Kayıt Ol

Westworld

Çevrimdışı yaprak.onur

• **
  • 150
  • Rom: 5
    • Profili Görüntüle
    • Blog
Ynt: Westworld
« Yanıtla #15 : 20 Ekim 2016, 17:46:00 »
@yaprak.onur, yapay zekanın ve parkın yönetimi açısından çoğu şey havada kalıyor gibi.
Spoiler: Göster
Yapay zekanın geçmişi hatırlaması için ek yazılımlara ihtiyaç var bir kere. Ve ben uysal bir oyuncak istesem bunu baştan eklemezdim zaten.

Yapay zekanın işleyiş mekanizması, daha en başında sorun yaratmayacak şekilde tasarlanabilirmiş gibime geliyor.
Androidleri uzaktan kumanda ile kapatılabilecek sistemleri düşünmek güç değil. Emir dışında kendi kendine çalışmasını engellemekte mümkün.

Bu konuda çok ama çok fazla boşluk var. Bazısı diziyi tümden anlamsız kılabilecek boşluklar.

Diziyi takip ederken bu ve bunun gibi boşluklara baştan takılmama kararı alarak izliyorum. Sürpriz beklentim olmadığı -hatta olmasını pek istemediğim- için fazla beklentiye girmeden izliyorum. Bu da diziyi takip etmeme vesile oluyor.

Boşluklara takılmamaya ben de çok çaba sarf ettim. Western hikayesi hiç ilgimi çekmiyor, ilgimi çeken kısmı da böyle havada dolayısıyla oldukça mutsuz bir durumdayım. :)
Bakalım birkaç bölüm daha şansı var gözümde belli bir mantık çerçevesine oturmazsa soğuyacağım sanırım kendisinden...
"Bir harekete dönüşmediği, fiziksel olarak bir varlık elde etmediği sürece düşünceler gelip geçicidir ve ortaya çıktıkları anda eriyip yok olurlar. Seni bir seçim yapmak zorunda bırakmadıkları, ne kadar önemsiz olursa olsun bir eylem ya da harekete neden olmadıkları sürece anlamsızlardır. Harekete geçiren düşünceler tehlikeli olabilir. Geçirmeyenlerin hiçbir anlamı yoktur."
- Adalet, Ann Leckie

Çevrimdışı Lordmuti

• 1123
  • Rom: 35
  • Time is a drug. Too much of it kills you.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #16 : 20 Ekim 2016, 18:02:54 »
Abiler ablalar dizi güzel tamam da kafama takılan çok büyük bir soru var benim:[*]3. bölümden mühim spoiler içerir[/*]

Nasıl oluyor da robotlar ateş edince insanlara bir şey çarpıyor ama çarpan şey kurşun değil, bir şey olmuyor düz insanlara? Robotlara kuru sıkı, insanlara gerçek silah mı veriyorlar? Dolores de 3. bölümün sonunda silah çekip insanı vurdu mesela, o nasıl oldu? İnsanın silahını mı bulup kullandı?

Eğer böyleyse robota verdikleri kuru sıkıyı insan alıp kullanamıyor mu, ya da insana verdikleri gerçek silahı robot kullanamıyor mu? Bir de robot nerden anlıyor bu kuru sıkı, bu gerçek silah diye nasıl ayırt ediyor eğer durum böyle ise?

İmparator olmayı canım kolay mı sandın?
Dünyaya kazık çaktım duyulsun adım.

Çevrimdışı yaprak.onur

• **
  • 150
    • Profili Görüntüle
    • Blog
« Yanıtla #17 : 20 Ekim 2016, 18:12:57 »
Abiler ablalar dizi güzel tamam da kafama takılan çok büyük bir soru var benim:[*]3. bölümden mühim spoiler içerir[/*]

Nasıl oluyor da robotlar ateş edince insanlara bir şey çarpıyor ama çarpan şey kurşun değil, bir şey olmuyor düz insanlara? Robotlara kuru sıkı, insanlara gerçek silah mı veriyorlar? Dolores de 3. bölümün sonunda silah çekip insanı vurdu mesela, o nasıl oldu? İnsanın silahını mı bulup kullandı?

Eğer böyleyse robota verdikleri kuru sıkıyı insan alıp kullanamıyor mu, ya da insana verdikleri gerçek silahı robot kullanamıyor mu? Bir de robot nerden anlıyor bu kuru sıkı, bu gerçek silah diye nasıl ayırt ediyor eğer durum böyle ise?

