Kayıt Ol

Vakıf Serisi

Çevrimdışı estarriol

• **
  • 163
  • Rom: 10
    • Profili Görüntüle
Vakıf Serisi
« : 20 Temmuz 2009, 03:59:45 »
Vakıf Serisi - Isaac Asimov

M. S. 12000 yılı.. Koca bir imparatorluk yıkılmanın eşiğindedir. Ama gücün ve şaşanın göz kamaştırıcılığı, tebanın bu yıkılışı görmesini engellemektedir. İmparatorluğun bu düşüşünün farkına o dönemde varabilen tek kişi ise, taşralı bir matematikçi, bir gelecek bilim kuramcısı olan Hari Seldondur. Ama ortaya attığı kuramların ve işaret ettiklerinin önemini kendisi dahi kavrayabilmiş değildir. Ta ki esrarengiz gazeteci Chetter Hummin le tanışana dek.

Vakıf yıkımın ardından gelecek bir varoluşa hazırlanma mücadelesidir.Tüm galaksiyi yeniden birleştirebilecek ikinci bir imparatorluğu kurmak için acilen önlemler alınmalıdır. Aksi takdirde insanlığı iyimser bir tahminle 30000 yıl sürecek bir kaos beklemektedir. Gerçekte Vakıfın işlevinin ne olduğuysa İmparator dan dahi saklanması gereken bir sır...

Trantor a hoşgeldiniz. Kötü haber! Hükümranın başgezegenin göz kamaştrıcılığına ve 12000 yılının olağanüstü gelişmişliğine 40 safyada alışmaya hazır olun. Ve görünmez krizlerin varlığını keşfetmeye... Bilim kurguyla ilgili ne biliyorsam bu seri bana unutturdu diyebilirim... Çünkü Asimov size kendine hayran olmanız ya da bu metal yığını, teknoloji harikası şehirler içinde kaybolmanız için zaman tanımıyor. İnsanlık tehlikede, ve farkında olan hiçkimsenin sıradan birer vatandaş olmakla kalmak gibi bir lüksü yok.

Yazarın forumumuzdaki diğer eserleri:

-Karadul Bulmacaları
-Şafağın Robotları

Çevrimdışı estarriol

• **
  • 163
    • Profili Görüntüle
Ynt: Vakıf Serisi
« Yanıtla #1 : 20 Temmuz 2009, 04:08:54 »
Vakıf Kurulurken - 1. Kitap

Tek başına bir adam, ona yardım etmek istediğini söyleyen ve şaşırtıcı bağlantılara sahip bir gazeteci, kafasında galaksinin geleceğini hesapladığı öne sürülen bir proje ve peşinde bir gezegen dolusu güvenlik gücü. Onu hem katrilyonlarca kişi arasından yalnızca yüzlercesinin görebileceği imparator 1. Cleon ve ikinci adam Eto Demerzel, hem de her fırsatta insanlığı büyük bir sorundan kurtarma sorumluluğunu başına kakan nüfuzlu gazeteci Chetter Hummin istiyor. Kime güvenmesi gerektiğini bilemeyen bu adamın önünde kimsenin karşılaşmamış olduğu sorular var.

Bu karmakarışık metropolün içinde de bir cevap gizli... Ama gerçekte cevabın geleceğini nasıl etkileyeceğini ya da düşmanın kim olduğunu kestirebilmesine imkan yok. Kimden mi bahsediyorum? Hari Seldon'dan... Psikotarih biliminin doktrinel altyapısını ortaya çıkaran, zamanının ve belki de tüm zamanların en büyük gizemini çözmeye hazırlanan adamdan...

Ayrıca onu yolculuğu boyunca yalnız bırakmayacak bir kadın var... Dors Venabili. Chetter Hummin in eski bir dostu, birikim sahibi bir tarihçi... Seldon a herhangi bir zarar vermek isteyen talihsizler, Kaplan Kadın lakaplı bu hanımefendiyle tanıştıklarına pişman olabilirler. Yolculukları sırasında tanışacakları karakterlerin hikayenin içine oturmasıyla birlikte kitabın ulaştığı akıcılık karşı konulmaz bir hal alıyor.

Çevrimdışı Fırtınakıran

• *
  • 8351
  • Rom: 1
  • Unique Ravenclaw
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #2 : 22 Temmuz 2009, 21:01:41 »
Okuduğunu gördüm, şahitlerim var :P. Son kitap olan, 7.kitabı yanımda okumuştu. Okulun bahçesinde, bir ağaç altında kaptırmış olarak bitirdi seriyi.

Okumadım ama, bu seriyi tanıtan estarriol'dan dinledim konuyu. Kendisi de burada çok güzel, ayrıca kısa ve öz olarak anlatmış, bilim-kurgu sevmiyorum ancak Asimov gibi bir ustanın da büyük eserlerini okumamak yanlış diye düşünüyorum son zamanlarda. Belki benim de bilim-kurguya bakış açım değişir.

