Kayıt Ol

Fahrenheit 451 - Ray Bradbury

Çevrimdışı Fırtınakıran

• *
  • 8351
  • Rom: 1
  • Unique Ravenclaw
    • Profili Görüntüle
Fahrenheit 451 - Ray Bradbury
« : 16 Şubat 2009, 18:11:45 »
Önce gazı boşaltırsınız her gün yaptığınız gibi, sonra alevleri püskürtürsünüz aynı umursamazlıkla. Kitaplar...Onlar okumak için değil, yakmak içindir.Bana inanmıyor musunz? O zaman gelin kendiniz bakın...

Guy Montag bir itfaiyecidir. Ama bu zamanda itfaiciler yanan evleri kurtarmak yerine,kitap yakarlar. Evler yangınlara ve alevler çok uzun zaman önce dayanıklılaştırılmıştır. Bir ev asla yanmaz burda ve dolayısıyle kimse bir kurtarıcı aramaz.

Bu itfaiyeci hiçbir şeyi soruglamayan bir adamdır,işini yapar sadece;yani kitap yakar.Kitap saklayanların korkulu rüyalarıdır onlar.Her gün bir kütüphane basılır ve cayır cayır yanar kitaplar.
Birgün 17 yaşında hayat dolu bir kızla tanışana dek bu işi yaptı Guy.Kız hep amcasını anlatır ona.Her gün aynı köşede karşlıarşırlar.Amcası çılgın bir adamdır.Sürekli hapse girip çıkarSuçları ise, otobanda hız yaparak keyfini çıkarmak yerine, yol kenarında çiçkleri izlemek için yavaş gitmesidir. Evet bu zaman böyle şeyler yasaktır. Siz aşırı hızdan birini öldürseniz, gülerek kaçarsınız sadece. Kimse peşinize bile düşmez.

Sakın kitapları okumayın! Okumak düşünmektir! Keyfinize bakın ve bu kitabı da ateşlere atın.Ya da bir itfaiyeci çağırın ve evinde kitap saklayan herkesi ispiyonlayın. Gaz boşlasın,alevler verilsin ve kitaplar yansın...

Guy Montag gibi gizli gizli iç cebinize kitaplar sıkıştırmayın... Çünkü insanlar, düşünerek var olurlar...

Dilim döndüğünce kitabı size kendi cümlelerimle tanımladıktan sonra şunu söyleyebilirm;türü bilim-kurgu. Ancak ben bilim-kurgu sevmeme rağmen bunda tek bilim-kurgu yanı gelcekte geçmesidir.İnanılmaz bir sorgulama yaptırıyor size. Ya bir gün biz de elimizden düşürmediklerimizi yakarsak?

Kitap künye bilgilerine ulaşmak için buraya tıklayabilirsiniz...

Çevrimdışı Amras Ringeril

• 2483
  • Rom: 0
    • Profili Görüntüle
Ynt: Fahrenheit 451
« Yanıtla #1 : 16 Şubat 2009, 19:31:57 »
Fahrenheit 451 kağıdın yanma derecesiymiş sanıyorum. Bana bir yandan Mülksüzleri anımsattı tanıtımı. Okuma listeme ekledim.

Edit: cık cık cık :P
try again fail again fail better

Çevrimdışı Fırtınakıran

• *
  • 8351
  • Unique Ravenclaw
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #2 : 17 Şubat 2009, 18:22:14 »
Fahrenheit 451 kağıdın yanma derecesiymiş sanıyorum. Bana bir yandan Mülksüzleri anımsattı tanıtımı. Okuma listeme ekledim.

Doğru biliyorsun, dediğin gibi 451 fahrenheit kağıdın yandığı sıcaklıktır :)

Çevrimdışı magicalbronze

• *
  • 4075
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #3 : 18 Şubat 2009, 13:05:29 »
Bilim kurguya bakış açım seninkisiyle yakın zaten. Fazla benimsiyemediğimden dikkat etmem genelde. Ama tanıtım yapmışsın ve övdüğünden güzel olsa gerek. Hem kişisel olarakta tavsiye ettiğinden okumayı aklımın bir kenarına yazdım...
"Her neyse sahip olunan, doğar ve ölür.
Bu nefsi müziğin içinde sıkışmış herkes
İhmal eder ölümsüz aklın harikalarını."
- William Butler Yeats, "Sailing to Byzantium "

Çevrimdışı DarLy OpuS

• 2766
  • Rom: 35
  • Dansımız Marşandiz
    • Profili Görüntüle
    • Uykusuzluk Kulesi
« Yanıtla #4 : 25 Şubat 2009, 10:49:56 »
Etkileyici bir tanıtım olmuş. Nedense ben de bilim-kurguya sizler gibi bakıyorum, ancak böyle tanıtıma da tepki vermeden olmaz. Bir yerde rastlarsam alacağım kitaplar listesinde. :P

Çevrimdışı Fırtınakıran

• *
  • 8351
  • Unique Ravenclaw
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #5 : 25 Şubat 2009, 11:18:31 »
Kitabı her yerde bulabilirsin. Ben her gittiğim kitapçıda illaki görüyorum. zaten kendisi, bir bilim-kurgudan çok bir bestseller konumunda. Okuyanların bir kısmı bilim-kurgu olduğunu bile bilmez. Kitabın yanında türü yazmasa ben de felsefik demek isterdim açıkçası :).

Çevrimdışı antivirus

• *
  • 11
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #6 : 26 Şubat 2009, 16:30:32 »
hikaye ilk yazıldığında kimse yayınlamak istememiş, uzunca bir süre bir köşede beklemiş. sonunda yayın hayatına yeni başlayan bir dergi cesaretle yayınlamış ve olaylar gelişmiş.

alevlerin ışığında oldukça karanlık bir hikayedir.

