Kayıt Ol

Shameless

Çevrimdışı Dúrgonath

• 680
  • Rom: 13
    • Profili Görüntüle
Shameless
« : 20 Şubat 2011, 00:37:54 »

Aslen İngiliz menşeli bir yapım olan, fakat Showtime kanalı tarafından Amerika'ya aktarılan shameless, "tam anlamıyla ve tamamen utanmaz" bir ailenin sınırlardaki yaşamını anlatıyor. Kısaca özetlemek gerekirse, Frank Gallagher, karısı tarafından terk edilmiş altı çocuklu bir aile babası, New York'un bir kenar mahallesinde yaşama tutunmaya devam ediyorlar. Fakat ne tutunmak! Her biri birbirinden çılgın yan karakterlerle mizahi bir yeraltı edebiyatı eserini andıran bir atmosfer oluşturan dizi; kendi tanımımla "bu kadar iyi olması iyi olmayan" bir yapım. İngiliz versiyonundan henüz tadamadım, fakat sanırım 88 bölüme kadar ulaşmış. İlk bölümü bu gece izlemiş biri olarak ağzımın suları akmadı değil. Umarım Amerikan versiyonu da 88'i, hatta daha fazlasını görür.

Karakterleri tanımak, ve ilk bölüm hakkında biraz bilgi almak isteyenleri şöyle alayım, (şpoylır alört):
Spoiler: Göster

Gallagher ailesinin ayyaş, işe yaramaz babası tek tek karakterleri anlatmaya başlıyor.
Öncelikle;

Fiona dan başlıyor, ''Benim en büyük dayanağım! Annesinin tüm iyi huylarını almıştır! Sinir hastası bir kahpe olması dışında tabi.''

Lip, ''Çok zeki çocuk, bütün dersleri A ve iftihar listesinde. İleride kesin çok büyük bir adam olacak!'' (Bunu dedikten sonra flashback ile Lip in kanun kaçağı gibi polislerden kaçtığını görüyoruz.)

Ian, ''Çalışkan, işine bağlı, hırslı, çok iyi bir iş disiplinine bağlı! Bu özelliklerini nereden almış hiç bilmiyorum!(Askeri okulda eğitim aldığını gösteriyor ama biz Ian nın aslında ilk bölümde gey olduğunu ve müslüman patronu ile yattığını öğreniyoruz.)

Carl, ''Carl'ı o kadar iyi tanımıyorum. Hayvanları çok sever. Sokakta bulduğu kimsesiz hayvanları sürekli alıp odasına götürür.(Bu sahnede kopmuştum![*]Ben de .d[/*] Carl ın elinde bir sokak kedisi; başında kaynak maskesi ve elinde kaynak aleti var.)

Debbie, ''Tanrı nın lütfu. Tam bir melek. Bütün yıl Unicef için para biriktirir ve bazılarını gerçekten onlara bağışlar.''

Liam, ''Bir star olacak. Bir biyolog değilim ama ilk destekçime benziyor biraz. O ve karım çok yakınlardı.(Burada Liam ın kara tenli olduğunu görüyoruz ve çocuğun aslen kendisinden olamayacağını anlıyoruz.)

Ken ve Veronica, ''Harika komşularım. Birbirleri için yapmayacakları şey yok! Birbirlerine yapmayacakları da!(Bu sahnede Veronica nın bele takmalı bir vibratörle Ken'i becerdiğini görüyoruz.)

ve en son baba Frank kendisinden bahsediyor, ''Baba, öğretmen, akıl hocası, küçük geminin kaptanı. Çok şeyimiz olmayabilir ama hepimiz, her birimiz bu hayattaki en önemli şeyi biliyoruz: partinin hasının nasıl yapılacağı!!''(o sırada kameradan geniş açıyla, mahallelinin bir arabayı yaktığı ve polislerin geldiğini görüyoruz)

[*]kaynak:ekşisözlük[/*]

Bunun dışında, aslında göründüğü gibi olmadığını anladığımız, ve ne yazık ki şimdi adını unuttuğum, Fiona'nın aşığı bir abimiz var. O tipe dikkat edin, ilk bölümün sonlarına doğru bir yerde suratınızda kocaman bir gülümsemeyle çakılıp kalmanıza neden oluyor .d

e2'de yeni bölümleri cuma akşamları saat 23.00'da, tekrarları ise bir gün sonra yine saat 23.00 da.
Bence izlenir. Dizi izleme özürlü biri olan beni bile ilk bölümden bu kadar kendine bağlaması bunun bir göstergesi.

