Kayıt Ol

Unutulmuş Diyarlar

Çevrimdışı Herr Mannelig

• 924
  • Rom: 17
    • Profili Görüntüle
Unutulmuş Diyarlar
« : 07 Şubat 2008, 11:41:02 »
Ejderha Mızrağı ile birlikte kült fantastik seriler içinde tartışmasız en çok ilgi göreni Unutulmuş Diyarlardır. Şişirilmiş drow korucusu Drizzt Do Urden, hırslı yarı elf Arilyn Moonblade, aptal rolu yapan arpçı Danilo Thann, ileride tanrı olup dünyanın düzenini değiştirecek Cyric, Kelemvor, Midnight gibi karakterlerle okuyucuları kendine bağlamış bir seri. En çok bilineni Drizzt'in geçtiği kitaplar ancak ben en zayıf kitaplar olarak da bunları görürüm. Faerun çok büyük bir kıta, barındırdığı tanrılar ve her şehirin hiyerarşisini oluşturmak özellikle frp campaign settings için zor olmuştur. Ed Greenwood'a çok şey borçluyuz.

Buyrun size FrpNet'in önerdiği okuma sırası:

Kara Elf Üçlemesi (Anayurt, Sürgün, Göç)

Buzyeli Vadisi Üçlemesi (Kristal Parçası, Gümüş Damarları, Buçukluğun Mücevheri)

Drizzt Do Urden'in Maceraları Serisi (Miras, Yıldızsız Gece, Karanlığın Kuşatması, Şafağa Geçit)

Karanlığın Yolları Serisi (Sessiz Kılıç, Dünyanın Omurgası, Kristalin Hizmetkarı, Kılıçlar Denizi)

Avcının Kılıçları Serisi (1000 ork)

Avatar Üçlemesi (Karanlıkvadi, Tantras, Derinsu)

Tanrılar Serisi (Yalanlar Prensi)

Krallar ve Danışmanlar Serisi (Büyücüavcısı, Selgeçidi, Büyücüsavaşı)

Yıldızışığı ve Gölgeler Serisi (Drow Kızı, Karmaşık Ağlar, Rüzgar Yolcusu)

Şarkılar ve Kılıçlar Serisi (Elfgölgesi, Elfşarkısı, Gümüşgölgeler, Dikenhisar)

Örümcek Kraliçe'nin Savaşı Serisi (Dağılma, Ayaklanma)

Ruhban Serisi (İlahi)

Elminster Serisi (Bir Büyücü Yaratmak, Myth Drannor'da, Elminster'in Cezbedilişi)

Evet arkadaşlar önerilen bu. Ancak çoğu seri birbirinden bağımsız. Kara elf'ten (süper bir seriydi ancak gerisi yalan özellikle Buzyeli Vadisi) Avcının Kılıçlarına kadar bağlantılı mesela. Benim size önerim önce Avatar Üçlemesi ve Yalanlar Prensi'ni okumanız çünkü bu kitaplarda UD'de tanrıları ve UD hiyerarşisini anlatıyor UD hakkında bilginiz oluyor özellikle Fr'da dm'lik yapacaksanız mutlaka okuyun. Mesela Avatar(benim favorimdir ama çevirisi çok kötü)dan sonra Yalanlar Prensi ardından krallar ve danışmanlar ardından şarkılar ve kılıçlar falan okunup sonra drizzt'e yani kara elfe falan başlanabilir.
Contraataques muy rabiosos, deberemos resistir; Ay Carmela!

Çevrimdışı Nefertari

• 1517
  • Rom: 6
  • Bla bla böö
    • Profili Görüntüle
Ynt: Unutulmuş Diyarlar
« Yanıtla #1 : 07 Şubat 2008, 15:38:42 »
okuduğum serilerden biri..Evet Karaelf üçlemesi güzeldi..Hele anayurt..Buzyeliyi bende pek beğenmedim..Daha başındayım serini ben :D

Çevrimdışı DarLy OpuS

• 2766
  • Rom: 35
  • Dansımız Marşandiz
    • Profili Görüntüle
    • Uykusuzluk Kulesi
« Yanıtla #2 : 07 Şubat 2008, 16:16:01 »
Buçukluğun Mücevheri'ndeyim.. Em'in yanında biraz sönük kalsada hoş bir evren diye düşünüyorum. Drizzt'i biraz bayağı buluyorum açıkçası.. Elinde pala kesiyor biçiyor.. İyi güzelde abicim keserken aynı zamanda -üzülüyor-. Ama genede kesiyor.. Kesmediği şey yok gibi..  ;D Hatta ileriki kitaplarda bir tanrının kolunu da kesiyormuş.. Ne diyeyim, kasap gibi eleman.. Ama kişiliği oldukça üst düzeyde..  ;D

Çevrimdışı Herr Mannelig

• 924
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #3 : 08 Şubat 2008, 15:02:16 »
Abi sen bide 1000 ork'u oku var ya tiksinirsin artık Drizzt'ten. Anayurttaki Drizzt'i özlüyorum valla. Campaign Settings'i okumanızı öneriyorum frp ile ilgiliyseniz. Faerun her diyardan daha iyi oturtulmuş bir diyar ama kitaplarda, serilerde bu çok iyi yansıtılamamış ne yazık ki.

