Kayıt Ol

Westworld

Çevrimdışı KingKiller

• 519
  • Rom: 2
    • Profili Görüntüle
Westworld
« : 09 Ekim 2016, 21:56:36 »

Oyuncular :   Anthony Hopkins, Ed Harris, Evan Rachel Wood

Trailer: https://www.youtube.com/watch?v=IuS5huqOND4&sns=gp

İlk bölümü izledim ve şu sıralar ikinci bölümü yayınlandı herhalde. Yayınlandığı ülkede reytingler patlama yapmış, oyuncu kadrosu kalite kokuyor. Fringe dizisini sevenler büyük ihtimalle bu diziye de hayran kalacaklardır.

Ne dersiniz bir HBO efsanesi daha mı doğuyor?

“Ona reddedemeyeceği bir teklif sunacağım” ( Don Vito Carleone)

Çevrimdışı JCDenton

• **
  • 133
  • Rom: 1
  • Gökyüzüne bakıp o ışığı görememek de var.
    • Profili Görüntüle
Ynt: Westworld
« Yanıtla #1 : 09 Ekim 2016, 22:07:42 »
1973'de çıkan kült filminin geçmişinde geçtiğine dair bir izlenim verdi. Filmine kıyasla hikâyede ve karakter tiplemelerinde derinlik oluşturulmuş ama ne yazık ki anlatım çok yavaş. Ayrıca gereksiz cinsellik sahneleri de rahatsız etti. Efsane olacak gibi gelmiyor ama iyi bir dizi olacağı aşikâr.

Bu arada konusu olarak yazdığınız şey filme ait, diziye değil.

Çevrimdışı KingKiller

• 519
  • Rom: 2
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #2 : 09 Ekim 2016, 22:13:22 »
Her sitede benzeri bir konu yazıyor, bende bunu aldım direk. Düzeltme için teşekkür ederim. Bana nedense Lost, PB ve GoT gibi ilerde adı söylenecek bir dizi olacak gibi geliyor.
“Ona reddedemeyeceği bir teklif sunacağım” ( Don Vito Carleone)

Çevrimdışı Bay_Karamsar

• 865
  • Rom: 12
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #3 : 09 Ekim 2016, 22:24:24 »
İnsanların soğuk ve bencilliğine karşı, robotların insan ihtiraslarının oyuncağı olarak işkence görmeleri biraz içimi sızlattı.

Anthony Hopkins'in oynadığı karakterin 2. bölümün sonlarına doğru konukları (insanları) parka bağlayan şeyin ne olduğu açıklaması, iyi kurgu ile kötü kurgu ayrımını aklıma getirdi. Ana konuyla alakasız olarak bu kısmı özellikle beğendim.

Hafif rpg mantığında işleyen park teması günümüz oyuncularına yabancı gelmeyecektir. Her köşede size bir macera satmaya çalışan NPCler ile dolu bir dünya. Gerçekten efor sarf ederek rol yapma oyunu oynamak gibi.

Ed Harris'in rolü birinci bölümde net değilken ikinci bölümde biraz daha netliğe kavuştu gibi.
Spoiler: Göster
Yani en azından insan mı robot mu ikilemi ortadan kalktı.

James Marsden, şamar oğlanı gibi garibim. X-Men'de de Cyclops olmasına rağmen geri plandaydı.

Jeffrey Wright'ın insan mimiklerine bakarak tahminlerde bulunması rahatsız edici olduğu kadar ilginç geldi.

Sidse Babett Knudsen, devamlı sigara tüttürüşüyle aklıma Isaac Asimov'un Ben Robot'undaki Susan Calvin'i getirdi nedense.

Angela Sarafyan, yüz yapısıyla dikkat çekti.

İkinci bölümde oyunculuk namına fark ettiğim bir iki şey daha var: Evan Rachel Wood'un huzurlu takılan yüzü belli açılardan tekinsiz geldi. Devamlı neşeli bir yüze bakmak insanı geriyor. Thandie Newton'da yeri geldiğince avcıyı da kurbanı da iyi oynuyor.

Konusu sezonlar boyu sürmesine engel olabilir. Robotların isyan etmesi gecikirse de isyan ettikten sonra da sıkmaya başlayabilir dizi.

Kanal ve yapımcılar, Game of Thrones sonrası seyirci kitlesini kaybetmemeye uğraş verirken, dizinin kendi kapasitesini gereksiz yere zorlamazsalar daha keyifli olur.

İyi bir dizi olacağı konusunda @JCDenton'a katılıyorum.

