58 »
İyi Yazmak Üzerine - William Zinsser

Köşe yazısı, makale türüne ağırlık veren bir kitap. Ama bu tarzlardaki düz yazılar için püf noktalar içermekle birlikte; söyleşi, anı, güldürü gibi türler için de anlaşılır örneklerle, yol gösterici bilgiler aktarıyor. Bence, kurgu türü için güzel ipucuları var.

Çevrimdışı Bay_Karamsar

• 865
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #5 : 10 Eylül 2016, 20:46:54 »
Harikalar Kitabı (Yaratıcı Yazarlık için Hayalgücü Yüksek Resimli Bir Klavuz) - Jeff Vandermeer

Kurmaca yaratmak için çaba sarf edenlere doğrudan yazma sanatının sırrını anlatmıyor. Kendi yazma sanatlarının sırrını nasıl keşfedebileceklerini anlatıyor.

Çevrimdışı Fırtınakıran

• *
  • 8351
  • Unique Ravenclaw
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #6 : 19 Eylül 2016, 10:02:34 »
Ben bu konuda bambaşka bir öneride bulunacağım: kötü kitaplar.

Yazımı kötü, kurgusu kötü kitaplardan bahsediyorum. Çünkü en iyiyi, zirveyi görseniz bile kötünün nasıl olduğunu tam kavrayamadan gerçek bir gelişimden bahsetmek çok da doğru olmaz. Sadece iyiyi bilerek gidilen yolda nerede hata yaptığımızı tam göremeyiz. Burada başkalarının taklitlerine düşmemiz daha olası olur.

Kötü kitapları okumak kimi zaman zulüm, kimi zaman da zaman kaybıdır bizler için. Ama amaç gelişmekse, neyi "yapmamamız" gerektiğini de bilmemiz gerekir.

Yukarıda arkadaşlar çok güzel önerilerde bulunmuş. Ben de bu önerilere katılıyorum. Ama bunların dışında, nasıl bir üslup kullanmamalıyızı da görmek için kötü kitaplara bakın derim :) İnsanın okurken neyin yanlış olduğunu tespit edebilmesi de gelişimde çok büyük bir adımdır.

Çevrimdışı azizhayri

• 581
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #7 : 19 Eylül 2016, 11:08:36 »
Ben bu konuda bambaşka bir öneride bulunacağım: kötü kitaplar.

Yazımı kötü, kurgusu kötü kitaplardan bahsediyorum. Çünkü en iyiyi, zirveyi görseniz bile kötünün nasıl olduğunu tam kavrayamadan gerçek bir gelişimden bahsetmek çok da doğru olmaz. Sadece iyiyi bilerek gidilen yolda nerede hata yaptığımızı tam göremeyiz. Burada başkalarının taklitlerine düşmemiz daha olası olur.

Kötü kitapları okumak kimi zaman zulüm, kimi zaman da zaman kaybıdır bizler için. Ama amaç gelişmekse, neyi "yapmamamız" gerektiğini de bilmemiz gerekir.

Yukarıda arkadaşlar çok güzel önerilerde bulunmuş. Ben de bu önerilere katılıyorum. Ama bunların dışında, nasıl bir üslup kullanmamalıyızı da görmek için kötü kitaplara bakın derim :) İnsanın okurken neyin yanlış olduğunu tespit edebilmesi de gelişimde çok büyük bir adımdır.

Kime göre kötü veya neye göre kötü. Bir isim Mesela....
(Aziz Hayri, demenizden korkuyorum ama benim basılı kitabım yok)
"İnsanlığın en büyük trajedilerinden biri ahlakın din tarafından ele geçirilmesidir." Sir Arthur Charles Clark

Çevrimdışı Fırtınakıran

• *
  • 8351
  • Unique Ravenclaw
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #8 : 19 Eylül 2016, 11:23:28 »
Ben şahsen örnekler verirsem çok öznel kalmış olur. Bunun yerine bu forumda bulunan kitap konularında insanlar nedenleriyle birlikte o kitabın neden kötü olduğunu anlatmış bulunmakta. Kitap kategorilerimiz taranarak pekala bu yorumlar ve nedenler okunabilir :). Bu da geniş bir yelpaze sunacaktır.

Özellikle bir isim vermeyeceğim. Bana göre kötü olan bir başkasına göre başyapıt olabilir. Yazar adayı kendini geliştirecekse kötü olanı kendisi yorumlamalıdır. Kötü olduğuna emin olduğu ya da bir şekilde böyle bir izlenim edindiği kitapları okuyarak kötüyü tespit edebilir ya da derecelendirebilir.

Önerilerim bu şekilde. Diğer arkadaşlar neler önerecek bakalım :). Buradaki kitaplardan okumadıklarımı not alıyorum, bilginize :D

Çevrimdışı Bay_Karamsar

• 865
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #9 : 19 Eylül 2016, 23:13:18 »
@Fırtınakıran, kötü kitap okuma öneriniz isabetli.

Okurları ikiye bölen kitaplar, çok yönlü inceleme için gayet uygun gibi. Meraktan, bu noktada duran kitapları okumak isteği uyanıyor :).

Bu öneriye ek olarak, edebiyat üzerine incelemelerinde okunması, iyi-kötü, doğru-yanlış arasındakini daha kolay fark edebilmek açısından yarar sağlayacağı fikrindeyim.

Aklıma gelmişken iki öneride daha bulunayım:

Biçem Alıştırmaları - Raymond Queneau: Aynı olay, 99 farklı biçemde anlatılıyor.

Poetikaya Giriş - Tzvetan Todorov: @Amras Ringeril'in Poetikka tavsiyesine minik bir ek. Doğrudan üslup üstüne olmasa da faydalı olacaktır. Anlatım biraz ağır. Sindire sindire okumalı.

Çevrimdışı Rang Baru

• **
  • 168
  • "Ningun mar en calma hizo experto a un marinero"
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #10 : 20 Eylül 2016, 21:23:30 »
Kötü kitap önerisine kesinlikle katılıyorum.
Bunun yanında iş biraz da yazarın nasıl bir yazar olmak istemesiyle alakalı.
Yani nedir yazarı özel kılan özelliği? Kurgu? Karakter gelişimi? Edebi dil? Betimleme, ayrıntı vs..
Her yazarın aslında belli başlı iyi ya da kötü yanları var.
İyi yaptığınız ya da yapmak istediğiniz şeyi yapan yazarları takip edip, iyi yaptığınız şeyde ustalaşabilirsiniz. Ya da eksiklerin üzerine gidip jack of all master of none stratejisi de izleyebilirsiniz.
Yani 2+2=4 diyemem, duruma, kişiye ve daha birçok şeye göre değişir.
Ama klasiklerden bazılarını okuyun, özellikle rus edebiyatından.