Kayıt Ol

Kurma Kız - Paolo Bacigalupi

Çevrimdışı Tenekeci

• **
  • 79
  • Rom: 4
    • Profili Görüntüle
Ynt: Kurma Kız - Paolo Bacigalupi
« Yanıtla #30 : 19 Ekim 2016, 18:59:29 »
Bu tarz kitap kapakları okur profili oluşturmada çok önemli bir unsur.

Yahu çok zor değil bir sanat eseri olan kitabı, bir diğer sanat eseri olan illüstrasyonlarla süslemek. İlk baskı LOTR, İthaki basımı Zaman Çarkı, Hobbit arka kapak gibisi var mı piyasada? Ben hala göremiyorum o güzellikte kapaklar.

Varsa yoksa beyaz fon üzerine, bilindik fontlarla yazarın ismi ve kenar süsü gibi birkaç figür ile aldığı ödüllerin döşenmesi... Yahutta saniyelik üretimler ve mekanik çıktılar olan fotoğraflarla süslenen kapaklar.

Bunu bir rezalet olarak görüyorum ben. Eski kitapların koleksiyonculuğunu anlarım da, bu yeni kitap kapaklarının görsel olarak dergiden bir farkının kalmamış olması koleksiyon değerini de öldürüyor bence.

Öte yandan, bu ödüllerin yazılması normalde kitabı ve yazarını onore edebilen bir şey olurdu lakin, bizim çürümüş basım ve yayın endüstrimizde resmen yazara hakarettir bu. Aslında kabahatin tümü onların değil. Bizim okurun şekilcilik merakında. Zamanında Aşk kitabı pembe olduğu için, erkekler okusun diye siyah baskısının bile çıktığını düşünürsek...

En başta dediğim gibi bu tarz unsurlar edebiyat okur kitlesini şekillendirme ve yozlaştırmaya yönelik unsurlardır. Bir seçicilik ve kalite standardımız olmazsa bu gibi rezalet kapaklara ve bu kapakları hak eden rezalet kitapların basımına daha çok şahit oluruz.

Dahası bu rezalet kitaplar yanında rezalet bir kitleyi de getirir.

Bu konuda çok doluyum, bu nedenle böyle güzel bir kitabın başlığına patladım. Yeri gelmişken söyleyeyim dedim. Kurma kız harika bir kitap. Böyle bir kitabı böyle bir kapakla görmek ise sinir bozucu.

Çevrimdışı Fırtınakıran

• *
  • 8351
  • Rom: 1
  • Unique Ravenclaw
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #31 : 19 Ekim 2016, 19:40:31 »
Çoğumuz kitabın güzelliğinde hemfikiriz ^^. O nedenle hala okumamışlar varsa fırsatı kaçırmasın. Tam 4 senedir baskısı yoktu maalesef.

Öte yandan, eski kapakla bulmak çok zor. Ama olur da bulursanız bence de eski kapaklı halini alın. Çünkü o kapak kitabın içeriğini harika biçimde yansıtıyordu. Adı ne kadar "Kurma Kız" olsa ve kapak da bu ada yoğunlaşmış olsa da, Kurma Kız'ın kendisi bu kitabın ana unsuru değil. Çünkü başrol 5 farklı karakter arasında bölüşülüyor. Bir de o eski kapak atmosferi de iyi yansıtıyordu :/

Yayınevine bu kapak seçimi için birkaç şey söyleyeceğim. Sizlerin bu sitemlerinizi de ileteceğim.

Çevrimdışı JCDenton

• **
  • 133
  • Gökyüzüne bakıp o ışığı görememek de var.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #32 : 19 Ekim 2016, 20:37:16 »
Okumak istiyordum ama kapağından dolayı almayacağım.

Çevrimdışı Fırtınakıran

• *
  • 8351
  • Unique Ravenclaw
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #33 : 19 Ekim 2016, 20:47:51 »

Öyle olmasın lütfeeeen :) Gerçekten okumadığınıza pişman olacağınız bir eser. Kapağı kesinlikle savunmuyorum, ama eseri savunuyorum :)

Arkadaşlar dediğim gibi, eleştirilerinizi Kayıp Rıhtım adına ileteceğim. Onlar da kendi cevaplarını versinler bakalım.