Son ve ufak bir uyarı, yaşı küçük arkadaşlara çok önermeyebilirim, en azından yanınızda aile bireyleri varken. Hakkınızda garip düşünceler edinebilirler .d

Ekstradan bilgi ve kısa bir inceleme için (spoiler'sız):
http://alaskadanbirisi.blogspot.com/2011/01/shameless-bir-showtime-bombas.html

Çevrimdışı Finarfin

• **
  • 102
  • Rom: 8
    • Profili Görüntüle
Ynt: shameless
« Yanıtla #1 : 20 Şubat 2011, 01:04:33 »
Bi bakacağım bende.Yalnız başlığı yanlış okuyup ambale oldum bi an.Saatten herhalde :)

Çevrimdışı Bars Elsa

• **
  • 318
  • Rom: 4
    • Profili Görüntüle
Ynt: Shameless
« Yanıtla #2 : 20 Şubat 2011, 02:41:08 »
Biraz önce ilk sezon ilk bölümü izledim :D Güzelmiş, izlemeye devam edeceğim :D

Çevrimdışı Elijah

• 627
  • Rom: 6
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #3 : 04 Mart 2011, 18:29:39 »
İlk bölümünü seyrettim, ve oldukça güzel buldum.

Öncelikle bu dizi, diğer dizilere göre daha çok halkın içinde ve samimi olmuş. Ayrıca birsürü konuyu barındıran bir dizi olduğunda hiç sıkmıyor.

Konular bol olduğu için dizi çok hızlı ilerliyor. Tabi çocukların bolluğu da senaryonun geniş olmasını sağlıyor.

Aile ortamı olsun, annesiz ve ayyaş bir babaya sahip çocukların ruh hali olsun, oyunculuklar olsun, her şeyiyle insanı kendine çeken bir dizi. Cinselliği de bol tutmaktan çekinmemişler, daha ne olsun?

İzleyin derim, farklı ve bir o kadar güzel bir dizi olmuş.
Planemo Syndrome

Çevrimdışı Alorka Greenleaf

• 603
  • End of the Ergenism
    • Profili Görüntüle
    • f
« Yanıtla #4 : 12 Ağustos 2011, 16:39:13 »
Bunun üstüne dizi yok! Gerçekten mükemmel. İnsan izlerken her zaman içinden "Ulan bunlar bizim komşu olsaydı ne makara olurdu lan!" ya da "Keşke onlardan biri olsam." demeden edemiyor. Gerçekten güzel. Bir drama dizisini izlerken gülmek ve eğlenmek. Farklı bir yapısı var abi. İzleyin.

Çevrimdışı Blodhgarm

• *
  • 24
  • Rom: 0
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #5 : 12 Ağustos 2011, 17:12:34 »
  2. sezon onaylandı ve 2012'nin başlarında çıkması bekleniyor. Sabırsızlıkla beklediğim birkaç dizinden birisi. Bakalım neler olacak 2. sezonda

Çevrimdışı Moonshield

• **
  • 128
  • Rom: 4
  • flawless human being.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #6 : 26 Ağustos 2011, 01:22:04 »
Gerçekten mükemmel denebilecek bir dizi. Dramvari bir hayatın komedi ögeleri barındırması hem diziden alınan keyfi hem de bence gerçekçiliği artırıyor. Oyuncu seçimleri, senaryo inanılmaz güzel. Hiç sıkılmadan tek sezonu bitirebilirsiniz diyebilirim.

Knowledge is a deadly friend, when no one sets the rules.
The fate of all mankind, I see, is in the hands of fools.

[spoiler]

Çevrimdışı Alorka Greenleaf

• 603
  • End of the Ergenism
    • Profili Görüntüle
    • f
« Yanıtla #7 : 05 Ekim 2011, 20:56:11 »
Resmi sitede 2.Sezonun 8 Ocakta yayınlanacağı yazıyor. Türkiye de ne zaman başlar bilemiyorum. Buradan yeni fragmana ulaşılabilir.

Çevrimdışı Logatti

• *
  • 29
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #8 : 22 Haziran 2013, 22:04:25 »
En sevdiğim dizi!
Elimden geldiğince herkese izlemesi gerektiğini söyleyip duruyorum. Karakterlerin içtenliği, olağanüstü oyunculukları ve sıcak set ortamıyla her bölümüyle büyülüyor beni. İngiliz versiyonunu hala izlemedim. Eminim ki Amerikan Versiyonu çok daha iyi :)
Hayallerinin peşinde koşan yalnız bir kuzgunum ben.
Sadece göklerde yaşayan.
Bazen kanat çırparım sonsuzluğa.
Ama şimdi şarap zamanı.
Tek bir amaca açılır kanatlarım.
Ölüme.

Selam olsun sana Kayıp Rıhtım

Çevrimdışı Tardis

• **
  • 92
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #9 : 25 Haziran 2013, 18:58:32 »
Büyük bir zevkle izliyorum :D
İnsanlar güçsüz oldukları için ağlamazlar,
Çok zamandır güçlü oldukları için ağlarlar...

