Kayıt Ol

Tüm Zamanların En Çok Satan Kitapları

Çevrimdışı Ectoras

• **
  • 167
  • Rom: 1
  • Düşsever...
    • Profili Görüntüle
Tüm Zamanların En Çok Satan Kitapları
« : 06 Ekim 2010, 22:34:56 »
Popüler listelerde yer almasalar da İncil ve Kuran-ı Kerim dünyanın en çok satan kitapları arasında. İki kutsal kitabı takip eden üçüncü sıradaki kitap ise şu ana dek 400 milyon adet satan bir sözlük…
Her hafta çok satanlar listesine bakıyoruz ama hiç merak ettiniz mi yıllardır sürekli satan ama çok satan kitaplar listesinde yer almayan kitaplar hangileri? Biz merak ettik ve bununla ilgili araştırma yaparken Huffingtonpost haber portalının bugüne kadar en çok satan kitaplardan oluşturduğu listeyi gördük. İşte bu listeden yola çıkarak hazırladığımız “gerçek” çok satanlar…

Dini kitapları Çin takip ediyor
Listenin en başında bir milyarı aşan satış sayısıyla kutsal kitaplar olan İncil ve Kuran-ı Kerim yer alıyor. Bu iki kutsal kitabı takip eden ise Çin’in kutsal sayılabilecek liderlerinden Mao Zedong’un Çin’de kurduğu komünist düzen ile ilgili fikirlerinin yer aldığı politik eser Küçük Kırmızı Kitap… 1964 yılında Halk Özgürlük Ordusu tarafından basılan ve bugüne kadar 800 milyondan fazla kopyası satılmış olan kitap, Çin Devrimi’nin özellikle kültürel alandaki politikalarını ve faaliyetlerini ele alıyor. Çin’i ilgilendiren ve bugüne kadar en çok satanlar listesinde dördüncü olan ise belki size komik gelecek ama Çince – İngilizce Sözlük. 1957 yılında The Commercial Press International tarafından basılan sözlük bugüne kadar 400 milyondan fazla kopya satmış durumda. Çin’in ve İngilizce konuşan ülkelerin nüfusları ele alındığında bu sayı aslında çok da şaşırtıcı değil.

Yüzüklerin Efendisi 150 milyon sattı
Oxford Üniversitesi’nde filoloji proseförü olan John Ronald Reuel Tolkien tarafından kaleme alınan Yüzüklerin Efendisi/Lord of Rings, 1937 yılında Hobbitler/ Hobbits bölümünün yazımıyla başladı. Kitapta İkinci Dünya Savaşı dönemine de tekabül eden 1937 – 1949 yılları arasında genişletilen eser dönemin kaotik yapısını da anlatır. İngiliz Edebiyatı’nın fantastik romanlarının en iyilerinden olarak gösterilen eser 1954 yılındaki basımından sonra toplamda 150 milyonun üzerinde satış sayısına ulaştı. Bir kaç bölüm olarak beyazperdeye de aktarılan kitap halen satış sayısını günden güne artıyor, şimdilik listede beşinci sırada.

Mormon Kitabı 120 milyon
Başka bir dinsel kitap ise ABD’de hakim bir inanç olan Mormon Tarikatı ile ilgili. Özellikle ABD’nin Orta bölgesi olan Utah, Wyoming, Oklohama gibi eyaletlerinde yaygın olan Mormon inancının anlatıldığı; Mormon Kitabı: Yüce İsa’nın Diğer Vasiyeti/ The Book of Mormon; Another Testament of Jesus Christ adlı kitap yayımlandığı 1830’dan beri 120 milyondan fazla kopya satmış. Kitabın yazarı ise 1805 doğumlu ve inananları tarafından peygamber olarak nitelenen Joseph Smith, Jr.