Çevrimdışı Elerki

• 441
  • Rom: 15
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #7 : 19 Aralık 2009, 14:20:51 »
Arkadaşlar,

Okumanızı tavsiye ederim. Hatta mümkünse filmini bulup izleyin, ekstra olur. :)

Let the Dragon ride again on the winds of time.

Çevrimdışı Wanderer

• 1501
  • Rom: 28
  • Uzun günler ve hoş geceler dilerim.
    • Profili Görüntüle
    • Blog Sayfam - Yolsuz Yolcu
« Yanıtla #8 : 19 Aralık 2009, 14:49:22 »
Hmm.. Güzel görünüyor bi bakmak lazım..
May the force, be with you.

Çevrimdışı Berre

• 1340
  • Rom: 34
  • Güle güle fermuar!
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #9 : 22 Aralık 2009, 19:33:20 »
İnsanlık bu gidişle bu duruma düşecek gibime geliyor (kitaba verilen değer o kadar azaldı ki)

Çevrimdışı Amras Ringeril

• 2483
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #10 : 03 Şubat 2010, 13:56:51 »
Okumaya başladım büyük kısmını bitirdim, bitirmeden yorum yapmak istemiyordum ama dayanamadım. Sanırım en beğendiğim kitaplardan birisi olacak. 1984'le paralel bir konuya sahip, daha fikir yüklü müthiş bir ağıt.

Her şey 17 yaşında ve çılgın bir kızın "Mutlu musun?" gibi basit bir sorusuyla başlıyor. Otorite ve sansür sorgulanmayacak kadar mutuluk üzerine kurulmuş. İnsan mutluysa, ya da mutlu olduğunu sanıyorsa düşünmesine ne gerek var? Düşünmesine, bilmesine ve araştırmasına ne gerek var? Bunlar onu sadece mutsuz yapar.

Ama önemli olan şey bu: "Mutlu musun?"

Herkese tavsiye ederim. 1984 + Fahrenheit 451 üstüne Mülksüzler iyi gider. Aslında bir distopya, ütopyalar bölümüne taşıyorum.

Ek: Başarılı İthaki çevirisindeki ilk paragrafın ilk kısmını alıntılamak istiyorum. Muhteşem bir anlatım.

Alıntı
Yakmak bir zevkti.

Bazı şeylerin yitmesini, kararmasını ve değişmesini görmek özel bir zevk veriyordu. Avuçlarında dev piton yılanını andıran bakır çinko alaşımı hortumla dünyaya zehirli gazyağı püskürtürken, kanının beyninde zonkladığını hissediyordu… Elleri, tarihin paçavralarını ve kömürleşmiş kalıntılarını yok etmek için ateş ve alevin tüm senfonilerini olağanüstü bir şekilde yöneten bir orkestra şefinin elleriydi.
try again fail again fail better

Çevrimdışı Elerki

• 441
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #11 : 03 Şubat 2010, 14:01:19 »
Amras Ringeril,

Çok başarılı gerçekten verdiğiniz kısım! Bunu okurken ben de fark etmiştim...

Harika bir kitap... Kesinlikle okunması gerek bence...

Çevrimdışı magicalbronze

• *
  • 4075
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #12 : 04 Şubat 2010, 20:26:13 »
Az sonra filmini izleyeceğim, izlemeden kitap hakkında biraz yorum yapayım.

Çok çok sevdiğim bir kitap mı oldu?
Hayır.

Peki bu kitabın kötü olduğunu gösterir mi? Yani kendine göre?
Ona da hayır.

Kitaptaki anlatılmak istenen kurgu gerçekten sağlam ve özveriliydi. O tarihte yazılan bir kitabın yazarının bunları düşünmesi içine çok daha ilginç.

itfaiyecinin artık söndürmek yerine yakma eylemini gerçekleştirmesi, tüm kitapların yer yüzünden yok edilmesi. Bilim kurgu diyorduk buna değil mi? Yani bilim kurgu olarak geçiyor. Aklım hemen mantıksal betimlemelere gitti dolayısıyla. Aradığım cevaplar çok daha değişikti. Bilemiyorum belki de önceden okumuş olduğum yorumların etkisinde kaldığımdan böyle oldu.

En beğendiğim kısmı şu 17 yaşındaki çılgın kızımız clarisse mcclellan'lı kısımdı. ister istemez kanınız kaynıyor kıza. öyle bir dünyada, öyle bir yaşta gerçektende mükemmeldir.

Ray Bradbury'e de gerektiği övgüyü vermek gerek. Gerçekten haketmiştir bu ilgiyi. Lakin kendi adıma o kadar beğendiğimi, o kadar şahane olduğunu söyleyemeyeceğim. Her şeye rağmen okunması gereken kitaplar arasında olduğunu ve işin felsefesini çözdüğünüzde acayip beğeneceğinizi de ekemeden geçemeyeceğim.
"Her neyse sahip olunan, doğar ve ölür.
Bu nefsi müziğin içinde sıkışmış herkes
İhmal eder ölümsüz aklın harikalarını."
- William Butler Yeats, "Sailing to Byzantium "

Çevrimdışı Fırtınakıran

• *
  • 8351
  • Unique Ravenclaw
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #13 : 06 Şubat 2010, 21:21:44 »
Kitabın severlerine müjdem var,

Bu kitabın bir de çizgiromanı çıkmış. Ray Bradbury'nin izniyle çıkmış çizgiroman. Şöyle bir karıştırdım kitaptaki anlatımın aynısını kullanmışlar(cümleler aynı)

Çevrimdışı Elerki

• 441
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #14 : 06 Şubat 2010, 23:08:41 »
Fırtınakıran,

Teşekkürler! :)

Bu durumda, edinmek gerek! ;)