Çevrimdışı KingKiller

• 519
  • Rom: 2
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #10 : 27 Eylül 2016, 15:10:59 »
Yeni sezon başladı sevenlerine duyurulur.
“Ona reddedemeyeceği bir teklif sunacağım” ( Don Vito Carleone)

Çevrimdışı Rosemary

• **
  • 282
  • Rom: 12
  • With tired eyes, tired minds, tired souls we slept
    • Profili Görüntüle
    • last.fm
« Yanıtla #11 : 12 Ağustos 2017, 02:16:42 »
Bunun yerli versiyonu çıkacaktı ya? Meğer ilk fragmanı yayınlanmış ama yeni duydum. Aşağıdan bir izleyin bence.

https://www.youtube.com/watch?v=yB11DScbwj8

Önce bir geyik yapalım. Yahu Baba Mahsun çekse daha iyi olurdu, en azından oturur temiz ağlardık. Merak ediyorum bu aile rozbifle ilk karşılaştığında ne tepki verecek. Kralsın Mahsun. Bu arada Mahsun'a Uganda şeref madalyası kazandıran uzun hava için, tıklayın.

Tamam. Aslında böyle bir uyarlamanın tutmayacağı baştan belli. İşte bu yüzden, fragmandan da anladığım kadarıyla dizi daha dram havasında geçecek gibi. Zaten bir Amerikan ailesi için bile ekstrem olan yaşayışı Türk dizisinde görmemiz hem mümkün değil hem de doğru değil, en azından göze bile eğri gelir. Ama bu farklılaştırılıp kültürümüze yedirilebilir ama bu projeyi üstlenenlerin esas amacı da gurur duyacakları bir ürün ortaya çıkarmak değil, itiraf edelim, parsayı toplamak. Bu yüzden çok ciddiye almamak gerek.

Ama hatırlarsanız Türkan Şoray'lı 1978 yapımı Sultan adlı bir filmimiz var. O filmde Sultan (Türkan Şoray) bir Fiona edasında, fakirliğin içerisinde onca çocuğuna bakıp aynı zamanda yaşam mücadelesi vermekte. Üstelik filmde cinsellik de kültürümüze uygun seviyede gırla. Ve film dramdan ziyade komedi filmi. Yani aslında istenilirse yapılır, gerçekten istenilirse. Kabul edelim ki artık o şekil filmler yapılamayacak. Yine girdik mi altın çağ sorunsalına. Neyse.

Çevrimdışı okanakinci

• **
  • 202
  • Rom: 5
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #12 : 12 Ağustos 2017, 08:31:38 »
Bu yerli uyarlamasının yapılacağı ilk duyulduğunda herkes böyle bir şey çıkacağını bekliyordu. Yapımcısı orijinalinin birebir aynısı olacağını söyledi ama kimseyi inandıramadı. Ki gelinen noktada da biz haklı çıktık. Şu dizinin Shameless'ın yerli uyarlaması olduğunu söylemeseler izlediğim fragmandan hiç anlayamayacaktım. Shameless her ne kadar yoksul bir ailenin dramını gözler önüne serse de sağlam bir komedi dizisidir. Bizim Hikâye ise bildiğin kenar mahalle dramı dizilerinden farksız görünüyor.

Birebir aynısını yapsınlar demiyorum. Onu zaten yapamazlar. En azından hiç bulaşmasalardı bu işe. İngiliz versiyonu hiç bilmiyorum. Ben Amerikan versiyonunu takip ediyorum. Oradaki pek çok şeyi buradaki dizide yapamazlardı zaten. E onların hepsini de törpüleyince ortaya böyle bir şey çıkıyor.

* Shameless'ta alkol ve uyuşturucu gırla gidiyor. Burada aynısı yapabilir misin, yapamazsın.

* Shameless'ta seks ve seks muhabbeti bol görülüyor. Üstelik bizim ülkede olağandışı kabul edilen, hatta ABD'de bile olağandışı kabul edilen(eşcinsel ilişkiden bahsetmiyorum, o olağan bir şey. Başka şeylerden bahsediyorum.) ilişkiler var. Bunları buradaki dizide yapabilir misin, yapamazsın.

* Batılı ülkeler eşcinsel ilişkilere saygı duymayı öğrendi. Dizide Ian adında gay bir karakter var ve onun seks hayatını da görüyoruz. Bizde Ian gibi bir karakter yaratabilir misin? Tabii ki hayır. Bizde bu konu hâlâ bir tabu. Eşcinseller hâlâ ucube muamelesi görüyor.

* Shameless'te din bayağı eleştiriliyor, hatta dinle alay ediliyor. Burada sıkıysa aynısını yap. Bak başına neler geliyor.

* Shameless'ta Amerikan hükümeti ve onun politikaları da eleştiriliyor. Amerikan başkanıyla dalga geçiliyor. Burada yap bakalım aynısını. Sıkıysa hükümeti eleştir, cumhurbaşkanıyla dalga geç. Dizi anında yayından kaldırılır, yapımcı ve oyuncuların da başı belaya girer.

Daha bir sürü şey sayılabilir. Yani isteseler de ne orijinali ne de Amerikan uyarlaması gibi bir dizi yapamazlardı.

« Yanıtla #13 : 12 Ağustos 2017, 23:34:45 »
Bir de ülkecek Emmy Rossum' a rezil olduk. O da nereden görüp izlediyse...
Işık altında, Kurtuluşum ve yeniden doğuş umudum adına...