Çevrimdışı Ugur

• 459
  • Rom: 2
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #34 : 19 Ekim 2016, 20:58:36 »

Kitabın eski kapağının çıktısını alıp kapağı onunla kaplamak nasıl olur ? :P

Çevrimdışı Guy Fawkes

• **
  • 266
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #35 : 19 Ekim 2016, 21:11:49 »
Al sonra kapağın üzerini seveceğin bir resimle kaplarsın. Sırf kapağı için almamak bu kitaba çok büyük haksızlık.

Çevrimdışı Oliver_

• **
  • 216
  • Rom: 4
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #36 : 19 Ekim 2016, 21:12:47 »
Arkadaşlar ne kadar abarttınız. Ergen kitabı kapağı denilmiş, kapaktan dolayı almayacağım denilmiş. Yayınevi belli ki kitabı maksimum okuyucuya ulaştırmak istediğinden böyle bir politika izlemiş. Kitabın değerini bilenler zaten alacaktır. Kapağına göre alacakları da ekleyince bayağı satılacaktır. Yayınevleri de satış miktarına önem verdikleri için böyle bir kapak normal. Zaten önemli olan kitabın içindekiler. Kapaktan dolayı bu kadar tepki koymanız bana saçma geldi.

Çevrimdışı mit

• *
  • 5536
  • Rom: 96
  • Kronik Anakronik
    • Profili Görüntüle
    • Yorgun Savaşçı'nın Günlüğü
« Yanıtla #37 : 19 Ekim 2016, 22:43:22 »
Kapaktan dolayı almamazlık etmeyin arkadaşlar :) Biz ne kapaklar gördük, içlerinde ne cevherler yatıyordu. Ödüllerin kapağa yazılması da bence yanlış değil, aksine güzel bir uygulama.

Bir de şu yönden bakın, Aylak Kitap küçük bir yayınevi. Ve kitabı orijinal kapağıyla ilk bastıklarında istedikleri satış rakamını yakalayamamışlardı. Yeniden basmaları bile bir mucize. Doğal olarak bu kez satışa odaklı bir yol izlemişler. Ben de beğenmedim ama daha çok okur çektiği de kesin.

Ayrıca periyodik neşriyat'ın dediğine göre Almanya ve İtalya baskısının kapağıymış bu. Bize özel değil yani :) Demem o ki... okuyun! (Ben de okuyayım tabii artık).
Jackal knows who you are,
Jackal knows where you are.
Try to hide if you dare.
Do your best, i don't care.

Çevrimdışı Ugur

• 459
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #38 : 19 Ekim 2016, 22:53:03 »
Peki bu yeni baskı acaba şu alttaki mesajdaki yeni baskı mı acaba ?

Kurma Kız’ın Genişletilmiş Yeni Baskısı Çıkıyor (Ama Bize Değil)

Paolo Bacigalupi ismini daha önce duydunuz mu? Duyduysanız muhtemelen Nebula ve Hugo ödülünü kazanan bilimkurgu eseri Kurma Kız’ı da duymuş ve hatta belki de okumuşsunuzdur. İşte bu harika kitabın, yazarın ödül almış iki öyküsünü ve röportajını da içeren yeni ve genişletilmiş bir baskısı Amerika'da çıkıyor.

Versus Yayınlarından dilimize kazandırılan ve baskısı şu an zor bulunan bu kitabı henüz okumadıysanız da bir şans verin deriz. Haberin devamına buradan ulaşabilirsiniz.

Versus Kitap'tan kitabın yeni baskısının yakında çıkacağı haberini aldığımızı da buradan duyurmuş olalım.

Çevrimdışı Fırtınakıran

• *
  • 8351
  • Unique Ravenclaw
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #39 : 19 Ekim 2016, 22:54:56 »
Onu da sorayım. Yarım saat kadar önce ben de bunu merak ediyordum.

Hepsini yarın soracağım efenim. Cevapları yine burada paylaşırım.

