Kayıt Ol

Ben, Robot - (I, Robot)

Çevrimdışı mit

• *
  • 5536
  • Rom: 96
  • Kronik Anakronik
    • Profili Görüntüle
    • Yorgun Savaşçı'nın Günlüğü
Ynt: Ben, Robot - (I, Robot)
« Yanıtla #15 : 29 Ekim 2016, 15:11:36 »
Çok güzel bir inceleme olmuş Doğukan, ellerine sağlık. Keyifle okudum. "Mantık" okuduğum ilk (ve ne yazık ki) tek Asimov öyküsüdür. QT-1'in Powell ve Donovan'a çektirdiklerini anımsayınca istemsizce gülümsedim. "Yakışıklı" adlı öyküyü de Hazal bize radyoda okumuştu, çok etkilendiğim bir öykü olmuştu o da. Umarım Gürkan'ın da dediği gibi İthaki'nin basacağı kitap bu olur. Asimov'a giriş yapmak için ideal duruyor.

Bir de yanlış anlamazsan... neden forum? :) Böyle bir inceleme portalda bir yeri hak ediyor bence. Baksana, basım geçmişini bile araştırmışsın.

Anladım şimdi. Bilimkurgu Kulübü'nde yayınlamayı tercih etmişsin. İmzanı görünce fark ettim. Eh, ne diyelim... hayırlısı.

Kalemine sağlık...
Jackal knows who you are,
Jackal knows where you are.
Try to hide if you dare.
Do your best, i don't care.

Çevrimdışı Denaro Forbin

• 2114
  • Rom: 54
    • Profili Görüntüle
    • Bilimkurgu Kulübü
« Yanıtla #16 : 29 Ekim 2016, 15:36:50 »
Gayet güzel bir inceleme olmuş Doğukan, eline sağlık. Bu yazıyı okuduktan sonra merakım daha da bir depreşti. Umarım İthaki'nin bu ay çıkaracağı Asimov kitabı budur, lütfen olsun çünkü.

Teşekkür ederim. Herkes ilk önce resmi olarak yayınevinden duysun diye bekliyorum ben de. Çünkü bi kuvvetli duyum işitmiştim geçenlerde. Ben, Robot'u Bilimkurgu Klasikleri'nden okumak daha zevkli olur tabii ki.

Çok güzel bir inceleme olmuş Doğukan, ellerine sağlık. Keyifle okudum. "Mantık" okuduğum ilk (ve ne yazık ki) tek Asimov öyküsüdür. QT-1'in Powell ve Donovan'a çektirdiklerini anımsayınca istemsizce gülümsedim. "Yakışıklı" adlı öyküyü de Hazal bize radyoda okumuştu, çok etkilendiğim bir öykü olmuştu o da. Umarım Gürkan'ın da dediği gibi İthaki'nin basacağı kitap bu olur. Asimov'a giriş yapmak için ideal duruyor.

Bir de yanlış anlamazsan... neden forum? :) Böyle bir inceleme portalda bir yeri hak ediyor bence. Baksana, basım geçmişini bile araştırmışsın.

Anladım şimdi. Bilimkurgu Kulübü'nde yayınlamayı tercih etmişsin. İmzanı görünce fark ettim. Eh, ne diyelim... hayırlısı.

Kalemine sağlık...

Teşekkürler İhsan ağbi.

"Mantık" da dahil her öykü ayrı güzel. Asimov'a başlamak için gerçekten ideal bir kitap Ben, Robot. Her bilimkurgu okurunun mutlaka okuması gerekir diye düşünüyorum.

Evet, şimdi ben de onu söyleyecektim ama fark etmişsin zaten. Yazı ilk orada yayımlandığı için foruma koymayı daha uygun gördüm.

Teşekkür ederm tekrardan.

Çevrimdışı Bay_Karamsar

• 865
  • Rom: 12
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #17 : 29 Ekim 2016, 18:35:49 »
Öykülerin hepsi güzel. Ama niyeyse, Gregory ve Michael ikilisinin maceraları daha çok dikkatimi çekmiştir. Tabii onlarında Şu Tavşanı Tut ve Mantık öyküleri daha çok aklımda kalmış.

Yalancı ve Yakışıklı, nedense aklımda neşeli öyküler olarak kalmış (İlginç).

Robie duygulandırırken, Küçük Kayıp Robot germişti.

Çevrimdışı Denaro Forbin

• 2114
    • Profili Görüntüle
    • Bilimkurgu Kulübü
« Yanıtla #18 : 29 Ekim 2016, 22:21:23 »
Öykülerin hepsi güzel. Ama niyeyse, Gregory ve Michael ikilisinin maceraları daha çok dikkatimi çekmiştir. Tabii onlarında Şu Tavşanı Tut ve Mantık öyküleri daha çok aklımda kalmış.

Yalancı ve Yakışıklı, nedense aklımda neşeli öyküler olarak kalmış (İlginç).

Robie duygulandırırken, Küçük Kayıp Robot germişti.

Michael ve Powell'ın yer aldığı öyküler trajikomikti. Susan Calvin'in yer aldıkları ise özünde daha ciddi öykülerdi. Küçük Kayıp Robot'ta ben de gerilmiştim ve kitaptaki en beğendiğim öyküdür aynı zamanda.

Genel olarak Asimov'un robot öykülerini okumak keyif veriyor. İthaki kaliteli bir şekilde bassa da herkes okusa artık.

