Kayıt Ol

Mülksüzler - Ursula K. LeGuin

Çevrimdışı MissMacKLane

• *
  • 20
  • Rom: 0
    • Profili Görüntüle
Ynt: Mülksüzler - Ursula K. LeGuin
« Yanıtla #15 : 02 Ağustos 2017, 00:31:31 »
Muhteşem bir kitaptı kesinlikle. Daha önce okusam daha çok etkilenebilirdim belki ama şu halimle bile oldukça etkilendim. Aslında direk insanın özüne giriş yapıp insanın özünü olduğu haliyle bırakıp çıkan tabiri caizse aç olmayan bir solucan gibi bir kitap. (berbat bir teşbih biliyorum.) okuduktan sonra insanın kendisinde değişim mutlaka oluyor. Fakat insan ne yaparsan yap yine insandır. Önemli olan farkındalığın artırılmasıdır diye düşünüyorum. Mülkiyet kavramının ne demek olduğunun farkında olmayan bir toplumu değiştirsen de mülklüleşme arzusu yine kalıyor, kalacak. Ben olaylara idealist bir gözle bakmadığım için belki de böyle görüyorum ama Anarres gözümde hiçbir zaman ütopya olmadı, Urras'ta. Zaten Urras görüntüde mükemmel olan ama rögar kapaklarından patlamaya hazır bir gezegen. Pis gördüğü yalnızca maddesellik değil fikirler ve imgeler de aynı şekilde. Neyse bu kitaptan söz açıldığından derinlere inmemek oldukça zor oluyor. Demem o ki; kitabı alın okuyun ama okumakla kalmayın yorumlayın -malum, çağımızın toplumu okumak için okuyor, düşünmek ve yorumlamak için değil. Kendinizi kısıtlı görüşlerden-eğer varsa- arındırın. Kitabın kendisi de bir nevi içsel arınma kitabı gibidir zaten.