Kayıt Ol

Kurma Kız - Paolo Bacigalupi

Çevrimdışı OZ

• 401
  • Rom: 5
  • Melanj
    • Profili Görüntüle
    • http://bortubocekgaleri.com/
Kurma Kız - Paolo Bacigalupi
« : 09 Ocak 2012, 18:45:02 »
Aldığı ödüllerle ve kapağıyla ilgimi çeken kitap Türkçeye çevrilmiş. Heyecanlandım  :hihi

Alıntı
2009 Hugo En İyi Roman Ödülü

2010 Nebula En İyi Roman Ödülü

2010 Locus En İyi Roman Ödülü

2010 Joan W Campbell Ödülü

2010 Compton Crook En İyi Roman Ödülü sahibi;

Time, Publisher Weekly ve Library Journal tarafından yılın en iyi 10 romanı listesine alınan görkemli bir roman...

23. Yüzyıl... Küresel Isınmayla yükselen okyanuslar dünya coğrafyasını değiştirmiş... Karbon temelli yakıtlar tükenmiş; enerji depolamada elle kurulan yaylar kullanılıyor... Biyoteknoloji dünyaya egemen ve kalori şirketleri adıyla tanınan devasa şirketler, "gen-kırma tohumlar" üzerinden gıda üretimini kontrol altında tutuyor. Ürünlerine pazar yaratmak için biyo-terörizmden, özel ordulardan ve ekonomik-tetikçilerden yararlanıyorlar... Genetik yapısıyla oynanmış ekinler ve mutasyon geçirmiş zararlılar yoluyla sürekli ölümcül salgınlar ve kitle ölümleri yaşanıyor... Amansız iktidar mücadelesinin ortasındaysa hizmet amacıyla üretilen ve "kurmalar" adıyla anılan, korkulan ve aşağılanan Yeni İnsanlar'ın temsilcisi, Japon efendisince kullanılıp kâğıt mendil misali atıldıktan sonra gece kulüplerinde eti zorla erkeklere satılan Emiko var...

Paolo Bacigalupi, ödüle doymayan romanı Kurma Kız'da işaretlerini bugün görüp çoklukla gündelik dertlerimiz yüzünden görmezden geldiğimiz, yaşaması zorlu, karamsar bir geleceğe karşı uyarıyor bizi.

(Tanıtım Bülteninden)
"Rebellions are built on hope"

Çevrimdışı elroy

• **
  • 91
  • Rom: 0
    • Profili Görüntüle
Ynt: Kurma Kız
« Yanıtla #1 : 16 Ocak 2012, 12:56:29 »
Birkaç hafta önce aldığı ödüller ve konusuyla ilgimi çekmişti.En yakın zamanda okumak istediğim kitaplardan biri.
He's there in the dark
 He's there in my heart
 He waits in the wings
 He's gotta play a part
 Trouble is a friend yeah trouble is a friend of mine...

Çevrimdışı Berre

• 1340
  • Rom: 34
  • Güle güle fermuar!
    • Profili Görüntüle
Kurma Kız // Paolo Bacigalupi
« Yanıtla #2 : 17 Ocak 2012, 01:25:55 »

Time, Publisher Weekly ve Library Journal tarafından yılın en iyi 10 romanı listesine alınan görkemli bir roman…

23. Yüzyıl... Küresel Isınmayla yükselen okyanuslar dünya coğrafyasını değiştirmiş... Karbon temelli yakıtlar tükenmiş; enerji depolamada elle kurulan yaylar kullanılıyor... Biyoteknoloji dünyaya egemen ve kalori şirketleri adıyla tanınan devasa şirketler, "gen-kırma tohumlar" üzerinden gıda üretimini kontrol altında tutuyor. Ürünlerine pazar yaratmak için biyo-terörizmden, özel ordulardan ve ekonomik-tetikçilerden yararlanıyorlar... Genetik yapısıyla oynanmış ekinler ve mutasyon geçirmiş zararlılar yoluyla sürekli ölümcül salgınlar ve kitle ölümleri yaşanıyor... Amansız iktidar mücadelesinin ortasındaysa hizmet amacıyla üretilen ve "kurmalar" adıyla anılan, korkulan ve aşağılanan Yeni İnsanlar'ın temsilcisi, Japon efendisince kullanılıp kâğıt mendil misali atıldıktan sonra gece kulüplerinde eti zorla erkeklere satılan Emiko var...

Alıntı
Aldığı Ödüller
2009 Hugo En İyi Roman Ödülü
2010 Nebula En İyi Roman Ödülü
2010 Locus En İyi Roman Ödülü
2010 Joan W Campbell Ödülü
2010 Compton Crook En İyi Roman Ödülü sahibi

Paolo Bacigalupi, ödüle doymayan romanı Kurma Kız'da işaretlerini bugün görüp çoklukla gündelik dertlerimiz yüzünden görmezden geldiğimiz, yaşaması zorlu, karamsar bir geleceğe karşı uyarıyor bizi.

