Kayıp Rıhtım Arşiv Forum
Kayıt Ol

Uzay Yolu

Çevrimdışı Marius

 • ****
 • 1112
 • Rom: 31
 • poor misguided fool
  • Profili Görüntüle
Ynt: Uzay Yolu
« Yanıtla #15 : 16 Ekim 2017, 21:57:59 »
Bu diziye duyulan nefreti bir türlü anlayabilmiş değilim. Efektlerine laf ederek kötüleyenleri hiç anlamıyorum hele. Efektlere olan bu nefret elbette Abrams'ın Star Trek'i bir Fast and Furious'a çevirmesinden kaynaklı ama yapmayın efendim. Enterprise bir Star Trek katilidir örneğin. Enterprise'ın Star Trek evrenine vurduğu kurşunları sıralasak buradan Tokat'a yol olur ama kimse onun hakkında konuşurken küfür etmez. Açıkçası ilk bölümlerden sonra, hatta ilk sezondan sonra gayet izlenebilir ve zevk aldığım bir dizi olmuştu Enterprise bile.

Discovery ise ilk bölümden beri kurşuna diziliyor orada burada. Bunu yapan adamlar başka konuda "niye bilim kurgu, fantazi dizileri çekilmiyor daha fazla yhaaaa" diye ağlıyorlar. Bu insanların kötülerken dem vurdukları SJW olayına ise hiç katılmıyorum. Captain Philippa Georgiou bana kalırsa muhteşem bir gemi kaptanıydı. Michael Burnham'ın ise oyunculuğu sırıtsa da karakteri oldukça gizemli ve ilgi çekici. Ne diziler filmler gördük karakterlerini "BAKIN KADIN KOYDUK, HEM DE SİYAHİ LEZBİYEN BİR ZAMAN YOLCUSU. LEZBİYEN OLDUĞUNU SÖYLEMİŞ MİYDİK? TENİMDEN BELLİ OLUYOR AMA BİZ YİNE DE SİYAHİ OLDUĞUNU TEKRAR BELİRTELİM. HEM DE LEZBİYEN" diye gözümüze sokan, sırıtan. Öyle mi bu dizideki karakterler?

Şu diziyi yabancı sitelerde, Facebook gruplarında takip ediyorum uzun süredir. Bana insanların bu nefreti çok saçma geliyor. Bugün biri yine bu gruplarda dizi hakkında konuşurken "Çoğu insan aslında oturup bir şey izlemek istemiyor, sadece kolektif olarak bir şeyi kötülemek istiyor" demişti. Gayet haklı buluyorum. Keşke herkes Bay_Karamsar gibi, kötülemeden önce artıları eksileri ile düşünüp bir şans verse.

Discovery uzun süredir beklediğime değdi benim için. Efektler şu an hikayeye göre çok daha üstün dursa bile gizem havası çok büyük bir potansiyel katıyor. Başta bunun tek bir sezon süreceğini düşünmüştüm ama arkada dönen hikaye o kadar büyük görünüyor ki umarım iptal edilme korkusu ile tüm hikayeyi bir sezona sıkıştırıp bizi soru işaretleri ile bırakmamışlardır.
After I count down, three rounds, in hell I'll be in good company.

Çevrimdışı Bay_Karamsar

 • ****
 • 865
 • Rom: 12
  • Profili Görüntüle
Ynt: Uzay Yolu
« Yanıtla #16 : 18 Ekim 2017, 11:26:24 »
Seyirci memnuniyetsizliğini ilk bölümlerde yaşamadım dersem kocaman bir yalan söylemiş olurum. Nefret ettim mi? Hayır. O kadar da değil. Star Trek, öyle beğenmeyince hemen kenara atılabilecek bir isim değil. Seri hep sezonlar ilerledikçe kimliğini oturan bir yapıdaydı. Discovery 5. Bölümden itibaren, tanıyıp sevdiğim Star Trek kimliğini kazanmaya başlıyor.

Genel memnuniyetsizliğe gelirsem, seyirci kitlesinde yapılan bazı yorumların çelişkisinde Discovery'de nasibi ister istemez almış. Hatırladığım kadarıyla, Voyager ve Enterprise dizilerinin The Original Series ve The Next Generation'a öykündükleri gerekçesiyle olumsuz eleştirilere maruz kaldığı olmuştu. Şimdiyse Discovery, The Original Series ve The Next Generation'a öykünen The Orville gibi olamadığı için topa tutuluyor. The Orville'e bende bayıldım. Ve evet, gerçekten alıştığım Star Trek tadını alıyorum. Ama bu özelliği onu reyting açısından garantilemesine yetecek mi? Bilemiyorum. İşin hep bir ticari yanı da var.

