Kayıt Ol

Var olmak ya da OLMAMAK

Var olmak ya da OLMAMAK
« : 17 Nisan 2011, 12:23:47 »
 Uzunca bir süre nefesimizi tutalım. Bir yerden sonra onun varlığının aslında gerçek olduğunu anlarız. Hep onu hissettiğimizden dolayı onu artık göremeyiz duyamayız. Biraz nankörlük yapıyoruz aslında. Onun sayesinde yaşadığımız halde onu inkar edip görmezden geliyoruz. Çünkü onunla yaşamaya o kadar alışmış o kadar sıkılmışız ki bizden biri olup gitmiş. Din de biraz böyle sanki. Tanrının(taptığınız herhangi bir varlık) varlığı hep vardı. O olmazsa biz de olmayız. Bunu şu şekilde de açıklayabiliriz aslında. Bir akvaryum düşünürsek ve içinde bir sürü balık ve toz taneleri var. Eğer o akvaryum olmazsa balıklar yere düşer ve ölür. Tanrı da onun gibi bir şey olabilir. O zaman bu mantıkla onu yoksayabiliriz de. Neden olmasın ki? Sırf taparak cennete gideceğime dostlarımla beraber yanmayı tercih ederim. Biz onun oyuncakları ve sapık aletleriyiz. Sessiz bir karanlıkla buluşacağımız zaman belki onu görürüz belki de görmeyiz. Ama hangi birine tapacağız hiçbirinden emin bile olmadan ama bir insan bir varlığın kölesi olmayı kabul ederek ona taparak daha ne kadar alçalabilir. Bir kadına sırf cennet için tecavüz etmeyip. Hırsızlığı da yanmamak için yapıyorsan banane ki senin dininden. İnsanoğlu hepimiz vahşi hayvanlarız bunun farkına varalım. Eğer gerçekten bir yaratıcı varsa ve ona tapmam gerekiyorsa doğaya taparım. DÜNYA'ya... Bizi yakarak cezalandıran ya da seks ile mükafatlandıran bir sapığa değil! Şu an bile çok korkuyorum ama en çok yalnız olduğum zamanlar bir gün onunla buluşacağım ve o sırada duymadığım bir korku yaşayacağım ama gen de ona tapmayacağım çünkü bu benim hayvansal doğama ve  bütünlüğüme insanlığıma aykırı sen var olmadan da yaşayabilirim ben ulu gözüken aşağılık!
Gri

Çevrimdışı Raisor

• 793
  • Rom: 15
    • Profili Görüntüle
Ynt: Var olmak ya da OLMAMAK
« Yanıtla #1 : 17 Nisan 2011, 14:18:15 »
Tanrı varsa, ki ben olmadığına gerçekten inanıyorum, insan aklının sınırları olduğunu da bilir. yoksulluğu, haksızlığı, açgözlülüğü, yapayalnızlığı, bütün bu karmaşayı o yaratmadı mı? mutlaka çok iyi niyetlerle girişmiştir bu işe, ama sonuçlar bir felaket. Tanrı varsa, bu dünyayı erkenden terk etmeyi seçen yaratıklara karşı cömert davranacaktır, hatta bizleri burada vakit harcamaya zorladığı için özür bile dileyebilir.

Veronika ölmek istiyor

Belki... Ama var olmadığı için korkun yersizdir belki? Ama sadece belki...
Vahşet her yanda ulu orta sergilenirken,

Sevişmek için saklanmak zorunda kaldığımız bir Dünyada yaşıyoruz.

-John Lennon.

« Yanıtla #2 : 17 Nisan 2011, 14:54:52 »
 Yoksa sorun yok ama varsa bile ona tapılmayı hak eden bir varlık değil. Ama çok psikolojik sorunlar yaşamaya başladım bu konuda.
Gri

Çevrimdışı Raisor

• 793
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #3 : 17 Nisan 2011, 15:08:54 »
kafaya takma pek. Sen iyi ol yeter. :D

-John Lennon.

Çevrimdışı Fırtınakıran

• *
  • 8351
  • Rom: 1
  • Unique Ravenclaw
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #4 : 17 Nisan 2011, 15:45:18 »
Tanrı varsa veya yoksa tartışma konusu burası değil. Çünkü buranın asıl amacı bu değil. İnanan veya inanmayan insanlara saygı göstermenizi bekliyoruz sizden. Dini konulardaki tercihleriniz ve kişisel görüşleriniz buranın konusuna girmiyor.

Daha önce de bu konuda uyarıda bulunmuştum. Bu uyarıyı bir daha yineletmemenizi rica ediyorum. Biraz da fantastik alanında olan yazılarınızı okuyalım.

Son kez tekrar edeyim, dini eleştirilerin yeri burası değil.

Bu içerikli yazılarınız için bu alanla ilgilenen yerlerde yayın yapmanız daha sağlıklı olacaktır. Düşler Limanı fantastik dışı yazıların yeri olsa da, biz siyasi veya dini konulardaki olumlu veya olumsuz yazıların yeri olarak kullanmıyoruz.

Çevrimdışı Raisor

• 793
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #5 : 18 Nisan 2011, 14:55:26 »
Şöyle bir şey söyleyim kısaca o zaman, belli ki bir yanlış anlaşılma olmuş;

Biz Lucian arkadaşımız ile tartışma yapmıyorduk. Yazdığı yazı, din ile ilgili değil de, korkusu ile ilgili bir yazı olmuş daha çok. Ben de sadece yorum yazarak korkmamasını, sadece hayatta yapmak istediklerini yapıp mutlu olması gerektiğini, bu hayatın onun olduğunu söylemeye çalışmıştım 'Veronika ölmek istiyor' adlı kitaptan minik bir alıntıyla.

Biz tartışmıyorduk. Yanlış anlaşılma için özür dilerim.

-John Lennon.