Kayıt Ol

Yapay Zeka - A.I. (2001)

Çevrimdışı Amras Ringeril

• 2483
  • Rom: 0
    • Profili Görüntüle
Yapay Zeka - A.I. (2001)
« : 17 Kasım 2009, 22:32:11 »
Tür :   Bilim Kurgu / Fantastik / Macera

Gösterim Tarihi : 5 Ekim 2001

Yönetmen : Steven Spielberg

Senaryo : Brian Aldiss , Ian Watson , Steven Spielberg

Görüntü Yönetmeni : Janusz Kaminski

Müzik : John Williams

Yapım : 2001, ABD , 145 dk.

Oyuncular

Haley Joel Osment (David Swinton) , Jude Law (Gigolo Joe) , Frances O'Connor (Monica Swinton) , Sam Robards (Henry Swinton) , Jake Thomas (Martin Swinton) , Brendan Gleeson (Lord Johnson-Johnson) , William Hurt (Professor Hobby)

Onbir yaşındaki bir çocuk olan David, dış görünüşüyle yaşıtlarından ayırt edilecek bir özelliğe sahip değildir. Gerçekten sevgi dolu bir yüreği vardır. Fakat kendisi gerçek değildir...

21. Yüzyılın ortalarında bir mucit, kendi varlığından haberdar olan (yani özbilinç sahibi) yeni bir tür bilgisayar geliştirir. Bu icadın temel amacı, kendini insan yerine koyarak, insanlığın ortak sorunlarına (kutuplardaki buzun eriyerek dünyayı sel altında bırakması gibi) çözüm bulmasıdır. Bu tür yapay zeka çeşitli robotlara monte edilir. Bunlardan biri, bir çocuk formundadır. Ve özbilinç sahibi bu robot, günün birinde basit bir makineden daha fazla birşey olup olamayacağını merak etmektedir...

Bilimkurgu donelerle geleceğe taşınmış bir tür Pinokyo uyarlaması olan bu yapım, yönetmeni Spielberg'le olduğu kadar başrol oyuncusu Haley Joel Osment ile de dikkat çekiyor.

try again fail again fail better

Çevrimdışı Amras Ringeril

• 2483
    • Profili Görüntüle
Ynt: Yapay Zeka - A.I. (2001)
« Yanıtla #1 : 17 Kasım 2009, 22:37:15 »
Tam bir pinokyo hikayesi aslında. Göndermeleri vermekten ziyade direk belirtmiş pinokyo hikayesi olduğuna. İçine klasik Spielberg duygusallaştırmaları karışmasaymış sinema tarihinin belki de en iyi bilim kurgusu olabilirdi. Aslında bu haliyle bile sonları bir görsel şölen. O dinginlik ve insan tartışması mükemmel.

Bu aslında bir Kubrick fikri imiş. Spielbergle tanışmalarında ortaya atılmış. Birlikte yapmayı düşünüyorlarmış ama Kubrick ölünce Spielberg kendisi yapmış. Kubrick'e en çok bu yüzden kızıyorum. Neden fikrini bir an önce çekmezsin be adam. Bu filmi Kubrick'ten görseydik acaba ne olurdu çok merak ediyorum.

Her şeye rağmen harika bir eser.

Ha: Filmin sonları dedim de tam açıklamamışım. Filmin sonları derken o melekle bakışma sahnesine kadar olanm kısmı kastediyorum. Oradan sonrası olmasaymış daha iyi olurmuş gibi geldi bana.
try again fail again fail better

Çevrimdışı Nihbrin

• 1243
  • Rom: 43
  • [Infornography]
    • Profili Görüntüle
    • nihbr.in
« Yanıtla #2 : 17 Kasım 2009, 23:30:36 »
Özbilinç (ego-superego-altbenlik kombosu) tek başına insan olmanın kilit taşı olarak görüle gelmiş senelerden beri. Amerikalı yazarlar ile doğulu yazarlar duruma farklı açılardan yaklaşmışlar hep. Özbilinç batılı yazarlarca populer bir yaklaşımken, çoğu japon, pek çok doğulu yazar hayal gücü ve yaratıcılığın insan olmanın temeli olduğu yönünde eserler vermişler. Şimdi bunların ne farkı var?

Bilinç yaptıklarının farkında olmaktır. Yapılan eylemlerin ne gibi sonuçlar doğuracağını düşünerek yerine getirmek ve düşünülmeden yapıldıklarında takip eden zamanlarda genelde başı pişmanlığın çektiği uzun bir duygu cümbüşü yaşamaktır özbilinç. Duyguları tetikleyen bir değişkendir yani.