Discovery, dizilerin sinema sektörüyle ciddi rekabete girdiği ve farklı beklentileri olan yeni bir seyirci kitlesinin olduğu zamana uygun gitmeye çabalıyor. Yeni izleyici kitlesine bu evreni tanıtma yükü omuzlarında. Yeni serideki yenilikçi tercihleri gerekli buluyorum. Yeniliğin nasıl sunulduğu/sunulacağı beni huzursuzlandırmıştı. Dizi her bölüm kendini toparlamaya devam ederse "1. Sezona sabret, sonrası çok güzelleşiyor." konumuna gelebilir. Bu sezon bariz şekilde karakterleri ve evreni tanıt ve ana ekibi kur mantığında gidiyor.

Eh, Star Trek dediğimiz umut üzerine kurulu. 5. Bölümün içime sinmeyen yönlerinin de az olmasıyla Discovery için umut beslemeye devam edeceğim. Umarım tahminlerimde yanılmam.

Çevrimdışı Bay_Karamsar

 • ****
 • 865
 • Rom: 12
  • Profili Görüntüle
Ynt: Uzay Yolu
« Yanıtla #17 : 24 Ekim 2017, 19:43:51 »
Discovery'nin 6. Bölümünü izledim. Beklediğim gibi iyileşiyor. Karakter odaklılığı sevmeminde burada payı büyük.

[ You must login or register to view this spoiler! ]

Bölümde daha iyi yorumlanabileceğini düşündüğüm şeyler oldu elbette.

[ You must login or register to view this spoiler! ]

Bu arada haberini vereyim, dizi 2. Sezon onayını kapmış.

Çevrimdışı kara

 • **
 • 71
 • Rom: 1
  • Profili Görüntüle
Ynt: Uzay Yolu
« Yanıtla #18 : 25 Ekim 2017, 16:37:44 »
"The Orville" ben de bayıldım spoiler olmadan nasıl anlatsam bilemedim Scalzi'nin Kırmızı Üniformalı'larının komik hali desem olabilir galiba The Orville , 2 .sezon onayı iyi haber .6 .bölüm iyiydi, Star Trek olsun asfalttan olsun.
"Her bilge adamın korktuğu üç şey vardır: Fırtınalı bir deniz, aysız bir gece ve yumuşak başlı birinin öfkesi."

-Patrick Rothfuss

Çevrimdışı Bay_Karamsar

 • ****
 • 865
 • Rom: 12
  • Profili Görüntüle
Ynt: Uzay Yolu
« Yanıtla #19 : 25 Ekim 2017, 21:06:59 »
The Orville ilginç be. Komedi izlemeye oturup esaslı bilimkurgu-dramasıyla karşılaşmamak bir başka duygu. Hımm. Şu Kırmızı Üniformalı'lara vakit bulunca göz atayım.

Star Trek olsun asfalttan olsun.

O kadar da değil canım :) Seri sonuçta. Yıllara yayılan bir ortak çalışmanın ürünü. Mantık çerçevesinde değerlendirilip olumlu ve olumsuz yanlarını tartarak kucaklayalım. Öbür türlü "Bilimkurgu işte. Ne yaparsak izlerler" yanılgısıyla seriyi sıradanlaştırıp bir daha dönmemek üzere bitirtebilirler :-\ O kapanan kapının tekrar aralanması da yeni bilimkurgu franchiseının ortaya çıkmasına bağlı. Günümüzde bit pazarına nur yağmış gibi eski markaları değerlendirme çabası varken bu da zor. Star Trek'te eski bir seri, kabul. Ama hayatını tv çıkışlı olarak ve sadık izleyici kitklesiyle devam ettirdi. Üstelik
Star Wars'ın sinemadaki başarısı olmasa, Paramount elimizde onun karşısına çıkartılabilecek neyimiz var diye Star Trek markasına sarılmazdı.

Ah, ah. Bir de tabii ki "İzlenmiyor ki!" diye serinin fişini kökten çekme olasılıkları var :-\ Dert! Dert!