Bir tek "Fahrenheit 451"i sevmiş insan, ben, olarak, bu seriye bir şans verilmesi gerektiğini düşünüyorum.(bu lafım benim gibi bilim-kurgu sevmezlere :D)

Çevrimdışı Marius

• 1109
  • Rom: 31
  • poor misguided fool
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #3 : 27 Şubat 2010, 20:25:12 »
Böyle bir eser için sadece 2 kişimi yorum yapmış... Gerçekten üzücü...

Eğer bilimkurgu seviyorsanız zaten bu seri ile tanışmamanız olanaksızdır. Fantastik kitaplar için Ejderha Mızrağı, Unutulmuş Diyarlar gibi seriler ne ifade ediyorsa Bilim-Kurgu içinde Vakıf serisi aynı şeyi ifade eder.

Bu seri ile tanışmam yine ablam ile gerçekleşti :) Üniversite yıllarında kütüphaneden alıp okuyordu ve benimde ilgimi çekmişti. O sıralar okumak istediğimde benim için ağır olacağını söylemişti ama yinede serinin tamamını okudum ve serinin sonunda kitabın kapağını kapatırken kalbim küt küt atarak sadece şunu söyledim "Vay anasını!"

Vakıf serisi Bilmkurgu severlerin ağzını açık bırakıcak, sevmeyenleri ise bilimkurguya başlatacak türde bir eser. Şunu söyleyebilirimki Vakıf serisi okuyan hiç kimseyi sıkmayacak ve kendine bağlayacak bir seri :)
After I count down, three rounds, in hell I'll be in good company.

Çevrimdışı Baal Adramelech

• 1837
  • Rom: 59
  • The Hermit
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #4 : 27 Şubat 2010, 21:26:51 »
Bu sadece bir Bilimkurgu değildir, aynı zamanda sosyolojiye giriştir, felsefi derinliği vardır. Ciddi ciddi Vakıf Serisi, Issac Asimov'un doruk noktalarından bir tanesidir. Okunasıdır, okunmalıdır.
#rekt

Çevrimdışı magicalbronze

• *
  • 4075
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #5 : 10 Aralık 2010, 19:40:48 »
Vakıf Serisi okuma rehberi ile kişisel bir öneriyi okumak için buraya tıklayabilirsiniz.
"Her neyse sahip olunan, doğar ve ölür.
Bu nefsi müziğin içinde sıkışmış herkes
İhmal eder ölümsüz aklın harikalarını."
- William Butler Yeats, "Sailing to Byzantium "

Çevrimdışı grikunduz

• **
  • 368
  • Rom: 6
  • Est solarus oth mithas
    • Profili Görüntüle
    • HayalGezer
« Yanıtla #6 : 08 Ocak 2011, 14:23:38 »
Bir çok konuda yazarlara örnek olmuş bir seri örneğin ben ilk önce olasılıksızı okuyup buna geçtim ve farkettim ki Adam Fawer Asımov dan çok etkilenmiş Daha bütün vakıf serisini okuyamadım ama okuduklarım çok güzeldi herkese tavsiye ederm.

Çevrimdışı magicalbronze

• *
  • 4075
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #7 : 15 Ocak 2011, 09:27:41 »
Hazır formspring hesabımıza soru gelmişken buradan da yazalım: http://www.kayiprihtim.org/portal/vakif-serisi-okuma-rehberi/

Çevrimdışı kahlan amnell

• 786
  • Rom: 3
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #8 : 24 Şubat 2011, 16:54:26 »
İthaki'nin son kitabın adını Vakıf ve Dünya koyması hiç hoşuma gitmemişti açıkçası.

Spoiler: Göster
Son 1-2 kitapta birçok gezegene-dünyaya gidiyorlar. Fakat asıl aradıkları dünya bizimkisi ve bu nedenle adının Arz olarak geçmesi gerekirdi kanımca. Diğerleri de dünya, burası da dünya olarak çevrilmemeliydi.

Bu arada, özellikle Robot serisi başta olmak üzere Asimov'un diğer kitaplarının haklarını alan bir yayınevi var mı? Robot serisi Vakıf ile yakından ilişkili ve İthaki'nin alamaması üzücü.

Çevrimdışı OZ

• 401
  • Rom: 5
  • Melanj
    • Profili Görüntüle
    • http://bortubocekgaleri.com/
« Yanıtla #9 : 11 Nisan 2011, 04:45:56 »
Bu arada, özellikle Robot serisi başta olmak üzere Asimov'un diğer kitaplarının haklarını alan bir yayınevi var mı? Robot serisi Vakıf ile yakından ilişkili ve İthaki'nin alamaması üzücü.

