Kayıt Ol

Şahmeran Ve Lokman Hekim Efsanesi

Çevrimdışı Darkness

• 608
  • Rom: 0
    • Profili Görüntüle
Şahmeran Ve Lokman Hekim Efsanesi
« : 14 Haziran 2008, 09:17:14 »

Vaktiyle, binlerce yılanın yaşadığı bir mağaraya yanlışlıkla giren bir adam, yılanlar tarafından padişahları Şahmeran'a götürülür. Şahmeran adama canını bağışlayacağını ancak kendisini misafir etmek zorunda olduğunu söyler. Yerini bilen birini serbest bırakarak kendi hayatını tehlikeye atmak istememektedir. Şahmeran ona çok iyi davranır. Adam bir dediği iki edilmeden bütün ihtiyaçları sağlanarak yaşamakta, günlerinin büyük bölümünü Şahmeran'la sohbet ederek geçirmektedir.

Ne kadar rahat da olsa, gerçek dünyadan uzak bir mağarada süren bu hayattan sıkılan adam, bir gün yeryüzüne dönmek için Şahmeran'dan izin ister. Şahmeran adama güveninin tam olduğunu, yerini kimseye söylemeyeceğine inandığını belirterek gitmesine izin verir. Ancak kendisini gördüğü için vücudunun pul pul olacağını, bu yüzden vücudunu kimseye göstermemesi gerektiğini de tembih eder.

Yeryüzünde normal hayatına dönen adam, Şah-meran'ı gördüğünü hiç kimseye söylemez. Bu arada padişahın kızı hasta olmuş, tedavisi için bütün ülke seferber edilmiştir. Kızın iyileşmesini en çok isteyenlerden biri de vezirdir. Gerçek amacı kızla evlenip oğlu olmayan padişahın yerine ülke yönetimini ele geçirmek olan vezir, bütün büyücüleri toplayarak, bu hastalığa çare bulmalarını ister. Büyücülerden birisi, Şahmeran'm bulunup öldürülmesi ve vücudundan alınacak bazı parçaların kaynatılıp içirilmesi durumunda kızın iyi olacağını söyler. Şahmeran'ı bulabilmek için de vücudu pullu kişilerin aranması gerektiğini ekler. Vezir ülkedeki herkesi zorunlu olarak hamama götürüp soydurarak, Şahmeran'ı gören kişiyi bulur. Adam, Şahmeran'ı öldüreceğini vaat ederek mağaraya gider.

Şahmeran'a bütün gerçekleri anlattıktan sonra, ne yapması gerektiğini sorar. Şahmeran: "Ölümümün senin elinden olacağını zaten biliyordum" diyerek kendisini öldürmesini, ancak bunun gizli tutulmasını ister. Çünkü öldüğü duyulursa, dünyadaki bütün yılanlar, insanlardan öç almaya kalkacaklardır. Daha sonra: "Kuyruğumun suyunu kaynat ve vezire içir ki kısa zamanda ölsün. Gövdemin suyunu kaynat ve kıza içir ki iyileşsin. Kafamın suyunu kaynat ve iç ki Lokman Hekim olasın" diye ekler. Adam biraz da buruk bir şekilde bunları dinler. Şahmeran yılanlara, adamın misafiri olarak gideceğini, çok uzun yıllar dönmeyeceğini, kendisini merak etmemelerini söyler ve yeryüzüne çıkarlar. Adam Şahmeran'm dediklerini yapar. Vezir ölür, kız iyileşir, kendisi de Lokman Hekim olur .

Çevrimdışı Rüya

• **
  • 226
  • ~ röya. *
    • Profili Görüntüle
Ynt: Şahmeran Ve Lokman Hekim Efsanesi
« Yanıtla #1 : 14 Haziran 2008, 09:48:30 »
Kamil Koç baya işe yarıyo ya :P
Onların yolculuk dergisinde okumuştum ben.
Önceden de resim hocası [ lanet olası insan ] bahsetmişti :P
Ordan biliyodum :P Hep ilgimi çekmiştir =)

Çevrimdışı Spectre

• 632
  • Rom: 3
  • CatafaLque <3
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #2 : 14 Haziran 2008, 10:19:59 »
Şahmeran'ı araştırmıştım zamanında ilgi çekici =)

Elımde yarına bırakacagım bırkac satır soz
Gozlerımden yuregımın tentesıne damlayan bırkac damla yas
Gıtmek dusundugumden de zormus bılıyorum
Ama elımden bırsey gelmezmıs bîcare gıdıyorum.
Ölecegımı bıle bıle o yola yuruyorum.. ~

Çevrimdışı Eco

• **
  • 143
  • Rom: 2
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #3 : 27 Kasım 2009, 04:30:50 »
turk filmi vardı bunun Türkan Şoray oynuodu Şahmeran'ı :) baya ilgimi cekmisti izledigim zaman, hala da severim. (yalnız filmde tam olarak yılan gibi bise oldugundan emin diilim hatırlayan var mı filmi?)

Rabbul samae, fecal rajae
Fe aynaha aral hayati
Ati elaica men hazal caouni
Arjouca rabbi, labbi nadae

Çevrimdışı Berre

• 1340
  • Rom: 34
  • Güle güle fermuar!
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #4 : 27 Kasım 2009, 10:21:54 »
Söylenene göre yılanlar Şahmeran'ın öldüğünü hâlâ bilmiyordurlar.Öğrendikleri zaman tüm dünyanın sonu gelmiş olacaklardır.

