Kayıt Ol

Cesur Yeni Dünya - Aldous Huxley

Çevrimdışı Fırtınakıran

• *
  • 8351
  • Rom: 1
  • Unique Ravenclaw
    • Profili Görüntüle
Ynt: Cesur Yeni Dünya - Aldous Huxley
« Yanıtla #15 : 10 Temmuz 2015, 17:29:35 »
Cesur Yeni Dünya'nın yazımından 30 yıl sonra Aldous Huxley geriye dönüp bir bakış atar ve Cesur Yeni Dünyayı Ziyaret'i yazar. O 30 senede eseri fenomen olmuş, yere göğe sığdırılamaz hale gelmiştir bile.

Ziyaret, Huxley'nin kendi eserini değerlendirmesidir. Neyi nasıl düşündüğünü, neleri eklese daha iyi olacağını ya da yazdıklarından hangilerinin çok da yerinde olduğuna dair düşünceleri. Ama dahası da var. Mesela, eserini 1984 ile karşılaştırdığı bir kısım var ki, bugün 1984 ve Cesur Yeni Dünya capslerinin kökeni bu bölüme dayanır.

Özet: Huxley kendi eserine inceleme yazıyor, bu sırada çağının en donanımlı adamlarından birinden bir sürü şey öğreniyoruz. Ufuk açıcı, gelişime açık kişiler için eşsiz bir lezzettir.

Çevrimdışı azizhayri

• 581
  • Rom: 1
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #16 : 10 Temmuz 2015, 17:33:07 »
Teşekkür ederim; Bulmaya çalışacağım...
"İnsanlığın en büyük trajedilerinden biri ahlakın din tarafından ele geçirilmesidir." Sir Arthur Charles Clark

Çevrimdışı Denaro Forbin

• 2114
  • Rom: 54
    • Profili Görüntüle
    • Bilimkurgu Kulübü
« Yanıtla #17 : 10 Temmuz 2015, 17:34:11 »
Alıntı
Uyarı: Siz mesajınızı yazarken yeni bir mesaj daha gönderildi. İsterseniz gönderilen mesajı okuyun.

Hazal abla benden önce yazmış, benzer şeyler yazacaktım. Buna rağmen, Cesur Yeni Dünyayı Ziyaret'i henüz okumuş biri değilim. Ama neyse ki çok zor bulunan bu eseri buldum cevizden ve yapılma bir sandığın içinde saklıyorum. Kısa bir süre sonra okuycağım inşallah.

Çevrimdışı KimseninBiri

• *
  • 16
  • Rom: 0
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #18 : 08 Kasım 2015, 01:02:44 »
Cesur Yeni Dünya ve Fahrenheit 451 bu türde okuduğum en iyi yabancı kitaplar olmakla beraber Cesur Yeni Dünya aynı zamanda okuduğum en iyi kitapdır. Çoğunuz okumuştur ama Zülfü Livaneli'nin Son Ada adlı kitabı da çok güzeldir.

1984'üde okudum ama bana o kadar etkileyici gelmedi. Belki çok övüldüğünü duyduğum içindir veya Aldous Huxley'in fikirlerini daha doğru bulduğum içindir.

Çevrimdışı Cellophane

• **
  • 144
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #19 : 30 Kasım 2015, 17:33:29 »
Yeni baskısını aldım bugün. Kapak cidden çok güzel olmuş, bayağı hoş. Eski baskıyla paralel götürmeye çalışacağım, çeviride bir şeyler değişmiş mi diye. Bir de önsözü İhsan abi çevirmiş, haberiniz ola. :)
I tumbled down on my knees
Fill the mouth with snow

The way it melts
I wish to melt into you

Çevrimdışı mit

• *
  • 5536
  • Rom: 96
  • Kronik Anakronik
    • Profili Görüntüle
    • Yorgun Savaşçı'nın Günlüğü
« Yanıtla #20 : 30 Kasım 2015, 17:40:57 »
Ben çevirdim! Beeeeeeeeen!! Öhöm...