Çevrimdışı GreenEye

• *
  • 13
  • Rom: 0
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #4 : 07 Nisan 2008, 17:29:05 »
Ben ilk Karaelf Üçlemesi'nin ilk kitabı Anayurt'u 2 defa okudum yani o derece beğendim. Sürgün de harikaydı. O seride Göç'ün bazı kısımları bana sıkıcı gelmişti açıkçası. Sürekli aynı şeyi tekrarlayıp duruyordu. Buzyeli Vadisi en kötüsüydü seri olarak.. Ama Drizzt Do'Urden'in Maceraları serisinin ilk iki kitabını okudum, bayağı bir hoşuma gitti, gerisini okuyamadım. Öğrendiğim kadarıyla Drizzt oldukça bi tarafından ballı bi hale gelip herkesi öldürüyormuş :D Yani yazar abartmasaymış keşke, sonuçta Drizzt'in de bi sınırı var..  :-\

Çevrimdışı Berke

• **
  • 124
  • Rom: 1
  • Rock'n Roll ...
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #5 : 28 Nisan 2008, 18:18:24 »
Off Aydın'da bir türlü bulamıyorum bu kitapları.Hiçbir serinin hiçbir kitabını bulamadım.Galiba izmir'e gitmem gerekicek.Ya bir seri için iki saat yol çekilmez.Ama bu seri için ben gideerim :D

Çevrimdışı dark_life

• *
  • 20
  • Rom: 0
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #6 : 05 Mayıs 2008, 22:12:20 »
karaelf üçlemesi karaelf üçlemesi müthişti ya içlerinde beni en çok etkileyenei "okumaya devam" dedirttirendi

Çevrimdışı DarLy OpuS

• 2766
  • Dansımız Marşandiz
    • Profili Görüntüle
    • Uykusuzluk Kulesi
« Yanıtla #7 : 12 Mayıs 2008, 19:44:12 »
Kara Elf serisinden aldığım keyfi şimdiye kadar okuduğum hiç bir Ud kitabından alamadım. :(

Çevrimdışı Nefertari

• 1517
  • Rom: 6
  • Bla bla böö
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #8 : 12 Mayıs 2008, 20:11:38 »
Kara Elf serisinden aldığım keyfi şimdiye kadar okuduğum hiç bir Ud kitabından alamadım. :(

aynen ya hatta ve hatta anayurttan aldığım keyfi diğer kitaplarda alamadım..O kitap bambaşka ya :D

Çevrimdışı DarLy OpuS

• 2766
  • Dansımız Marşandiz
    • Profili Görüntüle
    • Uykusuzluk Kulesi
« Yanıtla #9 : 13 Mayıs 2008, 01:28:10 »
aynen ya hatta ve hatta anayurttan aldığım keyfi diğer kitaplarda alamadım..O kitap bambaşka ya :D

Evler arasındaki savaşlar, yıkılan evler, örümcek kraliçe.. Çok güzeldi yaa ilk kitap.. Yakın zamanda tekrar okuyayım bari. :P

Çevrimdışı Herr Mannelig

• 924
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #10 : 26 Mayıs 2008, 18:46:59 »

valla o konuda benim favorim Avatar üçlemesi ve beraberinden gelen Yalanlar Prensi...

Çevrimdışı DarLy OpuS

• 2766
  • Dansımız Marşandiz
    • Profili Görüntüle
    • Uykusuzluk Kulesi
« Yanıtla #11 : 26 Mayıs 2008, 19:51:08 »
Ejderha Mızrağı'ndan eksiklerimi tamamlayıp, Ravenloft'u bitirdiğimde seriye geri döneceğimi duyurmaktan mutluluk duyarım! :)

Çevrimdışı Anita

• **
  • 156
  • Rom: 1
  • Milamber
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #12 : 02 Haziran 2008, 21:54:00 »
Kesinlikle Kara Elf Üçlemesi diyorum oradaki Drizzt bambaşkaydı bence.Buzyeli Vadisi Üçlemesi bence biraz sönük olmuş ilk seriye göre.

valthonis

« Yanıtla #13 : 07 Haziran 2008, 02:18:26 »
Drizzt kitapları zaten kendini bir şekilde okutuyor.Avatar üçlemesini yabana atmayın bence.Sırf Cyric için okunur kitaplardır.Her kitapta heyecan artar.Yalanlar prensi ud nin tavan yaptığı kitaplardandır.Kötü tarafı şudur ki her kitapta artar dedik ya heyecan ,birinci kitapta 0 heyecan vardır :D -bence tabiki-

Çevrimdışı Herr Mannelig

• 924
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #14 : 07 Haziran 2008, 12:50:13 »
Çevirisi baya kötü ama Avatar'ın. Ama katılıyorum yabana atılcak bir seri değil, hatta aksine ud'yi algılama açısından yararlı bile. Bir de ilk kitapta Cyric'i olduğundan farklı göstermişler; robin hood gibi bişeydi yani :D