Çevrimdışı Wanderer

• 1501
  • Rom: 28
  • Uzun günler ve hoş geceler dilerim.
    • Profili Görüntüle
    • Blog Sayfam - Yolsuz Yolcu
« Yanıtla #5 : 22 Temmuz 2010, 00:44:19 »
Söylenene göre yılanlar Şahmeran'ın öldüğünü hâlâ bilmiyordurlar.Öğrendikleri zaman tüm dünyanın sonu gelmiş olacaklardır.
İnsanlardan intikam alacaklardır desek?
May the force, be with you.

Çevrimdışı kusad

• 487
  • Rom: 5
  • Kendimi Kaybettim!Hükümsüzdür!
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #6 : 22 Temmuz 2010, 15:17:13 »
Valla ben bir şey yapmadım.Bana güvenebilirler bak ben kazırım sırt derimi problem değil yani. :D

Çevrimdışı Alorka Greenleaf

• 603
  • Rom: 6
  • End of the Ergenism
    • Profili Görüntüle
    • f
« Yanıtla #7 : 22 Temmuz 2010, 17:10:51 »
Ben hikayeyi daha başka biliyordum. Çok güzel bir aşk hikayesiydi yani en son. :D Durun bir daha bakanıyım. :)

Çevrimdışı ezgül

• *
  • 2
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #8 : 29 Ağustos 2010, 00:06:31 »
Çok güzel bir hikaye. En sevdiklerimden birisidir.İnanıyorum da denilebilir.  Ancak ben hikayeyi daha farklı biliyordum. Şahmeran'ın kesildiği hamam Tarsustaymış.  Kanları hala yerden çıkmamış, gidenler söylemişti bana. Paylaşım için çok teşekkürler.

Çevrimdışı grikunduz

• **
  • 368
  • Est solarus oth mithas
    • Profili Görüntüle
    • HayalGezer
« Yanıtla #9 : 21 Eylül 2010, 17:47:40 »
Vay be bunu çok küçükken 10 yaşlarında iken okumustum. Küçük bir hikaye kitabı idi ama harbiden güzel bir öykü. Tekrar hatırlattığınız için teşekkür ederim :) .

Çevrimdışı boromir

• **
  • 374
  • Rom: -4
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #10 : 25 Ekim 2010, 17:25:26 »
Çok ilginç bir efsane. Küçükken bu isimden çok korkardım (nedense?).

Çevrimdışı Alorka Greenleaf

• 603
  • End of the Ergenism
    • Profili Görüntüle
    • f
« Yanıtla #11 : 26 Ekim 2010, 17:36:57 »
Çok ilginç bir efsane. Küçükken bu isimden çok korkardım (nedense?).
Hala insan tırsıyo! :o şahmeraaan! böööö! :D

Çevrimdışı Wyern

• **
  • 121
  • Rom: 5
    • Profili Görüntüle
    • Son Gulyabani'nin Yeri
« Yanıtla #12 : 28 Eylül 2011, 21:02:43 »
Şahmeran genelde batı daki basilisk ile karıştırılır. Detaylı bir araştırma için folklor araştırmalarına bakılması tavsiye edilir. Filmi 1993 yılında Zülfü Livaneli çekmiştir, internette ve youtube'de izleyebilirsiniz. Eğer şanslıysanız cd'sini bulun çocuklarınıza da kalsın oldukça masalsı bir filmdir bence.
Şahmeran resmi ise bir tılsımdır ve yapan ustaya "Şahmerancı" derler. Artık bu mesleği gerçekten sürdüren bir-iki turistik usta kalmıştır, kalanlar ise sonradan yada kendi yeteneklerine göre çizerler şahmeranı. Asıl şahmeran resminde yada tılsımında ustalık odur ki babadan oğula geçer.
Güneydoğu ve Doğu Anadolu'da evlerde durur bu Şahmeranlar. Pek çok rivayet vardır kimi Şahmeran'ı Diyarbakır kalesinin dibindeki dehlizlerde sayar, kimi Mardin'deki hamamların dibinde, kimi Urfa'da kimi Erzurum'da kimi Kaf dağında sayar. Asıl rivayetler ve tarihi köprüsündeki çizime binaen diyebiliriz ki çıkış noktası yüksek ihtimalle ve hikayelerin yoğunluğuna göre Ceyhan'dır. Yılankale köyü adını buradaki Yılan Kale'den alır. Kale 12.yy'dan kalma Haçlı kalelerindendir sonradan Selçuklu ve Ramazanoğullarına dek Ermeni Krallığı elinde kalmıştır. İsmi Kovara'dır ama 17.yy'da bölgeye gelen Evliya Çelebi, yerel hikayelerden ve kalenin altındaki mağaralara binaen Yılan Kale olarak bahseder ve bu isim o günlerden bugüne dek gelir.

« Yanıtla #13 : 10 Ocak 2012, 15:44:19 »
benim neslim  ve biraz altiyla ustu, sahmaran olarak sadece turkan soray'i bilir.

en guzel sahmaran bizimdir.
ph'nglui mglw'nafh cthulhu r'lyeh wagh'nagl fhtagn