Karşılaştırmasını görmek benim de hoşuma gider. Merak ediyorum nelerin değiştiğini :)
Jackal knows who you are,
Jackal knows where you are.
Try to hide if you dare.
Do your best, i don't care.

Çevrimdışı Bozhermes

• **
  • 94
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #21 : 05 Aralık 2015, 18:31:33 »
Cesur Yeni Dünya, diğerlerine göre bence daha serttir. Neden derseniz, diğerlerinde zaten karanlık karanlıktır, karamsarlık vardır, en azından bir tür dürüstlük vardır. Ama bu eserde balın içine zehir katılmıştır ve fark etmeden sinsice zehirler sizi.

Çevrimdışı mizmirli

• *
  • 16
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #22 : 09 Şubat 2016, 16:24:19 »
Cesur yeni dünyayı bitireli 1 hafta oluyor. Daha önce okumadığıma şaşırıyorum. Her yerde adını duydum her yerde bahsi geçiyordu. Bugün okurum yarın okurum diye hep kalmıştı. En sonunda ithaki baskısını aldım ve ilk göze çarpan etkileyici kapak tasarımıydı. Konu ise mükemmeldi. Her yerde konuşulmasına hak verdim. Dikkatimi çeken ise ister alfa olsun ister beta olsun ya da yabaniler topluluğu olsun bireylerden sisteme sıkı sıkı bağlananlar çoğunlukta olmasına rağmen istisnalar çıkıyordu. İşte bu hikaye istisnaların hikayesiydi.
Keşke toplum olarak istisna bireylerimizi biraz dinleyebilseydik. Belki insanoğlu daha düzgün ve daha refah bir sisteme sahip olurdu. Fakat biz çoğunluğun devimine uyan çarklar benzeri yapımız sayesinde katı sistemler oluşturduk. Bu katı sistemler bazılarımızı ezdi ve yok etti. İşte benim için cesur yeni dünya da bunu gösteren bir eserdi. 

Çevrimdışı gzhn54

• *
  • 16
  • Rom: -2
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #23 : 10 Şubat 2016, 10:09:00 »
Çok abartı kitaplar. Sürekli saçma betimlemeler. Olay yok adam gibi.

İyi distopyada olay olur. Açlık Oyunları, Kızıl Yükseliş bunları okuyun.

Çevrimdışı mit

• *
  • 5536
  • Kronik Anakronik
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #24 : 10 Şubat 2016, 10:46:06 »
çok abartı kitaplar
sürekli saçma betimlemeler
olay yok afdam gibi
iyi distopyada olay olur
açlık oyunları kızıl yükseliş bunları okuyun hoşlar

Öncelikle forumumuza hoş geldiniz. Sizi ilk olarak şuraya alalım: Rıhtım Kanunları

Mesajlarınızı yazarken lütfen Türkçe imla kurallarına özen gösterin. Cümlelere büyük harfle başlayın, noktalama işaretlerini gerektiği gibi kullanın.

İkincisi kitabı beğenmemiş olabilirsiniz, bunu belirtmek en doğal hakkınız. Ama bunu yaparken diğer okurları rencide etmeyin. "Hoşlar" gibi bir ifade kullanmanıza bir anlam veremedim doğrusu. Bir daha tekrarlamamanız önemle rica olunur.

Son olarak yorum yaptığınız kitabın 1932'de yazıldığını, 85 yıl sonra okuyup da onu "basit" olarak addetmenin yersiz olduğunu belirtmek isterim. Ayrıca Açlık Oyunları ve Kızıl Yükseliş gibi eserler distopya değil, genç-yetişkin türündeki bilimkurgulardır. Kıyaslamak yersiz.

Hem buradaki hem de diğer başlıklardaki mesajlarınız düzenlendi. Lütfen bu uyarıyı ciddiye alın ve tekrarından kaçının. Aksi takdirde siz banlamak zorunda kalacağız. İyi forumlar...
Try to hide if you dare.