Bu konu üzerine çok düşündüm :) Ve şöyle karar verdim:
 Herkesin silahı kuru sıkı gibi bir mantıkla çalışıyor, hostlara doğrultulduğu zaman silah zarar veriyor ama gerçek insanlara doğrultulduğunda vermiyor. Yani silahlar misket benzeri bir şey atıyor ve bu sadece hostlara zarar veriyor.
Bir de Dolores'in öldürdüğü kişinin de host olduğuna inanıyorum ben, emin olamamakla birlikte. O gruptaki insan olan bölümün başında ben daha kolay bir şey istiyordum diyen gibi düşündüm -eğer yanılıyorsam her şey çok anlamsız bir hal alacak gibi zira. Çünkü hostlar diğer hostlara ateş etti mi zarar veriyor.
"Bir harekete dönüşmediği, fiziksel olarak bir varlık elde etmediği sürece düşünceler gelip geçicidir ve ortaya çıktıkları anda eriyip yok olurlar. Seni bir seçim yapmak zorunda bırakmadıkları, ne kadar önemsiz olursa olsun bir eylem ya da harekete neden olmadıkları sürece anlamsızlardır. Harekete geçiren düşünceler tehlikeli olabilir. Geçirmeyenlerin hiçbir anlamı yoktur."
- Adalet, Ann Leckie

Çevrimdışı Bay_Karamsar

• 865
  • Rom: 12
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #18 : 20 Ekim 2016, 20:30:53 »
@Lordmuti,
Dolores'in vurduğu da androidti. İnsan öldürmek söz konusu değil şimdilik.
Silah mekanizması konusunda @yaprak.onur'un fikri mantıklı geldi.

Çevrimdışı Oliver_

• **
  • 216
  • Rom: 4
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #19 : 21 Ekim 2016, 01:03:16 »

Robotlarla insanların silahları arasında bir fark olduğunu düşünmüyorum. Robotlara her türlü kurşun işliyor ama insanlara işlemiyor. Mesela Ed Harris vurulduğu zaman etrafında güç kalkanı varmış gibi hareket etti kurşunlar. Ancak son bölümde It's Always Sunny in Philadelphia'nın ilk bölümlerindeki sapık ikizler tipli karakter vurulduğunda kurşun sekmedi ama öldürücü de olmadı. Sadece iz bıraktı. Kısacası kafam bayağı karıştı.

Oturup karşılıklı konuştukları kısımlarda sıkılmaya başladım. Ed Harris sabaha kadar konuşsun dinlerim ama diğer karakterler aşırı uyuşuklar. Diyaloglara biraz canlılık getirseler keşke.

Çevrimdışı Rosemary

• **
  • 282
  • With tired eyes, tired minds, tired souls we slept
    • Profili Görüntüle
    • last.fm
« Yanıtla #20 : 21 Ekim 2016, 02:57:34 »
Açıkçası dizinin fragmanlarını izledikten sonra hiçbir beklentim olmadığını anlayınca izlememeye karar vermiştim. Çok ruhsuz gelmişti, ki hiç sevmem böyle olayları. Fragmanda bile sanki western değilde üç kocalı bir karının son kocasını da toprağa veriyormuşcasına olan o sıkıntısını hissettim.

Yorumlarda da ikiye ayrılmış herkes. Kimisi övüyor kimisi yeriyor. Bunu anlamak için olaya dâhil olmanın vakti geldi sanırım.

Sonuç olarak izlemeye karar verdim. Yarın üç bölümü de art arda izlerim sanırım. Umarım filminin çeyreği kadar olsa bile iyi bir şeyle karşılaşırım.

Çevrimdışı kara

• **
  • 71
  • Rom: 1
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #21 : 21 Ekim 2016, 17:09:00 »
Bide 80 'lerde seyrettiğim zaman kafama takılan soruları bilseniz,devir Commodere 64 devri bildiğiniz ya da bilmediğiniz gibi teyp kasetiyle bilgisayara oyun yüklüyoduk ve [spoiler]o robot kovboylar bir türlü ölmüyor her defasında tamir edilip yeniden çölde düellolara devam etmeleri sağlandığı gibi finalde de yaratıcılarına programlarının çökmesi sonucu bir nevi isyan ediyor vuramadıkları insanları artık öldürebiliyorlardı,hey gidi 80 ler ,adı çok geçti bu remake dizinin bulup seyredeceğiz artık.
"Her bilge adamın korktuğu üç şey vardır: Fırtınalı bir deniz, aysız bir gece ve yumuşak başlı birinin öfkesi."

-Patrick Rothfuss

Çevrimdışı Rosemary

• **
  • 282
    • Profili Görüntüle
    • last.fm
« Yanıtla #22 : 23 Ekim 2016, 00:02:30 »
3 bölümü de izledim. Sonuç, sevemedim.