(
Kaptan Kirk: Pazartesilerini iple çeken biri için serinkanlılıktan endişe ve korkuya geçişli demeçler vermeniz ilginç.
Kaptan Picard: Katılıyorum. Kaptan Lorca ne zaman onaylamadığı bir karar verse ikimiz olsak ne yapardırı düşünüyor. Yine de bizim gibi olmadığını kabul ederek ona alışmaya başladı.
Kaptan Janeway: Discovery başladıktan sonra Voyager'ı kaldığı yerden izlemeye devam ettiğinden haberiniz var mı? Merakına yenilip beğenilen bölümlere atladığı oluyor :=)
İçimdeki Çakma ve Çılgın Vulcanlı: Bileğimizi kessek, yeşil Vulcan kanı akar. O derece  ;D
)

Çevrimdışı Bay_Karamsar

 • ****
 • 865
 • Rom: 12
  • Profili Görüntüle
Star Trek Discovery Sezon 1 Bölüm 7
« Yanıtla #20 : 30 Ekim 2017, 17:17:11 »
Star Trek Discovery Sezon 1 Bölüm 7

Hala bir The Orville değil! Ama zamanla bir Star Trek olacak. Yani sinyalleri doğru okuduysam öyle olacak. Biraz daha zaman. Bu bölüm o türden tahminli-beklentilerimi boşa çıkarmadı. Yazı boyunca "öne çıkmak" ve "özellik" kelimeleriyle sık sık karşılaşacaksınız. Şimdiden hazırlanın.

Star Trek'in Space-Opera türünden gelme bazı özellikleri vardır. Bölümde bu özellikler öne çıkarılmış. Bunlar günümüz izleyicisinin de hoşuna gidecek tattalar. Aynı olayı farklı biçimde yaşayıp çözüme ulaşmak falan. Bölümlük gizemler ve nasıl çözüleceği sorunsalı tam Star Treklik mevzular. Biraz modernizasyonla daha da keyifli olur.

Serinin genel özelliklerinden olan epizodikliği de tam anlamıyla olmasa da geri gelmiş. Bir ana konu varken, epizodik gitmek, hatta önceki bölümlerdeki karakterlerin ve olayların sonraki bölümlere de etki etmesinden hiç mi hiç şikayetçi değilim. Star Trek Voyager'da bu özellikleri gösteriyordu. Günümüz izleyicisini de seriye ısındırmak için bu tip bir güncellemeye ihtiyaç vardı. yapımcılarda onu yapmışlar. Dizinin her bölüm daha iyiye gideceğine dair beklentilerimin boşa çıkıp çıkmayacağı henüz kesin değil. Ama gidişat bakımından, şimdilik o yönde ilerlediğini ummak için sebeplerim var. 7. bölüm o güçlü sebeplerimden biri.

Sevmediğim yanları tabii ki oldu. Hem de hayati noktalarda.

[ You must login or register to view this spoiler! ]

İyi yanları, olumlu bulduğum tercihlerin yanında, tam "Öyle olmasaymış keşke!" diye çıkışıcakken kıyısından dönen ayrıntılardan kaynaklanıyor.

[ You must login or register to view this spoiler! ]

Bölümün bonusu, TOS'u seven biri olarak hoşuma gitti. Birazda efkarlandım. Eyy Mudd!

[ You must login or register to view this spoiler! ]

Çevrimdışı yafeshan

 • **
 • 310
 • Rom: 5
  • Profili Görüntüle
Ynt: Uzay Yolu
« Yanıtla #21 : 31 Ekim 2017, 12:16:31 »
Insanlarin Discovery dizisinden nefret etmesini, kotulemesini ve gicik olmasini anlayabiliyorum. Bence bu noktadaki en buyuk elestiri ozel efekt falan degil, dizinin star atrek ruhuna uymadigi gorusu. Bunun ustune her star trek meraklisinin bayildigi klingonlari bambaska bi acayiplige donusturmek de isin tuzu biberi oldu.

Herseye ragmen, nefret eden cogu insan tabiki her hafta oturup bunu seyrediyor, ama bir kisminin star trek olarak degil guzel efektli bi 'space opera' bilim kurgusu olarak gordugunu dusunuyorum. Star trek seyretmek icinse her hafta dort gozle Orville bekliyoruz :)

Star trek ruhu nedir peki milletin bir turlu yenisine uyduramadigi ?
Bence en onemli kismi kendimizle baglanti kurabilmek, her ne kadar yuzyillar sonra geciyor olsa da zamanimizdaki olaylarla paralellik kurabilmek. Tabi ki bu konuda herkesin gorusu farklidir. Ama Orville'in neden bu kadar sevildigini anlamama yardimci oluyor

Çevrimdışı Bay_Karamsar

 • ****
 • 865
 • Rom: 12
  • Profili Görüntüle
Ynt: Uzay Yolu
« Yanıtla #22 : 31 Ekim 2017, 13:38:33 »
The Orville'den o kadar bahsediyoruz, kendi başlığını açmak hiçbirimizin de aklına gelmiyor yahu :D O diziden hep Star Trek başlıklarının altında bahsedilir oldu :-\

Çevrimdışı Bay_Karamsar

 • ****
 • 865
 • Rom: 12
  • Profili Görüntüle
Ynt: Uzay Yolu
« Yanıtla #23 : 09 Kasım 2017, 12:28:09 »
Star Trek Discovery Sezon 1 Bölüm 8

Dizi, her bölümle The Original Series'e benzemeye başlıyor. Sorun şu, TOS'un zamanının ruhuna ve izleyici kitlesine uygun aşmış bölümleri olurdu. STD daha nostaljik gideyim derken kendi zamanını ve izleyici kitlesini biraz hafife alıyormuş gibime gelmeye başladı.