Çevrimdışı Bay_Karamsar

• 865
  • Rom: 12
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #19 : 30 Ekim 2016, 18:53:31 »
Alıntı
Genel olarak Asimov'un robot öykülerini okumak keyif veriyor. İthaki kaliteli bir şekilde bassa da herkes okusa artık.

Er geç olur... Olacaktır... Olması gerek... Umut olmalı... :-\

Küçük Kayıp Robot'un gerilimli olmasındaki önemli bir unsurda Üç Robot Yasasının içime huzur vermesiydi sanırım. O öyküye gelene kadar her şey yasalara göre işliyor. Derken o öyküde yasalara duyduğum güvenden ötürü doğan olasılıklar içimi kemirmeye başlamıştı  :hönk.

Yalancı için son bir ek: Susan Calvin'in kendi görünüşüne dikkat etmesine tebessüm ettikten sonra, onun yerinde olsam aynı şekilde davranmaz mıydım diye düşünmüşümdür. Fazla mı empatikleşmişim ne :-\.

Çevrimdışı sunbae

• **
  • 50
  • Rom: 0
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #20 : 30 Ekim 2016, 20:37:36 »
"Ben bir robotum" kitabı hariç diğer 3 kitap kitaplığımda mevcut.
Yıllar önce Susan Calvin ile ilgili tarihlerin Altın Kitaplar baskısında farklı olduğunu fark etmiştim.
Milliyet ve Deniz Kitaplar baskısında tarihlerde Susan Calvin'in doğum tarihi 1982 iken Altın Kitaplarda 2082'dir. Aynı şekilde diğer tarihler arasında da 100 yıllık fark bulunmaktadır.
Ayrıca kitabın girişindeki 3 robot yasası sayfasında da tarih farkı vardır.
Ufak bir bilgi olarak not düşmüş olalım.

Çevrimdışı Denaro Forbin

• 2114
    • Profili Görüntüle
    • Bilimkurgu Kulübü
« Yanıtla #21 : 30 Ekim 2016, 23:51:35 »
"Ben bir robotum" kitabı hariç diğer 3 kitap kitaplığımda mevcut.
Yıllar önce Susan Calvin ile ilgili tarihlerin Altın Kitaplar baskısında farklı olduğunu fark etmiştim.
Milliyet ve Deniz Kitaplar baskısında tarihlerde Susan Calvin'in doğum tarihi 1982 iken Altın Kitaplarda 2082'dir. Aynı şekilde diğer tarihler arasında da 100 yıllık fark bulunmaktadır.
Ayrıca kitabın girişindeki 3 robot yasası sayfasında da tarih farkı vardır.
Ufak bir bilgi olarak not düşmüş olalım.

Bu kısımdan bahsetmeyi unutumuşum yazımda. Çok yararlı bir yorum oldu bu da.

Zaten Ben Bir Robotum isimli baskı hariç geriye kalan 3 versiyondan en kötüsü Altın Kitaplar'ınki. Bu yüzden kimseye o baskıyı önermiyorum. İşin garip tarafı da en pahalı baskının Altın Kitaplar olması. Bulabilenler Deniz Kitaplar'dan okuyabilirler ama bence en okunabiliri Milliyet Yayınları'na ait olan Robotlar. Diğerlerine nazaran nispeten daha kolay ve ucuza bulunuyor hatta.

Çevrimdışı Lordmuti

• 1123
  • Rom: 35
  • Time is a drug. Too much of it kills you.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #22 : 14 Ocak 2017, 19:53:06 »
Mik-kem-mel. Son zamanlarda okuduğum en iyi bilim kurgulardan biri.

Yirminci yüzyılın ortasında yazılmış olmasına rağmen günümüzde de geçerli sorular soruyor, doğru noktalara parmak basıyor. Adeta insanlığın -hala ulaşılamamış- geleceğinden bir kesite ayna tutuyor.

Robot denince dümdüz işte robotlar ayaklanıyor insanları kesiyorlar gibi bir şey gelmesin aklınıza. Robotların robot olmanın gerektirdikleri yüzünden yaşadıkları ve insanların onları anlamaya çalışmaları var. Robot yasaları ve bu yasalarla adeta bir hukukçu/programcı/psikolog edasıyla dans eden bir anlatım var.

Öykülerden oluşan bir kitap ama öyküler daha büyük bir çerçevede arka arkaya dizilerek bir "büyük resim" oluşturuyorlar. Büyük resmi bize Asimov 1950'lerde göstermiş :D

Şahane kitap, 10/10 üç beş sene sonra yine okurum. Vakıf serisinden sonra geri dönme fırsatını bulduğum Asimov hakikaten bir usta.

İthaki'ye de bu şaheseri tekrar bize kazandırdığı için ayrıca teşekkürler.

İmparator olmayı canım kolay mı sandın?
Dünyaya kazık çaktım duyulsun adım.

Çevrimdışı korayalthor

• *
  • 34
  • Rom: 0
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #23 : 15 Ocak 2017, 11:57:58 »
Ben robot Asimov'un ne kadar zeki bir birisi olduğunu birkez daha görmemi sağladı. ben kanıt öyküsünü çok beğendim. Bierley'in robotmu, insanmı olduğunu öykünün sonuna kadar merak ettim. yine küçük kayıp robot ve yalancı ßöyküleride enfesti...