Nasıl ki eski film olan Westworld kısıtlı kaynaklarla gerçekten ruhlu, tuttuğunu koparan bir filmse, bu yeni dizi olan Westworld ise çokça kaynağa sahip olup felaket ölçüde yapmacık bir dizi bence.

Şimdi Westworld'ü (film olan) izlemişsinizdir. O filmin çok iyi olmasındaki en büyük etken iyi bir bilimkurgu hikâyesi sunmasının yanında bunu westernle harmanlama yeteneğiydi. O yapay dünyaya giden yolcuların yolculuk esnasında heyecanını bayağı hissedebiliyordum. Veya bardaki, at üstündeki sahnelerde sanki ordaymışçasına heyecanlanıyordum. Aklıma hemen trt'de izlediğim kovboy filmleri, John Wayne, Emmett Brown, Call of Juarez Gunslinger ve daha sürüsü gelmişti. Neden? Çünkü kusurluydu ve bu yüzden samimiydi.

Şimdi diziye bakalım. Dizinin belki de en büyük sorunu fazlasıyla kusursuz olması yani onların deyimiyle perfect, fantastic falan. Şu ana kadar hiç çirkin bir karakter görmedik. Bir at hırsızı, soyguncu falanın ceketi hiç mi yamuk durmaz veya barda köpüklü birayı alıp üzerine dökerek içen hırpani bir budala olmaz. Saçlar, sakallar her şey şekil ve özenli. Yahu o değil insanlar o sıcakta hiç mi terleyip cebinden kirli mendili çıkarıp elini yüzünü silmez. Daha sürüsü.

Şu ana kadar diziyi coşkuyla izlemedim. Hiçbir yerde heyecanlanmadım çünkü her şey fazlasıyla planlı ve yapay ilerliyor. İşin ilginci filmin müzikleri de ölüm gibi. Yahu adam ata binmiş çalsana ordan hoppa bir müzik ama yok mevzu fazla ciddi. İzleyiciyi aşka getirmek yerine düşündürmeyi seçmişler. Çoğu yerde hımm adam viski içti acaba burada ne demek istemiş olabilirler veya kravatlar fazla sıkı kesin burada bir mesaj var tarzında izliyorum. Ve dizi bunu bilerek yapıyor. Dizi ekibi, izleyenler düşünüp dursun çünkü biz fazla bilimiz, bilimli, bilimkolik falan derdinde sanırım.

Senaryo da şimdilik Westworld’le (film) az çok benzer doğrultuda gidiyor. Nereye gider bilmiyorum ama devam filmi Futureworld doğrultusunda giderse bence çok hoş olabilir. Çünkü başka türlü robotlar tüm dünyanın içine nasıl yerleşir ve onu ele geçirebilme imkânına sahip olur pek tahmin edemiyorum.

3 bölümü bile sıkılarak izlememe rağmen yine de devam edeceğim ama her an bırakabilirim.

Çevrimdışı KingKiller

• 519
  • Rom: 2
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #23 : 23 Ekim 2016, 01:46:18 »
Filmini izlememiş, maalesef adını dizi sayesinde duymuş biri olarak konusunu çok beğendim. Oyunculuklar şu an abartılacak kadar olmasa da iyi. Her bölümü severek ve heyecanla izledim, dördüncü bölümü sabırsızlıkla bekliyorum. Bernard rolünde ki abimizin sesine hayran kaldım, harika bir tonu var. Anthony Hopkins zaten anlatılmaz yaşanır. Ve ilerde dizide Dolores karakterinin çok büyük etkisi olacak gibime geliyor. Konu çok güzel işleniyor, bu konuyu işleyip de batıracak çok yönetmen var. Zaten on bölüm yayınlanacak ve tutulmazsa devam edilmeyecekmiş.

Gelelim komplo teorilerine ehehehe.

Bernard abimiz Ford'un ilk ürettiği ve üstünde en çok emek sarfettiği, bir ailenin ilk çocuğu misali bir robot olduğunu düşünüyorum.
Şu hikayeler üretip Ford'a sunan karakter(adını hatırlayamadım) hain çıkacak gibi bir his var içimde.
Eninde sonunda robotlar baş kaldırıcak, liderleri ise meyhane sahibi siyahi ablamız olacak.
Yakın bir zamanda da Ford ölüp ortalık karışabilir....