Çevrimdışı gzhn54

• *
  • 16
  • Rom: -2
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #25 : 10 Şubat 2016, 10:56:29 »
Okudum kuralları. Dikkat edeceğim. Ama açlık oyunları ve kızıl yükseliş gayetde distopya. Hemde en iyilerinden.

Çevrimdışı mit

• *
  • 5536
  • Kronik Anakronik
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #26 : 10 Şubat 2016, 11:16:19 »
Okuduğunuz ve dikkate aldığınız için teşekkürler.

Şimdi, sizinle uzun uzun polemiğe girmek istemiyorum ama kısaca açıklamaya çalışayım. Klasik anlamda distopya bir insan, toplum ve medeniyet eleştirisidir. İyi distopyada aksiyon olur, macera olur diye bir kural yoktur.

Öte yandan Açlık Oyunları gibi seriler distopya sosuna bandırılmış, gençlere yönelik macera romanlarıdır. Distopya b kitaplarda amaç değil araçtır, sostur, arka plandaki bir etmendir. Bu kitaplar eğlendirmeyi amaçlar, eleştirmeyi değil. İyi birer kitap mıdır bunlar? Evet. Ama kendi kulvarında. İkisinin amacı farklı, onu anlatmaya çalışıyorum. Aynı kefede değerlendirilmeleri yanlış.
Try to hide if you dare.

Çevrimdışı muaet

• **
  • 215
  • Rom: 12
  • Carai an Ellisande!
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #27 : 10 Şubat 2016, 11:37:56 »
Troll kokusu aliyorum... Elf gözlerin neler görüyor Legolas?
“My father used to say that there are two kinds of people in the world,” Kaladin whispered, voice raspy. “He said there are those who take lives. And there are those who save lives. I used to think he was wrong. I thought there was a third group. People who killed in order to save.” He shook his head. “I was a fool. There is a third group, a big one, but it isn’t what I thought. The people who exist to be saved or to be killed…The victims. That’s all I am.”

Çevrimdışı Grayswandir

• 815
  • Rom: 14
  • You may have heard of me.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #28 : 10 Şubat 2016, 13:26:06 »
Huxley'nin, Orwell'in, Bradbury'nin kemikleri sızlıyor.
In the beginning the Universe was created.
This has made a lot of people very angry and been widely regarded as a bad move.

#hayır

Çevrimdışı Denaro Forbin

• 2114
  • Rom: 54
    • Profili Görüntüle
    • Bilimkurgu Kulübü
« Yanıtla #29 : 10 Şubat 2016, 16:45:08 »
Çok abartı kitaplar. Sürekli saçma betimlemeler. Olay yok adam gibi.

İyi distopyada olay olur. Açlık Oyunları, Kızıl Yükseliş bunları okuyun.

Kızıl Yükseliş'i bilmem, ama Açlık Oyunları'nı okumuş, izlemiş ve nispeten beğenmiş biriyim. Sert bir distopya olduğu da bir gerçek tabii. Ama bu eserleri sevmek, Huxley'nin distopyasına laf sokmayı gerektirmez. Cesur Yeni Dünya, konusu itibarıyla yazılmış en etkili distopyalardandır ve bir okurun bunun aksini iddia etmesi, onu bu gerçekten uzaklaştırmayacaktır.

Keşke Cesur Yeni Dünya'yı neden sevmediğine dair şöyle uzun ve güzel bir eleştiri yazsaydın, o zaman buradaki insanlardan alkış alırdın zira o kalitede bir eseri herkesin eleştirmeye cesareti olmaz. Böyle bir cümle kullanarak hem kendinin ne kadar marjinal olmayı amaçlayan bir okur olduğunu kanıtladın bize, hem de birçok kişiyi daha o saydığın kitaplardan tiksindirdin.

Ve emin ol, o saydığın kitapların yazarlarının bile "usta" kabul ettiği distopya yazarları vardır. Zamyatin, Huxley, Orwell, Bradbury, Ballard, ve Lem bunlardan yalnızca birkaçıdır.

Bundan sonraki hayatında cümlelerini daha iyi seçmen dileğiyle.