On Küçük Zenci 100 milyon sattı
Listede yedinci sırada yer alan Agatha Christie’nin Türkçeye On Küçük Zenci adıyla çevrilmiş olan kitabının orjinal adı And Then There Were None toplamda 100 milyon kopyalık satış sayısına ulaşmış. Birçok kez sinema ve televizyon dizilerine uyarlanan kitap aynı zamanda birçok filme de esin kaynağı olmuştu.

Harry Potter rekordan rekora koşuyor
J.K.Rowling’in 1997 yılında bastığı Harry Potter serisinin ilk kitabı olan Harry Potter ve Felsefe Taşı/ Harry Potter and Philosoher’s Stone 107 milyon kopyaya ulaşmış. Fantastik türün en başarılı kitaplarından sayılan Harry Potter serisinin diğer kitapları ise ilkinin başarısına ulaşamasa da dünya da en çok satanlar listesinde yer alıyor; Harry Potter ve Melez Prens (6.kitap, 2005) 65 milyon kopya, Harry Potter ve Sırlar Odası (2.kitap, 1999) 60 milyon kopya, Harry Potter ve Ateş Kadehi (4.kitap, 2000) 55 milyon kopya, Harry Potter ve Zümrüdüanka Yoldaşlığı (5.kitap, 2003) 55 milyon kopya, Harry Potter ve Azkaban Tutsağı (3.kitap, 1999) 55 milyon kopya.

Da Vinci’nin Şifresi 80 milyon
Kiliseyle başı derde girse de Dan Brown’un Da Vinci’nin Şifresi/ The Da Vinci Code adlı kitabı 80 milyon kopya ile hiç zorlanmadan listeye giriyor. 2003 yılında basıldığı andan itibaren tüm dünyadaki Hristiyan muhafazakârların hışmına uğrayan kitap satış sayısına bakıldığında bu eleştirilerden olumsuz etkilenmemiş görünüyor.

Salinger’ın tek romanı 61 milyon sattı
Çok satanlar listesinde Türkçeye Çavdar Tarlasında Çocuklar ve Gönülçelen isimleri ile iki farklı şekilde çevrilmiş olan The Catcher in the Rye orjinal adlı kitap 1951 yılında basılmış. Bugüne kadar 61 milyonun üzerinde bir satış sayısına ulaşan kitabı asıl ilginç kılan Salinger’in ilk ve tek romanı olması. Yazarın gençlik yıllarını konu alan roman özellikle nitelikli edebiyat okurlarınca kült eserler arasında gösteriliyor.

Not:Taraf Gazetesi ve www.nethaber.com'dan alıntıdır.
İnanma, ceketim inanma
Kuşların söylediklerine;
Benim mahrem-i esrarım sensin.

İnanma, kuşlar bu yalanı
Her bahar söyler.
İnanma ceketim, inanma!

Çevrimdışı Ectoras

• **
  • 167
  • Düşsever...
    • Profili Görüntüle
Ynt: Tüm Zamanların En Çok Satan Kitapları
« Yanıtla #1 : 06 Ekim 2010, 22:36:22 »
İncil ve Kuran-ı Kerim dini boyutlu eserler,Kızıl kitap rejim ve siyasi konulu bir eser,sözlük zaten sözlük,eee Lotr en çok satan edebi eser...Mutlu oldum.
İnanma, ceketim inanma
Kuşların söylediklerine;

İnanma, kuşlar bu yalanı
Her bahar söyler.
İnanma ceketim, inanma!

Çevrimdışı Fırtınakıran

• *
  • 8351
  • Unique Ravenclaw
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #2 : 06 Ekim 2010, 23:00:56 »
Alıntı
4. Çok gerekli değilse ardarda mesaj atmayınız (flood yapmayınız). Değiştir butonunu kullanınız. Bunun ısrarla süistimali halinde ceza uygulanır.

O 2.mesajı ilk mesajın altına eklemeniz gerekiyor bu durumda. Kişisel yorumunuzu floot yaparak değil, aynı mesajın içerisinde kullanmanız gerekirdi.

