Kayıt Ol

The Doors

Çevrimdışı Slyffindor

 • **
 • 218
 • Rom: 0
 • Entrigiue?.
  • Profili Görüntüle
The Doors
« : 24 Mayıs 2008, 09:57:10 »


The Doors 1965 yılında Los Angeles, Kaliforniya`da kurulmuş Amerikalı rock grubu

1965`de başlayan ve 1971`de Jim Morrison`ın ölümüyle sona eren asıl süreçte etkileyici ve şiirsel şarkı sözleri, iyi düzenlenmiş müziğiyle öne çıkmış, bir kuşağın en önemli gruplarından biri olarak kabul edilir. Vokalist ve aynı zamanda şarkı sözlerinin de yazarı Jim Morrison`ın seksi görünümü, cazibesi ve sahne performansı da akla gelen ilk konulardan biridir.

"Break on Through (to the Other Side),", "L.A. Woman," "The End," "The Crystal Ship", "Light My Fire" genelde en iyi bilinen ve birer klasik haline gelmiş parçalarıdır. Özellikle yaklaşık 12 dakikalık "The End" grubun en sarsıcı parçalarından biri olarak kabul edilmektedir. Ayrıca "Light My Fire" için grubun güzel fakat üstüne en yapışmış parçasıdır demek de yanlış olmaz.Kurmuş olduğu Doors grubunun adı ise Aldous Huxley'in meskalin adlı uyuşturucu bir maddeyle yaşadığı gerçek deneyimlerini anlattığı Algı Kapıları isimli kitaptan esinlenmiştir.

Jim Morrison çocuk yaşta ailesiyle beraber bir seyahatte bir kazaya tanık oldu.. o kazada ölen kızılderili şamanının ruhunun kendi ruhuna karıştığını ve çok küçük yaşta ölümü tanıdığını söyledi1965 yılında UCLA (Kaliforniya Üniversitesi-Los Angeles) sinema öğrencileri )Jim (James Douglas) Morrison ve Ray Manzarek tarafından kuruldu. Morrison Moonlight Drive adlı parçayı ilk kez bu sırada Ray`e okudu, bu parça grubun kurulmasına vesile olmuştur. Jim`den etkilenen Ray o sıralardaki grubu "Rick and The Ravens"`tan ayrılmış; Robby Krieger ve John Densmore adında önceden tanıdığı arkadaşlarını yanlarına katarak grubu kurmuştu. Jim Morrison'a daha sonra hayranları Lizard King (kertenkele kral) ismini taktı ve bir çok konserinde söylediği I'm a lizard king I can do anything sözü ile özdeşleşti (ben kertenkele kralım ve her şeyi yapabilirim)

Kadrosu:
Jim Morrison - Vokal
Robby Krieger - Gitar
Ray Manzarek - Piyano, klavye
John Densmore - Davul                 I'll be your water. I'll be yours

Çevrimdışı Herr Mannelig

 • ****
 • 925
 • Rom: 17
  • Profili Görüntüle
Ynt: The Doors
« Yanıtla #1 : 24 Mayıs 2008, 20:45:26 »
Deli amcamız Jim Morrison'ın grubu. Blues-Country'e yakın bir pure bir rock... Riders on the Storm gazdır, the severed garden beş efes extra etkisi yapar. iyidir iyi :D
Contraataques muy rabiosos, deberemos resistir; Ay Carmela!Çevrimdışı Hezarfen

 • **
 • 389
 • Rom: 5
  • Profili Görüntüle
Ynt: The Doors
« Yanıtla #2 : 25 Mayıs 2008, 21:49:24 »
Şu "izmirli değil karşıyakalıyım" ya da "Muğlalı değil Marmarisliyim (bkz: islam bircan)" olaylarında birde bu var aslında .. The Doorscu değil Jim Morrisoncuyum!
Blues tabanlı parçaları bilhassa güzeldir.Ancak baş yapıt sayabilceğimiz "Riders On The Storm" mükemmel bir parçadır
rüya görmek nasıl bir anlıksa hayalde öyle bir anlıktır. rüyadan uyanmak nasıl bir şeyse hayal kurarken rahatsız edilmek öyle birşeydir.. Rüya nasıl gün içindeki düşünce yorgunluğunu zihinden atmanın yoluysa .. hayal de o düşüncelerin çöplüğe dönmesini engelleyen araçtır..  ~hezarfen

Kayıp Rıhtım Arşiv Forum

Ynt: The Doors
« Yanıtla #2 : 25 Mayıs 2008, 21:49:24 »