Algan Sezgintüredi'nin çevirdiği ve Cemile Öz'ün kapağını tasarladığı kitabın tanıtım ve künye bilgileri için buraya tıklayabilirsiniz.

Çevrimdışı OZ

• 401
  • Melanj
    • Profili Görüntüle
Ynt: Kurma Kız // Paolo Bacigalupi
« Yanıtla #3 : 17 Ocak 2012, 13:10:09 »
Bu kitabın başlığını ben de açmıştım. Umarım silmezsiniz. Normal üyeye saygınız yok mu?

Çevrimdışı Malkavian

• 2152
  • Rom: 57
  • I was lost in the pages of a book full of death..
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #4 : 17 Ocak 2012, 13:13:43 »
en fazla konu buraya taşınır sakin olun :)

Çevrimdışı OZ

• 401
  • Melanj
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #5 : 17 Ocak 2012, 13:16:47 »
Sakinim :) hayır yani biz de konu açtığımızda siliniyorsa uğraşmayalım di mi :) bir mesajıma da öyle olmuştu... falan filan neyse

Çevrimdışı Fırtınakıran

• *
  • 8351
  • Rom: 1
  • Unique Ravenclaw
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #6 : 17 Ocak 2012, 13:59:27 »
Olay saat 10 sularında, yani siz daha mesaj atmadan önce editörlere bildirildi. Ancak suan ben dahil herkes okulda. Üyeye saygısızlıktan öte dalgınlık bu. Bizler de insanız.

Bilgisayardan girildiğinde zaten gereken yapılacaktır. Benzer konular açıldığında biz o konuları birlestiriyoruz genelde. Ama kendi yorumunuzu içermeyen bir tanıtımsa silebiliyoruz, size de haber veriyoruz zaten.

Yukarıdaki tanıtım portalda yapılan tanıtımın aktarılmış halidir.

Çevrimdışı OZ

• 401
  • Melanj
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #7 : 17 Ocak 2012, 14:45:34 »
Derdim yok kimseyle, bugüne kadar kimseyle de tartışmadım burada. Sadece yeni kitap konusu açıp açmamak konusunda teredüttümün üzerine yaşanınca ben de bu tepkiyi gösterdim. 

Çevrimdışı TurkceBKF

• **
  • 77
  • Rom: 6
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #8 : 17 Ocak 2012, 17:02:04 »
Paolo Bacigalupi'nin stilini öğrenmek isterseniz http://turkcebkf.wordpress.com/2012/01/11/kurma-kiz-versustan-turkcede/ adresinde bir kaç öyküsüne bedava ve yasal bağlantı verdim. Açıkçası beklediğiniz gibi bir kitap olmayabilir. Ben öykülerini okuyunca, romanı sıcak bir yaz günü, keyfim çok ama çok yerindeyken okumaya karar vermiştim. Çok güzel ve bir o yandan da insanlığınızdan tiksineceğiniz kitapları var.

Çevrimdışı KoyuBeyaz

• 2753
  • Rom: 59
  • Rasyonalist dominant.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #9 : 20 Ocak 2012, 19:00:14 »
2 gün içinde kendisini okutup bitirecek kadar sürükleyici olduğunu söyleyebilirim.

Kurma Kız, beklediğimin aksine düşünce ağırlıklı bir kitap değildi. Kurgusu ön plandaydı daha çok, olay akışı arka plandaki dünyayı gölgeleyecek derecede yoğundu bazı yerlerde. Geleceğe dair inanılmaz bir hayal gücü ve gerçekçi bir yaklaşımla oluşturulan atmosferi gerçekten özgündü ama aynı oranda yöreseldi de. Gelenekçi bir halkın içinde yenilikçi olmak gibi bir düşüncenin yer yer görülebildiği kitapta oluşturulan düzenin evrenselliği çok daha iyi verilebilirmiş diye düşünüyorum. Karbon temelli yakıtların tükenmesi ve insanların yeni nesil enerji kaynaklarıyla yaşaması sadece fonu oluşturmuş havası veriyor bazı yerlerde maalesef. Bu, kitabın akılda kalıcılığını baltalamış biraz.