Katılıyorum, eski Robot serisi kitaplarının isim çevirileri o kadar karışık ki uzun zamanımı kronoloji yapmaya ayırmıştım. Keşke yeniden çevrilseler ve yayınlansalar.
Bu listeyi yaparken Asimov'un önerdiği okuma sırasından yararlandım:

1 The Complete Robot (1982) and/or I, Robot (1950) Ben Robot Altın Kitaplar 1992
2 Caves of Steel (1954) Çelik Mağaralar Başkan 1983 / Ölü Gezegen Altın Kitaplar 1984
3 The Naked Sun (1957) Güneşin Tanrıları Altın Kitaplar 1984
4 The Robots of Dawn (1983) Şafağın Robotları Altın Kitaplar 1984
5 Robots and Empire (1985) Kurtarıcı Altın Kitaplar 1986
6 The Currents of Space (1952) Tanrılar ve İmparatorlar Altın Kitaplar 1984 / Kainat Fatihi Çağlayan Yayınevi (Yeni Dünyalarda Serisi 1950'ler de yazar isimsiz)
7 The Stars, Like Dust (1951) Asi Gezegen Tyrran Başkan 1983 / Sonsuzun Tohumları Altın Kitaplar 1984
8 Pebble in the Sky (1950) Uğursuz Gezegen Galactica Başkan 1983 / Zamandan Kaçış Altın Kitaplar 1984
9 Prelude to Foundation (1988) Vakıf Kurulurken İthaki 2004 / İmparatorluk Kurulurken Altın Kitaplar 1988
10 Forward the Foundation (1993) Vakıf İleri İthaki 2006 / Erişilmez İmparatorluk Altın Kitaplar 1993
11 Foundation (1951) Vakıf İthaki 2004 / İmparatorluk Altın Kitaplar 1983
12 Foundation and Empire (1952) Vakıf ve İmparatorluk İthaki 2005
13 Second Foundation (1953) İkinci Vakıf İthaki 2005 / Gizli Tanrılar Altın Kitaplar 1983
14 Foundation's Edge (1982) Vakıf'ın Sınırı İthaki 2006 / Galaksi Çöküyor Başkan 1984
15 Foundation and Earth (1986) Vakıf ve Dünya İthaki 2008 / Vakıf ve Dünya İnkilap 1988 / Vakıf ve Dünya Okat 1971

"Rebellions are built on hope"

Çevrimdışı azizhayri

• 581
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #10 : 16 Haziran 2011, 16:42:11 »
Siteyi gezdikçe neler neler olduğunu farkediyorum. Hoş bu cümleden "Asimov'dan da mı haberi yok" etkisi doğmasın ama bilimkurgunun bir derya olduğunu düşünmeye başladım. Öyle kıyıda köşede kalmış yalnızca özel takipçilerinin olduğu bir tür değil yani... Ve yorumum -en başta ben olmak üzere- seriyi okumalıyım/okumalıyız...
"İnsanlığın en büyük trajedilerinden biri ahlakın din tarafından ele geçirilmesidir." Sir Arthur Charles Clark

Çevrimdışı magicalbronze

• *
  • 4075
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #11 : 02 Temmuz 2011, 18:45:52 »
Arkadaşlar, BURAYA tıklayarak tek bir sayfada tüm kitapların gerek okuma sırası gerekse künye bilgilerini bulabilirsiniz!

Alıntı
Isaac Asimov demek bilimkurgu ve büyük usta demektir...
Vakıf Dizisi demek bilimkurgu ve başyapıt demektir...

Çevrimdışı Baal Adramelech

• 1837
  • Rom: 59
  • The Hermit
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #12 : 25 Nisan 2012, 11:43:10 »
Ah bir de şu resimleri photobucket'e yüklememeniz gerektiğini öğrenseniz.
#rekt

Çevrimdışı estarriol

• **
  • 163
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #13 : 25 Nisan 2012, 17:15:34 »
Ah bir de şu resimleri photobucket'e yüklememeniz gerektiğini öğrenseniz.

Öğrendiğim iyi oldu, teşekkürler. Özellikle Photobucket yerine nereye yüklememiz gerektiğini söylediğiniz için teşekkür ederim. Malum bilmemek ayıp, öğrenmemek ayıp, en iyisi bilip de öğretmemek günümüzde. Yardımlarınızdan dolayı size borçluyum bu sebepten.

Çok sevdiğim bir arkadaşımın deyimiyle : Ben bugün bunu öğrendim!

Çevrimdışı Fırtınakıran

• *
  • 8351
  • Unique Ravenclaw
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #14 : 12 Temmuz 2012, 23:53:05 »
Peki ya Vakıf Kurulurken'de Hari Seldon'un ağzından yapılan Hayvan Çiftliği göndermesi o.O? Okuyunca çok şaşırdım doğrusu, ama Asimov'un böyle bir saygı duruşu yapmasını da kesinlikle takdir ettim. Bir ustanın bir başkasına selamı gibi olmuş adeta. Hele ki geçtiği senenin 12.000 küsürüncü yıl olduğu düşünülürse o zamandaki bir karakterin hiç sezdirmeden Orwell'ın eserine atıfta bulunması çok ilginç bir his :D.