Hayal gücü ise duyguların tetiklediği bir değişkendir. Yani bir varlık hayal ediyorsa yaşıyordur çıkarımı karşı koyulmazdır. Öte yandan sorgulanması daha müsait olduğu için özbenlik-bilinç güçlü senaryolara ve romanlara olanak sağlar. Hepsini birden içeren bir bilim kurgu vardı ve Robin Williams oynuyordu ama filmin adını anımsamıyorum.

A.I.'deki robotumuz <bkz: i see death people> çok şaşkın, ona bahşedilmiş işlemcinin gazabına uğruyor ve kendisini bir insan olarak görüyor. Sırf bunu yapabildiği için diğer insanlar (biz izleyiciler) ona acıyor/onu seviyor/ona yardım etmek istiyor ve toplumun bir parçasıymışçasına değerlendirerek ayrı tutamıyoruz. Bu kişilik bozukluğumuzdan (zaafımız) yararlanılarak bir senaryo yazılıyor. Sonuç: gerçek bir insan sorumluluklarını yerine getirmediğinde, çevresince dışlandığı anda, özbenliği zayıfladığında bir insan olmaktan çıkmıyor çünki onun duygusuz olduğunu düşünmek tamamen ihtimal dışıdır... Demek ki özbenlik tek başına yeterli değil bir insan olmak için; getirdikleridir kişiyi insan yapan.

Çevrimdışı Moonshield

• **
  • 128
  • Rom: 4
  • flawless human being.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #3 : 09 Aralık 2009, 21:42:00 »
Filmi gerçekten etkileyici bulmuştum. İzleyeli bayağı zaman geçti, sonunda ağladığımı hatırlıyorum. :) Aslında tazelemek için bir daha izlemek isteridm, ama içim burkulsun istemiyorum. Bu yüzden filmin bende güzel bir anı olarak kalmasına karar verdim. :P

Knowledge is a deadly friend, when no one sets the rules.
The fate of all mankind, I see, is in the hands of fools.

[spoiler]

Çevrimdışı deanna

• **
  • 324
  • Rom: 9
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #4 : 09 Aralık 2009, 21:48:28 »
ben sevmiştim bu filmi tabii baya önceden izlemiştim. sonunda bende ağlamıştım bide annesi ormanda bırakıp gittiğinde de ağlamıştım baya :D :D tekrar izlemeyi düşünüyorum en kısa zamanda bulmam lazım bu filmi (:

.

Çevrimdışı magicalbronze

• *
  • 4075
  • Rom: 1
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #5 : 06 Aralık 2010, 12:55:11 »
Film yönetmeninin Spielberg olduğunu, müziklerin ise John Williams'a ait olduğunu filmin sonunda öğrenmek gibi bir ironi nasıldır? Ben bununla anladım.

Arkadaşımdan aldığım için kesinlikle herhangi bir ön araştırma yapmadan izlemeye başladığım, konusu ve oyunculukları ile kendine hayran bıraktıracak, bir robotun içine sevgi eklendiği zaman annesine kendini kabul ettirebilmek için insan olma çabalarını ve o müthiş derecede düzün olarak kotarılmış duygusallık ve onun verdiği his insanın nevrini döndürüyor.

Amras haklı burada, tam da bir pinokyo hikayesi. Ama sonu o kadar vurucu ve çarpıcı ki izlediğim en güzel yapımlardan ve senaryolardan biri olduğunu belirtmek isterim. Yönetmeni gördükten sonra neden bu kadar güzel olduğunu anlamış olmakla birlikte, demek ki bazen sadece isim gerekmiyormuş o kişiyi sevmek ya da saymak için düşüncesini bir kez daha hatırlatmıştır.

İzleyin, izle, izleyelim, tekil çoğul şahıs bu şu o...
"Her neyse sahip olunan, doğar ve ölür.
Bu nefsi müziğin içinde sıkışmış herkes
İhmal eder ölümsüz aklın harikalarını."
- William Butler Yeats, "Sailing to Byzantium "

Çevrimdışı SiradanDusunceler

• *
  • 9
  • vur kafayı duvarlara
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #6 : 19 Ekim 2011, 02:58:37 »
Geçenlerde izledim tekrar.

Güzel filmdir hoş filmdir ama bende hep filmde bir şeylerin eksik olduğunu hissettirir. Kubrick bu filmi 5 senede çekerdi herhalde. :)

Çevrimdışı Denaro Forbin

• 2114
  • Rom: 54
    • Profili Görüntüle
    • Bilimkurgu Kulübü
« Yanıtla #7 : 25 Eylül 2012, 19:08:36 »
Filmi ilk izlediğimde 7 yaşındaydım, hiç unutmuyorum. Yani 2002 yılında izlemiştim ve filmdeki teknoloji çok hoşuma gitmişti. Aklıma kazınan en önemli unsur da buydu. O günden bugüne kadar geçen sürede birkaç kere daha izlemişimdir herhalde. Sevdiğim filmler arasındadır Yapay Zeka. Güzel bir bilimkurgu filmidir.