Kurgusu ciddi anlamda sürükleyici ve merak uyandırıcıydı. 5 farklı kişinin bakış açısından okuyabildiğimiz hikayede aynı dünyayı çok farklı yerlerden, çok farklı düşüncelerle görebiliyoruz. Karakterler bir şekilde okurken size kendisini sevdiriyor; aslında buna sevdirmek değil kabul ettirmek desek daha doğru olabilir zira hepsinin kendince bir amacı var ve biri için üzülürken diğerinden nefret edebiliyor, gene de yaptıklarına hak verirken bulabiliyorsunuz kendinizi. Olay örgüsünün sürükleyiciliği, kitap boyunca devam eden olayların öngörülemezliği ve gelecekte karşımıza çıkabilecek pek çok şeyin normalmiş gibi anlatılıyor olması da kitabın diğer güzel yanlarıydı.

Yalnız şunu da belirtmeden geçemeyeceğim, bazı sahneler ciddi anlamda, ama gerçekten çok ciddi anlamda, açık ve doğrudandı. Sadece 2 kez karşımıza çıkıyor olsa da bazı okuyucuların çok ciddi rahatsızlık duyacaklarından eminim.

Kurma Kız genel olarak güzel bir roman. Beklentimi tam anlamıyla karşılayamamış olsa da kendisine has atmosferiyle, alttan verdiği bazı mesajlar ve düşündürücülüğüyle, gelecekte karşımıza çıkabilecek pek çok olayı bugün içinde bulunduğumuz dünyada bile görebildiğimiz olaylarla göstermesiyle ve başından kalkmanıza izin vermeyen akıcılığıyla kesinlikle okunası, aldığı ödüllerin hakkını da veriyor. Türü sevenlerinin denemesini tavsiye ederim.

Not: Çok karışık oldu bu yorum ama fazla yüklenmeden sanırım. Şaşırtıcıydı.
Uzay elbisemle kavgaya hazırım.

Çevrimdışı TurkceBKF

• **
  • 77
  • Rom: 6
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #10 : 21 Ocak 2012, 10:12:38 »
2 gün içinde kendisini okutup bitirecek kadar sürükleyici olduğunu söyleyebilirim.

Ben kitaptaki temaların ağırlığından ve açıkçası karanlık olacağını bildiğim için bir türlü kapağını açamamıştım. Sen yayınlanır yayınlanmaz okudun, Bacigalupi'nin tarzını bildiğim için kutlarım. Bir de soru sorayım, ben Bacigalupi'nin öykülerini (örn. The Fluted Girl) okuduktan sonra insanların ardında kötülük olmadan basit mutluluklarla yaşadığı bir plaja gitmeliyim diye içimden geçiriyordum. Romandan sonra kendine gelmen zor oldu mu?

Çevrimdışı KoyuBeyaz

• 2753
  • Rom: 59
  • Rasyonalist dominant.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #11 : 21 Ocak 2012, 12:02:28 »

Ben kitaptaki temaların ağırlığından ve açıkçası karanlık olacağını bildiğim için bir türlü kapağını açamamıştım. Sen yayınlanır yayınlanmaz okudun, Bacigalupi'nin tarzını bildiğim için kutlarım. Bir de soru sorayım, ben Bacigalupi'nin öykülerini (örn. The Fluted Girl) okuduktan sonra insanların ardında kötülük olmadan basit mutluluklarla yaşadığı bir plaja gitmeliyim diye içimden geçiriyordum. Romandan sonra kendine gelmen zor oldu mu?

Aslında beklediğimden daha hafifti diyebilirim. İçerdiği konu ve geçtiği yer açısından ciddi anlamda insana ağır gelen yerleri olsa da genel itibariyle kurgunun sürükleyiciliği o etkiyi engelliyor. İçerdiği konuyu çok daha ağır yazabilirmiş hatta, düşünce ağırlıklı bir roman olsa dediğin etkiyi kesinlikle verirdi diye düşünüyorum. Ama şu haliyle bende belli fikirler bırakmaktan öte çok büyük bir etki yaratmadı.

Şu var, ilk 30 sayfayı okuduğumda ''bu kitap bitmez'' demiştim, çünkü içinde geçtiği coğrafyaya ait farklı terimlerle doluydu ve gerçekten anlatım ağır görünüyordu. Neyse ki o ilk kısımdan sonra bu değişti ve daha çok Dan Brown'ın tarzına benzettiğim bir şekle bürünerek hızlandı. Zihinsel olarak insanı yormadığını söyleyemem, oldukça çarpıcı kısımları da var ama kendinize gelemeyeceğiniz kadar büyük bir etki de yapmıyor yani.
Uzay elbisemle kavgaya hazırım.

Çevrimdışı Wanderer

• 1501
  • Rom: 28
  • Uzun günler ve hoş geceler dilerim.
    • Profili Görüntüle
    • Blog Sayfam - Yolsuz Yolcu
« Yanıtla #12 : 21 Ocak 2012, 18:56:19 »
Belki e-kitap olarak bulurum umuduyla google'da

kurma kız .pdf anahtar sözcüklerini arattım. En üstte

tr.wikipedia.org/wiki/Fethullah_Gülen  adresi çıkıyor. Cemaatin adamı bu Paolo, demedi demeyin.
May the force, be with you.