Çevrimdışı OZ

• 401
  • Rom: 5
  • Melanj
    • Profili Görüntüle
    • http://bortubocekgaleri.com/
« Yanıtla #40 : 20 Ekim 2016, 02:45:45 »
Umarım kapağı bozmazlar.
"Rebellions are built on hope"

Çevrimdışı Fırtınakıran

• *
  • 8351
  • Unique Ravenclaw
    • Profili Görüntüle
Kurma Kız - Paolo Bacigalupi - Aylak Kitap'ın Cevapları
« Yanıtla #41 : 20 Ekim 2016, 10:39:56 »
Aylak Kitap'dan cevap var:

Alıntı
"kapağı değiştirmemizin çok özel bir nedeni yok, bunu da beğendik. daha sade, vurucu ve ana karakterin dudağına yerleştirilmiş barkod kitabın meselesini doğrudan aktarabiliyor. diğer görseli arka kapakta fon olarak kullanmaya karar verdik. (bazı okurlardan daha önce eski kapağın tarihi roman havası yarattığına dair eleştiriler de almıştık.)"

Yani eski kapak şimdiki arka kapak olmuş.

Hangi edisyon bu peki?

Alıntı
"kitabın gecikmesinin asıl nedeni 2015 edisyonunun içeriğini uzun zamandır beklememizdi. ancak çalıştığımız ajans bu süre içinde içeriği temin edemedi ve okuyucularımızdan gelen yoğun baskılar doğrultusunda eski edisyonu, yeni bir redaksiyonla bastık. Yeni edisyonun içinde bulunan 2 öyküyü ve söyleşiyi farklı bir çözümle yayınlayacağız ama."

Ayrıca kapağı beğenmediniz mi diye kendileri sordu :) Ben de buradaki yorumların ortak noktasını paylaştım onlarla. Malum yayınevlerinin genç-yetişkin, aşk temalı kapaklarına benzetildiğini ifade ettim.

Alıntı
"hiç öyle düşünmemiştik :( tersine dudaktaki barkod vs.
sizin gibi mecraların desteğiyle bu baskı yakın zamanda tükenirse yeni edisyonlarda tekrar düşünürüz kapak üzerine :)"

Son olarak, Kayıp Rıhtım takipçilerine çekilişle yeni baskıyı hediye etmek istiyorlar :)

Yeni kapağın tam görseli de geldi şimdi:

https://twitter.com/versus_aylak/status/789038599790559236

Çevrimdışı jivoda

• *
  • 16
  • Rom: 0
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #42 : 22 Ekim 2016, 19:00:19 »
Paylaştığınız arka kapaktaki yazıyı okudum da, bir kitabın tanıtım yazısı imla bakımından bu kadar özensiz olmamalı :/ "Kırallık" ve "herşey" özellikle  de bir kapakta yapılacak hatalar değil, bırakın kitabın içini. Şimdi kitabın içi hakkında da şüpheye kapılmadım değil zaten.

https://pbs.twimg.com/media/CvM5rfYW8AAFUtk.jpg
O hâlde git... Bundan başka dünyalar da var.

Çevrimdışı Elodin

• **
  • 64
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #43 : 22 Ekim 2016, 19:20:49 »

Şu artık benim için de geçerli olacak galiba. Olmadı iki üç sene sonra orjinal dilinden okurum sorun yok. Böyle özensiz kitapları görmek bile yayınevinden anında soğutuyor beni.

Çevrimdışı Fırtınakıran

• *
  • 8351
  • Unique Ravenclaw
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #44 : 22 Ekim 2016, 19:43:17 »
Paylaştığınız arka kapaktaki yazıyı okudum da, bir kitabın tanıtım yazısı imla bakımından bu kadar özensiz olmamalı :/ "Kırallık" ve "herşey" özellikle  de bir kapakta yapılacak hatalar değil, bırakın kitabın içini. Şimdi kitabın içi hakkında da şüpheye kapılmadım değil zaten.

https://pbs.twimg.com/media/CvM5rfYW8AAFUtk.jpg

Kapağı yayınladıkları gün kendilerine özel olarak bildirmiştim. O gün düzelttiler ama düzelttikleri halini tekrar yayınlamadılar. Yani şu an düzeltilmiş halde :)

Yayına gitmeden önceki son kontrolü henüz geçmeden kapağı paylaşmışlardı. Böyle bir ön gösterim yapalım demişler de "kırallık" diyerek kötü ettiler :D Tezcanlılık da kötü etki bırakabiliyor.