Kayıt Ol

Türk Mitolojisi - Oğuz Kağan

Çevrimdışı OZ

• 401
  • Rom: 5
  • Melanj
    • Profili Görüntüle
    • http://bortubocekgaleri.com/
Ynt: Türk Mitolojisi - Oğuz Kağan
« Yanıtla #15 : 13 Ağustos 2012, 22:02:33 »
Tartışmaya girmeyeceğim fakat, akademik bir isimden çizimler aktarmak istiyorum. Belki de çoğu ilk defa çizilmiştir. http://fatalayer.deviantart.com/gallery/?catpath=/
"Rebellions are built on hope"

Çevrimdışı Thomasward

• **
  • 352
  • Rom: 1
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #16 : 15 Ağustos 2012, 16:04:33 »
Benim onları alabilmem yakın zamanda pek  mümkün gözükmüyor hızlı davranmam lazım.

Çevrimdışı mbdincaslan

• **
  • 277
  • Rom: 9
    • Profili Görüntüle
    • Baatırdın Sözü
« Yanıtla #17 : 13 Ekim 2012, 03:23:56 »
Oğuz Kağan'ın bir mit olarak kökeni üzerine, bir kaç laf edeyim.

Mitoloji, daha önce başka yerlerde de açıklamıştım, bir halkın, "çevre"nin etki ve sınırlayıcılığında, varoluşu açıklama, ona sebepler atfetme arayışıdır. Uzun uzun aynı açıklamayı burada da yapmayayım, gerek yok. Ancak şunu söyleyelim ki, bir "açıklama" yapılacaksa, eski zamanlarda, bir alegoriye ya da sembole ihtiyaç duyuluyordu. Kişileştirme, sembolleştirme, gayet yaygındı.

Bu açıdan baktığımızda, Oğuz Kağan, bir semboldür, kişileştirmedir. Dağınık yaşayan, kendilerine "Oğuz" (Oğuz kelimesinin etimolojik evrimine dair iki teori var. Birincisi, "OKZ" kelimesinden türediğidir ki, eski Türkçe "-z" bir çoğul ekiydi [ben=> biz örneğinde olduğu gibi] ve Okz "oklar", yani "boylar" manasına geliyordu. İkincisi, öküz kelimesiyle aynı olduğu teorisidir ki, ben bunu destekliyorum. Eski Türklerde hayvan isimleri gayet yaygın kullanılırdı. Ki, öküz kelimesi de esasında OKZ kelimesinden türemiş olabilir, ok=çıkıntı olarak alırsak.) diyen Türk grupları, birleşip, 24 boydan oluşan siyasi olmasa da, içtimai bir konfederasyon oluşturduklarında, böyle bir mit yarattılar. (Ki tarihsel seyirde Oğuzlar dokuz-Oğuz gibi hep sayı içeren isimler taşımışlardır. Buna göre diyebiliriz ki, Oğuzlar, yeni boyların eklenmesiyle sürekli genişleyen bir birlikti. Sonunda 24 boy, asgari müşterek içeren, içinde görece homojen, dışında "diğerlerinden farklı" bir grup oluşturdular ve biz bunlara bu tarihten sonra, Oğuz dedik.)

Buna göre Oğuz Kağan, tarihte yaşamış bir figür değil, bir kahraman imgesi ya da "fikri" üzerine kurgulanarak, Oğuzların geçmişini açıklayan alegorik bir metindir.

Ek olarak, bu bahsettiğim "kahraman imgesi", köklerini Alpamış'tan alır. Alpamış destanı, Türkler'in bildiğim kadarıyla ilk destanıdır ve diyebilirim ki, bütün diğer destanlarımız, Alpamış'tan izler taşır. Bu benzerliklerle ilgili yapacağım bir derlemeyi bir gün "Alpamış Destanı" başlığıyla buraya aktarırım belki.
"Onen i-estel edain, ú-chebin estel anim"

Çevrimdışı Malkavian

• 2152
  • Rom: 57
  • I was lost in the pages of a book full of death..
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #18 : 13 Ekim 2012, 10:17:14 »
Ben de bu konuyu son birkaç aydır araştırıyorum.  Bir teori de şuna dayanıyor. Türklerin hepsi iki isimliydi. Birincisi doğduğunda verilen isim ve ikincisi de kendini kanıtladığında aldığı isim. Bu yüzden Mete Han olduğuna inananların sayısı hiç de az değil. Ki buna ben de dahilim.