Çevrimdışı ronin47

• **
  • 358
  • Rom: 13
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #13 : 02 Ağustos 2012, 15:14:30 »
Kurma Kızı okurken tek bir şey aklıma takılmıştı. Karbon temelli yakıtların tükendiği gün gibi aşikar hatta deniz seviyesi bile yükselmiş ama nükleer ve geri dönüştürülebilinir enerji türlerine ne olmuş onu hiç söylemiyor. Resmen bir oldu bittiye getirmiş bu hususu... Ama genel olarak gayet başarılı bir kitap olduğunu söyleyebilirim...
Kurgu ile gerçek arasındaki tek fark, kurgunun mantıklı olmak zorunda olmasıdır.

Çevrimdışı Fırtınakıran

• *
  • 8351
  • Rom: 1
  • Unique Ravenclaw
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #14 : 06 Eylül 2012, 19:24:26 »
Hugo ve Nebula Ödülü'nü aynı anda kazanan eserler takdirimi kazanmaya devam ediyor. Kurma Kız da beni bu konuda hayalkırıklığına uğratmadı.

Yalnız yorumuma geçmeden önce konunun forumdaki konumuyla ilgili bir kafakarışıklığımı dile getireceğim. Ütopya/Distopya bölümünde olmasına rağmen bence Diğer Bilimkurgu Eserleri'nde olmalıydı. Çünkü alt türünü bilimkurgusal distopya değil de bio-steampunk tarzına benzettim. Eh, buhar gücü yok ortada ama bilinen distopya tanımlarına da oturmuyor.

Konuyu daha fazla uzatmadan detayları kutu içine alayım. Spoiler içermiyor, sadece türüne dair yorumlarımın devamı.

Spoiler: Göster
Kitabın distopik yanını kabul ediyorum ama distopik bir atmosfere sahip olması onu bu türe sokmuyor. Mesela pulp fiction olan Aşıklar kitabında da distopik bir düzen vardı. Hatta yazar işi pulp fiction'a vurmayıp sistemi işlese ciddi ciddi distopya olurdu o kitap, ama değil. Bu bakımdan distopik bir düzene sahip olması onu bu türe sokmuyor bence. İşlenen bir sistem yok aslen. Bu bir olay hikayesi.

Kitaba gelecek olursam adı Kurma Kız olmasına rağmen tüm kitabın kurma kız Emiko üzerinden dönmemesine mutluyum. Kitapta 5 önemli karakter var ve ben her birini başarılı buldum. Hepsi kendine ait bölümlere ve kişiliklere sahip. Yazarın karakterleri tanıtmada, duygularını, umutsuzluklarını ve tutkularını yansıtmada başarılı olduğunu düşünüyorum. O Emiko zaten... Başlı başına iç parçalıyor.

Alıntı
Zihinsel olarak insanı yormadığını söyleyemem, oldukça çarpıcı kısımları da var ama kendinize gelemeyeceğiniz kadar büyük bir etki de yapmıyor yani.

Buna hiç katılamadım yahu. Kurma Kız yerine göre çok acımasız bir kitaptı. Emiko ile ilgili o meşhur iki sahne beni birkaç gün etkisinde tuttu. Hani forumda hep sert yazmaktan bahsediyoruz ya, yazar bunu feci biçimde uygulamış. Birden bire ortaya çıkıp vurması da ayrı bir koyuyor insana.

Konunun geçtiği mekanın tarihinde hiç sömürge yüzü görmemiş Tayland olması da bir başka takdir ettiğim nokta. Bir kere bize çok uzak bir kültürü tanıma şansı tanıdığı gibi kalori savaşlarını bereketli topraklara sahip bu gibi bir ülkeden göstermek de akıllıcaydı diye düşünüyorum. 23.yüzyılda yaşanan çöküş, benzinin bir kral için bile lüks demek olduğu dönemlerin yansıtılması da aynı oranda başarılıydı.

Bu yorumu fazla uzatmayacağım. Benden önce yeterince şey söylenmiş. Konusu, vuruculuğu ve özellikle karakterleriyle ödüllerini hak etmiş bir kitap. Herkesin kaldırabileceğini düşünmüyorum, ama ağır bir eser olduğundan değil. Bazı kısımları gerçekten etkiliyor insanı. Gri dünya, kesinlikle gri karakterler ve sonunda bile illa ki rahat nefes aldırmayan bir kitap.

Türe ilginiz varsa kaçırmayın derim.