Çevrimdışı Ectoras

• **
  • 167
  • Düşsever...
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #3 : 06 Ekim 2010, 23:16:27 »
Ama orda tamamen farklı bir haber var ben bilerek yazmadım aynı başlığa hem bu durumun ne kötülüğü var ki ben ikinci mesajda görüşümü bildiriyorum,ama illa böyle yapın dersenizde yaparım,ne de olsa buranın kanunları var!!!
İnanma, ceketim inanma
Kuşların söylediklerine;

İnanma, kuşlar bu yalanı
Her bahar söyler.
İnanma ceketim, inanma!

Çevrimdışı Fırtınakıran

• *
  • 8351
  • Unique Ravenclaw
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #4 : 06 Ekim 2010, 23:26:31 »
Ama orda tamamen farklı bir haber var ben bilerek yazmadım aynı başlığa hem bu durumun ne kötülüğü var ki ben ikinci mesajda görüşümü bildiriyorum,ama illa böyle yapın dersenizde yaparım,ne de olsa buranın kanunları var!!!

Mesajın sonundaki 3 adet ünlem işaretini gereksiz bulmakla birlikte, evet buranın kuralları var. İlk mesajımda dedim ki:

"Kişisel yorumunuzu floot yaparak değil, aynı mesajın içerisinde kullanmanız gerekirdi."

Yorumunuz olduğunun bende farkındayım ve alakasız değil konuyla. Konu üzerinden bir yorum yapmışsınız, bu durumda aynı mesajda belirtilmeliler. Floot konusunda oldukça hassasız, bunu pek çok konuda görebilirsiniz.

Sonuç olarak, evet mesajı değiştirmeniz gerekiyor. Bakın, ben ne kadar sakinim değil mi?

Çevrimdışı Ectoras

• **
  • 167
  • Düşsever...
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #5 : 06 Ekim 2010, 23:35:25 »
Bir yönetici elbette sakin olmalı...Heleki böylesine hassas konularda.3 ünlem evet düşünüyorumda geçmişten gelen bir garezi yansıtmışım rahatsızlık verdiysem affola...Böylesine kurallar olan başka bir forum ortamında bulunmadığım için bazı şeyler garip geliyor,çabuk alışmam dileğiyle.
İnanma, ceketim inanma
Kuşların söylediklerine;

İnanma, kuşlar bu yalanı
Her bahar söyler.
İnanma ceketim, inanma!

Çevrimdışı magicalbronze

• *
  • 4075
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #6 : 07 Ekim 2010, 10:32:36 »
Yüzüklerin Efendisi için 1954 yılındaki basımından sonra 150 milyonun üzerinde satıldı demişler. Hemen sonrasında gelen bir diğer fantastik seri Harry Potter içinse sadece ilk kitabı kaale alarak 107 milyon rakamına ulaştı demişler.

Peki Yüzüklerin Efendisi üçleme olarak mı alınmış yoksa sadece Yüzük Kardeşliği baz alınarak mı dile getirilmiş. Toplamda 6 kitap olarak bakarsak ne olacak? Eğer öyleyse seri olan kitapların total rakamının resmi olarak alınması ve sıralamanın buna göre yapılması gerekir ki hiç beklemediğimiz serilerde belki bu şekilde listeye dâhil olabilir.

Ayrıca Taraf Gazetesi bu bilgileri nereye göre almış? Herhalde kendi araştırması değil. Bence "Şuradan alınan bilgiye göre..." gibisinden bir ayrıntı ekleyerek bu konuyu daha fazla araştırmak isteyenlere yol açması gerekiyordu.

Hoş amaç sadece haber olsun köşe dolsun ise o ayrı.

Her şeye rağmen Yüzüklerin Efendisi'ni orada görmek oldukça sevindirici!
"Her neyse sahip olunan, doğar ve ölür.
Bu nefsi müziğin içinde sıkışmış herkes
İhmal eder ölümsüz aklın harikalarını."
- William Butler Yeats, "Sailing to Byzantium "