Çevrimdışı Oliver_

• **
  • 216
  • Rom: 4
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #4 : 09 Ekim 2016, 22:48:32 »
Bu kadar övülmesi ve Anthony Hopkins'in oynaması dolayısıyla ilk bölümü izledim. İlk bölüm için yorumların abartılı olduğunu düşünüyorum ki şimdiden dizinin geleceği hakkında bu kadar kesin  konuşmak mantıksız geliyor. Konu ilginç, oyuncular iyi ama klasik HBO yavaşlığı diziye olan ilgimi azalttı. İkinci bölümü de izleyip devam edip etmeyeceğime karar vereceğim.

Çevrimdışı kara

• **
  • 71
  • Rom: 1
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #5 : 10 Ekim 2016, 17:23:05 »
 West World Trt 'de yayınlandığında aklımda çocukluğumdan kalan  Spoiler  [spoiler]Yul Bryner'ın kel kafası ve finalde o kafanın başına gelenler.
"Her bilge adamın korktuğu üç şey vardır: Fırtınalı bir deniz, aysız bir gece ve yumuşak başlı birinin öfkesi."

-Patrick Rothfuss

Çevrimdışı milenya

• **
  • 260
  • Rom: 6
  • Belki de Tanrı bize inanmıyor!
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #6 : 10 Ekim 2016, 17:28:53 »
Ben bu dizi hakkında başka bir yerde başka birinin yorumuna çok katılıyorum ki onu kendi cümlelerimle ifade edeyim.
Dizinin öyle bir konusu var ki bir yerinden su alsa hemen batacak. Tam batırdılar diyorum, sonra tekrar rayına giriyor konu akışı. Her an battı batacak korkusuyla izliyorum diziyi açıkçası ama iyi götürüyorlar şimdilik.

Çevrimdışı Bay_Karamsar

• 865
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #7 : 11 Ekim 2016, 19:55:42 »
@milenya, kim bu tahlilde bulunmuşsa doğru analizde bulunmuş. Dizi bayağı bir cambazlık sergileyerek götürüyor kendini.

Çevrimdışı Bay_Karamsar

• 865
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #8 : 17 Ekim 2016, 18:54:29 »
Üçüncü bölümde Anthony Hopkins'in canlandırdığı Dr. Robert Ford karakteri şekillenmesiyle paralel olarak, robotlardaki asıl sorunun kaynağına dair fikirler de edinilmiş olundu.
Dr. Robert Ford parkın ima ettiği olasılıklara kendini kaptıran biri olmadığı netleşti. Kendi kurmacasıyla arasında mesafe koyarak gösteriyi yönetme gayesi güden biri.

Dizi çok uçmaya çalışmazsa, yarı kovboy yarı bilimkurgu olarak tadında yürür gider.

Çevrimdışı milenya

• **
  • 260
  • Rom: 6
  • Belki de Tanrı bize inanmıyor!
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #9 : 19 Ekim 2016, 00:02:09 »
Ben de yeni izledim son bölümü fakat size bu yürüme konusunda katılmıyorum @Bay_Karamsar. Bence dizi şu haliyle bile yürümeye çalışıp emekliyormuş hissi veriyor. Uçmaya çalışsın ki yürüyebilsin. Ellerindeki temayı daha da yavaş işlerlerse düşüp kalacak gibi bir hali var.

Demek istediğim şu ki ya 6-8 bölümde bitmeli bu sezon ve dizi de onunla gitmeli (ki kaliteli bir yapım işleyiş akıbetsiz dursa da) ya da bize gerçekten ilerleyen bir şeyler sunmalı. Ben sonunu görüyorum neredeyse üçüncü bölümden, kulvarı büyütüp, bir yer de ters köşeli bir şeyler yapmalılar bence.

Çevrimdışı yaprak.onur

• **
  • 150
  • Rom: 5
    • Profili Görüntüle
    • Blog
« Yanıtla #10 : 19 Ekim 2016, 12:33:09 »
Parkın işleyişini mantıksız ve imkansız bulan bir tek ben mi varım????

İddiaya göre parktaki hostların hafızaları her gece siliniyor ve loop tekrar başlıyor. Tamam çok güzel de parkta geçen hikayelerin hepsi birkaç gün sürüyormuş gibi görünüyor. Ben mi bir şey kaçırıyorum?
"Bir harekete dönüşmediği, fiziksel olarak bir varlık elde etmediği sürece düşünceler gelip geçicidir ve ortaya çıktıkları anda eriyip yok olurlar. Seni bir seçim yapmak zorunda bırakmadıkları, ne kadar önemsiz olursa olsun bir eylem ya da harekete neden olmadıkları sürece anlamsızlardır. Harekete geçiren düşünceler tehlikeli olabilir. Geçirmeyenlerin hiçbir anlamı yoktur."
- Adalet, Ann Leckie

Çevrimdışı Bay_Karamsar

• 865
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #11 : 19 Ekim 2016, 21:24:52 »
@milenya, sanırım ağır olması hoşuma gidiyor. Tabii bu ağır kanlılık sonunda pes ettirebilir. Ben de dizinin kısa ömürlü olacağını düşünüyorum. Bu hızla gitmeye devam ederse ancak olası yapay zeka isyanına bir adım kala birinci sezon biter.

