Kayıt Ol

Terry Pratchett

Çevrimdışı Daarlan Gardan

• 722
  • Rom: -1
  • to hell with gatech
    • Profili Görüntüle
Terry Pratchett
« : 08 Eylül 2012, 16:19:22 »
Hala yazmaya devam eden en ünlü yazarlardan biridir. Bir fenomen haline gelen ünlü Diskdünya serisinin ve pek çok ödül almış bir dizi çocuk ve gençlik kitabının yazarıdır. Terry, Wiltshire'da, bir klavyenin önünde yaşamını sürdürüyor. Söylediğine göre bir hayat kazanma çabasında değil, çünkü şu anda zaten üç tanesini idare etmeye çalışıyor. Muhteşem Maurice ve Değişmiş Fareler kitabıyla 2001 Carnegie Madalyası sahibi olmuştur. Geçtiğimiz senelerde kendisine Alzheimer tehşisi konulmuştur, hastalığına rağmen halen kitap yazmaktadır ve kitapları yayımlanmaktadır. 2011 yılında hastalığıyla ilgili bir belgesel çekmiştir. Terry Pratchett: Choosing To Die
''Civilizations have the morality and ethics they can afford.''

— Larry Niven & Jerry Pournelle, ''Lucifer's Hammer''

''These colonies in nature can reach at least two million individuals at a time, last for decades, and occupy a hundred cubic meters of space. It was a wonderful achievement to see a fragment of this world captured all around you, so that you almost had the experience of being inside the ant colony when you were in that room.''

— Robert Trivers, ''Natural Selection and Social Theory'', p. 162

''... Bu amaç doğrultusunda nükleer santraller hedeflenecekse, yapılması gereken şeyler vardır. Çünkü nükleer elektriğe geçiş bir hobi değil, bir akademik egzersiz hiç değil, temel bilimlerden yaygın endüstriyel alt yapıya açılacak bir uygulamadır.''

Ömer Faruk Ağa Yarman 1993

Çevrimdışı KingKiller

• 519
  • Rom: 2
    • Profili Görüntüle
Ynt: Terry Pratchett
« Yanıtla #1 : 07 Ekim 2012, 14:51:57 »
Belgeselin Türkçe altyazılısı var mıdır?
“Ona reddedemeyeceği bir teklif sunacağım” ( Don Vito Carleone)

Çevrimdışı KingKiller

• 519
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #2 : 10 Ekim 2012, 18:37:16 »
Yazarın kitaplarını okumak istiyorum. Hangi kitabından başlamalıyım?

Çevrimdışı Elijah

• 627
  • Rom: 6
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #3 : 10 Ekim 2012, 20:43:38 »
Alzheimer illetinin, hayal gücünü ve yaratılıcığını körelteceğinin bilincinde olan bu aşmış insan, böyle yaşamaktansa, ötanaziyi tercih edeceğini belirtmiştir ve bu durumu kabullenmiştir. Sadece bu bilgi bile ona saygı duymaya ve önünde eğilmeye yeter. En yakın zamanda kitaplarını hatmetmek istiyorum.
Planemo Syndrome

Çevrimdışı Daarlan Gardan

• 722
  • Rom: -1
  • to hell with gatech
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #4 : 12 Ekim 2012, 19:35:34 »
Yazarın kitaplarını okumak istiyorum. Hangi kitabından başlamalıyım?
Terry Pratchett'a başlamak için Diskdünya uygun olabilir. Zaten en çok da o serisine kitap yazdı diye biliyorum. Diskdünya, diğer fantastik kitaplar gibi değildir. Kasvetli bir hava beklemeyin. Pratchett'ın amacı sizi yataktan düşürene kadar güldürmek. (Düşürüyor da.)

Neil Gaiman ile birlikte yazdığı Kıyamet Gösterisi biraz daha ciddi bir konuyu ele alıyor. Onu en sona saklayabilirsiniz.
Tekli kitaplarından Ulus kitabı var, hiçbir seriye bağlı değil. Zorlanmadan okuyabilirsiniz.
Tudem'den çıkan, Küçük Özgür Adamlar, Gökyüzü Dolu Şapka ve Kış Ustası (üçleme) ağır kitaplar okumuş okurlar için pek tatmin edici olmayabilir.
''Civilizations have the morality and ethics they can afford.''

— Larry Niven & Jerry Pournelle, ''Lucifer's Hammer''

''These colonies in nature can reach at least two million individuals at a time, last for decades, and occupy a hundred cubic meters of space. It was a wonderful achievement to see a fragment of this world captured all around you, so that you almost had the experience of being inside the ant colony when you were in that room.''

— Robert Trivers, ''Natural Selection and Social Theory'', p. 162

''... Bu amaç doğrultusunda nükleer santraller hedeflenecekse, yapılması gereken şeyler vardır. Çünkü nükleer elektriğe geçiş bir hobi değil, bir akademik egzersiz hiç değil, temel bilimlerden yaygın endüstriyel alt yapıya açılacak bir uygulamadır.''

Ömer Faruk Ağa Yarman 1993

Çevrimdışı KingKiller

• 519
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #5 : 12 Ekim 2012, 19:39:26 »
Cevap için saol Daarlan Gardan. Alınacaklar listesine bir kaç kitap daha eklendi.