Örn: Ayakları öküz ayağı gibi kuvvetli; beli kurt beli gibi ince; omuzları samur omuzu gibi geniş; göğsü ayı vücudu gibi iri idi.

Sizin kelime köklerine dair verdiğiniz bilgiden yola çıkarsak eğer Türklerde de yaygın olduğu üzere zaten o kişiyi tanımlamada kullanılan hayvan isimlerinden birini almış olması hiç de yadırganmaz. Ayrıca Oğuz Kağan destanının orjinal metninde karşımıza çıkan birçok coğrafik yer ve kişi isimleri de Mete Han döneminin olayları ile örtüşüyor. Tabi ki destan çok abartılmış durumda ama hayal gücünden arındırıldığı zaman benzerlikler çok bariz ortaya çıkıyor.

Örneğin Oğuz Kağan destanında sayılamayacak kadar çok cücelerin istilasından bahseder destan gereği bu oldukça abartılmıştır. Ben bunların kısa boylu ve o zamanlar bile nüfusu diğer devletlere göre oldukça fazla olan Çinliler olduğuna inanıyorum. Dediğim gibi hayal gücünden arındırınca gerçekle oldukça fazla örtüşen kısımları mevcut.

Ayrıca bu ulusun saldırılarını durdurmak adına demirden bir sur ören Oğuz Kağan'ın anlatılması Çin Seddine gönderme midir hala bu konuyu araştırmaktayım.

Çevrimdışı Maedhros

• **
  • 200
  • Rom: 2
  • hmm akraba katli mi? bayılırım!
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #19 : 16 Ekim 2012, 00:25:34 »
Ben bunların kısa boylu ve o zamanlar bile nüfusu diğer devletlere göre oldukça fazla olan Çinliler olduğuna inanıyorum.

Bence inancında büyük oranda haklısın. Zira bir süre önce yaşadığım şehri gezmeye gelen bir turist kafilesi vardı ve boyları -istisnalar hariç- belirgin derecede kısaydı. O dönemler şehirsel yaşamın kalitesinin düşük olduğu düşünülürse Çinliler'in daha da kısa olduğu varsayılabilir. O zaman da Tolkien'in cüceleri aslında Yahudiler'den değil de Çinliler'den esinlenerek yarattığı da rahatlıkla söylenebilir. Şakaydı.

Ben de bir şeyler söylemek istiyorum. Öncelikle belki bu fantastik foruma göre biraz dinsel kaçabilir fakat Kur-an'da her ulusa bir peygamber yollandığı söyleniyor. Bence Türkler'in efsanelerindeki baskın karakterlerin (Mete Han, Oğuz Kağan, belki de Kürşat) Tanrı'nın insanlara gönderdiği bir elçi olma ihtimali yüksek. Zira bana kalırsa Türkler'in gökteki bir Tanrı'ya tapmaları, toplumsal yaşamın, dönemin koşullarına göre çok üst düzeyde olması, halklar arasında belli törelerin ve insanların yararına olan sosyal kanunların yaygın olması tesadüf olamaz. Tabi belirttiğim gibi bu benim düşüncem. Belki de destanlarda bahsetmeyen fakat yaşamış önemli bir şahsiyet bu yüce ulusa zamanında doğru yolu göstermiştir.
"O çılgınlık anında Iluvatar üzerine ant içtik kardeşim.
Eğer sözümüzden dönersek Sonsuz Karanlığı çağırmış olacağız.
Ve söyle bana, o zaman bizi kim kurtaracak?"

Çevrimdışı Lotrist

• *
  • 20
  • Rom: 0
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #20 : 05 Şubat 2013, 01:21:01 »
Türk mitolojisi incelendiğinde tüm diğer mitolojilerden baskınlık olarak öne çıkar aslında. Gerçek olabilitesi belli bir yere kadar bulunun Türk mitolojileri okurken insanı asla sıkmaz aksine her satırını merak ettirir ve insanda daha da bi okuma hissi uyanır. Tabii bunların içinde de belli başlı hikayeler vardır ve bunların başlıcalarından biri de Oğuz Kağan destanıdır. Mutlaka okunması gereken bir metin olduğunu düşünüyorum. Tek solukta bitiriyor insan başlayınca zaten Türk mitolojisine.
"İnsan, üretmeden tüketen tek yaratıktır."