Tabii bunlar sadece ilk üç bölümden çıkardıklarım :D

“Ona reddedemeyeceği bir teklif sunacağım” ( Don Vito Carleone)

Çevrimdışı zehir

• **
  • 83
  • Rom: 4
    • Profili Görüntüle
    • Goodreads
« Yanıtla #24 : 01 Kasım 2016, 01:06:36 »
Son iki bölümdür kimse bir şey yazmadığına göre Rıhtım'ın ilgisini kaybetmiş anlaşılan. Biraz hareketlendireyim burayı. Beşinci bölümü de az önce izledim ve bazı sorunlar olduğunu düşünsem de şu ana kadar ortaya konulan eserden memnunum. Özellikle gizem unsurunu koruyarak arka plandaki ana hikayeyi yavaş yavaş belirginleştirmeleri hoşuma gidiyor. Her yeni bölümde bazı sorulara cevaplar alıyoruz, bazı yeni sorularla karşılaşıyoruz. Eğer Lost'ta olduğu gibi ipin ucunu kaçırmazlarsa sezon bittiğinde ortaya çıkan büyük resim umduğumuzdan daha güzel olabilir. Ki Jonathan Nolan'ın senaristliği bence Damon Lindelof denilen mendeburunkinden çok daha güçlü, dolayısıyla sezonun soru sormaktan çok cevap verileceğini düşündüğüm ikinci yarısından daha fazla umutluyum. Bundan sonrası sürprizbozan:

Diziyle ilgili en sık konuşulan teori, izlediğimiz olayların tek bir zaman çizelgesinde geçmediği. Yani siyahlı adam, Robert ve yönetim binasının hikayesi günümüzde geçiyor ancak Dolores, William ve Logan'ın hikayesi geçmişte geçiyor. Bununla ilgili en önemli kanıt iki hikaye örgüsünde Westworld sembolünün farklı olması (sembol 1 - sembol 2). Son bölümle beraber bu teori benim de kafama iyice oturmuş durumda. Ancak yaşadığım sorunlardan birisi bu: Eğer dizi iki farklı zaman dilimini anlatıyorsa bunun izleyiciden bu kadar uzun süre gizli tutulmaması gerekiyordu. Bu kadar önemli bir noktanın hala gizem olarak bırakılmasından mutlu değilim.

Parkın Robert ve ortağı Arnold tarafından kurulduğunu, ancak Arnold'un işin amacından sapıp robotlara bir bilinç kazandırmakla kafayı bozduğunu biliyoruz. En azından Robert böyle anlatıyor. Daha sonra Arnold tüm parkı yok etmek için Dolores'in de dahil olduğu bir plan yapıyor, fakat plan işe yaramıyor ve Arnold ölüyor (ama nasıl?). Ölmeden önce de parkın içine bir labirent ve ev sahiplerinin beyinlerine de çeşitli ipuçları bırakıyor. Son bölümde dikkatimi çeken şey ise Siyahlı Adam'ın Robert'a söylediği "Seni deşersem ne bulacağımı merak ediyorum." lafı. Acaba Robert da bir android olabilir mi? (Konuşmadan da robotlara hükmedebiliyor olmasını da açıklamış olur bu)

Reddit'te Willam ile Siyahlı Adam'ın aynı kişi olduğu ile ilgili bir teori var. Kısaca Arnold'un ölümünden sonra William'ın şirketinin parka ortak olup parkı iflastan kurtardığı, William'ın da parkta geçirdiği onca zamandan sonra Siyahlı Adam'a dönüştüğünü söylüyor. İlk bölümdeki güncelleme sayesinde Dolores de eskiden olanları hatırlıyor ve labirent arayışı yeniden başlıyor. Bu Siyahlı Adam'ın Arnold için söylediği "Bu yeri neredeyse yanında götürüyordu. Neredeyse... ama sayemde bu olmadı." lafını da açıklıyor. Gördüğüm en sağlam teori bu galiba.

Siyahlı Adam'ın labirenti arama nedeni ise hasta ve ölmek üzere olması olabilir (Robert: Bununla birlikte aciliyet
karaktere pek uymuyor. Belli bir kaygıyı açığa vuruyor.). Belki Arnold ölmeden önce bilincini robotlara aktarmanın bir yolunu bulmuştur ve Siyahlı Adam'ın da labirentin sonunda bulmayı umduğu şey bu teknolojidir.