• 581
  • Rom: 47
  • Hayvan Yemeyelim!
    • Profili Görüntüle
    • http://bulentozgun.blogspot.com/
« Yanıtla #6 : 28 Nisan 2013, 20:37:58 »
Terry Pratchett'in destekli ölüme dair düşüncelerini ve süreci anlattığı belgeselin Türkçe altyazılı seçeneği linktedir:
http://www.youtube.com/watch?v=CKWDmVgmMYA

Uyarmalıyım, bu şen şakrak adamın anlattıkları o kadar da iç açıcı değil. Ben izlemeyi bitirdiğimde, boğazımda koca bir düğüm, kalakaldım.

Çevrimdışı mit

• *
  • 5536
  • Rom: 96
  • Kronik Anakronik
    • Profili Görüntüle
    • Yorgun Savaşçı'nın Günlüğü
« Yanıtla #7 : 12 Mart 2015, 17:59:07 »

Terry Pratchett’ı Kaybettik!

Ülkemizde de çok sevilen Diskdünya serisinin yazarı Terry Pratchett’ın bugün hayatını kaybettiği duyuruldu.

Haber, Türkiye saatiyle 17:05’te Pratchett’ın kendi Twitter hesabından “Terry took Death’s arm and followed him through the doors and on to the black desert under the endless night.” (Terry, Ölüm’ün kolunu kavradı ve sonsuz gecede kapılardan kara çöle doğru ardından gitti) cümlesiyle verildi.

66 yaşındaki yazar Alzheimer hastasıydı ve “desteklenmiş intihar” ile hayatını sonlandırmayı düşünüyordu. Yayımcısından alınan bilgiye göre evinde, doğal sebeplerden ve kedisi ayak ucunda yatarken hayatını kaybetti.

Başta ailesi ve sevenleri olmak üzere tüm edebiyat dünyasının başı sağ olsun.

Haber: Yosun Erdemli | kahlan amnell
Jackal knows who you are,
Jackal knows where you are.
Try to hide if you dare.
Do your best, i don't care.

Çevrimdışı Denaro Forbin

• 2114
  • Rom: 54
    • Profili Görüntüle
    • Bilimkurgu Kulübü
« Yanıtla #8 : 12 Mart 2015, 18:01:24 »
Olamaz. :(

Ekleme: Tonton yanaklı dedelerimizden birini daha kaybettik. Çok üzücü. Kelimeleriyle yaşacak olması ise sevindirici. Sevenlerine ve yakınlarına baş sağlığı diliyorum. Umarım kaplumbağasının üzerinde gülümseyerek uyur...

Çevrimdışı Elendil_XX

• 504
  • Rom: 6
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #9 : 12 Mart 2015, 18:02:09 »
Tüm edebiyat dünyasının başı sağ olsun. Üzücü bir haber gerçekten.

Çevrimdışı Lordmuti

• 1123
  • Rom: 35
  • Time is a drug. Too much of it kills you.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #10 : 12 Mart 2015, 18:28:47 »
Allah rahmet eylesin, yakınlarının başı sağ olsun. Ustalar birer birer gidiyor ya üzülüyorum.

Konuyla alakasız belki ama Erol Büyükburç da aramızdan ayrılmış, onun da sevenlerinin başı sağ olsun.  Nedense ölümler üst üste geliyor.

İmparator olmayı canım kolay mı sandın?
Dünyaya kazık çaktım duyulsun adım.

Çevrimdışı mit

• *
  • 5536
  • Rom: 96
  • Kronik Anakronik
    • Profili Görüntüle
    • Yorgun Savaşçı'nın Günlüğü
« Yanıtla #11 : 12 Mart 2015, 18:32:32 »
Erol Büyükburç'u da az önce duydum. İkisine de Allah rahmet eylesin :(
Jackal knows who you are,
Jackal knows where you are.
Try to hide if you dare.
Do your best, i don't care.

Çevrimdışı DarLy OpuS

• 2766
  • Rom: 35
  • Dansımız Marşandiz
    • Profili Görüntüle
    • Uykusuzluk Kulesi
« Yanıtla #12 : 12 Mart 2015, 18:33:22 »
Geçen sene de böyle olmuştu. Biri gidince patır patır ardı geliyor. Alzheimer hastası bi yazar olmak çok ciddi film konusu. Büyük şanssızlıktı. Ölümüyle Küçük Özgür Adamlar'ı öksüz bıraktı.

Huzur içinde yatsın.

Çevrimdışı Light

• **
  • 359
  • Rom: 7
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #13 : 12 Mart 2015, 19:05:24 »
'Daha' okumadığım ama kesinlikle okuyacağım bir yazar. Keşke daha fazla eserini görebilseydik, ölümsüzlüğünü pekiştirdiğine şahit olsaydık. Başımız sağ olsun.
Alıntı yapılan: W.S.
Yet do thy worst, old Time; despite thy wrong
My love shall in my verse ever live young.

Çevrimdışı Grayswandir

• 815
  • Rom: 14
  • You may have heard of me.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #14 : 12 Mart 2015, 19:05:31 »
Daha önce hiçbir yazarın arkasından bu kadar üzülmemiştim. Boğazım düğüm düğüm. Kendisiyle birlikte mizahı şekillendiren Douglas Adams'ı ölümünden sonra tanımıştım, şimdi de Pratchett'ı daha istediğimin yarısı kadar bile tanıyamadan kaybettik. En korktuğu şeydi aklını yavaş yavaş yitirerek yaşamak zorunda kalmak, ötenaziyi seçmek zorunda kalmadı en azından. Umarım huzur içinde veda etmiştir bizlere. Artık dünya daha karanlık, daha az komik.
In the beginning the Universe was created.
This has made a lot of people very angry and been widely regarded as a bad move.

#hayır