@yaprak.onur, yapay zekanın ve parkın yönetimi açısından çoğu şey havada kalıyor gibi.
Yapay zekanın geçmişi hatırlaması için ek yazılımlara ihtiyaç var bir kere. Ve ben uysal bir oyuncak istesem bunu baştan eklemezdim zaten.

Yapay zekanın işleyiş mekanizması, daha en başında sorun yaratmayacak şekilde tasarlanabilirmiş gibime geliyor.
Androidleri uzaktan kumanda ile kapatılabilecek sistemleri düşünmek güç değil. Emir dışında kendi kendine çalışmasını engellemekte mümkün.

Bu konuda çok ama çok fazla boşluk var. Bazısı diziyi tümden anlamsız kılabilecek boşluklar.

Diziyi takip ederken bu ve bunun gibi boşluklara baştan takılmama kararı alarak izliyorum. Sürpriz beklentim olmadığı -hatta olmasını pek istemediğim- için fazla beklentiye girmeden izliyorum. Bu da diziyi takip etmeme vesile oluyor.

Çevrimdışı zehir

• **
  • 83
  • Rom: 4
    • Profili Görüntüle
    • Goodreads
« Yanıtla #12 : 19 Ekim 2016, 21:53:39 »
Diziyi izlemeye henüz başlayamadım ama yapılan yorumlarla ilgili bir şey söylemek istiyorum. Anladığım kadarıyla birçoğunuz dizinin hikayesinin kısa sürede tükeneceğini düşünüyor. Ancak daha önce çıkan haberlerde Jonathan Nolan'ın dizinin 5-6 yıllık senaryo planlamasını yaptığı belirtilmişti. Hatta sırf bu planlama süreci bitsin diye beklenenden biraz daha geç başladı ilk sezon. Nolan'ın bir önceki dizisi Person of Interest de ağır, hatta sıkıcı bir şekilde başlamıştı ama ilerleyen sezonlarda anlaşıldı ki aslında o bölümlerde yapılan şey altyapının kurulmasıymış. Dizinin kalitesi gün geçtikçe arttı ve özellikle üçüncü sezondan itibaren PoI çok farklı bir yapıya büründü. Bence Westworld için de biraz daha sabırlı olmak lazım, PoI'de olduğu gibi hikaye hiç umulmayan taraflara gidebilir.
“...Why should I be made to feel I have to apologize for my existence? Maybe it's my brain chemistry. Maybe that's what's wrong with me. Bad chemistry. All my problems and anxiety can be reduced to a chemical imbalance or some kind of misfiring synapses. I need to get help for that. But I'll still be ugly though. Nothing's gonna change that.”

Çevrimdışı Bay_Karamsar

• 865
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #13 : 19 Ekim 2016, 22:44:52 »
@zehir, belirttiğiniz gibi her şey sonradan aydınlığa kavuşabilir.  Ama sabredemeyen biz değil de reytinglerin düşüklüğünden yakınan tv kanalı olursa, dizinin yayın hayatı tehlikeye girer.

Yoksa alttan alta lanse edildiği gibi GoT'un yerine geçecek dizi diye izlemiyorum. Bilimkurgu ve western  tarzı hoşuma gidiyor. Gerçek dünyada rpg oynama teması ilgimi çekiyor. Beni tavlamak için aklımı başımdan alacak hareketler yapmasını pek beklemiyorum. Yapay zekanın bilinçlenme süreci ve robotların kontrol mekanizmasındaki belirsizlik biraz canımı sıktı sadece. Benim için en büyük sorunlar dizide bu ikisi.

Çevrimdışı yafeshan

• **
  • 310
  • Rom: 5
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #14 : 20 Ekim 2016, 14:10:20 »
Piyasada adam gibi bilimkurgu dizi kalmadigindan seyrediyorum. Robotlarin somurulmesi uzerine baska bir hikaye, daha once yapilmamis ne yapacaklar merak ediyorum.

Yapimcinin onceki dizilerine bakarak bunu degerlendirirsek, hic kimsenin beklemedigi seyler cikarmaya calisacaklar. Ne kadar tutarli olur artik bilemiyorum.