Bir diğer sıkıntım da müzikler. Aslında güzeller ama çok aşırı kullanılıyorlar. Rosemary'nin dediği gibi olur olmadık yerlerde çalan gerilim dolu müzikler yüzünden her sahnede sanki çok önemli bir şeyler oluyormuş hissine kapılıyoruz. Yine de dizinin yapay görünmesinden şikayetçi değilim. Kimin robot kimin insan olduğunu bilmediğimiz, her şeyin bir eğlence parkında geçtiği havasını güzel yansıtıyor bence. Ha bir de dış dünyadaki teknolojiden hiç bahsedilmemesinden de rahatsızım. Androidler, yapay zeka ne kadar yaygın hiçbir fikrimiz yok. Sanki tüm dünyada yapay zeka çalışması yapılan tek yer burasıymış gibi bir izlenim uyandırıyorlar ki öyle değildir herhalde.

Tabi daha hikayede cevabını bilmediğimiz çok fazla soru var, cevaplamak için de yeterli zamanları. Üsttekilerin tamamı yanlış da çıkabilir. Başlangıçta dizinin "yapay zekanın bilinçlenip isyan etmesi" konusunu biraz daha farklı bir yaklaşımla işleyeceğini düşünüyordum. Şimdi ise olayların çok daha farklı bir noktada sonuçlanabileceğini düşünüyorum. Umarım fazla seyirci kaybetmez de sonraki sezonlarda hikayenin nerelere gidebileceğini görebiliriz.
“...Why should I be made to feel I have to apologize for my existence? Maybe it's my brain chemistry. Maybe that's what's wrong with me. Bad chemistry. All my problems and anxiety can be reduced to a chemical imbalance or some kind of misfiring synapses. I need to get help for that. But I'll still be ugly though. Nothing's gonna change that.”

Çevrimdışı salvorhardin

• **
  • 121
  • Rom: 0
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #25 : 16 Kasım 2016, 11:03:41 »
Son bölümü de izledikten sonra "bu dizi olmuş" dedim.

Bernard' ı tahmin ediyordum ilk bölümlerden. O yüzden pek şok olmadı. Ama Ford ve yaptıklarına dair bilgi verilince twist' i yedik :D

"Şiddet, beceriksizlerin başvurduğu son çaredir." -Isaac Asimov

Çevrimdışı Bay_Karamsar

• 865
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #26 : 16 Kasım 2016, 12:59:53 »
@salvorhardin: Sir Anthony Hopkins Sirlüğünü konuşturdu :D

10 saat olarak tasarlanmış film. Evet Westworld'ü en iyi bu tanımlayabilir. Son üç saati üç haftada izleyeceğiz. Tek karın ağrısı bu.

Kafama takılan bazı ayrıntıların cevabı verilmiş gibi oldu. Soru işareti yaratan ayrıntıların cevapları, dizinin geneline yayılmış. Ayrıntı vermekten kaçınmamış yapımcılar. Sadece zamanı gelince açıklamayı tercih ediyorlar. Doğrusu da bu aslında. Ama ben bu tür anlatım tercihlerini beğenmeme rağmen, diziden hemen herşeyi bir anda anlatmasını isteyerek hata etmişim. Parkın güvenliği konusunda da hala bir iki soru kafama takılı. Yine de diziye öncesinden daha fazla prim vermeye başladım.

Stranger Things'te Westworld gibi haftalık yayınlansa, onun gibi olmuş-olmamış sorunsalı yaşanırdı gene. Bölümlük oldu-bitti olayları yerine, tek sezona yayılmış hikayesi olan dizinin, geleneksel tv yayın politikasına uymamasının ceremesini çekiyoruz galiba :)

Çevrimdışı Rosemary

• **
  • 282
    • Profili Görüntüle
    • last.fm
« Yanıtla #27 : 17 Kasım 2016, 02:39:09 »
İşte sonunda göstere göstere Futureworld'a bağladılar senaryoyu hafiften yoksa devamı fazlasıyla fantastik olabilirdi. Eminim bu insan-robot takası daha büyük, önemli mertebelere sıçrayacaktır.

Bunun yanında sezon finali dünyanın en epik bölümü de olsa sezon sonunda, ruhsuzluğundan ötürü bırakıyorum diziyi tıpkı Black Sails'te olduğu gibi. Araba var ama işte ama... Musti'ye selamlar.

Çevrimdışı yafeshan

• **
  • 310
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #28 : 17 Kasım 2016, 08:28:55 »
Robot teknolojisinin bu kadar gelistigi, cylon kalitesinde insan yapabildikleri bir gelismislik duzeyinde insan medeniyetinin cok degismis olmasini beklerim. Ama ortaya teknoloji sacmak yerine, bunun yerine kucuk bir alan icinde gizemli seyler hikayesine gidiyorlar. Lost dizisine fazlasiyla benziyor. Daha orjinal olmasini beklerdim. Dizinin temel argumani insansi robotlar bile alinti.