Çevrimdışı mbdincaslan

• **
  • 277
  • Rom: 9
    • Profili Görüntüle
    • Baatırdın Sözü
« Yanıtla #21 : 23 Haziran 2013, 20:49:15 »
http://www.kayiprihtim.org/portal/inceleme/oguz-kagan-efsanesi-uzerine/

burada biraz değindim Oğuz Kağan efsanesine...
"Onen i-estel edain, ú-chebin estel anim"

Çevrimdışı Müstehzi

• *
  • 38
  • Rom: 2
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #22 : 29 Şubat 2016, 23:49:03 »
Oğuz Kağan hakkında internette yaptığım araştırmalarda hep bu konudaki gibi yahut buna benzer yazılara denk geliyorum. Ya da "Türk Mitolojisi Sözlüğü" gibi sıkıcı bir alanda buluyorum kendimi.

Oğuz Kağan'ın merkezinde olduğu, Türk Mitolojisi'nde bulunan canavar ve kahramanlara yer vereceğim uzun soluklu bir öykü yazma planım var. Ancak bu öykü için tutup da iki ciltlik kitaplar okumaya üşeniyorum. Nihayetinde giriştiğim yazı derin bir ciddiyeti olan iş yerine, kendimi tatmin etmek için yazacağım bir yazı olacak. Bu sebeple kolayca üstesinden gelebileceğim(hacimce göz korkutmayacak, fazla zaman kaybettirmeyecek) ve beni Türk Mitolojisi hakkında bilgi sahibi kılabilecek (kurgu da olabilir) eserler biliyorsanız paylaşmanızı rica ediyorum. 
“Olduğum şeyle olmadığım şey arasında, hayal ettiğim şeyle hayatın beni yaptığı şey arasında bir boşluğum.”
- Fernando Pessoa

• *
  • 23
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #23 : 05 Mart 2016, 13:21:09 »
Türk mitolojisi dediğimiz şey elbette geniş ve kapsamlı bir mitolojidir. Altay dağlarından Doğu Avrupa'ya kadar yayılmış olan Türk halklarının mitolojisidir. Ancak ülkemiz zihniyeti pek bu tür bir mitolojinin yakından tanınmasına izin vermiyor. Öyle ki hala "Türkler İslam dinini Gök Tanrı inancına çok yakın olduğu için seçti!" diyen tarih öğretmenleri yahut, daha kötüsü, İlyada'dan bahsederken "Bir kadın için 10 yıl boyunca savaşıyorlar! Biz de böyle bir şey olur mu hiç?" sığlığında edebiyat öğretmenlerinin bolca bulunmasından dolayı pek bir ilerleme kaydedemiyoruz. Yoksa Erlik'in Loki'den ya da Kızagan Han'ın Thor'dan "cool"lukta pek bir aşağı kalır tarafı yok bence.

Umarım bu iğrenç zihniyetin üstesinden gelmek bize nasip olur da bir gün biz de yabancı bir ülkede mitoloji konusu açıldığında "Kök Tengri mi? Ona bayılırım!" diyen yabancı ya da Facebook'ta Bögü Han'ın "Nomads" dizisinin son bölümünde öldürülmesine ağıt yakıp "Bögü Kağan'ın kırkı" şeklinde etkinlik daveti gönderen yerli arkadaşlarla karşılaşabiliriz.  

Bu arada daha yakından tanımak ve bilgi sahibi olmak için Türk Dil Kurumu yayınlarını takip etmenizi şiddetle öneririm.
"biz bülbül-i muhrik-dem-i gülzâr-ı firâkız
ateş kesilür geçse sabâ gülşenimizden"

Çevrimdışı cankutpotter

• 1233
  • Rom: 14
    • Profili Görüntüle
    • Büyülü Kale, Hayallerinizin adresi.
« Yanıtla #24 : 15 Mayıs 2016, 12:30:47 »
Oğuz Kağan destanını hep kısa kısa metinler halinde okudum, bu destanların uzun formatlı versiyonları var mı acaba? Yani sadece Oğuz Kağan'dan bahsetmiyorum, diğerleri için de soruyorum.
İnsan, hayalleriyle vardır.

• *
  • 1
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #25 : 21 Haziran 2016, 21:04:09 »
Türklerin tarih boyunca göçebe değildi ki.İlk türkler göçebeydi.Yoksa o hükümdarlıklar nasıl kurulacaktı?Yeterli araştırma yok...

Bahaeddin Ögel in kitabının fiyatı bana tuzlu geliyor.Yazık oldu.