Bazı ufak modernazisyonlar yapılmıyor değil. Örnek, Saru'nun bu bölümdeki durumu.
[ You must login or register to view this spoiler! ]
Klingon tarafını izlemek her zaman keyifli oluyordu. Kendi aralarında bölünmüş ve savaş haricinde farklı hesaplara çalışan heterojen bir halk olmalarını seviyorum. Lakin bu bölümdeki anlatımları biraz okul müsameresi kıvamında olmuş.
[ You must login or register to view this spoiler! ]
Birde dizinin bilimsel atyapısını biraz daha sağlam temellere dayandırsalar iyi olacak. Olmadı bazı ayrıntılara dikkat edilsin. Ona bile razıyım.
[ You must login or register to view this spoiler! ]
9. bölümden sonra sezona ufak bir ara verilecek.

Dedikodulara göre 9. bölümün tek özelliği bu olmayacakmış. İnanılmaz bir twist bizleri bekliyormuş. Gerçekten twist olarak sunacakları şey oysa olmaz olsun öyle twist diyorum. Dizinin ana hikayesiyle ve Star Trek evrenine ters düşmüyor, düşmemesine de... Star Trek'in etkileyiciliği seyirciyi twistlerle şaşırtmasından gelmiyordu be  :-\ Ha, o twist doğruysa ve hikaye gelişimi-ilerleyişinde düşünmeye değer şeyler sunduracaksa, sineye çekerim. Sadece şaşırtmak için yapılmışsa, üzülürüm :-\

Çevrimdışı Bay_Karamsar

 • ****
 • 865
 • Rom: 12
  • Profili Görüntüle
Ynt: Uzay Yolu
« Yanıtla #24 : 11 Kasım 2017, 21:55:05 »
Bu mesajı pek keyifle yazdığımı belirtemeyeceğim :-\: Star Trek Discovery hakkında ilginç bir iddia ortaya atılmış. Diziyi izlememişler için keyif kaçıran ufak bir bilgi içerdiğinden spoiler içerisine yazıyorum.

[ You must login or register to view this spoiler! ]

Bir yanım ilginç tesadüf diyor. Diğer yanım kuşkunun esiri. Büyütülmeyecek bir şey gibi gelebilir. Lakin Star Trek gibi bir marka söz konusuyken böyle haberlere, marka değerine zarar vereceğinden daha bir dikkat kesiliyorum :-\

Çevrimdışı Bay_Karamsar

 • ****
 • 865
 • Rom: 12
  • Profili Görüntüle
Ynt: Uzay Yolu
« Yanıtla #25 : 10 Ocak 2018, 21:01:00 »
Star Trek Discovery Sezon 1 Bölüm 10

Sezonun, nefret ettiğim Star Trek hikayelerinden birine bağlanacak olmasına içerliyordum.

[ You must login or register to view this spoiler! ]

Buna rağmen eğlendim. İyi bir Discovery bölümüydü.

[ You must login or register to view this spoiler! ]

Bu bölümdeki bazı olaylara daha tarafsız yaklaştım. Yani olduğu gibi kabul ettim denebilir. Diziye yönelik herhangi bir olumlu veya olumsuz his uyanmadı. Bazı ön tahminler ve diziyi olağan seyrinde izlemeye çalıştığımdan olsa gerek.

[ You must login or register to view this spoiler! ]

Yine de bazı durumların 2017'lik bir dizi için fazla basite kaçtığı hissine kapılmaktan kendimi alamıyorum. Ya da Star Trek olarak, kendisinden daha fazlasını beklemem beni böyle düşünmeye sevk ediyor.

Son olarak, bölümü The Next Generation'ın Number One'ı Jonathan Frakes yönetmiş. Bölümün güzelliğinde kendisininde parmağı var mıdır acaba? Set ekibindekiler bunu daha iyi bilir.

Bu bölümde tohumu atılan ve sonraki bölümlerde cevabına kavuşacağımızı düşündüğüm bir şey var. Olup olmaması dizinin seyrini ne kadar değiştirecektir ya da değiştirecek midir, olur da bu gerçekleşirse karar vereceğim.

[ You must login or register to view this spoiler! ]